Błędne używanie słów w mowie potocznej ?

problemamam

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2016
Posty
1
Punkty reakcji
0
Zauważyłem, że w mowie potocznej słowa "nikt" i "wszyscy" mają takie samo znaczenie, a przecież tak nie jest!.
Dla przykładu : Nikt nie zdał matury = Wszyscy nie zdali matury ?
Nikt nie zdał matury = Nie istnieje osoba, która nie zdała matury - oznacza to zdanie, że 100% osób zdało maturę.
Wszyscy nie zdali matury = oznacza po prostu, że 100% osób nie zdało matury.
Na co dzień używa się tych słów na przemiennie, nie patrząc na jakże wielką różnice, która powstaje przy używaniu. Jeśli w moim rozumowaniu jest jakiś błąd, to proszę o wskazanie.
 

Jendrula

Haps!
Dołączył
15 Listopad 2008
Posty
1 083
Punkty reakcji
549
W języku polskim podwójne zaprzeczenie nie zawsze jest używane poprawnie w sensie logiki, ale co zrobić. Taki mamy język i z tego co mi wiadomo, nie jest to błąd.
 
Y

Yellow Jester

Guest
Jak wyżej, potwierdzam. Podwójne zaprzeczenie zawsze było u nas w cenie.
 

Delilaah

Bywalec
Dołączył
5 Maj 2016
Posty
367
Punkty reakcji
51
Wiek
32
Miasto
Gorzów Wielkopolski
Są gorsze, o wiele gorsze błędy językowe, liczna tautologia, nieznajomość znaczenia słów, a już w ogóle - to ortografii i interpunkcji. Aż boli człowieka, że Polak nie potrafi w miarę poprawnie pisać, czy też mówić.
 

Vinko

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Języki słowiańskie mają to do siebie, że można w nich stosować wielokrotne przeczenia, np Nikt nigdy nie był na żadnej innej planecie.
Mnie bardziej boli, jak słyszę naprzemienne stosowanie "przynajmniej" i "bynajmniej" albo zwrot "po najmniejszej linii oporu", zamiast "po linii najmniejszego oporu"
 

Delilaah

Bywalec
Dołączył
5 Maj 2016
Posty
367
Punkty reakcji
51
Wiek
32
Miasto
Gorzów Wielkopolski
Tylko to? Ile osób na dzień dzisiejszy nadal mówi przyszłem, poszłem? Słyszę to codziennie, po kilkaset razy. Polszczyzna wciąż gryzie i to rodowitych Polaków.
 

Vinko

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Delilaah napisał:
Tylko to? Ile osób na dzień dzisiejszy nadal mówi przyszłem, poszłem? Słyszę to codziennie, po kilkaset razy. Polszczyzna wciąż gryzie i to rodowitych Polaków.
"Przyszłem" jest prawdopodobnie wynikiem wychowywaniu chłopców przez matki i małego udziału ojca w wychowaniu, dziecko naśladuje wtedy żeńską formę "przyszłam". Myślę, że szkoła powinna kłaść szczególny nacisk na to, żeby dzieci mówiły poprawną polszczyzną, ale jaki jest system edukacji, każdy wie.
 

cherry_blossom

Nowicjusz
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
47
Punkty reakcji
0
z tego samego powodu bierze się pewnie "wziełem", "zdjełem" zamiast "wziąłem", "zdjąłem" itp.
 

Relewantna

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2017
Posty
21
Punkty reakcji
1
Miasto
Polska
Cofać się do tyłu, spadać w dół, okres czasu - trochę błędów by się znalazło.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 446
Punkty reakcji
83
Mnie najbardziej do szału doprowadza ,,tacierzyński'' i ,,trener personalny'' fuj!
 

Mandr4ke

Bywalec
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
285
Punkty reakcji
53
Miasto
Los Angeles
Trochę chyba nie tak. Autor tematu wskazuję chyba bardziej to że "nikt" i "wszyscy" jest stosowane zamiennie choć znaczy w praktyce to samo. Tak to odbieram...

Podwójne zaprzeczenie jak wspominacie oznaczać ma potwierdzenie a warunkiem jego powstania jest użycie zaimka który sam w sobie jest juz zaprzeczeniem...

Tak czy siak autor Ameryki nie odkrył i choć zastosowane przez autora przykłady są mało logiczne (dwa zaprzeczenia dają potwierdzenie) to jezyk ma swoje prawa i służy bardziej komunikacji wraz z jej usprawnieniem niz logice...
 
Do góry