Buty taktyczne

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
North napisał:
impregnujesz w pralce? tzn jak?
kupuje specjalny impregnat np nikwax do gore-tex i on jest w plynie, do pralki wrzucam kurtki wczesniej oczyszczone i sie impregnuja, to cos jak plyn do plukania



samoyed napisał:
Jest to też dobry sposób ale zależny od posiadanego impregnatu
impregnaty w sprayu mozna jeszcze stosowac do odziezy, ale z uwagi ze kurtki maja zmienna geometrie ciezko opanowac zeby kazdy kawalek byl rownie dobrze zaimpregnowany
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
czechu napisał:
kupuje specjalny impregnat np nikwax do gore-tex i on jest w plynie, do pralki wrzucam kurtki wczesniej oczyszczone i sie impregnuja, to cos jak plyn do plukania
Znam i też stosowałem. Przedewszystkim bardzo wygodna forma impregnacji.


czechu napisał:
impregnaty w sprayu mozna jeszcze stosowac do odziezy, ale z uwagi ze kurtki maja zmienna geometrie ciezko opanowac zeby kazdy kawalek byl rownie dobrze zaimpregnowany
Stosowałem i w zasadzie to nie takie trudne wystarczy kurtkę na podłodze rozłożyć i zapsikać ale strasznie to śmierdzi w domu.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
sa lepsze i gorsze rozwiazania, szybsze i wolniejsze, tansze i drozsze, cos za cos
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
No dokładnie, warto dopisać jeszcze tańsze i droższe, ostatnio widziałem taki filmik na youtube jak gość świeczką naciera czubek buta i jak go polewa to po nim woda jak po szybie spływa. ciekaw tylko jestem jak membrana na to reaguje.
 

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
no większość past, ich kład opeira sie na woskach, więc nie dziwne. ale ja bym takim "świecowym" skór nie traktował, to dosyć brutalne i mało też estetyczne.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
wiekszosc past czy impregnatow jest na woskach, tylko ze to sa juz syntetyczne sprawy, ze pozostawiaja mikropory przez ktore but oddycha, taki wosk ze swieczki zakleja wszystko i dzialania membrany juz nie uswiadczysz
 

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
no i głos rozsądku.

kiedyś się zapominało o właściwościach w drugą stronę- czyli oddychalności, nikt o niej nie myślał a ludzi i tak jakoś żyli. Wymiana gazowa i temperaturowa z otoczeniem jest naprawdę niekiedy podstawą komfortu.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
juz sama membrana np gore-tex ogranicza przewiewnosc, oddychalnosc w stosunku do samego materialu z ktorego but jest zrobiony
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
golgi napisał:
no i głos rozsądku. kiedyś się zapominało o właściwościach w drugą stronę- czyli oddychalności, nikt o niej nie myślał a ludzi i tak jakoś żyli. Wymiana gazowa i temperaturowa z otoczeniem jest naprawdę niekiedy podstawą komfortu.
to jasne, ale jak masz jakieś tanie buty bz membrany to warto coś takiego przetestowac



czechu napisał:
juz sama membrana np gore-tex ogranicza przewiewnosc, oddychalnosc w stosunku do samego materialu z ktorego but jest zrobiony
W letnich trekach celowo się rezygmuje z takich gadzetów jak membrana na kosztoddychalności,
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
samoyed napisał:
W letnich trekach celowo się rezygmuje z takich gadzetów jak membrana na kosztoddychalności,
doslownie,
jesli wiem ze nie bede chodzil w jakis butach w deszczu, blocie i wodzie, to raczej biore bez memnbrany,
 

Carbid

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2015
Posty
46
Punkty reakcji
0
czechu napisał:
doslownie, jesli wiem ze nie bede chodzil w jakis butach w deszczu, blocie i wodzie, to raczej biore bez memnbrany,
a na podstawowe deszczyki i niewielkie błotka impregnacja powinna wystarczyć.
czechu napisał:
wiekszosc past czy impregnatow jest na woskach, tylko ze to sa juz syntetyczne sprawy, ze pozostawiaja mikropory przez ktore but oddycha, taki wosk ze swieczki zakleja wszystko i dzialania membrany juz nie uswiadczysz
Ale jak membrany niema to warto może nie takim ze świeczki ale specjalnym buty natrzeć.
 

Volian

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
416
Punkty reakcji
0
Carbid napisał:
a na podstawowe deszczyki i niewielkie błotka impregnacja powinna wystarczyć.
Bez impregnacji taki but też powinien sobie poradzić prawda? Czy one nie są jakoś od razu impregnowane podczas produkcji?


Carbid napisał:
Ale jak membrany niema to warto może nie takim ze świeczki ale specjalnym buty natrzeć.
Ja zawsze dobieram te pasty, impregnaty i inne zabezpieczenia od razu w sklepie, bo kompletnie tego nie ogarniam. Widziałem gdzies filmiki z takim sprayem ze woda wgl splywa po butach ii skarpla sie na nich. Ciekawe czy mozna cos takiego dostać w sklepach
 

Carbid

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2015
Posty
46
Punkty reakcji
0
Volian napisał:
Bez impregnacji taki but też powinien sobie poradzić prawda? Czy one nie są jakoś od razu impregnowane podczas produkcji?
Buty bez impregnacji dużo szybciej się niszczą a poza tym impregnacja stosowana przy produkcji jest kiepska. To jak z butami do garnituru, przed każdym założeniem pastujesz a w przypadku treków impregnujesz.


Volian napisał:
Ja zawsze dobieram te pasty, impregnaty i inne zabezpieczenia od razu w sklepie, bo kompletnie tego nie ogarniam. Widziałem gdzies filmiki z takim sprayem ze woda wgl splywa po butach ii skarpla sie na nich. Ciekawe czy mozna cos takiego dostać w sklepach
Tak, spokojnie można to dostać w sklepach gdzie można dostac pożądne buty. W takim decathlonie masz spray do membran novadry montowanych w ich butach, przemakają w lekkim deszczu i są dostępne za niewielkie pieniądze. Do buta za kilkaset złotych warto też i na impregnat wyłożyć więcej ale dostać właśnie taki o jakim piszesz.
 

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
czechu napisał:
W letnich trekach celowo się rezygmuje z takich gadzetów jak membrana na kosztoddychalności,
doslownie,
jesli wiem ze nie bede chodzil w jakis butach w deszczu, blocie i wodzie, to raczej biore bez memnbrany,
fajnie, że masz taki wybór. niektórzy mają całoroczne terenowe obuwie i też żyją :)

Carbid napisał:
doslownie, jesli wiem ze nie bede chodzil w jakis butach w deszczu, blocie i wodzie, to raczej biore bez memnbrany,
a na podstawowe deszczyki i niewielkie błotka impregnacja powinna wystarczyć.

czechu napisał:
wiekszosc past czy impregnatow jest na woskach, tylko ze to sa juz syntetyczne sprawy, ze pozostawiaja mikropory przez ktore but oddycha, taki wosk ze swieczki zakleja wszystko i dzialania membrany juz nie uswiadczysz
Ale jak membrany niema to warto może nie takim ze świeczki ale specjalnym buty natrzeć.
no oczywiście, że warto, ale tak jak stwierdzono powyżej jedynie specjalistycznymi preparatami. masz taki?
 

Volian

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
416
Punkty reakcji
0
golgi napisał:
fajnie, że masz taki wybór. niektórzy mają całoroczne terenowe obuwie i też żyją
Najlepiej według mnie jest posiadać takie terenowe całoroczne i np jakieś do trekingu dodatkowe przed kostkę. Ja właśnie tak się zaopatrzyłem jakiś czas temu i wiem że na jesień jestem przygotowany na każde warunki


golgi napisał:
no oczywiście, że warto, ale tak jak stwierdzono powyżej jedynie specjalistycznymi preparatami. masz taki?
Trzeba by było chyba przejrzeć wiele stron żeby wyłowić te faktycznie specjalistyczne i porządne preparaty. Kupowałem sobie parę dni temu skórzane buty i dostałem taki wybór preparatów, że zgłupiałem, który z nich faktycznie dobrze będzie chronił buta.


czechu napisał:
kupuje specjalny impregnat np nikwax do gore-tex i on jest w plynie, do pralki wrzucam kurtki wczesniej oczyszczone i sie impregnuja, to cos jak plyn do plukania
Nie ma problemu jeśli jest w pralce jeszcze coś oprócz kurtki? Czy to już musi być tylko i wyłącznie ta jedna kurtka do której jest dany impregnat?
 

migotka

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2016
Posty
26
Punkty reakcji
0
Volian napisał:
Najlepiej według mnie jest posiadać takie terenowe całoroczne i np jakieś do trekingu dodatkowe przed kostkę. Ja właśnie tak się zaopatrzyłem jakiś czas temu i wiem że na jesień jestem przygotowany na każde warunki
Trekkingowe przed kostkę? Chyba lepiej za, bo jest większa amortyzacja w stromym terenie.


Volian napisał:
Trzeba by było chyba przejrzeć wiele stron żeby wyłowić te faktycznie specjalistyczne i porządne preparaty. Kupowałem sobie parę dni temu skórzane buty i dostałem taki wybór preparatów, że zgłupiałem, który z nich faktycznie dobrze będzie chronił buta.
Te preparaty wcale takie drogie nie są. Na militaria.pl kupiłam za 19zł cały zestaw do koonserwacji z Mil-Teca


Volian napisał:
kupuje specjalny impregnat np nikwax do gore-tex i on jest w plynie, do pralki wrzucam kurtki wczesniej oczyszczone i sie impregnuja, to cos jak plyn do plukania
Nie ma problemu jeśli jest w pralce jeszcze coś oprócz kurtki? Czy to już musi być tylko i wyłącznie ta jedna kurtka do której jest dany impregnat?
To musi być odpowiedni materiał, więc lepiej prać tylko to co się nadaje.
 

Volian

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
416
Punkty reakcji
0
migotka napisał:
Trekkingowe przed kostkę? Chyba lepiej za, bo jest większa amortyzacja w stromym terenie.
Może źle się wyraziłem z tymi tekingowymi, bo faktycznie kojarzą się z takimi za kostkę od razu. Chodziło mi o coś takiego www.militaria.pl/columbia_sportswear/buty_columbia_peakfreak_nomad_black_bm3923_010_p76455.xml , żeby było luźniejszym wyborem na spacery po mnije wymagającym terenie. Jakiś jesienny spacer w niedzielne popołudnie itp


migotka napisał:
Te preparaty wcale takie drogie nie są. Na militaria.pl kupiłam za 19zł cały zestaw do koonserwacji z Mil-Teca
A możesz podzielić się jakimś odnośnikiem bezpośrednim? Jakoś nie mogę się doszukać, bo mają tyle asortymentu że szok


migotka napisał:
To musi być odpowiedni materiał, więc lepiej prać tylko to co się nadaje.
Dobrze wiedzieć, bo w sumie nigdy w taki sposób nie impregnowałem kurtki i nie chciałbym potem popełnić jakiegoś błędu i zniszczyć innych ciuchów czy kurtek
 

Carbid

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2015
Posty
46
Punkty reakcji
0
Volian napisał:
Może źle się wyraziłem z tymi tekingowymi, bo faktycznie kojarzą się z takimi za kostkę od razu. Chodziło mi o coś takiego www.militaria.pl/columbia_sportswear/buty_columbia_peakfreak_nomad_black_bm3923_010_p76455.xml , żeby było luźniejszym wyborem na spacery po mnije wymagającym terenie. Jakiś jesienny spacer w niedzielne popołudnie itp
No na płaski las jest ok nawet na miasto będą wygodniejsze od butów na płaskiej podeszwie, ale w wyższe partie gór już bym w tym iść nie polecał. Za łatwo kostki w tym można poskręcać.



Volian napisał:
A możesz podzielić się jakimś odnośnikiem bezpośrednim? Jakoś nie mogę się doszukać, bo mają tyle asortymentu że szok

Co do preparatów to jest ich dużo i nie wszystkie spełniają swoją funkcję tak samo,
Volian napisał:
Dobrze wiedzieć, bo w sumie nigdy w taki sposób nie impregnowałem kurtki i nie chciałbym potem popełnić jakiegoś błędu i zniszczyć innych ciuchów czy kurtek
więc czasami warto pozaglądać co jest co a nie zawsze brać najtańsze. porostu odzież termoaktywna i kurtki, spodnie z membranami oddzielnie w specjalnych płynach.
 

Volian

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
416
Punkty reakcji
0
Carbid napisał:
No na płaski las jest ok nawet na miasto będą wygodniejsze od butów na płaskiej podeszwie, ale w wyższe partie gór już bym w tym iść nie polecał. Za łatwo kostki w tym można poskręcać.
No tak, w wyższe partie warto zakupić obuwie bardziej profesjonalne. Ogólnie to firma proketkor cieszy się uznaniem w produkcji takich wyższych butów, przynajmniej tak wiele osób doradza.


Carbid napisał:
Co do preparatów to jest ich dużo i nie wszystkie spełniają swoją funkcję tak samo,
Pewnie to tak samo jak i z gazami, niby wszystkie mają takie samo zastosowanie, ale są topowe jak MACE które gwarantują niezawodność i skuteczność


Carbid napisał:
więc czasami warto pozaglądać co jest co a nie zawsze brać najtańsze. porostu odzież termoaktywna i kurtki, spodnie z membranami oddzielnie w specjalnych płynach.
A czy taką kurtkę też warto poddać impregnacji www.militaria.pl/brandit/kurtka_brandit_cwu_black_3110-2_p76334.xml ?
 

migotka

Nowicjusz
Dołączył
25 Sierpień 2016
Posty
26
Punkty reakcji
0
Volian napisał:
No tak, w wyższe partie warto zakupić obuwie bardziej profesjonalne. Ogólnie to firma proketkor cieszy się uznaniem w produkcji takich wyższych butów, przynajmniej tak wiele osób doradza.
A kojarzycie firmę Beretta Poggio?

Volian napisał:
Pewnie to tak samo jak i z gazami, niby wszystkie mają takie samo zastosowanie, ale są topowe jak MACE które gwarantują niezawodność i skuteczność
militaria . pl/mfh/zestaw_mfh_do_czyszczenia_butow_20311_p22730. xml nie znalazłam zestawu z Mil-Teca ale ten jest podobny.

Volian napisał:
A czy taką kurtkę też warto poddać impregnacji www. militaria. pl/brandit/kurtka_brandit_cwu_black_3110-2_p76334. xml ?
Każdą warto, jeśli chcesz żeby ci długo służyła i zachowała swoje właściwości.
 
Do góry