[biologia] homo sapiens? A może inny rozumny gatunek?

gwiazdka2008

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
268
Punkty reakcji
0
Miasto
Deutschland
Cos takiego znalazłam w necie. Co o tym sądzicie?

Homo sapiens pojawił się 80 tysięcy lat wcześniej?
Współcześni ludzie mogli pojawić się aż 80 tysięcy lat wcześniej niż dotąd sądzono - wyniki z nowego datowania zaawansowanych narzędzi kamiennych, które odnaleziono w Etiopii.

Narzędzia (m.in. małe ostrza) odkryto już w latach 70. na stanowisku Gademotta w Rowie Abisyńskim. Jednak dopiero teraz zastosowanie nowoczesnej techniki datowania ujawniło, że narzędzia są dużo starsze niż najstarsze znane szczątki Homo sapiens.

Datowanie metodą fuzji laserowej argon-argon wykazało, że warstwa popiołu wulkanicznego, w której znaleziono narzędzia ma 276 tys. lat. Tymczasem najstarsze znalezione szczątki przedstawiciela naszego gatunku, również z Etiopii, mają 195 tysięcy lat.

Jest to zaskakujące ponieważ poziom wykonania narzędzi wskazuje na to, że ich twórcy mieli bardzo rozwinięte umiejętności kognitywne (czyli obejmujące myślenie logiczne, intuicyjne i kreatywne) oraz zręczne palce. Z tego powodu naukowcy wiązali te narzędzia z Homo sapiens.

Teraz należy brać pod uwagę dwie możliwości. Albo Homo sapiens pojawił się wcześniej, niż na to wskazują najstarsze odkryte kości, albo jego poprzednicy nie byli aż tak prymitywni, jak sądzono.

Wyniki badań ukazały się w grudniowym numerze magazynu “Geology”.

- Nowe datowanie narzędzi z Gademotta zmienia nasz sposób myślenia o ewolucji człowieka, ponieważ pokazuje, że sytuacja jest bardziej skomplikowana niż myśleliśmy - komentuje Laura Basell, archeolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Nie da się tak po prostu powiązać pewnych gatunków z określonymi technologiami i ułożyć ich w linię od archaicznych do współczesnych.

Na podstawie National Geographic.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Zdecydowanie sytuacja jest skomplikowana. Nie mozna ściśle połączyc ewolucji biologicznej i kulturalnej. Weźmy chociaż kulturę mustierską która jest własciwa zarówno h.naendertalensis jak i h.sapiens.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Kolejne doniesienia, które potwierdzają, że niedocenialiśmy h. heidelbergensis.
Wykonane z kamienia ostrza sprzed ponad pół miliona lat odkryli paleoantropolodzy w basenie jeziora Baringo w Kenii.

Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że ludzie opanowali trudną umiejętność robienia ostrzy z kamienia dopiero około 40 tys. lat temu. Jednak kolejne odkrycia w różnych częściach świata sukcesywnie przesuwały tę granicę. W ostatnich latach rekord należał do znalezionych na Bliskim Wschodzie ostrzy sprzed 380 tys. lat.

Teraz okazuje się, że trochę ponad pół miliona lat temu ostrza z kamieni robili mieszkańcy Kenii. Cara Roure Johnson i Sally McBrearty z Uniwersytetu Connecticut odkryły niedawno ostrza na pięciu stanowiskach w rejonie zwanym formacją Kapthurin. Dwa z tych stanowisk datowane są na 509-543 tys. lat temu. Badaczki znalazły też cztery rdzenie, z których robiono ostrza.

Jak podkreślają naukowcy odkrycie tak wczesnych ostrzy wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Kenii byli zdolni do bardziej złożonych zachowań niż dotąd sądzono. Kim byli? Tego nie wiemy. W rejonie tym znaleziono jednak dwie żuchwy, które naukowcy przypisują Homo heidelbergensis bądź Homo rhodensis, a więc gatunkom poprzedzającym pojawienie się Homo sapiens.

Na podstawie Science.
Źródło
To nie h. sapiens więc rozpoczął tworzenie skomplikowanych narzędzi, jak jeszcze niedawno sądzono. I druga rewelacja, która nie dotyczy kultury materialnej, ale pokazuje, że oprócz homo sapiens i neandertalensis, i starszy gatunek zasługuje na prawdziwe miano człowieka nie tylko w nazwe rodzajową. Też z archeowieści:
Niedawno odkryta czaszka Homo heidelbergensis ze śladami schorzenia, które mogło spowodować upośledzenie umysłowe, pozwala przypuszczać, że już ludzie sprzed pół miliona lat nie porzucali niepełnosprawnych.

Czaszka sprzed 500 tysięcy lat należała do dziecka w wieku 5 do 12 lat, które cierpiało na kraniosynostozę, czyli przedwczesne kostnienie szwów czaszkowych. Schorzenie to uniemożliwia prawidłowy rozwój czaszki i mózgu. Prowadzi to do zniekształcenia czaszki i nierzadko powoduje upośledzenie umysłowe oraz ruchowe.

Pierwsze fragmenty czaszki naukowcy znaleźli w hiszpańskim Atapuerca w 2001 r., ale dopiero niedawno udało się poskładać jej części i postawić diagnozę.

- Byliśmy pewni, że mamy do czynienia z prawdziwą patologią - mówi Ana Garcia, paleoantropolog z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. - To oczywiste, wystarczy spojrzeć na czaszkę - tłumaczy.

To najstarsze szczątki ludzkie z deformacjami wskazującymi na zależność od innych. Co prawda nie można wykazać, że dziecko to było upośledzone umysłowo, ale na pewno wyglądało inaczej niż pozostali członkowie grupy. Większość zwierząt, w tym naczelne, porzuca młode z takimi deformacjami - podkreślają naukowcy.

Na podstawie New Scientist.
Ciekawe jak daleko przesunie się ta granica człowieczeństwa, za powiedzmy pięć lat.
 
Do góry