[biologia] nowy gatunek

luqas

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2008
Posty
10
Punkty reakcji
0
niedawno słyszałem że jeden z odkrywców ludzkiego genomu (a dokładniej J. Craig Venter) chce stworzyc z podstawowych komórek całkowicie nowy organizm (gatunek) podobno rok temu od podstaw odtworzył całkiowity genom prehistorycznej bakterii a teraz ogłosił że mniej więcej za rok dowiemy się czy udało się jego zespołowi zbudowac od podstaw nowy gatunek... bardzo mnie ciekawią taki tematy i chciałbym wiedziec czy przypadkiem ktoś wie więcej na ten temat... pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi :)
 

delin

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
298
Punkty reakcji
4
Wiek
36
Miasto
Wodzisław Śląski
stworzenie prostego organizmu jednokomórkowego jest dla współczesnej nauki możliwe można zaprojektować m.in. takie bakterie do produkcji odpowiednich antybiotyków i toczenia mikroskopijnych wojen z innymi bakteriami. Jest to założenie teoretycznie możliwe do wykonania w celach rozrywkowych chodź jestem temu przeciwny gdyż każdy organizm ma prawo do życia nawet bakteria!
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
Też o tym słyszałem, ale nie wiadomo, czy to tylko przymiarki, czy zalążek pracy. W każdym razie - ja jestem za. W imię nauki.
 

coffin

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2008
Posty
70
Punkty reakcji
0
Ja też jestem za, ale do genetyki trzeba oświecić 90 % społeczeństwa. Nauka jest w stanie, dzięki genetyce, wyleczyć wiele nieuleczalnych do tej pory chorób, ale na drodze stoją konserwatyści, którzy nawet nie wiedzą, o co chodzi. Mi to osobiście chce się z tego powodu płakać. Najbardziej boli mnie ludzka głupota i zacofanie.
 

luqas

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2008
Posty
10
Punkty reakcji
0
w 100 procentach zgadzam się z użytkownikiem "coffin"... ludzie powinni się przestac "bawic" w kościół a przynajmniej żeby się tak nie dowalał do wszystkiego bo przecież świat nie może stac w miejscu tylko się maksymalnie rozwijac... pozwolic nauce na jak najwyższe obroty... pozdrawiam
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
a też jestem za, ale do genetyki trzeba oświecić 90 % społeczeństwa. Nauka jest w stanie, dzięki genetyce, wyleczyć wiele nieuleczalnych do tej pory chorób, ale na drodze stoją konserwatyści, którzy nawet nie wiedzą, o co chodzi. Mi to osobiście chce się z tego powodu płakać. Najbardziej boli mnie ludzka głupota i zacofanie.
Ze co?
 

bob_kelso

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
5
Punkty reakcji
0
Craig Venter nie tyle buduje nowe życie od podstaw, co stara się złożyć je z fragmentów genomu innych istot. CAłośc prezentuje zupełnie nowe i totalnie zarąbiste możliwości - na przykłąd bakterie które podczas procesów metabolicznych wchłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają jakiś rodzaj paliwa.

Na pytanie czy czasem nie bawią się w Boga, Craig Venter odpowiedział: "My się nie bawimy." :p
 

luqas

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2008
Posty
10
Punkty reakcji
0
ja się na tym nie znam za bardzo... ale czy mogli by gdyby mieli takie możliwości, stworzyc nowy gatunek (genotyp) np. człowieka lub jakiegoś zwierzęcia ?
 

thedude

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
ja się na tym nie znam za bardzo... ale czy mogli by gdyby mieli takie możliwości, stworzyc nowy gatunek (genotyp) np. człowieka lub jakiegoś zwierzęcia ?

Zgaduję, żę chodzi ci o możliwości prawne, czyli gdyby państwo pozwoliło im to zrobić. Te badania są na razie na tak niskim poziomie, że nie bardzo da się tworzyć nowe bakterie a co dopiero zwierzęta, czy rośliny.
 

luqas

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2008
Posty
10
Punkty reakcji
0
wiem że te badania są na razie bardzo wstępne ale chodziło mi że gdyby mieli naukowe podstawy i ta technika byłaby zaawansowana to czy mogli by stworzyc nowy gatunek zwierzęcia lub nawet człowieka... ale i tak dostałem odpowiedź... :) pozdrawiam
p. s. o prawne podstawy tam się nie warto martwic bo jeśli coś takiego byłoby możliwe albo zakazane to zawsze jakiś "szalony naukowiec" mógłby kontynuowac badania w tzw. "podziemiu" :p
 
Do góry