Cała prawda o zdrowej żywności

Dezerter 38

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2008
Posty
421
Punkty reakcji
0
Miasto
Inowrocław
Danielu
Mi jako chemikowi nie chce się wierzyć w:
- gotowanie grochu i fasoli w roztworze NaOH - który jest substancją silnie żrącą, nawet w sporym rozcieńczeniu. Po ugotowaniu i nawet kilkakrotnym płukaniu nie sądzę żeby się nadawały do spożycia - jakieś dowody?

Co do benzoesanu sodu to niestety smutna prawda ,ale nie cała:"
Według badań dr Adriana Morrisa, wśród wielu stosowanych aktualnie dodatków do żywności, źródłem największych problemów są takie substancje chemiczne jak: benzoesan sodu kwas sorbowy, dwutlenek siarki, tartrazyna, glutaminian sodu oraz azotyny i ich pochodne. Do niebezpiecznych konserwantów zaliczają się również siarczyny. W ostatnich latach opisano szereg nagłych zgonów, których przyczynę upatrywano w nadwrażliwości na te związki. Dwutlenek siarki zawarty w różnorodnych konserwowanych artykułach spożywczych i napojach, również w winie, może wywoływać astmę lub nasilać już istniejącą chorobę.

Benzoesan sodu jest najbardziej niebezpiecznym konserwantem zawartym w sosach, ketchupach i w serze. Nie wszystkie sosy i ketchupy zawierają benzoesan, dlatego tak ważne jest sprawdzanie ich składu na etykietach - symbol benzoesanu sodu to E-211. Przewlekłą alergię wywołaną stałym przyjmowaniem niskich dawek benzoesanu sodu stwierdzono u prawie 9 proc. osób cierpiących na nieżyt błony śluzowej nosa. Substancja ta jest również znanym czynnikiem wywołującym pokrzywkę u przynajmniej 10 proc. osób podatnych na to schorzenie, a nawet małe jej ilości mogą wywołać napad astmy u chorych na astmę aspirynową. Według obecnego stanu wiedzy, benzoesan sodu może odpowiadać nawet za 10 proc. reakcji alergicznych. Dr Adrian Morris przypuszcza jednak, że rozpowszechnienie odczynów alergicznych na dodatki do żywności może być znacznie większe niż dotychczas przypuszczano.

Wyliczono, że w ciągu roku spożywamy kilka kilogramów dodatków do żywności. Jeśli trwa to latami, negatywny wpływ na nasze zdrowie jest nie do uniknięcia. Nie wiadomo też, jak zjadane przez nas konserwanty przyczynią się do obniżenia kondycji zdrowotnej kolejnych pokoleń.

Naukowcy przekonują do spożywania produktów nie zawierających szkodliwych substancji konserwujących i zwracają szczególną uwagę na dokładne czytanie etykiet. Wiele produktów zawierających konserwanty ma na rynku swoje odpowiedniki pozbawione zarówno ich, jak i innych chemicznych dodatków. Warto ich szukać w trosce o własne zdrowie. (ASR)
A ja przestałem pić piwo na rzecz soków - szkoda zdrowia! - jutro idę po czteropak
Zdrowia życzę :)
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Ja tam w miarę patrzę co jem, od dłuższego czasu Coli nie pijam (bojkotuję też z innego powodu).
Coś ma aspartam, to jak nie muszę, nie kupuję.
Jak za dużo chemii w opisie- raczej odkładam.

Biada jak mi GMO podsuną pod nos :bag:
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
A ja przestałem pić piwo na rzecz soków - szkoda zdrowia! - jutro idę po czteropak
Zdrowia życzę :)
Nie to jest zbyt okrutne. Nie mogę aż tak karać swego organizmu. Nie zasłużył na to. Z coli zrezygnowałem z różnych powodów i dla zdrowia i z powodu poparcia jakiej Pepsi udzieliła pewnej grupie, ale wszystko ma granice.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
widze ze daniel mnie ubiegl co do bajek w kontekscie kalorii
najistotniejszy jest indeks glikemiczny
tu zrobie wklejke
Kod:
PRODUKTY WSKAZANE

IG poniżej 20
-bakłażany, cebula, cukinia, czosnek, orzeski ziemne, papryka, pomidory, seler naciowy i korzeniowy, soja, warzywa zielone

IG 20 – 29
- czekolada min. 70% kakao, czereśnie, fasola gotowana, jabłka suszone, jogurt 0 % tłuszczu, kasza jęczmienna, marchew surowa, marmolada bez cukru, mleko świeże, soczewica czerwona, suszone śliwki

IG 30 – 39
Brzoskwinia z puszki, dziki ryż, fasolka szparagowa, figi, gruszki, jogurt naturalny, makaron sojowy, mleko odtłuszczone i zsiadłe, ryby, soczewica zielona gotowana, sok pomidorowy, spaghetti razowe, śliwki, twaróg

IG  40 – 50
- brzoskwinie ( gryczany, otrębowy, pełnoziarnisty żytni ), czekolada biała, groszek świeży, mięso chude, mleko sojowe, makaron ryżowy pełnoziarnisty, płatki zbożowe bez cukru, pomarańcze, pumpernikiel, ryż brązowy, sery żółte chude, soki owocowe świeże, truskawki,  winogrona,  

 

PRODUKTY NIEWSKAZANE

IG 50 – 59
- ananas, banany, bezy, biszkopty, buraki, chleb razowy, kasza manna i gryczana, kiwi, konfitury, dżemy słodzone, kukurydza, kuskus, lody, mango, melon, miód, mleko skondensowane słodzone, morele świeże, pączki, rodzynki, rzepa, spaghetti długo gotowane, wafle ryżowe, ziemniaki w mundurkach

IG 70 – 89
-  arbuz, batony czekoladowe, bób gotowany, chleb biały, coca-cola, cukier, herbatniki, marchew gotowana, naleśniki, popcorn, ryż krótko gotowany, ziemniaki gotowane

IG 90 – 100
-bagietka, bułki drożdżowe, chipsy, daktyle suszone, frytki, glukoza, mączka ryżowa, piwo, ziemniaki pieczone


slodziki wykonuja przesuniecie fazowe w sposobie dystrybucji insuliny i poziomu cukru we krwi
apartam to nosnik alokolu metylowego zamieniany w watrobie na silnie trujacy formaldeyd - rakotworczy
co do beznoansanu sodu przy czestym i duzym uzyciu - prowadzi do degenracji przysadki - moja tesciowa to ten przypadek - calkiem powazny
wklejka kolejna
Kod:
Stwierdzono, że aspartam może wywoływać raka, ślepotę, zaburzenia w życiu seksualnym, niekontrolowaną agresję podobną do objawów ADHD, migrenę/bóle głowy zawroty głowy, napady epilepsji, nudności, drętwienia, skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, zmęczenie, drażliwość, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, utrata słuchu, palpitacje serca, trudności z oddychaniem, ataki niepokoju, niewyraźna wymowa, utrata smaku, szum w uszach, zawroty głowy, utrata pamięci i bóle stawów. Badacze i lekarze studiujący niekorzystne działanie aspartamu stwierdzili, że jego spożywanie może się przyczynić do wywołania lub pogorszenia stanu w następujących chorobach chronicznych: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, epilepsja, chroniczny syndrom zmęczenia, choroba parkinsona, choroba alzheimera, opóźnienie umysłowe, chłoniak, wady wrodzone, fibromyalgia, i cukrzyca. Jak widać trochę tego jest.
 
Naukowcy z Fundacji Ramazziniego przeprowadzili badanie na szczurach. Obserwowali gryzonie przez 159 tygodni. W tym czasie podawali im pożywienie zawierające aspartam w dawkach imitujących dzienne spożycie tego związku przez ludzi. Szczury podzielono na kilka grup w zależności od przyjmowanej dawki. Związek ten wywołał u szczurów chłoniaki, białaczkę oraz nowotwory (szczególnie nerek u samic i nerwów obwodowych u samców), nawet jeśli spożywały mniejsze dawki niż dozwolone w przemyśle spożywczym dla ludzi.

co do wedlin - ja nie kupuje takich ktore zawieraja mniej niz 90% miesa - kazcie sobie pokazywac etykiety w sklepie - kazda wedlina pakowana (a tylko takie sa w sprzedazy) musi posiadac etykiete ze skladem

co do light
wklejka znowu
Kod:
Mniej tłuszczu, ale za to więcej cukru: np. w czekoladach zmniejszona zawartość tłuszczu rekompensowana jest znacznie większą zawartością cukru. W rezultacie taka niskokaloryczna czekolada może mieć zaledwie 5-10 kcal mniej. Podobnie wyroby mleczne oznakowane jako "niskotłuszczowe" wcale przez podwyższoną zawartość cukru, nie muszą być niskokaloryczne.

Mniej cukru, więcej tłuszczu: Cukier zastępowany jest słodzikami ale za to ilość tłuszczu jest zwiększona. Dotyczy głównie czekolad i wyrobów cukierniczych (ciastek, cukierków), ponieważ wskazuje się takie zdrowe dodatki jak orzechy, rodzynki, bez informacji, że one także zawierają tłuszcz .

Mniej cukru i tłuszczu, więcej słodzików i sztucznych dodatków smakowych: charakterystyczne dla wyrobów cukierniczych, dżemów, majonezów, napojów. Słodziki, dodatki smakowe nie są kaloryczne, ale i nie są obojętne dla zdrowia np. karmel, może wywoływać stany zapalne tkanek, które prowadzą do tzw. zespołu metabolicznego (niedawno odkryty zespół chorobowy, zwiększający ryzyko cukrzycy i chorób serca).

Małe tylko z wyglądu: zaskakujące jest, że produkt niskokaloryczny spożywamy w większych ilościach, czyli bilans kaloryczny jest porównywalny z tym, gdy zjemy produkt tradycyjny np. z pieczywem chrupkim. Jedna kromka waży ok. 15 g i ma ok. 24 kcal, podczas gdy kromka zwykłego chleba jest prawie trzy razy cięższa i liczy sobie ok. 100 kcal. Ale pieczywa chrupkiego zjemy więcej i z większym "obłożeniem".

"Light" zwiększa apetyt: zostało to niedawno potwierdzony naukowo. Zamiast mniej spożywamy więcej kalorii. Szczególnie dotyczy to słodyczy i napojów. Jeśli ktoś pije głównie colę light, szybciej i silniej będzie odczuwać głód cukru niż ktoś, kto sięga po zwykłą colę.

jeszcze 1 wklejka
Kod:
W dążeniu do idealnej sylwetki całkowicie wykluczyliśmy z naszego jadłospisu wszelkiego rodzaju tłuszcze, uważając je za zbędne, kaloryczne i szkodliwe. Zapominamy, że są one potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Tłuszcze z białkiem budują komórki, pozwalają na wchłanianie witaminy D oraz budują niektóre hormony. Nie wytwarzane przez nasz organizm kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczach możemy dostarczyć sobie jedynie poprzez spożywanie olejów roślinnych i ryb. Odtłuszczone mleko, kefiry, jogurty czy ser nie tylko powstrzymują wchłanianie witamin A, D, E i K ale mogą powodować fermentację w jelitach i inne niestrawności. Jeżeli sięgamy po odtłuszczone mleko sprawdźmy na etykiecie, czy ma ono w składzie witaminę D. Produkty mleczne powinny dostarczać wapnia, a witamina D jest niezbędna, by został on wchłonięty. Pół biedy, jeśli jest słoneczny dzień i możemy wystawić się na 10 minut na słońce, wtedy organizm sam ją wytworzy. Ale kiedy niebo jest zachmurzone, nie mamy takiej szansy. Mleko “light” będzie więc bezużyteczne. Warto też wiedzieć, że warzywa powinno się jeść z dodatkiem tłuszczu, bo pomaga on przyswoić wartościowe karotenoidy (likopen i beta-karoten) zapobiegające chorobom serca i nowotworom. Bez tłuszczu te związki nie będą wchłonięte przez organizm

„Lekka” żywność regularnie trafia pod lupę fachowców od żywienia. Badana jest m.in. zawartość tłuszczu, węglowodanów. Wyniki badań nie zawsze pokrywają się z zapewnieniami producentów.

FINEA margaryna niskokaloryczna 360 kcal a tradycyjna Finea 570 kcal 
Margaryna zawiera te same składniki, co zwykła, ma tylko o 25 % tłuszczu, mniej niż zwykła. 

JOGURT Onken 91 kcal a jogurt tej samej firmy z owocami i ziarnami zbóż 110 kcal
Ma o 19 kcal mniej, o 2,4 % mniej tłuszczu, a tyle samo cukrów co zwykły jogurt. 

TUREK Figura serek twarogowy 73 kcal a serek twarogowy Almette 234 kcal. 
Ma tylko 3 %. tłuszczu, a nie 21 %, jak zwykły. Jest sztucznie zagęszczony, ale substancjami uważanymi za nieszkodliwe. 

PRESIDENT ser pleśniowy 208 kcal a zwykły President ma 352,6 kcal. 
Ma taki sam skład jak zwykły camembert ale za to 20% mniej tłuszczu. 

TOASTY ser topiony 183 kcal a zwykły ser topiony w plastrach 316 kcal 
Ser ma identyczne składniki jak zwykły i trzy razy mniej tłuszczu. 

MAJONEZ Light 482 kcal a zwykły Dekoracyjny 739 kcal 
skład: olej roślinny, woda, ocet, czosnek suszony, żółtko, cukier, musztarda, 

Majonez „light” ma o 30 % mniej tłuszczu, za to więcej skrobi, konserwantów i zagęszczaczy. W zwykłym majonezie tego samego producenta nie znajdziemy: E 412, E 415, E 202, E 211 i E 1422. Raczej są one nieszkodliwe, ale lepiej unikać gumy guar i benzoesanu sodu. 

SPORTINA płatki pszenne 337 kcal a płatki pszenne Nestlé z jabłkami i rodzynkami 331 kcal 
W dietetycznych płatkach pszennych większa jest ilość węglowodanów o 5%, która powoduje, że ich wartość kaloryczna przekracza tę ze zwykłych płatków. Mają tylko 1,1 % tłuszczu., a nie 1,6 %., jak tego typu produkty, a

KOMIX orzechowy bez cukru 512 kcal a wafel z prażonymi orzechami arachidowymi 526 kcal.. 
Ma niewiele mniej kalorii od zwykłego batonu orzechowego, 40% mniej węglowodanów ale za to zawiera o 8 % więcej tłuszczu. 

CZEKOLADA MLECZNA LIGHT 499 kcal a tradycyjna czekolada mleczna 537 kcal. 
Czekolada Light niby nie zawiera cukru, ma za to o 4 %. więcej tłuszczu. Laktitolu zawiera aż 31 g, więc półtorej tabliczki tej słodyczy może spowodować biegunkę. 

COCA-COLA light 0,2 kcal a zwykła 42 kcal w 100 ml) 
skład: woda, 
Prawie zero kalorii, ale nadmierne spożywanie słodzików może spowodować efekt przeczyszczający. Cola light jest konserwowana benzoesanem sodu i słodzona aspartamem.

jeszcze o soi - polecam tylko bardzo zdrowym kobietom z niedoborami estrogenu
faceci, dzieci i kobiety majace rownowaqge badz nadmiar estrogenu - nie dotykac
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Danielu
Mi jako chemikowi nie chce się wierzyć w:
- gotowanie grochu i fasoli w roztworze NaOH - który jest substancją silnie żrącą, nawet w sporym rozcieńczeniu. Po ugotowaniu i nawet kilkakrotnym płukaniu nie sądzę żeby się nadawały do spożycia - jakieś dowody?
Nie obraz się, ale powyższe zdanie troszkę Cię dyskredytuje jako chemika. A szukanie dowodów jest trochę nie bardzo na miejscu bo to mniej więcej tak jakbym miał Ci podać dowód na "chrzczenie" benzyny. Wiadomo - jest to powszechna praktyka...ale nikt oficjalnie się nie przyzna.
 

xscarlettx

gingercore
Dołączył
30 Styczeń 2009
Posty
794
Punkty reakcji
1
Wiek
36
nie lubię soi, o wiele lepszy jest amarantus, czerwona fasola, groch włoski, które z powodzeniem ją zastępują...a i jeszcze szalenie zdrowe podkiełkowane nasiona- moje ulubione to rzodkiewka i słonecznik
 

Ginewra_

Muchacha negri.
Dołączył
12 Lipiec 2007
Posty
764
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Gdzie nikt mnie nie znajdzie.
Ja nie piję coli, a jeśli już ją kupię to raz na 0,5 roku i zwykłą, nie light czy zero, po prostu wolę inne napoje. Słyszałam coś o tym, że light jeszcze bardziej szkodzi, lecz nie wiedziałam dokładnie, dlaczego. Dzięki za wytłumaczenie ;) . Oby więcej takich postów!
 
N

nianiaSweet

Guest
W dzisiejszych czasam żadko kiedy można się spotkać ze zdową żywnością, większość produktów jest naszprycowana chemią, niestety
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
niejednokrotnie tzw zdrowa zywnosc czy dietetyczna jest duzo bardziej szkodliwa niz zwyczajna
 

Kacper4500

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2009
Posty
40
Punkty reakcji
1
Wiek
63
Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo jest zatrute nasze środowisko.
Mieszkam ja wynika z mego profilu w Tychach.
Mam kilka uli, nigdy nie wywoziłem na żadne pożytki, ale w zeszłym roku zapragnąłem pozyskać miodu żepakowego i wywiozłem rodzinę o 8 km na żepaki. Po kilku dniach przyszedłem sprawdzić jak się miewają pszczółki i odkryłem z przerazeniem że jedna trzecia rodziny padła.
Wszędzie było pełno martwych pszczół w środku w ulu, na wylotku w plastrach i w miodzie, a wylotek pobrudzony kałem pszczelim.
Dlaczego tak się stało? Bo tyle ten rzepak dostał chemii że całe te opryski są w roślinie i w nektarze, a jeśli jest w nektarze to i na pewno w przyszłości będzie w oleju, a my na nim placki usmażymy, albo ryby.
Pszczoły zabrałem na moją działkę i po około tygodniu pszczoły zaczęły wracać do zdrowia.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Odnoszę wrażenie, że "w dawnych czasach" firmy spożywcze chwaliły się tym, że maja produkty z konserwantami i dlatego maja dłuższy termin, a teraz, że właśnie są bez konserwantów :lol:
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
powiem tak
kiedys dodatki do zywnosci byly mniej subtelne, a bylo ich mniej
obecnie jest ich mnostwo
tak jak dawalem przyklad z zywnosci typu "fit" - to szkodliwosc w najszystszej postaci, ale kogo to interesuje
duzo zdrowszy jest dowolny wafelek chociazby z max kalorycznym nadzieniem niz superduper fitwafelek..
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zalezy ktore (sprawdz sklad) sa tam 3 bezwartosciowe trociny, porzadane i szkodliwe = najwazniejszy jest sklad
 

cairath

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2009
Posty
72
Punkty reakcji
0
Jeszcze apropos coli light to czytałem ostatnio że mimo tego że jest bardzie niezdrowa niż zwykła cola jezeli chodzi o sam skład to dodatkowo jej wypicie tak naprawdę zwiększa łaknienie. Amerykanie szaleję za colą dietetyczną ale nie bardzo potrafie to zrozumieć bo wcale nie jest mniej szkodliwa a smakuje jak dla mnie paskudnie.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Nie rozumiem cie Brave ;) Nadmiar nauki :p
Jak na razie jadłam pszenne i 7 zbóż. Rzeczywiście wyglądają jak trociny :p
 

Jergen

Nowicjusz
Dołączył
30 Wrzesień 2007
Posty
288
Punkty reakcji
1
Wiek
26
Miasto
z kątowni
Nie sprawdzisz czy tak jest, bo byś musiał powtórzyć badania ;) Moim zdaniem najlepiej unikać sztucznych produktów i fast foodach. Odżywiać się produktami naturalnymi.
 

qazedc

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
Danielr9 - ująłeś to bardzo delikatnie. Aspartam - składnik słodzący w coca coli light (ale też gum bez cukru np. orbit) to silnie rakotwórczy związek, który powoduje m. in. zaburzenia neurologiczne (m.in. padaczka, drgawki), wady rozwoju, zaburzenia psyhiczne (m.in. depresja, choroby umysłowe) na nowotworze mózgu kończąc. Nasuwa sie pytanie: dlaczego ta trucizna od ponad 25 lat jest dopuszczona do sprzedaży? Stoją za tym wielkie koncerny, którym dzieki znajomosciom w polityce i korupcji udawało sie fałszować i zatajać wpływ aspartamu na organizm. Warto dodać, ze w okresie 2-3 lat, kiedy wprowadzono owy skladnik do przemyslu spozywczego czestotliwosc wystepowania nowotworow zlosliwych mózgu wzrosla o 60%. Więcej dodawać nie trzeba, tym bardziej ze powstalo wiele programow dokumentalnych w ktorych wypowiadali sie czlonkowie rodzin zmarlych wlasnie przez aspartam. Wystarczylo, ze codziennie przez np. 2 lata wypijali coca cole light z nadzieją ze od niej nie przytyją. Aspartam przyczynia sie takze do powstania cukrzycy. Jestem zszokowany polityką Stanów wobec aspartamu. Korupcja występuje nawet tam.
PS. Temat szeroko opisywany w Internecie. Radze poszukac.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
to ze aspartam jest szkodliwy, co do tego nikt chyba nie ma watpliwosci
lecz przywolywanie uzycia aspartamu w coli light z natychmiastowym wzrostem o 60% ilosci wypadkow raka mozgu (ktorego?)
to subtelnie mowiac nadinterpretacja
btw nie mala wklejke dotyczaca aspartamu zamiescilem powyzej
 
Do góry