Budowa domu

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Budowanie domu - nie taki diabeł straszny jak go malują

Od planu do realizacji - czyli co powinno się wiedzieć, żeby bez szwanku przebrnąć przez formalności związane z budową domu.

Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy spełnić szereg wymaganych prawem formalności. To oczywiste, że nie dla każdego jasne jest, co krok po kroku, powinien zrobić chcąc przekuć plan w rzeczywistość. Aby ułatwić Państwu tę przysłowiową drogę przez mękę oraz przybliżyć moment, w którym będą Państwo mogli wybrać najlepszy projekt i zacząć budowę wymarzonego domu, stworzyliśmy mini przewodnik w tym temacie.

Etap I

Załatwianie formalności należy zacząć od sprawdzenia, czy miejscowość, w której stanie nasz dom, posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, w Wydziale Architektury Urzędu Gminy trzeba złożyć wniosek o aktualny wypis z tego planu. W planie zagospodarowania przestrzennego określone są bowiem warunki zabudowy, do których Inwestor musi się dostosować. Dosyć często niestety zdarza się, że gmina takiego plan nie posiada, wówczas należy złożyć wniosek w wydziale Architektury Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu.

Etap II

Po otrzymaniu takiej decyzji, kolejnym krokiem jest wizyta w Wydziale Geodezji Urzędu Gminy w celu uzyskania kopii mapy zasadniczej.

Etap III

Następnie trzeba zwrócić się do Zakładu Gazowego, Energetycznego i Wodno-Kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Należy także poprosić właściwy dla danej miejscowości Zarząd Dróg o oświadczenie dotyczące możliwości połączenia działki z drogą publiczną.

Etap IV

Następnym krokiem jest uzyskanie takich dokumentów jak: wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich, charakterystyka obiektu (obrys budynku wraz z planowanym usytuowaniem go na działce).

Etap V

Jeśli jesteśmy już w posiadaniu wypisu z planu zagospodarowania lub mamy decyzję o warunkach zabudowy, możemy zamówić projekt domu. Obecnie na rynku jest wiele pracowni sprzedających bądź projekty gotowe, lub też projekty robione na indywidualne zamówienie Inwestora.

Etap VI

Po zakupieniu projektu należy zwrócić się do architekta z uprawnieniami, który wykona adaptację projektu. Adaptacja taka polega na wykonaniu projektu zagospodarowania działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej oraz dostosowaniu projektu architektoniczno – budowlanego do warunków określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy terenu. Architekt adaptujący musi ponadto uwzględnić takie czynniki jak: dostosowanie fundamentów budynku do warunków gruntowo – wodnych, zaprojektowanie trasy przyłączy mediów, zaprojektowanie wjazdu na działkę, naniesienie zmian do projektu według wymagań Inwestora (zmiany w projekcie nanoszone są na podstawie wydanej przez autorów projektu zgody na zmiany). Ponadto architekt adaptujący uzgadnia projekt zagospodarowania działki z poszczególnymi Zakładami : Energetycznym, Wodociągowo-Kanalizacyjnym oraz Gazowniczym. Po dokonaniu adaptacji projekt staje się Projektem Budowlanym.

Etap VII

W kolejnym etapie należy sprawdzić, czy jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, bez których formalne rozpoczęcie budowy nie byłoby możliwe. Musimy mieć takie dokumenty jak: 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich, warunki techniczne dostawy mediów. W przypadku obiektów usytuowanych na terenie szkód górniczych, potrzebne jest ponadto postanowienie właściwego organu administracji Architektoniczno-Budowlanej. Czasem bywa wymagana decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

Etap VIII

Po skompletowaniu wymienionych dokumentów należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji. Pozwolenie na budowę właściwy organ przesyła niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta lub organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy. Klauzula ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę następuje po dwóch tygodniach, pod warunkiem, ze żadna ze stron nie wniesie odwołania.

Etap IX

Kolejnym krokiem, po uzyskaniu zgody na budowę, jest zawiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych. Należy to zrobić w ciągu 7 dni. Trzeba także dołączyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.

Etap X

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie, wykonania niwelacji terenu, zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonaniem przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Istotną sprawą jest prowadzenie dziennika budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności w trakcie prac. Dziennik budowy jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ. Można go także zamówić razem z projektem w większości Biur Projektowych. Po dopełnieniu wszystkich formalności można zacząć budowę wymarzonego domu.

Źródło: http://www.ithink.pl/artykuly/styl-zycia/dom-i-ogrod/budowanie-domu-nie-taki-diabel-straszny-jak-go-maluja/#
 

Przemasboss

Nowicjusz
Dołączył
16 Grudzień 2010
Posty
181
Punkty reakcji
2
Ja znalazłem filmik http://www.youtube.com/watch?v=zBDm9RlomEU . Jak go obejrzałem to stwierdziłem że budowanie wcale nie jest trudne jak ma się dobry sprzęt.
 

wiolcia315

Nowicjusz
Dołączył
19 Wrzesień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wszystko zależy od wykonawcy.. My mieliśmy firmę budowlaną z Chojnic i skończyło się poważnym konfliktem. Dobrze, że w rezultacie sprawa nie trafiła do sądu, dobrze dla firmy :)
Motywowana Naszymi doświadczeniami napisałam poradnik ,, Budowa Domu okiem inwestora,, dostępny na blogu http://taktbudowa.blogspot.com/
a także na http://budowadomu.poczytaj.to/Budowa_domu_okiem_inwestora.ebook

Zachęcam do zapoznania się z jego treścią wszystkim tym co planują budowę lub są już w jej trakcie..
Pozdrawiam
 

Erun

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2011
Posty
10
Punkty reakcji
0
Budowanie domu to istna przyjemność, jesli marzymy o nim od lat do tego mieszkając w blokowisku:)
 

ramsay

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2012
Posty
19
Punkty reakcji
1
Przy okazji remontu w domu, natknęliśmy się na bardzo fajną stronę - lazienka.com.pl, gdzie można się i zaopatrzyć i poradzić w kwestiach wyposażenia łazienki, i okazało się, że teraz każdy nowy klient dostaje bezpłatnie e-booka "100% łazienki" - może komuś się przyda :)
 

carotca

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2012
Posty
17
Punkty reakcji
0
Budowa domu to jedna sprawa, a jego wykończenie i cała aranżacja to dopiero wyzwanie- ja uwielbiam przebywać w stylowych pomieszczeniach, w których żadna rzecz, żaden mebel nie stoi przypadkowo, dlatego chyba nie podjęłabym się samodzielnej aranżacji nowowybudowanego domu. Koleżanka z pracy ostatnio zachwyca się projektami n-design (ekipa, która od początku do końca zajmuje się wnętrzem domu). Rzeczywiście jak pooglądałam ich projekty na stronce internetowej to już nie mogę się doczekać, aż kupię własne mieszkanie, żeby oddać w ich ręce!
 

chufo

Nowicjusz
Dołączył
21 Wrzesień 2012
Posty
18
Punkty reakcji
0
Zastanawiam się czy pokryć dach blachą czy dachówkami? Jakie Wy macie zdanie na temat pokryc dachowych?
 

Oxar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2011
Posty
205
Punkty reakcji
5
Jeszcze się zastanawiasz?Oczywiście,że dachówkami,jak tylko konstrukcja,solidność więźby i finanse pozwalają na to.Ceramicznymi oczywiście.Blacha ma to do siebie,że,,płacze"przy letnich różnicach temperatur,rdzewieje po paru latach,bo żadne powłoki ją zabezpieczające ich jak też i próby czasu nie wytrzymają.No i perkusji deszczu nie będziesz musiał słuchać-akustycznie jest naprawdę dobra.
 

maciek_krk

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Zdecydowanie dachówki. Może warto też pomyśleć o zamontowaniu solarów? Ja zamontowałem i jestem bardzo zadowolony. Tu mają bardzo ciekawą ofertę http://www.makroterm.pl/promocje/promocje-turbosolary
Zobacz sobie na kalkulator oszczędności bo to coś przyjemnego :)
 

Magda.Mała.Mi

Nowicjusz
Dołączył
15 Listopad 2009
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wszystko zależy od wykonawcy.. My mieliśmy firmę budowlaną z Chojnic i skończyło się poważnym konfliktem. Dobrze, że w rezultacie sprawa nie trafiła do sądu, dobrze dla firmy :)

Ja wybrałam ekipę przez portal http://www.eurobudowa.pl/przetargi/oglos/. Jeśli ktoś potrzebuje, to mogę podesłać namiary (są z Poznania).
 
L

Lesandra

Guest
Najważniejszy jest wybór odpowiedniego projektu. Tak więc sama polecam zdecydować się na ekipę, która posiada w tym zakresie duże doświadczenie. Ja zamawiałam swego czasu projekt domu w archetonie: http://www.archeton.pl/- jest to duże biuro architektoniczne, które istnieje na rynku od wielu lat tak więc posiadają w tym zakresie spore doświadczenie.

Domek budowałam dokładnie do swoich potrzeb czyli nie był duży.
Konkretnie projekt Oleńka ( dzięki temu wybudowaliśmy go szybko i już w nim mieszkamy):
olenka-390-a0-p.jpg
 

Kropeczka82

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2015
Posty
11
Punkty reakcji
0
Piękna elewacja. Czasami człowiek nie zdaje sobie sprawy jak może wpłynąć na cały budynek. A możliwości jest sporo, sami zobaczcie sztukateria24.pl/galeria-4/sztukateria-elewacyjna.html ja jestem na etapie wyboru dekoracji, trudno się zdecydować
 

Nora Suarez

Nowicjusz
Dołączył
6 Sierpień 2015
Posty
22
Punkty reakcji
1
Na pewno będziecie mieć problem z doborem okien. Na rynku jest mnóstwo firm które oferują sprzedasz. Ja polecam Styleline które były montowane u mnie i sprawują się świetnie.
 
M

maku511

Guest
Budowa domu to oczywiście najpierw formalności, ale potem nie mniej problemów z caaaaała reszta. Bo w końcu trzeba wybrać dobrą ekipe, a to podstawa. W zaleznosci od preferencji potem trzeba zalatwic sprawe materialow budowlanych. Czesto robia to sami budowlańcy, ale ja np.mam złe doświadczenia - roznie bywalo z rozliczeniami. Przy wszelkich remontach sam załatwiam takie sprawy.
 
I

ItaliaAmore

Guest
ja rowniez sama z mężem zalatwialam takie sprawy, zeby w razie co miec pretensje tylko dos iebie, ale ciesze sie, ze po tylu latach mieszkania w bloku, w koncu mieszkamy w swoim domu, to zupelnie cos innego
 

Dagmara34

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2015
Posty
19
Punkty reakcji
0
Zamierzamy zabrać się jeszcze teraz za fundamenty pod nasz dom, ale jesteśmy przerażeni ilością spraw które przez najbliższe lata będziemy musieli ogarnąć ;/ zupełnie się na tym z mężem nie znamy...wiem ze musimy zacząć poza formalnościami które już mamy- od znalezienia betonu-producenta...tylko skąd wiedzieć ze o dobry beton...?
 

Dagmara34

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2015
Posty
19
Punkty reakcji
0
znacie firmę betonnadom polecono mi ich właśnie...ale chciałabym miec kogoś jeszcze dla porównania...Ponoć projektowane przez nich mieszanki betonowe są w taki sposób skomponowane, by spełnić najwyższe ze stawianych przed nami wymagań. Mają sieć sklepów wna terenie całego kraju- wygodnie..napiszcie swoje opinie prosze, z góry za pomoc dziekuję :)
 
Do góry