Chomikuj.pl - "Legalne inaczej"?

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Siemka.
Co sądzicie o stronie chomikuj.pl?
Dla niektórych jest o niebo lepszy niż Rapidshare czy torrenty, jednak ciekawi mnie czemu nie ma żadnej pirackiej afery jak w przypadku np. The Pirate Bay czy Isohunt albo żadnych zwyczajnych procesów jak przy Rapidshare...
Co sądzicie o legalności tej strony?
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Strona jest jak najbardziej legalna. To co wstawiają użytkownicy już niekoniecznie. Niektórzy przechowują tam i udostępniają swoje pliki( np. fotografie) a inni wstawiają piraty. Do chomikuj.pl nie powinni się raczej przyczepić, a jedynie do niektórych użytkowników.
 

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Strona jest jak najbardziej legalna. To co wstawiają użytkownicy już niekoniecznie. Niektórzy przechowują tam i udostępniają swoje pliki( np. fotografie) a inni wstawiają piraty. Do chomikuj.pl nie powinni się raczej przyczepić, a jedynie do niektórych użytkowników.
Aha spoko :)
Ja udostępniłem tylko pare piosenek więc myśle że się mnie nie doczepią (prędzej tych co setki albumów dają).
Dzięki za odp :)
P.S. Jakby ktoś chciał założyć konto to polecam moją sygnaturke :p
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Nie możesz założyć, że się nie doczepią. Piractwo jest piractwem i jeśli w jakiś sposób ktoś udowodni Ci, że złamałeś prawo to nie licz na to, że będziesz mógł się wytłumaczyć, że to było tylko kilka utworów. Po prostu nastaw się na to, że (jeśli nielegalnie coś wstawiasz) popełniasz przestępstwo co jest karalne. Pozwoli to uniknąć kłopotów.
 

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Nie możesz założyć, że się nie doczepią. Piractwo jest piractwem i jeśli w jakiś sposób ktoś udowodni Ci, że złamałeś prawo to nie licz na to, że będziesz mógł się wytłumaczyć, że to było tylko kilka utworów. Po prostu nastaw się na to, że (jeśli nielegalnie coś wstawiasz) popełniasz przestępstwo co jest karalne. Pozwoli to uniknąć kłopotów.
Oki :) właśnie usunąłem swoje pliki :)
Aha i jeszcze jedno, jeden z takich userów co udostępnia setki albumów ma zamieszczone na swoim profilu takie coś:

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

* Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
* Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego.
* Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.



Wszystkie zamieszczone pliki na moim chomiku są tylko i wyłącznie w celach promocyjnych i informacyjnych. Pamiętajcie, że wykorzystywanie ich w innych celach jest niezgodne z polskim prawem!



Właściciel chomika nie ponosi odpowiedzialności za niezgodne z prawem wykorzystywanie zasobów znajdujących się na jego stronie!
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Aha i jeszcze jedno, jeden z takich userów co udostępnia setki albumów ma zamieszczone na swoim profilu takie coś:

To całe oświadczenie (niby na bazie ustawy paipp) jest ściemą.

Chomikuj.pl to to samo co, rapidshare lub ed2k/torrenty. Technologia nie co inna, ale idea ta sama. I jeśli użytkownicy wymieniają się legalnymi utworami to jest ok, jeśli są to prawnie chronione utwory, to już nie. Policja może doczepić się do konkretnych użytkowników, ale nie do samego portalu.

W dużym uproszczeniu - jakiekolwiek udostępnianie utwórów prawnie chronionych (muzyka, e-bboki, filmy, programy komputerowe) będzie złamaniem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnch oraz w przypadku programów komputerowych kodeksu karnego.

Szczegóły znajdziecie w owej ustawie i KK.

btw: jest przyklejony temat o tym, radzę poczytać :)

J.B
 

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
To całe oświadczenie (niby na bazie ustawy paipp) jest ściemą.

Chomikuj.pl to to samo co, rapidshare lub ed2k/torrenty. Technologia nie co inna, ale idea ta sama. I jeśli użytkownicy wymieniają się legalnymi utworami to jest ok, jeśli są to prawnie chronione utwory, to już nie. Policja może doczepić się do konkretnych użytkowników, ale nie do samego portalu.

W dużym uproszczeniu - jakiekolwiek udostępnianie utwórów prawnie chronionych (muzyka, e-bboki, filmy, programy komputerowe) będzie złamaniem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnch oraz w przypadku programów komputerowych kodeksu karnego.

Szczegóły znajdziecie w owej ustawie i KK.

btw: jest przyklejony temat o tym, radzę poczytać :)

J.B

na dobreprogramy.pl pod jednym z artykułów na temat afery z The Pirate Bay jeden komentarz brzmiał że nie mocna nic zrobić serwisowi jeśli pliki nie są bezpośrednio na serwerze (w przypadku torrentów tak właśnie jest, nie wiem jak z eMule bo nigdy nie korzystałem).
A chokimuj.pl przechowuje pliki na swoim serwerze a w samym serwisie jest takie coś:

Niestety Zespół Chomikuj.pl nie ma kompetencji, ani uprawnień, by rozstrzygać o legalności konkretnych plików. W razie wątpliwości, najlepiej jest zwrócić się do autora danego pliku.

oraz

Czy jeśli umieszczę informację o tym, że pliki są chroniony prawami autorskimi, mogę je legalnie opublikować?

Niestety żadne zastrzeżenie informujące o tym, że umieszczone na Chomiku pliki są chronione prawami autorskimi i powinny być traktowane, jako kopia zapasowa lub też usuwane po jakimś czasie nie ma żadnej mocy prawnej i nie zwalnia właściciela Chomika z odpowiedzialności za ewentualne łamanie praw autorskich przez rozpowszechnianie cudzych plików.

Pamiętaj, Zespół Chomikuj.pl nie ma uprawnień ani kompetencji do udzielania porad prawnych. Powyższe informacje mają jedynie charakter wskazówek i zachęt, byś we własnym zakresie upewnił się, czy zamieszczane przez Ciebie na Chomiku pliki nie łamią niczyich praw. W szczególności polecamy zapoznanie się z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. (Dz. U. 1994 r. Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami).
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
na dobreprogramy.pl pod jednym z artykułów na temat afery z The Pirate Bay jeden komentarz brzmiał że nie mocna nic zrobić serwisowi jeśli pliki nie są bezpośrednio na serwerze (w przypadku torrentów tak właśnie jest, nie wiem jak z eMule bo nigdy nie korzystałem).
A chokimuj.pl przechowuje pliki na swoim serwerze a w samym serwisie jest takie coś:

Jeśli przechowuje pliki na swoim serwerze, to jak najbardziej za nie odpowiada. Takze rożne wykręty i tlumaczenia w regulaminie są z dvpy wyjęte. W skrajnym wypadku serwis moze odpowiadac za pomoc w dokonaniu przestepstwa, jesli mial swiadomosc, iz dany uzytkownik lub grupa uzytkownikow przechowuja oraz udostepniaja utwory objete ochrona prawno-autorska. Oczywiscie uzytkownik takze ponoci odpowiedzialnosc za to co udostepnia innym.

Torrenty/ed2k to inna technologia i tam nie ma przechowywania danych na serwerach. Tylko na prywatnych PC-tach w domu, wiec za torrenty/ed2k odpowiadaj użytkownicy.

J.B
 
B

BaRoNeQ

Guest
chomikuj.pl jest 1000% legalny z racji tej ze możesz przechowywać pliki na dysku tylko 10h chociaż pewnie żaden użytkownik portalu nie przestrzega prawa :phi:
 

Marvel90

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Wiem że RapidShare miał kilka niekorzystnych dla siebie wyroków za to że przechowywał na swoich serwerach pliki.
Podobno raz ich serwery zostały zapchane.
Zastanawia mnie kiedy serwery chomika zostaną zapchane??
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Chomikuj.pl to to samo co, rapidshare lub ed2k/torrenty. Technologia nie co inna, ale idea ta sama. I jeśli użytkownicy wymieniają się legalnymi utworami to jest ok, jeśli są to prawnie chronione utwory, to już nie. Policja może doczepić się do konkretnych użytkowników, ale nie do samego portalu.

W dużym uproszczeniu - jakiekolwiek udostępnianie utwórów prawnie chronionych (muzyka, e-bboki, filmy, programy komputerowe) będzie złamaniem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnch oraz w przypadku programów komputerowych kodeksu karnego.
hmm czy aby na pewno ? W tym sie mozna juz ostro pogubic, ale o ile pamietam to udostepnienie muzyki, filmow znajomym nie jest nielegalne. Gdzies czytalem artykul i calosc krecila sie wokol zapisu, ze tak naprawde polskie prawo owszem kara za udostepnianie, ale nie jesli udostepniasz to najblizszym czy "przyjaciolom" (nie pamieam jakie dokladnie to bylo sformulowanie, ale w kazdym badz razie pozostawialo spora furtke). No i jesli czytam, ze "Dzięki chomikowi, Ty oraz Twoi znajomi macie stały dostęp do wszystkich ważnych dla was materiałów (zdjęć, dokumentów, muzyki, filmów...), bez konieczności przesyłania e-mailem, w wielu egzemplarzach." no to sie zastanawiam czy ktos naprawde nie byl sprytny ;)

To znaczy nie czarujmy sie, wrzucanie programow jest nielegalne, ewentualna kontrola takiego delikwenta tez pewnie odnajdzie znacznie wiecej anizeli tych pare filmow, mp3 wrzuconych na chomika niemniej gdyby ktos faktycznie wrzucal na chomika same mp3 i w razie kontroli okazalo sie, ze ma je np. legalnie to wcale bym sie nie zdziwil gdyby sie okazalo, ze kolesiowi nic nie moga zrobic.
 

Deletor

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
dokładnie dla znajomych można udostępniać. Tak samo jak jest że to co ściągniesz musisz w ciągu 24h usunąć z komputera, ale nikt nic nie mówi że nie można sobie tego zgrać na płytkę. Na chomiku swojego czasu było tak że tylko po napisaniu PMa dla konkretnego użytkownika dostawało się hasło do folderów albo była gdzieś tak napisane w opisie chomika że trzeba było się nieźle na główkować, albo przeczytać dość obszerny tekst aby poznać hasło. No i automatycznie się stawało znajomym tej osoby ;)
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
hmm czy aby na pewno ? W tym sie mozna juz ostro pogubic, ale o ile pamietam to udostepnienie muzyki, filmow znajomym nie jest nielegalne. Gdzies czytalem artykul i calosc krecila sie wokol zapisu, ze tak naprawde polskie prawo owszem kara za udostepnianie, ale nie jesli udostepniasz to najblizszym czy "przyjaciolom" (nie pamieam jakie dokladnie to bylo sformulowanie, ale w kazdym badz razie pozostawialo spora furtke). No i jesli czytam, ze "Dzięki chomikowi, Ty oraz Twoi znajomi macie stały dostęp do wszystkich ważnych dla was materiałów (zdjęć, dokumentów, muzyki, filmów...), bez konieczności przesyłania e-mailem, w wielu egzemplarzach." no to sie zastanawiam czy ktos naprawde nie byl sprytny ;)

Niestety nie masz racji. Zgodnie z prawem, nie wolno rozpowszechniać utworów chronionych prawem autorskim, art. 116 ust. paipp. Natomiast zgdonie z art. 23 ust. paipp można korzystać tylko z pojedynczych egzemplarzy danego utworu, czyli mogę porzyczyć, ale nie mogę powielić. Czyli teoretycznie dokonanie ksera książki i danie koledze jest już nielegalne. Natomiast jeśli chodzi o znajomych, to domniemuje się że są to takie osoby, z którymi mamy więź emocjonalną. Czyli znajomości internetowe odpadają w przedbiegach.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że zdecydowana większość uzytkowników chomikuj.pl łamie prawo, nie zamykając zasobów. Są one dostępne dla każdego, tylko niektórzy zabezpieczają dostęp hasłem.

Tak samo jak jest że to co ściągniesz musisz w ciągu 24h usunąć z komputera, ale nikt nic nie mówi że nie można sobie tego zgrać na płytkę.

Mit, proszę nie powielaj takich bzdur. Nie ma takiego prawa.

J.B
 

BOSSY

Bywalec
Dołączył
13 Październik 2009
Posty
1 593
Punkty reakcji
133
Wiek
34
sorry chłopaki & inne stworzenia, ze odkopuje nieco starszawy temat ale widzę sensu nowego tworzyć jak tego samego dotyczy.
Powiedzmy że na wyżej wymienionym serwisie który pozwala na udostępnianiu plików etc bym wstawiał muzykę itp i udostępniał ją swoim znajomym ( realnych) podając im hasło to też by to podchodziło pod piractwo?
 

jose

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2008
Posty
22
Punkty reakcji
1
To zwykły portal do przechowywania plików.. To użytkownicy są winni piractwu, nie portal. Ogólnie chomikuj.pl mi się podoba. Nie ma ciągłych przeciążeń, jak rapid, da się ściągać bez oporu. Do mnie się raczej nie powinni przyczepić, jak już, bo nic tam nie wrzucałem, a za samo klikanie "Zachomikuj" g.. mi mogą zrobić.

Podobno raz ich serwery zostały zapchane.
Zastanawia mnie kiedy serwery chomika zostaną zapchane??

RapidShare ma już kilka petaBajtów tych plików, a Chomikuj to pikuś w porównaniu do Rapida. Nie ma jak porównać uploadu z całego świata, do uploadu z Polski.
 

xevoz2

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
Temat od 2009 ;P
Chomikuj.pl odpowiada za legalność plików. Nie raz nie dwa dostałem wiadomość od chomikuj.pl, że mój plik nie jest legalny. Ogółem chomikuj jest legalny, pliki mogą być co najwyżej nielegalne, chociaż tu też można było by się kłucić. Tak więc chomikuj.pl odpowiada za legalność.
 

nieuprzejmaaa

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
162
Punkty reakcji
12
Ja też dostałam nieraz wiadomość, że ten czy iny plik na moim chomiku nie będzie widoczny i udostępniany. Mam tylko obiekcje co do udostępniania na chomiku filmów, dlatego trzymam je w folderze "zachomikowane", który ustawiłam jako niewidoczny.

"Co sądzicie o legalności tej strony?"- jakoś dziwnie sformułowane pytanie. To raczej prawnicy powinni się wypowiadać w tej kwestii, dokonywać wykładni prawa. Jakim cudem interneuta bez wykształcenia może stwierdzić, czy coś jest zgodne z prawem czy nie jest? To tak, jakby kogoś bez wykształcenia medycznego spytać się np. "Jak uważasz, jak ten zabieg powinien być przeprowadzony?".
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Między medycyną, a prawem jest wielka przepaść. Uwierz dużo internautów zna się na prawie.

Co do chomika to i tak każdy wie, że to siedziba piractwa. Nie oszukujmy się, takie serwisy zawsze są oblegane przez pirackie materiały.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Serwis chomiuj.pl zapowiedział, że będzie walczył z piractwem na swoich serwerach. Zamierza wprowadzić system który właścicielowi plików np. firmie która wydała dany film/piosnkę pozwoli jednym kliknięciem zablokować piracki plik oraz wszystkie jego kopie na serwerach chomikuj.pl . Co do legalności ... nie wiem czy wiecie ale w czerwcu ubiegłego roku Harpo Media (polski oddział francuskiej firmy fonograficznej) wysłał do ponad 200 osób (głównie uzytkowinków serwisu chomikuj.pl) żądanie finansowego zadośćuczynienia za nielegalne rozpowszechnianie plików muzycznych. Polski Izba Książki zastanawia się nad pozwem zbiorowym przeciwko chomikuj.pl więc ja bym był bardzo ostrożny w twierdzeniach, że wrzucenie na serwer wszystkiego (łącznie z plikami objętymi prawami autorskimi) jest legalne.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
sorry chłopaki & inne stworzenia, ze odkopuje nieco starszawy temat ale widzę sensu nowego tworzyć jak tego samego dotyczy.
Powiedzmy że na wyżej wymienionym serwisie który pozwala na udostępnianiu plików etc bym wstawiał muzykę itp i udostępniał ją swoim znajomym ( realnych) podając im hasło to też by to podchodziło pod piractwo?

Tak, jest to takie samo rozpowszechnianie plików jak w każdym innym przypadku, chociaż już nie tak oczywiste. Zerknij sobie do tego TEMATU

"Co sądzicie o legalności tej strony?"- jakoś dziwnie sformułowane pytanie. To raczej prawnicy powinni się wypowiadać w tej kwestii, dokonywać wykładni prawa. Jakim cudem interneuta bez wykształcenia może stwierdzić, czy coś jest zgodne z prawem czy nie jest? To tak, jakby kogoś bez wykształcenia medycznego spytać się np. "Jak uważasz, jak ten zabieg powinien być przeprowadzony?".

Ignorantia iuris nocet... Czyli to jest w myśl zasady - nieznajomość prawa szkodzi. Jeżeli ktoś Ci zrobi rozprawę, bo wrzucisz na chomika plik chroniony prawami autorskimi, to tłumaczenie się, że nie wiedziało się o tym fakcie nic nie pomoże.
 
Do góry