Architektura

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
lepiej?

1006262axs4.jpg
 

.:cooba:.

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
88
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Bydgoszcz
No teraz trochę bardziej mi się podoba :) Ale widzę, że słońce za ostre było... I kadr mógłby być trochę lepszy (trochę dalej stanąć i dodać miejsca z prawej strony) - jeśli oczywiście warunki na to pozwalały :)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
proszę zamiast pojęcia "szum" używać pojęcia "ziarno". oczywiście, jeżeli mówimy o ziarnie artystycznym.

zdjęcia bardzo ciekawe, świetne jako reporterskie
 

.:cooba:.

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
88
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Bydgoszcz
Szum i ziarno są określeniami stosowanymi zamiennie... To w końcu jedno i to samo :/ Czasem zamierzone, czasem nie. Ale zawsze to będzie to samo...
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Szum i ziarno są określeniami stosowanymi zamiennie... To w końcu jedno i to samo :/ Czasem zamierzone, czasem nie. Ale zawsze to będzie to samo...

Szum
Szumami nazywamy pojawiające się na zdjęciu plamki na obszarach jednolitego koloru. Są one efektem bądź to ustawienia w aparacie zbyt dużej czułości ISO, bądź zbyt małego lub niedokładnie wykonanego fotosensora w aparacie, którym zdjęcie wykonano.

W każdym pikselu matrycy CCD czy CMOS pod wpływem światła następuje efekt fotoelektryczny wewnętrzny. W jego efekcie w odpowiednim miejscu piksela generowane są nośniki prądu, których ilość zależy wprost proporcjonalnie od strumienia świetlnego przypadającego na powierzchnię piksela rejestrującą światło. Niestety, nośniki te generowane są również w drodze zjawisk, które nie zależą od oświetlenia i one odpowiedzialne są za widoczny na zdjęciach szum. Szum spowodowany jest termiczną generacją nośników w półprzewodniku, defektami struktury półprzewodnika czy niedokładnościami w odizolowaniu światłoczułego obszaru każdego piksela od obszarów położonych obok.

Gdy ilość nośników wygenerowanych przez światło znacznie przeważa, szum nie jest widoczny. Gdy światła jest mało zwiększa się wzmocnienie sygnału z matrycy, przez co oprócz zapewnienia właściwej jasności obrazu, wzmacnia się sygnał związany z szumem, zwiększając jego udział w uzyskanym obrazie.

Przy jednolitym oświetleniu obszaru, ilość nośników wygenerowanych przez światło w pikselu jest proporcjonalna do jego powierzchni. Inaczej jest z nośnikami wygenerowanymi termicznie. Ze względu na ich wzajemne losowe nieskorelowanie, a stąd częściową wzajemną kompensację, efekt wypadkowy szumu termicznego jest proporcjonalny do pierwiastka kwadratowego powierzchni piksela. Dla defektów i niedoskonałości konstrukcji matrycy zależność jest pośrednia. Powoduje to zmiany stosunku sygnał do szumu w zależności od rozmiarów pojedynczego piksela.

Matryce, w których piksel jest mały, cechują się zazwyczaj większym szumem w stosunku do matryc o większych pikselach. Stąd w popularnych aparatach cyfrowych, wyposażonych w matryce o przekątnej 7-8 mm, szum jest zwykle wyraźnie widoczny przy czułości 150-200 ISO, podczas gdy w lustrzankach cyfrowych, w których przekątna matrycy wynosi około 30-40mm, szum zaczyna przeszkadzać przy czułościach 800-1600 ISO.

Ziarno
Ziarno – wada jawnego (wywołanego) obrazu fotograficznego objawiająca się dostrzegalnymi gołym okiem skupiskami ziaren srebra tworzących obraz. Efekt ziarna jest bardzo dobrze widoczny przy skanowaniu zdjęć fotograficznych w wysokich rozdzielczościach, a także podczas wykonywania z błon fotograficznych dużych powiększeń.

Wielkość ziarna zależna jest od rodzaju i czułości materiału fotograficznego oraz od sposobu jego obróbki. Ziarno jest tym większe, im wyższa jest czułość materiału fotograficznego, gdyż wraz z czułością rosną rozmiary ziaren halogenków srebra. Ziarno błon negatywowych jest mniejsze od ziarna błon diapozytywowych, ale ze względu na sposób jego ułożenia, ziarno negatywu jest znacznie bardziej widoczne. Współczesne materiały fotograficzne cechuje równomierny rozkład kryształków pozwalający na zminimalizowanie efektu ziarna.

Efekt ziarnistości wykorzystywany jest również jako celowo zamierzony w fotografii artystycznej.

Zasadnicza różnica, jest taka, że ziarno jest jednolitego koloru, szum natomiast przybiera różnorodne odcienie i przez to znacznie psuje fotografię.

Nie można mylić pojęć. Szum to dość nowe określenie stosowane w fotografii cyfrowej. W fotografii klasycznej od dawna funkcjonuje pojęcie ziarna.

Szum jest zawsze niezamierzony, ziarno natomiast może być zarówno zamierzone jak i niezamierzone.

Ludzie poczytajcie trochę, a dopiero później poprawiajcie.

Oczywiście zgodzę się, że semiotyczne, a więc językowo z zaznaczeniem, że chodzi o język potoczny, słowa te mogą być naprzemiennie stosowane. Jeżeli jednak chodzi o język stricte specjalistyczny - naukowo-techniczny trzeba się do niego należycie stosować.
 

.:cooba:.

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
88
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Bydgoszcz
Jedyna różnica jest taka, że użytkownicy aparatów analogowych nie dopuszczają pojęcia „szum” :) Wystarczy poczytać w necie... Te dwie zacytowane definicje też nie są zgodne, ponieważ dotyczą dwóch całkowicie odmiennych technik... W wielu specjalistycznych artykułach szum określa się mianem ziarna i na odwrót.

Zresztą wikipedia, jako encyklopedia „otwarta” nie jest zbyt wiarygodnym źródłem informacji specjalistycznych.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
moim aparatem nie da się uzyskać takich efektów

ja nie wiem co za cholera wymyśliła aparaty z automatycznie ustawianą ostrością :mlotkiemgo:

AF nie ma tu wiele do rzeczy. Zmniejsz przysłonę, jeżeli nie masz manuala, poszukaj priorytetu przysłony.
 

Triper

Nowicjusz
Dołączył
13 Lipiec 2009
Posty
57
Punkty reakcji
0
Przy fotografowaniu architektury najważniejsze jest to żeby mieć do niej jakiś stosunek, tzn. można zrobić niezły kadr, ale bez tego czegoś
smile.gif
trzeba znać sporo zasad i je łamać mądrze. Poza tym przydaje się szerokokątny obiektyw ;)
 

anka9133

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
43
to ostatnie zdjęcie jest świetne:)
pomniki ie bardzo przypadły mi do gustu, chociaż pierwsza syrenka nie jest najgorsza :)
powodzenia :)
Ogolnie wrazenie bardzo pozytywne :)
 

rmarduk

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2010
Posty
66
Punkty reakcji
1
Dlaczego większy kontrast, własnie jak uzyskać atmosfere takiego starego miejsca ?
 

Pompek-87

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
67
Punkty reakcji
0
A moim zdaniem jest bardzo ok !! wybitny kadr... za duza ingerencja w zdjęcie tylko je psuje
 

boniwinter

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2007
Posty
137
Punkty reakcji
0
Miasto
Londyn
dla mnie wazne sa okna, rynny, niedoskonalosc scian, pobite szyby itp.... pokazanie wielkosci badz dlugosci budowli o ile jest ciekawa w calosci
 
Do góry