Bathory

Dołączył
23 Lipiec 2007
Posty
862
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Warmia
Nie znalazłam tematu o Bathorym, jeśli jest to przepraszam bardzo.

Bathory - szwedzki zespół muzyczny istniejący w latach 1983-2004. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z postaci "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory.

Bathory to jeden z najbardziej znaczących zespołów w muzyce black metalowej i viking metalowej, mający jednocześnie największy wpływ na kierunki rozwoju tych dwóch odmian metalu. Został założony w Sztokholmie, w maju 1983 przez siedemnastoletniego Thomasa Forsberga ukrywającego się pod pseudonimem Quorthon Seth. Thomas był liderem zespołu i jedynym jego stałym członkiem.

Takie albumy jak: Bathory, The Return...... czy Under the Sign of the Black Mark stały się kanonem na black metalowej scenie i inspiracją dla wielu młodych zespołów na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wraz z wydaniem albumu Blood Fire Death a następnie Hammerheart styl grupy ewoluował w kierunku łagodniejszej muzyki, charakteryzującej się wolnymi, epickimi utworami z towarzyszeniem chórów. W warstwie lirycznej, treści satanistyczne ustąpiły miejsca tematyce nordyckiej mitologii. W tej stylistyce zespół wydał jeszcze albumy Twilight of the Gods, Blood on Ice oraz Nordland I i Nordland II. W międzyczasie powstały także albumy Requiem, Octagon i Destroyer of Worlds które nawiązywały muzycznie do thrash metalu lat osiemdziesiątych, ale spotkały się one z nieprzychylnymi opiniami krytyków.

Twórczość zespołu podsumowują wydawnictwa przekrojowe Jubileum (I, II i III) oraz kompilacja promocyjna Katalog.

Lider zespołu – Quorthon Seth zmarł niespodziewanie na atak serca 7 czerwca 2004, podczas nagrywania kolejnej płyty. :)() 3 czerwca 2006 roku została wydana pamiątkowa kompilacja In Memory of Quorthon (Box Set).

Bathory - One Rode To Asa Bay - coś do posłuchania ;)

Jakoś nie mogę wyobrazić sobie black i viking metalu bez Bathorego.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Ostatnio słuchałem. Zabrałem się za jakieś ich wypociny jeszcze z początków kariery(nie pamiętam nazwy). Ciężko było przebrnąć, więc przymierzam się do trochę nowszych dokonań, bo te bardziej mi podchodzą.
 

Slavomier

Nowicjusz
Dołączył
21 Marzec 2007
Posty
186
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Góry góry, heeej :)
Najlepszy zespół metalowy na świecie! Kwintesencja porządnego grania! Ostatnio przymierzam się do zakupu hammerhearth, Twilight of the Gods i Nordland 1&2. Wszystko na winylach :)

CALEB: skombinuj sobie Jubileum vol.1 to będziesz miał wgląd na pierwsze 6 płyt. Ja kiedyś kupiłem to na kasecie i potem poszło :) po prostu musiałem mieć kolejne płyty :)
 

Doomcloud

Nowicjusz
Dołączył
6 Marzec 2007
Posty
142
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków/Łódź
Jak ktoś już wcześniej napisał - KLASYKA!
Najlepiej siąść gdzieś wieczorem nad wodą (morzem), założyć słuchawki i włączyć "Hammerheart" albo Twilight of the Gods"...
Rewelacja :)
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Co prawda, to prawda. Bathory to klasyka black metalu, zrewolucjoniwali black metal i przyczynili się do zapoczątkowania viking metalu na albumach takich, jak Blood Fire Death czy Twillight of The Gods, jak słusznie napisała autorka tematu.
Mi bardzo się podoba wczesny - black metalowy okres Bathory, zwłaszcza pierwszy album pt. Bathory.
zrewolucjoniwali black metal, dlatego, że od początku grali inaczej, niż inne kapele blackowe lat 80 takie, jak Venom (który zapoczątkował cały black metal), Hellhammer, czy Celtic Frost.
To właśnie głównie Bathory byłe rzekomo najwięwszym wzorem do naśladowania dla black metalowych zespołów lat 90, zwłaszcza skandynadskich takich, jak Satyricon, Darkthrone, Immortal, Mayhem, Hades, oraz polskiego zespołu Behemoth, który (do pewnego czasu) grał black metal.
Szkoda tylko, że nie ma już Quatrona, bez niego Bathory nie istnieje.
Może tesz nie długo kupię sobie coś Bathorego, na winylu, tak jak Slavomier.
 

Shagrath

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
124
Punkty reakcji
0
Wiek
48
Ja znam Bathory od ich 1 płyty i zawsze podobało mi się ich zacięcie oraz pasja w tworzeniu musyki.Bez 2 zdan najlepszy jest Blood Fire Death,mam wszystko co wydali,jakos ich cięzar lepiej znosze wyjątkiem jest Twillight of the gods,choc Nordland 1 & 2 tez dobrze znosze
 

Nocturnus

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
535
Punkty reakcji
0
Miasto
Z Bagien i Lasów spowitych legend mgłą.
Czekałem tylko aż ktoś zrobi temat o tej wspaniałej kapeli.
Co tu dużo mówić...FENOMEN!!
Wniosła zarówno wiele do Black Metal jak i Viking.
Wojowniku kłócił bym się z tobą zdeka;D
Według mnie Venom bardziej namieszał w głowie młodym BM;]
Przykładem jest koszulka Venoma,którą miał na sobie Varg Vikernes w czasie kiedy go złapali(wiadomo po czym)
Nawet muzycy Mayhem'a użyli części nazwy kawałka do nazwania swej kapeli.
"Mayhem with Mercy" tak się nazywa ten kawałek.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Z kolei Bathory nie grał od początku Viking Metalu, lecz Black Metal. Dlatego tu powinien być szyld Black/Viking Metal.
Bathory zadebiutował w 1984 roku, wtedy viking metalu nie było, natomiast black - owszem. Viking Metal zaczęli grać wraz z albumem Blood Fire Death z 1988 roku.
Wcześniej od początku grali Black Metal.
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
najbardziej lubię "Octagon", nie wiem czemu tak gnojony (chociaż się na tym nie znam :p ) Oczywiście "Hammerheart" rządzi też choć w inny sposób.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Zdecydowanie jak dla mnie jest to ikona viking metalu...

Dobra, ale dopiero od "Blood Fire Death". Wcześniej grali Black Metal. Wystarczy posłuchać np. pierwszego albumu "Bathory",
albo "The Return...". Czysty Black Metal.
Można też poczytać o tym zespole na www.metal-archives.com I zwrócić uwagę, na rubrykę z gatunkiem metalu, jaki grają.
Wystarczy przeczytać w tym temacie pierwszy post Pani Czasowstrzymywaczki. Na początku też zaznaczyła, że Bathory gra Black i Viking Metal.
Albo można spojrzeć na to - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...l_Genealogy.jpg
I zwrócić uwagę na rubrykę "First Wave Of Black Metal".
Może i takie coś nie jest do końca trafne i ma trochę błędów. Ale Pierwsza Fala Black Metalu jest bardzo trafnie przedstawiona.
Cztery zespoły - Venom, Mercyful Fate, Bathory i Celtic Frost.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
ale czy uważasz że gatunek jaki grali na początku może wykluczać ich z bycia ikoną gatunku którego są prekursorami ?
Zresztą oni są ikoną dla mnie viking metalu, nie wiem jak dla innych.
Czytałem temat i wiem że grali black metal jednak do tego ja nie przywiązuję większej uwagi (chociaż również nieco mieli swojego udziału w tworzeniu black metalu) bo ważniejsze dla mnie jest to co zaczęli tworzyć od 1988.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
ale czy uważasz że gatunek jaki grali na początku może wykluczać ich z bycia ikoną gatunku którego są prekursorami ?
Zresztą oni są ikoną dla mnie viking metalu, nie wiem jak dla innych.
Czytałem temat i wiem że grali black metal jednak do tego ja nie przywiązuję większej uwagi (chociaż również nieco mieli swojego udziału w tworzeniu black metalu) bo ważniejsze dla mnie jest to co zaczęli tworzyć od 1988.

A ja właśnie gustuję raczej we wczesnym black metalowym okresie Bathory'ego i przeważnie słucham starszych płyt i dlatego mi ta kapela kojarzy się bardziej z black metalem.
To już zależy od tego, czy ktoś woli starego Bathory'ego, czy tego późniejszego.
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Mi bardziej podoba się późniejszy okres jako, że nie przepadam za blackiem... uważam, że oni w dobrą stronę poprowadzili innych wykonawców, powstał viking metal, którego wielkim fanem i nałogowym słuchaczem jestem teraz. Co do tego, jak najlepiej wczuć się w taką muzykę... zgadzam się - usiąść na jakimś zboczu, w miejscu gdzie wieje delikatny wiatr, wejrzeć w stronę wody, chłonąć naturę... Dreszcze gwarantowane.
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
Nie wypowiedziałem się w tym temacie ? aż dziw. Bathory to jedna z moich ulubionych kapel , osobiście wolę ten późniejszy okres ( choć pierwszy nie jest zły) ulubione płyty to : Hammerheart , Blood Fire Death i Nordland I , choć dobra też jest Blood on Ice.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
35
Miasto
Mazury
Dopiero zauważyłem, że zrobiłem błąd w swoim poście, w którym pisałem, do kiedy Bathory grał black, a od kiedy zaczął grać viking.

Black Metalowe albumy to Bathory, The Return (to są najstarsze i zdecydowanie najostrzejsze, z tematyką satanistyczną).
Kolejne, też Black Metalowe to Under The Sign of The Black Mark, Blood Fire Death i Hammerheart.
Z tym, że na tych trzech trochę się zmieniła tematyka na klimaty pagan i mitologię nordycką.
Być może tylko z powodu tematyki niektórzy uważają to za viking. Ale wystarczy przesłuchać np. Blood Fire Death...
Pierwszy kawałek to intro (jest dosyć spokojne), początek drugiego to spokojne, akustyczne brzmienia, ale to tylko wejście.
Za chwilę potem zaczyna się ostra jazda i typowo blackowy, skrzekliwy wokal Quatrona. Albumy do Hammerheart to Black Metal. Z tym, że z trochę różną tematyką.

Tak na dobre Bathory zaczął grać viking od albumu Twillight Of The Gods. I wszystkie następne - Reqiem, Octagon, Blood On Ice, czy Nordland.

Bathory wszystkie albumy miał dobre, ale ja zdecydowanie wolałem zawsze stary, black metalowy okres Bathory'ego.
Mój ulubiony album to chyba "The Return..." z 1985 roku.
 

Shagrath

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
124
Punkty reakcji
0
Wiek
48
Nie wiem po co wam to szufladkowanie muzyki i danego gatunku kapelii...
Bathory to po prostu Bathory a czy gra black czy cos innego jaka to róznica?
To tak samo jak swego czasu pytalii o Voivod i czy to jeszcze jest metal?
Ja zawsze odpowiadałem ze to jest po prostu Voivod!Mysle ze podobnie jest z Bathory,nigdy nie traciłem czasu nad zastanawianiem sie jaki gatunek grają,dla mnie byli po prostu wielcy i to sie liczy
 
Do góry