Badanie USG - przezierność karkowa

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
To jedno z najważniejszych badań przyszłej mamy. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

Przezierność fałdu karkowego (NT – Nuchal Translucency) to parametr oceniany w badaniu USG płodu, odzwierciedlający obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. NT to nic innego jak odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu.
Pomiar przezierności karkowej płodu to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane USG z uwzględnieniem NT. W Polsce badanie to jest refundowane kobietom po 35 roku życia i można je wykonać w placówkach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W gabinetach prywatnych koszt badania oscyluje w granicach 200 zł.


Zdrowie dziecka


Badania NT pozwala z dużą dokładnością określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości chromosomowej, wad serca i innych chorób uwarunkowanych genetycznie (zespół Downa, Edwardsa, Patau).


Jak przebiega badanie?


Pomiar NT warto wykonać, zwłaszcza, że badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne (dokonywane jest przez powłokę brzuszną). Ocenę przezierności karkowej powinno dokonywać się wtedy, gdy wartość pomiaru ciemieniowo - siedzeniowego płodu (CRL) oscyluje pomiędzy 45 a 84 mm, co odpowiada 11.3 a 13.6 tyg. ciąży. Badanie przeprowadzone później bądź wcześniej jest niewiarygodne. Powinno ono być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonego lekarza, dysponującego wysokiej jakości sprzętem.
Wartość przezierności karkowej nie powinna przekraczać 2,5 mm. Wynik powyżej tej wartości traktowany jest jako nieprawidłowy. Nieprawidłowy wynik to jeszcze nie wyrok. Nie oznacza on choroby a jedynie podwyższone ryzyko choroby dziecka, które trzeba zweryfikować. W takiej sytuacji lekarz zleca dodatkowe badania takie jak na przykład amnipunkcja, echo serca.

źródło http://emaluszki.pl/...sc_karkowa.html


Czy któraś z Was miała wykonywane to badanie? Warto?
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Moja żona miała przeprowadzane to badanie w ramach normalnej wizyty u naszej pani ginekolog. Zaproponowała je lekarka - stosujemy się do jej zaleceń, więc decyzja była jednoznaczna. Okazało się, że wszystko jest w porządku :) Nie ponieśliśmy żadnej dodatkowej opłaty - badanie było w cenie wizyty bo na kontrole chodzimy prywatnie.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
D_K, to tak samo, jak u mnie. Również jestem po i wszystko, na całe szczęście, jest w porządku.
 

ginny01

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2024
Posty
4
Punkty reakcji
0
To sprawdza się na badaniach prenatalnych :) Wszystkim przyszłym mamom polecam wizytę u dr Wioletty Rozmus-Warcholińskiej. Ma nowoczesny, bardzo dokładny sprzęt, wszystko tłumaczy. O termin trzeba się postarać, ale naprawdę warto. To gwarancja spokojnej ciąży ;)
 
Do góry