Co robić po maturze

wo_jtas1k

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2015
Posty
17
Punkty reakcji
1
Po maturze mozna oczywiście najpierw pójść na kremówki, ale warto się jednak również zastanowić, na jaki kierunek studiów sie wybrać. Wiadomo, że jeszcze nie macie wyników, ale na jakie kierunki się wybieracie?
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Natychmiast po maturze zarejestrował bym małą działalność i zaczął wpłacać na ZUSik tak by przed sześdziesiątką uzbierało się choć by 1000zł rencinki :)
 

felalafe

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2017
Posty
18
Punkty reakcji
1
Kremówki przede wszystkim :) ja już dawno po maturze, ale jakbym jeszcze raz wybierała, to chciałabym zdawać do szkoły teatralnej
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
O tak, aktorów nadal nam mało! Kobieto, co Ty gadasz? :)
Teatry i kino za 20lat istnieć nie będą! Jedynym teatrzykiem który przetrwa to ten przy ul. Wiejskiej w Warszawie.
 

felalafe

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2017
Posty
18
Punkty reakcji
1
Pomarzyć nie można? :) chciałam występować na scenie, a że realia są jakie są, no trudno.
 

m_i_o_d_e_k

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2015
Posty
41
Punkty reakcji
0
Ja bym wybrał raczej techniczne kierunki. Myślę może o pójściu na AGH. Bardzo praktyczne wydaje mi się wszystko, co związane z teledetekcją i oprogramowaniem GIS. Wydaje mi się, że to daje spore możliwości. Fajnie opisane są te kierunki studiów tutaj: http://www.arcanagis.pl/teledetekcja-wiedza-na-wage-zlota/ . Tu zwracaja uwagę na ochronę środowiska, ale wiem, że taka wiedza też przydaje się w przypadku analiz przestrzennych dla biznesu.
 

astronautix

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2015
Posty
43
Punkty reakcji
1
Takie kierunku to naprawdę przyszłościower rozwiazanie. Coraz wiecej fim potrzebuje analiz przestrzennych, więc na pewno pracy dlka osób z takim wykształceniem nie zabraknie. Wystarczy poczytać inne artykuły na arcanagis o tym, w ilu branżach oprogramwoanie gis się przydaje.
 

kotka10

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2017
Posty
223
Punkty reakcji
0
Zależy co Cię interesuje. Poza tym zainteresowania zmieniają się z czasem i nawet jak pójdziesz na swój wymarzony kierunek to po jakimś czasie możesz dojśc do wnioski że to jednak nie to.
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Kształccie się w kierunkach w których brakuje ludzi i które nie znikną za kilka lat.
Programista, lekarz, kucharz, elektronik, informatyk, pilot, marynarz, prawnik, budowlaniec (ale nie murarz/malarz/cieśla lecz np. geolog + geodeta). Resztę zawodów obsadzą przyjezdni ze świata i bedzie tak że
będziecie musieli pracowac za ich stawki. Tak jest teraz w Warszawie. Ukrainiec budowlaniec dostaje 7-9zł/h i tyle samo próbują wciskać polakom. Ukrainiec mechanik dostaje 12zł/h i tyle samo chcą płacic naszym.
Problem w tym że jak nie było Ukraińców to placili i nawet 20zł/h (netto!!!). Uczcie się nowych technologii które "żyją" w świecie z pominięciem polskiego rynku pracy (bo u nas to nadal przewagę ma młot i przecinak).
Spawacz plazmowy w Hamburgu zarabia od 7000€ w górę. U nas spawacz klasyczny dostaje od 2000 do 3000 ale polskich nędznych talarów. Nie dość że kasa z "piekła" to jeszcze technologia z czasów dinozaurów.
 

mrrowing

Nowicjusz
Dołączył
28 Wrzesień 2015
Posty
25
Punkty reakcji
0
A moim zdaniem zawsze będzie praca dla geodotów i to wcale nie za małe pieniądze, zwłaszcza jeśli ogarniasz analizę przestrzenną. Wtedy naprawdę można znaleźć pracę w wielu branżach. Na aracanagis jest sporo przykładów, gdzie osoba z takim doświadzczeniem się może przydać.
 

majgiver

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2015
Posty
18
Punkty reakcji
0
No tak, w dużych przedsiębiorstwach się na przykład bardzo fajnie taka analiza przydaje. Na stronie arcanagis sobie można o tym przeczytać więcej. Osoba do obsługi analiz przestrzennych przydaje się w wielu przedsiębiorstwach, więc z cała pewnością nie będzie żadnego ze znalezieniem pracy:)
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
Jeżeli ktoś się zastanawia dopiero po maturze, czekając na wyniki, to sporo rychło w czas.
 

jastarnyk

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2015
Posty
31
Punkty reakcji
0
Myślę, że to bardzo ciekawe kariera. Fajnie, że nie tylko informatycy będą mieli dobrą sytuację na rynku pracy.
 

Mr Papuga

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2017
Posty
237
Punkty reakcji
5
Miasto
Warsaw
Trzeba mieć po prostu pomysł na swoje życie, szukać zawodu który daje perspektywę. Ja gdybym teraz miał dziecko w wieku maturalnym i nie interesowały by go tematy, któe dają stabilną pracę za dobre pieniądze po studiach, to bym odradził chociażby pójście do LO.
 

pawellejkowski

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2017
Posty
7
Punkty reakcji
0
Mówi się, że analityk internetowy to zawód przyszłości. Warto to wziąć pod uwagę, oczywiście jeśli jest to zgodne z Waszymi zainteresowaniami. Ale według mnie warto postawić na takie technologiczne kierunki.
 

WujekAlfa

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2017
Posty
176
Punkty reakcji
16
A ja się wyłamię z tłumu. Jeżeli się nie chce pracować w zawodzie, który KONIECZNIE WYMAGA studiów to nie warto w ogóle na nie iść. To czysty bezsens jest. Mówię tu z pozycji osoby, która popełniła ten błąd i zaczęła studiować. Nie polecam. Strata czasu. Wszystkiego można się szybciej i lepiej nauczyć w domu.
 

pawellejkowski

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2017
Posty
7
Punkty reakcji
0
Może nie wszystkiego ;p ale zgadzam się, że w dzisiejszych czasach studia nie są koniecznością, bardziej liczą się konkretne umiejętności, których magister po 5 latach tylko i wyłącznie studiowania po prostu nie nabywa. Można powiedzieć studia, studiami, ale róbcie też coś poza nimi
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
WujekAlfa napisał:
A ja się wyłamię z tłumu. Jeżeli się nie chce pracować w zawodzie, który KONIECZNIE WYMAGA studiów to nie warto w ogóle na nie iść. To czysty bezsens jest. Mówię tu z pozycji osoby, która popełniła ten błąd i zaczęła studiować. Nie polecam. Strata czasu. Wszystkiego można się szybciej i lepiej nauczyć w domu.
100% racji.

W wielu przypadkach bez studiów można zarabiać pieniądze takie, jak po studiach. Oczywiście pozostaje pytanie: jak wysokie zarobki chcecie osiągnąć? Jeśli po studiach macie możliwość pracy za 10k, to warto je ukończyć, ale jeśli celujecie w okolice 4, to lepiej sobie odpuścić i postawić na doświadczenie i kursy, uprawnienia :)
 

WujekAlfa

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2017
Posty
176
Punkty reakcji
16
glowonog napisał:
A ja się wyłamię z tłumu. Jeżeli się nie chce pracować w zawodzie, który KONIECZNIE WYMAGA studiów to nie warto w ogóle na nie iść. To czysty bezsens jest. Mówię tu z pozycji osoby, która popełniła ten błąd i zaczęła studiować. Nie polecam. Strata czasu. Wszystkiego można się szybciej i lepiej nauczyć w domu.
100% racji.

W wielu przypadkach bez studiów można zarabiać pieniądze takie, jak po studiach. Oczywiście pozostaje pytanie: jak wysokie zarobki chcecie osiągnąć? Jeśli po studiach macie możliwość pracy za 10k, to warto je ukończyć, ale jeśli celujecie w okolice 4, to lepiej sobie odpuścić i postawić na doświadczenie i kursy, uprawnienia :)
Szczerze mówiąc to lecąc w same kursy można wyjść na tym lepiej niż na studiowaniu. Oczywiście pod warunkiem, że dany zawód tych studiów nie wymaga.
Ostatnio jak wylądowałem w pracy to zacząłem jeszcze bardziej żałować zmarnowanych lat życia na studiowaniu :p
 
Do góry