Co to znaczy, że ktoś jest dojrzały?

Magda_lena30

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Jak sądzicie? Co się kryje za tą sławną "dojrzałością". Co myślimy mówiąc, że ktoś jest lub nie jest dojrzały?

Temat mnie bardzo interesuje, nawet prowadzę mini ankietę na ten temat (to tak dla jakby ktoś chciał mi pomóc :rolleyes:): https://forms.gle/zyWMMhbYn14DU7hv5
 

Magda_lena30

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Tak, to jest właśnie ciekawe! Że w języku polskim mamy to samo słowo na człowieka i na owoc :) To powoduje być może powoduje czasem, że czekamy, aby człowiek "dojrzał", jak jabłko na drzewku. W sensie, że można o tym myśleć wtedy bardziej pasywnie ("kiedyś dojrzeje").
 

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
Dojrzałość... Coś czego oczekujemy od partnera... Przede wszystkim nie wiek świadczy o dojrzałości lecz zachowanie - podejmowane decyzje, umiejętność postawienia na swoim, brak ucieczki przed odpowiedzialnością. Można mieć 18 lat i być bardziej dojrzałym niż niejeden czterdziestolatek. 🙂
 

Magda_lena30

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Ok, oczekujemy od partnera... Wydaje mi się, że to dlatego, że jest to pewna przewidywalność dająca poczucie bezpieczeństwa...?
 

wiki9969

Dzieciak
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
VIP
Dołączył
27 Marzec 2020
Posty
1 100
Punkty reakcji
134
Miasto
Dzielnica Łódzka
Dokładnie. Niektórzy mówią, że bezpieczeństwo dają pieniądze. Prawda, ale żyjemy w takim czasach, że dwoje partnerów pracuje, ponieważ ciężko jest niekiedy utrzymać rodzinę z jednej pensji. Więc idąc tym tokiem myślenia, to dwoje ludzi zarabiając powinno być dojrzałymi. Ale tak nie jest. Bo to że ktoś pracuje, to o dojrzałości nie świadczy.
Dla mnie dojrzałość daje poczucie bezpieczeństwa. Bo ja mam pewność, że człowiek z którym decyduję się na związek nie tylko jest dla mnie wsparciem w trudnych chwilach, ale wiem że w razie jeżeli coś się wydarzy, to on nie ucieknie tylko będzie szukał wyjścia z danej sytuacji.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Prawda, ale żyjemy w takim czasach, że dwoje partnerów pracuje, ponieważ ciężko jest niekiedy utrzymać rodzinę z jednej pensji.
Dwoje partnerów pracuje, ponieważ nie jest sprawiedliwe, by jeden pracował za dwóch :D

Moim zdaniem dojrzałość to dostrzeganie potrzeb innych ludzi i branie ich pod uwagę w swoich planach. To chyba najlepsza definicja.
 

Roselyn

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2015
Posty
249
Punkty reakcji
3
To jest pojęcie względne, ale na pewno poznać można osobę niedojrzałą po nieodpowiedzialnym zachowaniu.
 

KlaudiaMalec

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2020
Posty
13
Punkty reakcji
1
Mimo młodego wieku poznaje w swojej pracy dużo osób i często są to takie dzieciaki.. wtedy właśnie stwierdziłam, że jestem dojrzała, ponieważ zaczęłam już układać sobie życie, gdy moi rówieśnicy piją do nieprzytomności i piszą na kacu prace magisterskie :)
 
Do góry