Bank zamyka konto handlarzowi kryptowalutą?

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Bank jako firma prywatna musi stosować się do prawa bankowego lecz ma też własne
przepisy. Oto postanowił zamknąć konto handlarzowi bitcoinem(kryptowaluta).
„Bank ma prawo wypowiedzieć umowę rachunku bankowego w przypadku uzasadnionego
podejrzenia, że rachunek jest wykorzystywany dla celów niezgodnych z przepisami prawa.
Obrót walutą wirtualną lub kryptowalutą, który widoczny jest na Państwa rachunkach,
nie jest objęty jednoznacznymi przepisami prawa polskiego – brak jest na rynku polskim
regulacji oraz rekomendacji regulatorów w tym zakresie”

Jak napisał BZ WBK do swojego klienta. Czy słusznie? Historia zna takim przypadek kiedy
to bank BGŻ prowadził rachunek firmie o nazwie Amber Gold. Ponoć do dziś maja problemy.
Ale jak rozumieć w tym przypadku "uzasadnione podejrzenie". Czy to że ktoś (zwany rządem)
nie uregulował odpowiednimi przepisami handlu kryptowalutą to wina klienta? Czy powinno
mu się wypowiadać umowę o prowadzenie konta? Jakie jest Wasze zdanie ?
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Ma prawo wypowiedzieć, jeśli łamiemy prawo, kryptowaluty nie są nielegalne, więc to raczej średnie uzasadnienie... W każdym razie chyba zastanowę się nad zmianą banku.

Swoją drogą - rozumiem, że w przypadku zamknięcia rachunku bankowego moje pieniądze zdeponowane na tym koncie wracają do mnie? Inaczej byłoby to kradzieżą...
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Pirtolenie o szopenie. Bitcoiny powstały tylko po to by mafie finansowe mogły na spokojnie rzeźbić kasę na lewo. Jeśli mój bank będzie kiedykolwiek oferował usługi związane z bitcoinami to od razu zamykam konto.
Bitcoiny sa po to by płacić za lewe usługi, ukrywać kasę, płacić za broń, amunicję i masę innych czarnych spraw. Przestańcie udawać że tego nie wiecie.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
https://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bz-wbk-handel-bitcoinami-wypowiedzenie-umowy,94,0,2394974.html
Natomiast w tym artykule mówi się że BZ WBK wypowiedział umowy....ale firmom. Czemu ma to służyć?
"To efekt polityki banku przyjętej wobec kryptowalut, które mogą - jego zdaniem - służyć m.in. praniu pieniędzy. Jak podkreśla, zwykły Kowalski bez problemu może z konta płacić za bitcoiny".
Zwracam uwagę na słowa "które mogą służyć". To że mogą służyć to jeszcze nie znaczy że służą. Z tego aktu oskarżenia nikt "nie sklei". Na tej samej zasadzie nóż służący do krojenia chleba może komuś odebrać życie. Czy jednak ktoś zabrania sprzedawania noży? A co bardziej ciekawe to ciąg dalszy artykułu:
"Nie wypowiadamy umów osobom fizycznym , które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty" - wynika z oświadczenia BZ WBK.
Jeśli wierzyć powyższym słowom niepotrzebnie wczoraj założyłem ten wątek. Tyle że:
https://subiektywnieofinansach.pl/afera-bitcon-bz-wbk-bank-zamyka-klientowi-rachunek-handel-kryptowaluta-wojna/
więc chyba BZ WBK coś tu "ściemnia". Ale ja ciągle uważam że to Kowalskiemu piorącemu brudne pieniądze za pomocą bitcoina należy udowodnić winę a nie utrudniać życie wszystkim Kowalskim. Nawet gdyby bitcoin miał się okazać bańka czy przekrętem skoro Kowalski widzi że coś jest gorące i chce się poparzyć to jest jego a nie Państwa sprawa. Gdyby nie było takich Kowalskich pewnie o Amber Gold mało kto by słyszał a tak to zrobiono bitcoinowi darmowa reklamę. Czyli coś odwrotnego do zamierzeń.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
_____________________ napisał:
Jeśli mój bank będzie kiedykolwiek oferował usługi związane z bitcoinami to od razu zamykam konto.
Napisał ten, który z miesiąc temu w temacie o bitcoinach ( albo amber gold, ale przy okazji bitcoinów ) pisał, ze nie ma konta w banku, bo to złodzieje i kase trzyma tylko w skarpecie i nieruchomosciach.

Tak kręcisz, ze sam sie gubisz w zeznaniach ;)
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Pewnie oferuje tylko czy I love PiS o tym wie ? A czy mój oferuje to mnie to obchodzi żebym wiedział?
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Glowonog, mieć konto a mieć konto i kasę na nim to dwie różne bajki.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
to jest straszne z tą kryptowalutą, jak ten balon pęknie to kryzys światowy murowany
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Niech się martwią ci którzy tam pieniądze włożyli. Tematem jest zachowanie banku w tym przypadku jak dla mnie jednak dość dziwne.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Bitcoin to CHF2 tyle że CHF to był wzrost wartości waluty a w przypadku BITa będzie to ZANIK waluty. Na dzień dzisiejszy tak na oko to 92% forumowiczów chwali bitcoiny.
Wrócimy jednak do wątku i za 5,10lat... posmiać się z następnych naiwnych :)
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
kszyrztofff napisał:
Niech się martwią ci którzy tam pieniądze włożyli. Tematem jest zachowanie banku w tym przypadku jak dla mnie jednak dość dziwne.
Nawet bardzo. Grupa ludzi inwestujących w kryptowaluty jest jednak dość wąska, oni śledzą każdą wzmiankę dot. bitcoina, a umówmy się - zamknięcie jednego rachunku bankowego przy średnim wytłumaczeniu jest strzałem w stopę. Inwestorzy to nie tylko plankton mający po ( na razie ) kilka tyś. $ na giełdach i na kontach w banku, to także grube ryby, obracające setkami tysięcy. Jedno takie doniesienie i inwestorzy stwierdzają, że lepiej zrezygnować z takiego banku ;) No i wszystkie te miliony wpompowane w reklamy mające na celu przyciągnąć klientów banku jak psu w d**e.
 
Do góry