Bearshare ... Legalny czy nie legalny ?

J

J.B

Guest
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób to narzędzie wykorzystujesz. Samo narzędzie nie jest ani dobre ani złe. W przypadku P2P i ogólnie Internetu, zależy co ściągasz. Generalnie rzecz biorąc nie wolno ściągać utworów (programów, muzyki, filmów) chronionych prawami autorskimi. Generalnie jednak aby nie tworzyć martwego prawa wprowadzono pojęcie tzw. użytku dozwolonego, w ramach którego można ściągnąć film lub mp3, pod warunkiem, że ten mp3 lub film został już wyemitowany - tak gdzieś słyszałem. Pojęcie dozwolonego użytku dotyczy programów komputerowych. Ich nielegalne używanie jest karalne bodaj z urzędu. Jeśli chodzi o mp3, czy film sprawę musiał by Ci wytoczyć sam artysta, lub firma jego reprezentująca, np ZAIKS, czy słynna amerykańska RIAA.

J.B popraw mnie jeśli się mylę. Ja P2P nie używam, nie ściągam MP3 ani filmów, więc ten temat interesuje mnie raczej średnio, dlatego mogłem coś przekręcić.

Wszystko pokręciłeś. Odsyłam tu: http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=29297

Myślałem, że wytłumaczyłem łopatologicznie, spróbuje raz jeszcze:

1) można dzielić się muzyką/filmami/książkami na użytek prywatny - podstawa prawna (art. 23 ust. paipp).
2) nie wolno udostępniać utworów (wykraczając poza art. 23), co do których nie ma się praw majątkowych.
3) dozwolony użytek nie obejmuje programów komputerowych.
4) można udostępniać utowry co do których nie ma się praw w ramach art. 23
5) w wolnym obiegu znajdują się utwory co do których artyści/twórcy wyrazili zgodę na ich wolne powielanie

Każde pobranie pliku muzycznego [ który wchodzi w skład płatnego albumu] to kradzież. Ktos pisze piosenki, potem wytłacza płyty i sprzedaje. Każda piosenka jest cześcią tej płyty za która sie płaci. Więc każde pobranie jakiejś piosenki to jak już mówiłem kradzież.
Straty są duże.

Ciekawa teoria.

1) kradziez odnosi się do rzeczy, a utwór w postaci wirtualnej takim nie jest
2) jeśli powstaje kopia to orginał nie ginie, więc straty rzeczywiste nie powstają
3) straty są wyssane z palca.

Dlaczego? Ponieważ w przypadku pobierania utworów (komercyjnych), można mówić co najmniej o stratach potencjalnych, a nie rzeczywisttych, gdyż tego nie da się policzyć.

Dlaczego? Dlatego, iż nie da się dowieść, że w każdym przypadku ten kto skopiował utwór kupił by go gdyby nie miał możliwości dokonania kopii.

Świat wirtualny stwarza wiele więcej problemów, niż zwykła kradziez i o ile z oszacowaniem szkód wybitej szyby nie ma roblemów, o tyle ze stratami w branży muzycznej są duże problemy.

Jestem przeciwny ściganiu tak w ogóle ale ściągam bo nie stać mnie na to aby co chwile kupowac płyty xD

Hipokryta. Co innego mówi i co innego robi. Brak pieniędzy na CD/DVD nie może być wytłumaczeniem. A na komputer i internet masz pieniądze?

Legalne wydaje mi sie chyba tylko to ze ktos pobiera jakaś mp3 w celu zapoznania sie z wykonanwca i jesli mu sie spodoba, kupuje płytę. tak tylko w kwesti piosenek.

Ładna bzdura. Z punktu widzenia prawa, samo ściąganie utworów (poza programami komputerowymi) nie jest nielegalne.

Co do obrazków to to jest legalne.^^[chyba^^]
100% racji^^

O jakich obrazkach mówisz?

*Udostępnianie [ ZA FREE ] innym czegoś za co sie zapłaciło bądź ukradło.^^

Co? A jakby nie było za free? Co to za bzdura? Czy wy czytacie co piszecie?

Beam Me Up, Scotty!
 

ruda151

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
251
Punkty reakcji
0
A mnie tam nie obchodzi czy legalny czy nie. Ważne że mogę mieć muzykę i filmy za darmo :p
 

kacper1920

Nowicjusz
Dołączył
22 Sierpień 2008
Posty
16
Punkty reakcji
0
Sam program jest całkowicie legalny ale pliki w nim udostępniane już NIE, ale też nie wszystkie bo jeżeli ktoś nagra sobie jakąś piosenkę lub filmik to ma prawo umieszczać je gdzie chce w tym i w sieci p2p ponieważ on jest właścicielem tych treści.
 

spedeer2007

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2007
Posty
4
Punkty reakcji
0
A ja uważam że najnowsza wersja bearshare jest w 100% legalna dlatego że: :)

1.Na stronie głównej w faq jest napisane że bearshare jest w 100% legalny
2.Na stronie głównej możemy znaleźć informację o 15000000 darmowych piosenek mp3
3.Znani piosenkarze tacy jak np Akon mają konta na bearshare
4.Gdy ściągałem piosenkę mp3 pojawiła się informacja że wszystkie pliki ściągnąć od użytkowników są w 100% legalne
 

stefaniaa

Nowicjusz
Dołączył
12 Luty 2009
Posty
354
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Trójmiasto
Już ktoś to powiedział ale dodam swoje zdanie i wiedzę a co tam... otóż ściąganie plików jest legalne i bearshare jest legalnym programem. Przestępstwem będzie to jak nagrasz muzykę bądź filmy na płytkę...
 

pinkiboy

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2007
Posty
208
Punkty reakcji
3
Wiek
45
Miasto
Jelenia Góra
Bearshare działa na zasadzie p2p i tutaj ściąganie plików może zostać objęte ściganiem karnym. Jedyna metoda, do której w chwili obecnej organy ściagania nie moga się przyczepić to metoda p2m (pear to mail).
 

UszatyPL

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2009
Posty
30
Punkty reakcji
0
z tego co wiem to bearshera jest przesyłania sowich plików np. SWOJE zdjęcie, filmy, dzwięki ale nie mogą być takie co nie masz na nie praw autroskich. I do tego jest bearshare ale i tak wiemy jak kazdy wykorzystuje je ;]
 

jacus

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja mam fajny programik na kome do pobierania.
Wystarczy ze wyslesz sms'a o tresci: game areh8b na numer 79979.
Bardzo dobry programik, szybko sie sciaga, polecam :]
 

diabelek19

Dra at helvete! ;> mrr...
Dołączył
29 Grudzień 2008
Posty
672
Punkty reakcji
32
Wiek
107
Miasto
Pjekło
Powiedzmy to tak: program (ares, bittorrent, emule, bearshare itd) - legalny
Pobieranie przez niego plikow - legalne
Wysyłanie do innych pobranych plikow, programow, udostępnianie, wysyłanie (chociazby to automatyczne) - nielegalne :]
Coś jeszcze? xD
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Powiedzmy to tak: program (ares, bittorrent, emule, bearshare itd) - legalny
Pobieranie przez niego plikow - legalne
Wysyłanie do innych pobranych plikow, programow, udostępnianie, wysyłanie (chociazby to automatyczne) - nielegalne :]
Coś jeszcze? xD

tak, jeśli coś ściągasz z tych sieci to jednocześnie to udostępniasz, bo taka jest zasada ich działania(sieci torrent czy p2p).

czyli ściąganie także jest nielegalne. posiadanie na nośnikach danych pirackich kopi programów z crackami lub innymi keylogerami jest nielegalne tak samo jak i te programy(nie muszą być zainstalowane. wystarczą same instalki)

jesli chodzi o pliki mp3 to zależy jak an to patrzeć możesz co prawda mieć ich kopie a ściągnąć możesz je legalnie np z wrzuty(dziwię się że się do niej jeszcze nie dobrali ci od praw autorskich). czy z youtuba. więc tutaj nie widzę łamania prawa.
 

dvntsx

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2009
Posty
40
Punkty reakcji
0
Sam program jak juz wyzej napisano oczywiscie jest legalny, a to jakie tresci dzieki niemu transferujemy to jest juz nasza broszka :)
 

chuchro

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2009
Posty
59
Punkty reakcji
0
Sam program jak juz wyzej napisano oczywiscie jest legalny, a to jakie tresci dzieki niemu transferujemy to jest juz nasza broszka :)

no właśnie, rzekomo programy są legalne a i tak wiadomo, co się dzięki nim ściąga... gdyby płyty i książki były tańsze, to by nie było takiego złodziejstwa. al wszyscy wiemy jak jest. czasami udaje mi się znaleźć coś wartosciowego na necie, np płyty na allegro itp. albo ostatnio znalazłam księgarnię internetową, która sprzedaje ksiązki w pdfie albo mp3 i to w bardzo fajnych cenach. http://www.goneta.net/sklep/index.php?cPath=22 ==>wszystko w granicach 20 zeta. tylko jak ktoś lubi wersję "papierową" to nowa książka musowo wychodzi drożej, bo po prostu drukarnia, księgarnia i cała masa dostawców pobierają swoją działkę. ok, tyle ode mnie, rozgadałam się:)
 

samotnygraczPL

Milczenie jest złotem.
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
602
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Łódź
Bearshare jest nielegalny pobieranie filmów, muzyki filmów bez licencji jest zabronione tak samo jak z torrentami zresztą.
 

Abbopek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2009
Posty
5
Punkty reakcji
0
Zgadzam się, że Bearshare jest nielegalny, jednak samo zainstalowanie go i posiadanie jest legalne. Ale samo używanie go jest nielegalne. Jest chyba taki przepis, że nie można wysyłać nikomu muzyki itd, bez zgody autora. A jak wiadomo, ściągając przez Bearshare'a jednocześnie wysyłamy innym użytkownikom. Ale wydaje mi się, że można ściągać np ze stron internetowych, ponieważ (z tego, co się orientuję) posiadanie na własny użytek filmów, czy muzyki nie jest nielegalne. Jednak mogę się mylić.
 
Do góry