Ból w dolnych odcinkach kręgosłupa

agatiu

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2009
Posty
466
Punkty reakcji
23
Wiek
13
Miasto
Warmińsko-Mazurskie
Witam. Męczy mnie ból w dolnych odcinkach kręgosłupa.
Zaczęło się 5 miesięcy temu, aczkolwiek z początku nie zwracałam na to uwagi, robiłam skłon i mi przechodziło. Po miesiącu ból stał się bardziej dokuczliwy. Zrobiłam prześwietlenie, aby sprawdzić, czy nie jest to coś z kością ogonową. Zdjęcie nic nie wykazało, więc dałam spokój. Niestety nie przechodziło, zrobiłam badanie krwi na obecność stanu zapalnego (czynnik walerego rossego) i na mnóstwo innych rzeczy. Badanie wykazało, że jestem całkowicie zdrowa, może z wyjątkiem nieznacznej anemii. Znów postanowiłam poczekać. Ból niestety stawał się coraz bardziej dokuczliwy. Udałam się do Łodzi na rezonans magnetyczny. Stwierdzono pogłębioną lordozę, krzywą miednicę, poziomą kość krzyżową. Zbadał mnie też neurochirurg, który zalecił mi leczenie przez jonoforezę. Byłam już na pięciu zabiegach, połączonych z krioterapią. Przez jakieś 2 godziny od zabiegu nie czuję nic, niestety ból wraca bardzo szybko i wydaje mi się, że jest coraz gorzej.
Najgorsze jest to, że nikt nie umie zidentyfikować, co jest przyczyną bólu. Ja sama nie wiem, czy boli mnie kręgosłup, czy może jakieś naderwane ścięgna w mięśniach. Nie jestem też w stanie określić dokładnego miejsca bólu.
Boli mnie gdy siedzę, gdy za długo stoję, albo gdy robię ćwiczenia, np. schylam się. Szczególnie boli mnie też wtedy gdy dodatkowo zginam jeszcze głowę w dół, ból jest wtedy przeszywający i rozchodzi się na cały pośladek.
Mam 17 lat, jestem osobą szczupłą, choć średnio wysportowaną, ale nigdy tragedii nie było, dużo jeżdżę na rowerze i pływam. Śpiewam też w chórze, więc jestem zmuszona utrzymywać wyprostowaną postawę.
Nie pamiętam też, żeby 5 miesięcy temu nastąpiła jakaś kontuzja, która mogłaby spowodować uraz.
Proszę o pomoc!
 

moniakk21

Nowicjusz
Dołączył
27 Październik 2013
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Wejdź sobie na dbamokregoslup.pl/bole-kregoslupa,67.html, jest tam sporo informacji na ten temat. Poczytaj o możliwych przyczynach bólu kręgosłupa i różnych metodach leczenia. Mam nadzieję, że chociaż trochę będzie to dla Ciebie pomocne i życzę powrotu do zdrowia i wytrwałości :*
 

krejzistah

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2010
Posty
59
Punkty reakcji
1
Doraźnie możesz to smarować dip rilifem, który będzie to chłodził i raczej dobrze i na długo znieczulał. No ale na dłuższą metę to musisz jednak znaleźć lekarza, który Ci to właściwie zdiagnozuje.
 
D

Dorka123

Guest
U mnie na wszelkie bóle pleców, kręgosłupa pomaga dip hot, wolę kremy rozgrzewające niż chłodzące. Ale też potwierdzam, że jeśli boli cię często lub ciągle to konieczna będzie wizyta u lekarza. U mnie największym problemem jest rwa kulszowa od czasów ciąży, poza doraźnym działaniem, niestety nic z tym nie zrobię :/
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 021
Punkty reakcji
17
Miasto
Oświęcim
Dip Rilif to i ja znam. Stosuję go od jakiegoś czasu na problemy po kontuzji kostki. Kiedyś mi poleciła jedna z dziewczyn na pilatesie i tak z ciekawości kupiłam. Naprawdę szybko działa. A ten Dip Hot to tylko rozgrzewa, czy przeciwbólowy też jest? Widziałam go, ale nie interesowałam się wcześniej. Co ma w składzie?
 
D

Dorka123

Guest
Też działa miejscowo przeciwzapalnie, znieczula, no i rozgrzewa oczywiście. Na rwę kulszową (a z tym wiążą się moje bóle kręgosłupa) nie znalazłam nic lepszego.
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 021
Punkty reakcji
17
Miasto
Oświęcim
Na rwę mówisz? Od razu pomyślałam o swojej przyjaciółce. To starsza osoba i ma problem z rwą właśnie. A jak cena? Porównywalna?
 

nierannyptaszek

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2013
Posty
213
Punkty reakcji
0
Podobnie jak wyżej, dip rilif powinien ci pomóc. U mnie w domu co rusz kogoś coś boli, własnie stosujemy go na tego typu bóle. Pomocny jest również przy bólach po ciężkim wysiłku fizycznym.
 
D

Dorka123

Guest
i jeszcze jedna mała uwaga, może oczywista, ale jednak napiszę ;) styl życia też wpływa na bóle kręgosłupa, stawów itp. Warto się więc zastanowić, czy coś w naszym życiu i dniu codziennym da się zmienić, żeby np, odciążyć kręgosłup.
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 021
Punkty reakcji
17
Miasto
Oświęcim
To prawda. Tu masz to wszystko ładnie opisane. Plus łatwe ćwiczenia w przypadku bólu karku - mnie naprawdę pomogły. Warto wiedzieć coś więcej o rodzaju i pochodzeniu bólu, bo wówczas wiemy jak łatwiej z nim walczyć. Łapcie link - przydatny :) http://diprilif.pl/dla-kogo/
 

Hailie

Bywalec
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
475
Punkty reakcji
118
Maści działają tylko objawowo - usuwają ból a nie przyczynę. Zabiegi jonoforezy również (podawanie maści wgłąb za pomocą prądu) . Może warto skonsultować się z fizjoterapeutą? Terapia ruchowa byłaby najlepszym rozwiązaniem.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
M O Ż E . . .

Cóż możemy poradzić na odległość? Może mamy zgadnąć - jaka jest przyczyna bólów?
Na pierwszy ogień może iść p o w ó d - dotykanie rdzenia kręgowego do kości lub chrząstek - w takim przypadku ćwiczenia umożliwiają takie niepożądane dotykanie.

Przyczyną może być niedostatek płynu mózgowo-rdzweniowego lub nieodpowiedni jego skład.
Dieta bogata w chrząstki może pomóc. Inne składniki trzeba znaleźć i próbować suplementować nimi dietę.

To nie jest ani ćwierć diagnozy! Jest tak, ż pacjent (TY) ma możliwość ciągłej obserwacji i znajdowania samopomocy - powiedzmy przerywasz wygibasy i zaczynasz się ostrożnie popruswzać, a do posiłków włączasz wiejski (ze wsi) salceson i pierogii z podrobów (trzeba samemu robić) i wiejskie zimne nóżki.

Zaszkodzić toto nie może! a POMÓC? Kto wie, kto wie, kto wie? Trzeba SIĘ obserwować.
 

Hailie

Bywalec
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
475
Punkty reakcji
118
Wilk_LancaSter, nie miałam na myśli jakiś tam "wygibasów" tylko wyspecjalizowaną terapię ruchową z fizjoterapeutą, który po diagnostyce ordynuje terapię, więc nie wiem skąd ta irytacja. Takie ćwiczenia autorka tematu już sobie stosuje (jazda na rowerze, pływanie).
Poza tym odpowiedz sobie szczerze czy sam nigdy nie szukałeś pomocy w internecie, gdy Cię coś tam bolało? Chociaż faktycznie najpierw powinniśmy się udać do lekarza to wielu z nas zachowuje się podobnie.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Ależ wcale się nie irytuję. Samoobserwacja i samodzielne próby (oczywiście ostrożne) unikania bólu przez unikanie intensywnych ćwiczeń są poradą. Prosta dieta - też.
To prawda, że lekarze naturaliści odbiegają od porad stosowania bardzo nowoczesnych metod i doradzają stosowanie chrzanu, czosnku itp drastycznych środków, których nowoczesne damy nie znoszą.
Na odległość niewiele można doradzić, bo można przecież zaszkodzić zamiast pomóc.

Z nowych maści, kremów lub żelów skuteczne są wyroby pod nazwą reumoterapia. Jednak ktoś słusznie napisał, że co najwyżej usuwają na jakiś czas objawy, a przyczyn nie ruszają.
 

nierannyptaszek

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2013
Posty
213
Punkty reakcji
0
No ale nikt tu nie namawia do omijania w leczeniu lekarza. Podpowiadamy tylko co w naszym zdaniem pomaga złagodzić ból. Dla mnie to raczej jasne, że jeśli coś boli i nie mija, to trzeba to skonsultować i ustalić przyczyny. Uważam też, że spotkanie z fizjoterapeutą również powinno być poprzedzone zaleceniem lekarza i to z konkretnych wskazań.
 
D

Dorka123

Guest
No i jakby nie patrzeć dla kręgosłupa niemal każdy ruch jest dobry, szczególnie kiedy ktoś ma siedzącą pracę i przez większość dnia się nie rusza.
 
D

Dobrawa

Guest
Hailie napisał:
Maści działają tylko objawowo - usuwają ból a nie przyczynę. Zabiegi jonoforezy również (podawanie maści wgłąb za pomocą prądu) . Może warto skonsultować się z fizjoterapeutą? Terapia ruchowa byłaby najlepszym rozwiązaniem.
Nie do końca masz rację. Żele takie jak Dip Rilif działają nie tylko przeciw bólowo ale i przeciwzapalnie. Więc nie jest tak, że tylko przestaje wtedy boleć. Taka maść dociera do źródła problemu.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Być może autorka nadal boryka się z problemem, dlatego trochę odgrzeję ten temat.
agatiu napisał:
Boli mnie gdy siedzę, gdy za długo stoję, albo gdy robię ćwiczenia, np. schylam się. Szczególnie boli mnie też wtedy gdy dodatkowo zginam jeszcze głowę w dół, ból jest wtedy przeszywający i rozchodzi się na cały pośladek.
To jest dosyć charakterystyczny opis wspomnianej wyżej rwy kulszowej, ale aby ją zdiagnozować trzeba wykonać dokładniejszy wywiad, badanie fizykalne, a także obejrzeć wcześniej zrobione badania.
Po 2. warto byłoby zasięgnąć opinii jeszcze jednego lekarza (ortopedy).
agatiu napisał:
Stwierdzono pogłębioną lordozę, krzywą miednicę, poziomą kość krzyżową.
Wbrew pozorom te czynniki mogą też mieć duży wpływ jak nie teraz to w przyszłości na odczuwanie jakichś bóli kończyn dolnych(kolana, biodra), na zwiększone napięcie mięśni. Radziłabym się wybrać do dobrego fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną, żeby ustawił wszystko w odpowiedniej pozycji. Być może będą potrzebne więcej niż jedna wizyta, ponieważ miednica będąca długo z nieprawidłowym ustawieniu 'lubi' powracać do niego.

W celu zmniejszenia lordozy lędźwiowej warto byłoby wzmocnić mięśnie brzucha np. w leżeniu na plecach ze zgiętymi nogami i opartymi stopami o podłoże unoszenie głowy i wytrzymywanie tak przez 3s (nie odrywając kręgosłupa, aby ćwiczenie było dla Ciebie bezbolesne) lub w leżeniu na plecach ze zgiętymi nogami i opartymi stopami o podłoże ciągnięcie gumy zza głowy w kierunku kończyn dolnych z jednoczesnym wydechem, później powrót z wdechem.

Poza tym parę rad, aby nie prowokować wystąpienia bólu:
-jeśli podnosisz coś z podłogi to nie zginaj kręgosłupa tylko zejdź niżej poprzez zgięcie w kolanach
-noszenie obuwia na wysokim obcasie niestety odpada
-nie śpij na bardzo miękkim materacu. Najlepiej w pozycji na boku, ze zgiętymi kolanami i prostym kręgosłupem. Między kolana możesz podkładać sobie dla wygody poduszkę.
-przy wstawaniu z łóżka najpierw połóż się na boku, spuść nogi i dopiero wstań odpychając się rękoma
- jeśli już leżysz na plecach to tylko ze zgiętymi nogami i opartymi stopami o podłoże

Edit: Jeśli chodzi o wyżej wspomniane maści rozgrzewające to byłabym ostrożna. Gdy zastosuje ją osoba, która ma stan zapalny, a jest tego nieświadoma wystąpi u niej jeszcze większy ból. Z reguły to właśnie zabiegi zimnem są bezpieczniejsze chociaż może mniej przyjemne. ;)

Życzę dużo zdrowia SzklanaDama - młody fizjoterapeuta :)
 
D

Dobrawa

Guest
Niestety do naszej kochaniej slużby zdrowia nie tak latwo jest sie dostać, więc takie maści jak ten Dip Rilif bywają wybawieniem dla osób z kontuzjami. Jednak czekając kilka a nawet kilkanaście dni na lekarza taki stan zapalny może tylko sie pogorszy, więc lepiej dzialać od razu i wtedy można czekać spokojniej, prawda? Do tego dzialaja przeciwbólowo co do mnie osobiście też przemawia.
 
Do góry