Bardzo Wysoki Poziom Empatii

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
Mam do was pytanie drodzy forumowicze. Potrzebuje porady, jak sobie zacząć radzić z bardzo wysokim poziomem empatii ? Jak zacząć ją kontrolować ?
 

lilith6

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
116
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
a tam nie pamietam
Może spróbuj się nieco zdystansować do problemów innych ludzi, nie przeżywaj tego tak bardzo. Empatia ma i dobre i złe strony: rozumiesz innych ludzi, masz wysoką inteligencję emocjonalną i potrafisz przewidzieć jak zareaguje osoba w danej sytuacji. Może też przeszkadzać jak np. wzruszysz się przy czymś co na innych nie robi większego wrażenia i pytają :co Ci się stało? Ale za bardzo się raczej nie da zmienić tej cechy charakteru, jednak skoro ją posiadasz to wykorzystaj to :D będziesz dobrą pisarką albo psychologiem :p
 

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
Może spróbuj się nieco zdystansować do problemów innych ludzi, nie przeżywaj tego tak bardzo. Empatia ma i dobre i złe strony: rozumiesz innych ludzi, masz wysoką inteligencję emocjonalną i potrafisz przewidzieć jak zareaguje osoba w danej sytuacji. Może też przeszkadzać jak np. wzruszysz się przy czymś co na innych nie robi większego wrażenia i pytają :co Ci się stało? Ale za bardzo się raczej nie da zmienić tej cechy charakteru, jednak skoro ją posiadasz to wykorzystaj to :D będziesz dobrą pisarką albo psychologiem :p

Jak już to pisarzem ale ani to ani to mnie jakoś nie bawi, szczerze mam zbyt dużo swych problemów do rozwiązania żeby móc pomagać innym osobą, jednakże jak np teraz w wtorek wracałem z znajomym do domu, to czułem że mu smutno i musiałem go pocieszyć bo inaczej skończyłbym z dołkiem sam w domu =/ udało mi się humor mu sie poprawił to i mi też i było dobrze już potem.

Może spróbuj się nieco zdystansować do problemów innych ludzi, nie przeżywaj tego tak bardzo.

tylko jak to zrobić ?? to się uaktywnia nawet jeśli np. nie wie się o problemie drugiego człowieka. Po prostu w danej chwili czuje na sobie to jak on się czuję =/

Empatia ma i dobre i złe strony: rozumiesz innych ludzi, masz wysoką inteligencję emocjonalną i potrafisz przewidzieć jak zareaguje osoba w danej sytuacji.

i nie tylko ;)

Ale za bardzo się raczej nie da zmienić tej cechy charakteru
Ja nie mówiłem o zmianie tylko bardziej o nauczeniu sie kontroli nad tym, żeby moc swobodnie się tym posługiwać, kiedy się chce to np wyłączyć do takiego poziomu jaki ma normalny człowiek itd.

PS: Nie dobrą tylko dobrym :p
 

lilith6

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
116
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
a tam nie pamietam
Wybacz, myślałam że jesteś dziewczynką :p niestety chyba nadużywam myślenia stereotypowego, mężczyźni mają raczej niski poziom empatii, więc byłam przekonana iż mam do czynienia z kobietą.

Ja nie mówiłem o zmianie tylko bardziej o nauczeniu sie kontroli nad tym, żeby moc swobodnie się tym posługiwać, kiedy się chce to np wyłączyć do takiego poziomu jaki ma normalny człowiek itd.
Urodziłeś się z taką cechą charakteru i szczególnie tej cechy, tak samo jak np. wysokiej inteligencji nie da się zmienić. Można przebywać z głupkami/ osobami mało empatycznymi, przez chwilę spróbować czuć i myśleć jak idiota/ przez chwilę zachowywać się bez empatii, ale to nic nie da dalej będziesz tą samą empatyczną/ inteligentną osobą. Musisz to zaakceptować. Zresztą to jest pozytywna cecha charakteru więc pogódź się z nią i ciesz się że nie jesteś np. nadpobudliwy czy nie kontrolujesz swoich zachowań :D
 

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
Wybacz, myślałam że jesteś dziewczynką :p niestety chyba nadużywam myślenia stereotypowego, mężczyźni mają raczej niski poziom empatii, więc byłam przekonana iż mam do czynienia z kobietą.


Urodziłeś się z taką cechą charakteru i szczególnie tej cechy, tak samo jak np. wysokiej inteligencji nie da się zmienić. Można przebywać z głupkami/ osobami mało empatycznymi, przez chwilę spróbować czuć i myśleć jak idiota/ przez chwilę zachowywać się bez empatii, ale to nic nie da dalej będziesz tą samą empatyczną/ inteligentną osobą. Musisz to zaakceptować. Zresztą to jest pozytywna cecha charakteru więc pogódź się z nią i ciesz się że nie jesteś np. nadpobudliwy czy nie kontrolujesz swoich zachowań :D

Właśnie jak byłem w poradni PP na dysleksje to w opinii pisze że zaobserwowali u mnie wzmożoną pobudliwość, ale to chyba jeszcze nie jest nadpobudliwość.

ale tak btw. ja się z tym już pogodziłem chce to np. nauczyć się kontrolować żeby nie mieć potem s:cenzura:ego wieczoru przez to że mam doła tylko dlatego że ktoś się tak czuje =/
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Mam do was pytanie drodzy forumowicze. Potrzebuje porady, jak sobie zacząć radzić z bardzo wysokim poziomem empatii ? Jak zacząć ją kontrolować ?
Dla mnie u faceta to negatywna cecha. Sam widzisz, wzięto cię za dziewczynę. Jak sobie z tym radzić? Nie zastanawiaj się dużo nad odczuciami innych, jak zauważysz u siebie przesadę pod tym względem, postaraj się skupić na czymś innym. Kwestia przyzwyczajenia.
 

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
Dla mnie u faceta to negatywna cecha. Sam widzisz, wzięto cię za dziewczynę. Jak sobie z tym radzić? Nie zastanawiaj się dużo nad odczuciami innych, jak zauważysz u siebie przesadę pod tym względem, postaraj się skupić na czymś innym. Kwestia przyzwyczajenia.

Tu już nie chodzi o samo zastanawianie się, ja potrafię czuć to co czuje dana osoba i ja tego nie robię świadomie, po prostu spojrzę na kogoś, stanę przy nim i wiem co czuje zupełnie jakbym był nim/nią =_=" dlatego chce to zacząć kontrolować bo puki co to się włącza kiedy się temu podoba jednej osoby czuje emocje chwile później już nie =/
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Tu już nie chodzi o samo zastanawianie się, ja potrafię czuć to co czuje dana osoba i ja tego nie robię świadomie, po prostu spojrzę na kogoś, stanę przy nim i wiem co czuje zupełnie jakbym był nim/nią =_=" dlatego chce to zacząć kontrolować bo puki co to się włącza kiedy się temu podoba jednej osoby czuje emocje chwile później już nie =/
Stary zrób coś z tym, bo będziesz żałował. Na razie brak czasu, by coś więcej doradzić, ale na pewno możesz to kontrolować, tylko musisz w to włożyć pewien wysiłek.

Wgląd w siebie/medytacja?
Zdecydowanie odradzam. To pogorszy sprawę.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Nic konkretnego nie potrafisz doradzić a medytację potępiasz... i dlaczego sądzisz, że to pogorszy sprawę?
Z tego co wiem, medytacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Nie, stary. Potrafię, ale nie mam czasu. To różnica. A z tego co ja wiem, medytacja może zaszkodzić. Twój wybór, Shiro, komu uwierzysz w tej kwestii. A tak, w ogóle, cr3ator, większej sygnatury nie mogłeś sobie zrobić?
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Ciągle się tłumaczysz brakiem czasu... cóż, ja wciąż czekam.
Może jakieś konkrety o szkodliwości medytacji?
 

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
No a ja czekam tez na jakieś konkrety ;) na medytacje chwilowo nie mam czasu ani ochoty choć był okres w którym medytowałem (kolo miesiąca, 1,5 miecha jedyne co mi to dało to zmianę toku myślenia widzenia innych rzeczy ale nie sadzę że w aktualnym stanie medytacja może mi nie pomóc w przejęciu kontroli nad empatią.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Kurde, masz poradę za darmo to nie marudź. Na razie mam Sajgon, nawet klamkę w samochodzie urwałem, więc poczekaj cierpliwie. Jak znajdę czas postaram się napisać konkrety.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Emiya Shiro: wyciszenie i spojrzenie na siebie z boku może ci uświadomić dlaczego dzieje się tak a nie inaczej. Gdy doświadczysz empatii staraj się rozkazać swemu ciału i umysłowi aby się uspokoił (w zależności czy podczas tego zdarzenia bardziej aktywne jest ciało czy umysł)...
Możesz też spróbować afirmacji w stylu: kontroluję swoje emocje/emocje innych na mnie nie wpływają etc.
Tylko, żebyś całkowicie nie pozbywał się tego daru ale abyś zaczął go całkowicie kontrolować.

Qon: :D
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Empatia ma i dobre i złe strony: rozumiesz innych ludzi, masz wysoką inteligencję emocjonalną i potrafisz przewidzieć jak zareaguje osoba w danej sytuacji.

i nie tylko ;)
Pamiętajcie, że inteligencja emocjonalna polega również na kontrolowaniu własnych emocji. Dobra, może inaczej. Wydaje mi się, że nie będziesz chciał zwalczyć tego swojego "daru", więc może faktycznie lepiej byłoby go w sposób kontrolowany wykorzystać. Tylko nie wiem czy jesteś na to gotowy, może powinieneś po prostu dojrzeć. A rozważałeś wolontaryjną pomoc potrzebującym osobom? Może to by cię w jakimś stopniu rozładowywało. Nie wiem na jakim etapie edukacji jesteś, bo możesz też iść do pracy jako pracownik socjalny. Albo faktycznie zacznij na poważnie pisać książki.
 

EmiyaShiro

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
239
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Bytom
Pamiętajcie, że inteligencja emocjonalna polega również na kontrolowaniu własnych emocji. Dobra, może inaczej. Wydaje mi się, że nie będziesz chciał zwalczyć tego swojego "daru", więc może faktycznie lepiej byłoby go w sposób kontrolowany wykorzystać. Tylko nie wiem czy jesteś na to gotowy, może powinieneś po prostu dojrzeć. A rozważałeś wolontaryjną pomoc potrzebującym osobom? Może to by cię w jakimś stopniu rozładowywało. Nie wiem na jakim etapie edukacji jesteś, bo możesz też iść do pracy jako pracownik socjalny. Albo faktycznie zacznij na poważnie pisać książki.

Puki co nie rozważałem takiej możliwości bo jestem w trakcie wychodzenia z socjalnego bagna (nie wiem czemu tak to nazwałem >.<") ale chodzi o to że przez ostatnie 20 lat byłem hikikomori i byłem aspołecznym introwertykiem. Od 3 miesięcy mam przedsięwzięcie zmiany siebie na lepsze, i rozwinięcia się jako tako i idzie mi to w zadziwiającym tempie bo nawet znajomi których poznałem w sierpniu zaczynają widzieć to że któryś raz z kolei zmieniam się na lepsze. Chce zacząć kontrolować empatie z tego względu, że przez mój samorozwój stałem się Ekstrawertykiem i doszło mi dość trochę nowych umiejętności i teraz sprawy wyglądają nieco inaczej niż wyglądały. Jeśli kogoś interesuje dokładny opis typu mojej aktualnej osobowości zapraszam tutaj. Natomiast jeśli kogoś interesuje mój poprzedni typ osobowości zapraszam tutaj.

Swoją drogą tak offtopowo, zrobiłem sobie (około pół roku temu) teścik osobowości na MyPersonality i wyniki prezentowały się tak http://emiyashiro.mypersonality.info/

natomiast zrobiłem znów taki test pare dni temu i wyniki prezentują się tak http://emiyashirou.mypersonality.info/
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Nie ekscytowałbym się. Nie można stać się w ciągu pół roku ze stabilnego introwertyka stabilnym ekstrawertykiem. Twoja osobowość wciąż się kształtuje, jesteś rozchwiany emocjonalnie. Moja rada, daj sobie na jakiś czas spokój z tymi testami i zajmij się bardziej przyziemnymi zajęciami, najlepiej nie wymagającymi dużo myślenia. Może jakiś sport?
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Według mnie empatia jest bardzo dobrą cechą i o wiele za mało jej u ludzi, ale musisz zastanowić się czy będziesz zdolny wyzbyć się jej gdy Tobie coś zagrozi i będziesz musiał się bronić. Jeżeli nie - to kiepsko, jeżeli tak - jesteś zdrowo patrzącym na świat, wartościowym człowiekiem. :) Przynajmniej według mnie.
 
Do góry