Broń w samochodzie

bodyofblack

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2012
Posty
82
Punkty reakcji
1
Witam!
Jakiego rodzaju broń mogę wozić na przykład w bagażniku?
Bo słyszałem, że z kijem bejsbolowym mogą być problemy.
Pytam z ciekawości - nigdy nie wiadomo co nasz spotka na drodze :)
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Kij bejsbolowy teoretycznie nie jest bronią, lecz od strony praktycznej wygląda to różnie. Aby móc go wozić musiałbyś potwierdzić swoją przynależność do klubu bejsbolowego, a w Polsce raczej możesz mieć z tym kłopot.

W bagażniku możesz przewozić noże, jeśli ich długość nie przekracza ośmiu centymetrów (chyba, że masz pozwolenie na posiadanie broni białej). Jeśli takowe pozwolenie posiadasz możesz też spokojnie posiadać broń krótką, czyli wszelkiej maści pistolety bądź rewolwery. Z kolei jeśli pracujesz w lesie możesz mieć ze sobą piłę łańcuchową, siekiery czy tasaki. Wszystko jest zależne od tego, czy posiadanie danego elementu możesz potwierdzić. Jeśli nie możesz, musisz się ograniczyć do scyzoryka.
 

bodyofblack

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2012
Posty
82
Punkty reakcji
1
Dziękuję za odpowiedź :), jeżeli chodzi o nóż bałbym się go w razie konieczności użyć, jak wygląda kwestia pałki teleskopowej? Bądź zwykłej policyjnej tonfy\?
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
bodyofblack napisał:
jak wygląda kwestia pałki teleskopowej? Bądź zwykłej policyjnej tonfy\?
W rozumieniu ustawy o broni i amunicji (art. 4) bronią są:
[...]

4. narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, w tym:
a) broń biała w postaci:
- ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
- kastetów i nunczaków,
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających
wkładki z takiego materiału,
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących
kij bejsbolowy,

Wystarczy poszukać w Internecie - Google nie gryzie. Aby upewnić się, że zrozumiałeś podpowiem, że na broń potrzebne jest pozwolenie.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Thyme napisał:
W bagażniku możesz przewozić noże, jeśli ich długość nie przekracza ośmiu centymetrów (chyba, że masz pozwolenie na posiadanie broni białej). Jeśli takowe pozwolenie posiadasz możesz też spokojnie posiadać broń krótką, czyli wszelkiej maści pistolety bądź rewolwery. Z kolei jeśli pracujesz w lesie możesz mieć ze sobą piłę łańcuchową, siekiery czy tasaki. Wszystko jest zależne od tego, czy posiadanie danego elementu możesz potwierdzić. Jeśli nie możesz, musisz się ograniczyć do scyzoryka.
Wybacz, ale napisałeś jednak trochę bzdur:
1) nie ma czegoś takiego jak maksymalna możliwa długość ostrza noża
2) nie ma czegoś takiego, jak pozwolenia na posiadanie broni białej
3) posiadanie pistoletów lub rewolwerów uwarunkowane jest posiadaniem pozwolenia na broń (i to nie każdego, bo nie każde pozwala na posiadanie broni krótkiej), a oprócz pozwolenia wymagana jest rejestracja takiej broni.
 

hyperfine

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
133
Punkty reakcji
3
Wiek
37
Miasto
skąinąd
bodyofblack napisał:
Dziękuję za odpowiedź :), jeżeli chodzi o nóż bałbym się go w razie konieczności użyć, jak wygląda kwestia pałki teleskopowej? Bądź zwykłej policyjnej tonfy\?
Jak masz skończone 18 lat to normalnie możesz kupić w sklepie pałke teleskopową bez pozwoleń.
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Kupić to można nawet kałacha, jak się wie gdzie, problem w tym, jak zareaguje policja na taką pałkę, skoro potrafią zabrać nawet replikę broni do ASG (strzela plastikowymi kulkami)....
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Isen1822 napisał:
Kupić to można nawet kałacha, jak się wie gdzie, problem w tym, jak zareaguje policja na taką pałkę, skoro potrafią zabrać nawet replikę broni do ASG (strzela plastikowymi kulkami)....
Sunray wie gdzie się kupuje kałachy, zresztą ja też wiem. :lol2: :rotfl2:

Co do meritum posta powyżej, to policję obowiązują ustawy, w tym ta o broni i amunicji. Czytałeś? Jak nie to przeczytaj i będziesz wiedział jak zareaguje. :eek:czko:
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Wiem, czytałem, ale wiem też, jak to wygląda w praktyce. Jak trafisz na jakiegoś "Strażnika Texasu", to różnie być może, uwierz mi. Nie wiem czy warto jest potem łazić po sądach i się tłumaczyć z powodu głupiej pałki teleskpowej
 

crypt

undead
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
324
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Lordran
Takiego "strażnika texasu" nie przeskoczysz to fakt, ale nie nosisz pałke po to żeby być trendy, ale żeby się czuć bezpieczniej. Jak nie będziesz lać ludzi bez powodu i nie będziesz wyglądać podejrzanie to nikt ci raczej rewizji nie zrobi, bo i po co? Natomiast zawsze to masz jakąś większą szanse na obrone w razie czego.

Isen1822 napisał:
Kupić to można nawet kałacha, jak się wie gdzie, problem w tym, jak zareaguje policja na taką pałkę, skoro potrafią zabrać nawet replikę broni do ASG (strzela plastikowymi kulkami)....
Tylko, że kałacha nie możesz mieć bez pozwolenia a pałkę teleskopową owszem. No i nie jest nikt w stanie ci przeowiedzieć jak zareaguje policjant. Różni są ludzie.
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
crypt napisał:
Takiego "strażnika texasu" nie przeskoczysz to fakt, ale nie nosisz pałke po to żeby być trendy, ale żeby się czuć bezpieczniej. Jak nie będziesz lać ludzi bez powodu i nie będziesz wyglądać podejrzanie to nikt ci raczej rewizji nie zrobi, bo i po co? Natomiast zawsze to masz jakąś większą szanse na obrone w razie czego.

Kupić to można nawet kałacha, jak się wie gdzie, problem w tym, jak zareaguje policja na taką pałkę, skoro potrafią zabrać nawet replikę broni do ASG (strzela plastikowymi kulkami)....
Tylko, że kałacha nie możesz mieć bez pozwolenia a pałkę teleskopową owszem. No i nie jest nikt w stanie ci przeowiedzieć jak zareaguje policjant. Różni są ludzie.
Policjanta obowiązują przepisy polskiego prawa. Tyle i tylko tyle. Było wiele przypadków z bronią palną, nie z pałką, gdzie obnażono głupotę i niewiedzę policji. Da się to zrobić, więc nie wiem gdzie wyimaginowany problem z pałką teleskopową.
 

rabela

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2009
Posty
281
Punkty reakcji
2
nie są wcale tak wyimaginowane jeśli policjant nie zna się na kodeksie to może najpierw zadziałać a później pomyśleć więc najlepiej trzeba znać prawo i się nim bronić al policjant może uznać to za obrazę
 

crypt

undead
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
324
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Lordran
Mniej więcej właśnie o to mi chodziło. Czasem "władza" uderza do głowy, czy to policjantowi czy cieciowi od kluczy, który uważa, że jest szefem wejścia. Jak mówiłem różni są ludzie. ;) Ale nie zmienia to faktu, że mając 18 lat możesz kupić i mieć pałke teleskopową bez zezwolenia.
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
rabela napisał:
nie są wcale tak wyimaginowane jeśli policjant nie zna się na kodeksie to może najpierw zadziałać a później pomyśleć więc najlepiej trzeba znać prawo i się nim bronić al policjant może uznać to za obrazę
Co ty bredzisz? Jaką obrazę? Jeśli posiadasz broń i amunicję wymagana jest znajomość właściwych przepisów. Dobrze jest też znać przysługujące Ci prawa. Wbrew temu co tu się pisze policjanci to nie bezmózgowi pieniacze. Jeśli zachowujesz się normalnie, policjant Ci krzywdy nie zrobi. Z własnego doświadczenia znam sytuacje, gdy policja kontrolowała samochód załadowany bronią, w tym i automatyczną, którą mogą posiadać tylko podmioty gospodarcze lub firmy posiadające koncesję na obrót bronią i amunicją. Nigdy nie zdarzyło się, żeby policjant nadużył swoich uprawnień lub próbował robić trudności, choć widok miny funkcjonariusza, gdy widział w bagażniku 20 Mauserów, lub PK, czy Maxima - bezcenny.
 

rabela

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2009
Posty
281
Punkty reakcji
2
D_K - nie chciałam żebyś poczuł się urażony i nie chciałam wrzucać wszystkich funkcjonariuszy do jednego worka. Oczywiście że nie wszyscy są tacy jak napisałam, ale jakiś odsetek niestety tak, zresztą jak w każdej pracy, jak w każdym społeczeństwie. nie wiadomo na kogo trafisz. i nie twierdze że to bezmózgi ale wiem jak wiele jest w takiej pracy syt. stresowych i czasem można wybuchnąć w najmniej odpowiednim momencie. (podkreślę - jak w każdym innym zawodzie)
 

creeper

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Ja tam w schowku mam zawsze nóż ratowniczy, z rozbijakiem do szyb. O to raczej nikt się czepiać nie powinien
 

rabela

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2009
Posty
281
Punkty reakcji
2
creeper napisał:
Ja tam w schowku mam zawsze nóż ratowniczy, z rozbijakiem do szyb. O to raczej nikt się czepiać nie powinien
nóż i rozbijak? to ze względów bezpieczeństwa? bo ja myślę nad przecinakiem do pasów (ostatnio kolega mnie nastraszył i zaczęłam się nad tym zastanawiać)
 

markgrzyb

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2007
Posty
196
Punkty reakcji
0
golgi napisał:
pałka teleskopowa przy siedzeniu pasażera to chyba dobre rozwiazanie
ale niestety chyba nielegalne w swietle prawa



rabela napisał:
nóż i rozbijak? to ze względów bezpieczeństwa? bo ja myślę nad przecinakiem do pasów (ostatnio kolega mnie nastraszył i zaczęłam się nad tym zastanawiać)
ciekawa koncepcja,
a czy to jest skuteczniejsze narzedzie niz normalny noz ?
 
Do góry