archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 19 - Jakobińska rezydencja z XVI/XVII wieku, cz. 2



Dzisiaj ciąg dalszy eksploracji barokowej rezydencji. Zaglądniemy do wnętrza budowli oraz sprawdzimy XVIII wieczne stajnie wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. Czy 100 000 kostek brukowych wystarczy aby wypełnić powierzchnię użytkową zespołu stajni?



Przy okazji trzeba wiedzieć, że Irlandczycy są miłośnikami koni, mają najlepsze konie wyścigowe na świecie, które wygrywają najlepiej płatne gonitwy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Na Zielonej Wyspie mają też najlepszych dżokejów.






Link do kanału

https://tiny.pl/tvz5b
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 20 - Menhiry i ortostaty
Ludzie od zawsze czcili kamienie i posługiwali się nimi jako narzędziami duchowej działalności. Były one skupiskami energii przeznaczone do obrony własnej lub też obrony zmarłych. Kamienie obdarzone sakralnymi właściwościami dzięki swej formie lub historii były zarazem przedmiotem czci, jak i użytku. Ich istotą we wszystkich okresach pozostawał absolutny sposób istnienia, przekraczający kruchość ludzkiego bytu.
Menhirów i ortostatów w pradziejach było tak dużo, że możemy to porównać do ilości fiatów i polonezów na drogach PRL.

Link do kanału
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 21 – Jak zniechęcić wikinga?

Najnowszy odcinek będzie opowieścią o maszkaronach. Maszkaron to detal architektoniczny, wyłącznie o charakterze dekoracyjnym wykorzystywany od średniowiecza do zdobienia budynków. Ten ozdobny motyw, zwykle w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub na pół zwierzęcej lub demona, nierzadko o groteskowo wykrzywionych rysach i fanatycznym układzie włosów. Wierzono, że ich stosowanie chroniło przed złem.

Rada dnia: chcesz się pozbyć natrętnej teściowej, użyj maszkaronu!!!



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 22 - Legenda o Tuanie synu Carella. Mitologia celtycka



Nadszedł czas na celtycką mitologię. Około roku 1100 naszej ery powstała księga Leabhar uh-Uidre - Księga Burej Krowy. Jednym z rozdziałów tej księgi jest Legenda o Tuanie. Nazwa Księgi, na której mnisi spisywali stare mity wzięła się stąd, iż była wykonana na pergaminie z krowiej skóry. Obok Księgi z Leinster i Księgi Najazdów należała do najważniejszych ksiąg jakich zapiski zachowały się naszych czasów. Kroniki spisane przez mnichów, począwszy od IX wieku, na XVI wieku skończywszy należą do najbardziej pożytecznych dla badań nad kulturą i historią Celtów w Irlandii. Zbiory zbeletryzowanych, ciągle ubogacanych mitów przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie utrwaliły się w świadomości Irlandczyków jako eposy narodowe i literatura ludowa jednocześnie.




Zapraszam!
 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 23 - Kobiety Świętego Patryka



Dla wielu osób interesujących się hagiografią święty Patryk kojarzy się przede wszystkim z Irlandią. Liczne opracowania żywotów świętych podają jednak dość lapidarne dane o tym świętym. Najczęściej wspomina się o tym, że w V wieku założył Kościół na Wyspie, że wypędził z niej węże i gryzonie, popularna jest również legenda o czyśćcu świętego Patryka. Pod wieloma względami takie przedstawienie Patryka jest nie tyle niepełne, co bardzo płytkie. Sama jego postać budzi wiele zastrzeżeń, łącznie z tym, czy rzeczywiście istniał. Od lat irlandzcy, i nie tylko, przedstawiciele nauki próbowali wydobyć na światło dzienne jakieś konkretne dane dotyczące jego osoby. Nie było to rzeczą łatwą, bowiem autentyczna postać Świętego przytłumiona została ogromną liczbą legend, podań, pasujących bardziej do starych iryjskich bogów niż do biskupa misyjnego.



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 24 - Słup kamienny z inskrypcją, VIII wiek



Jak wiemy z ostatniego odcinka początki chrześcijaństwa w Irlandii związane są ze Świętym Patrykiem, którego misja przypada na V wiek naszej ery. Czy religia przedchrześcijańska, w tym wypadku religia celtycka zniknęła wraz z pojawieniem się nowej religijnej fali czy przetrwała do wieków późniejszych? Jeśli tak to w jakiej formie? Dzięki pozostałością kultury materialnej, między innymi w postaci słupów kamiennych z inskrypcją, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 25 - Najwyżej położony w Irlandii grobowiec korytarzowy, 574 m n.p.m.



Megality - to temat wielki i porywający przez ich monumentalność, rozległość czasową i przestrzenną oraz zawarte w nich idee, składające się na tajemnicza gnozę religijną. Niewątpliwie odegrały one ważna rolę w dziejach Europy. W Europie znajduje się dziesiątki tysięcy megalitów, wśród których samych tylko grobowców jest ok. 50 000.

Najbardziej powszechną oraz najbardziej złożoną megalityczna formą w Irlandii jest grobowiec korytarzowy. Najstarsze datowane są na połowę V tysiąclecia przed naszą erą. Grobowce megalityczne, zwłaszcza te o długim okresie użytkowania trzeba uznać za religijne stabilizatory życia społecznego, wzmacniające trwanie i integrację społeczności. Można je nazwać pomnikami integracyjnymi, wzmacniającymi jedność ideową i etniczną ich twórców. Z tymi aspektami trzeba wiązać ich monumentalizm i długie trwanie, umożliwiające przechowywanie i podtrzymywanie ideowej tradycji świętych miejsc grzebalnych, w których chowano przodków.



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 26 – Urbex History. Opuszczony średniowieczny klasztor. A może rulex?

Jak grzyby po deszczu w średniowieczu wyrastały obiekty sakralne w tym różnego rodzaju mury klasztorne. Jednym z nich jest opuszczony klasztor na wzgórzu Slane. Zrobimy tu mały urbex.

Historyczna eksploracja – urbex history, urban exploration to bardzo popularna współcześnie forma spędzania wolnego czasu. Eksploratorzy infiltrują szeroką gamę miejsc takich jak np. budynki, katakumby, kanały, tunele i inne. Obiekty te są zapomniane, ukryte, często zrujnowane.

Klasztor w Slane został ufundowany w XV w. przez rodzinę normańskich konkwistadorów, którzy w ten sposób chcieli przejąć patronat nad parafią i okazać pobożność.

Miejsce znajduje się na wsi, w szczerym polu, można wprowadzić nowy termin dla tego typu eksploracji: rurex lub ruralex, od angielskiego słowa rural – wiejski. Co myślicie?


 
Ostatnia edycja:

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 27 - Największy megalit Europy

Największy megalit Europy jest także największym grobowcem korytarzowym na świecie, położony w dolinie rzeki Boyne, w strefie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nazywany z języka irlandzkiego Pałacem nad rzeką Boyne, miał wielorakie zastosowanie. Służył jak grobowiec, obserwatorium astronomiczne, kalendarz, zegar, sanktuarium oraz miejsce spotkań miejscowej ludności, która tutaj uprawiała obrzędy religijne.

Wysławiany w irlandzkiej literaturze, związany z licznymi legendami, oraz bogami, którzy stanowili prawo w czasach prehistorycznych.

Kurhan w Newgrange, badany od końca XVII wieku, jest najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w Irlandii.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 28 - Największy megalit Europy, część 2



W drugiej odsłonie zwiedzana największego megalitu w Europie opowiemy o Wielkim Kręgu kamiennym oraz obstawie kamiennej, które otaczały kurhan. Przyjrzymy się mitom związanym z tym charakterystycznym miejscem oraz omówimy znaleziska odkryte w czasie badań archeologicznych.

Prace badawcze na stanowisku Newgrange, które są prowadzone na wielu płaszczyznach, przy użyciu najnowocześniejszych metod i technik wciąż przynoszą nowe odkrycia oraz weryfikują stan naszej wiedzy. W związku z tym temat tego stanowiska archeologicznego nie został w pełni wyczerpany i wrócimy tu jeszcze niejednokrotnie.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 29 - Sztuka megalityczna

Petroglif to obraz wyryty w skale, sztuka megalityczna polegała na ryciu odpowiednich wzorów na powierzchni megalitów, czyli głazów o dużej wielkości. Są one ważną formą przedliterackich symboli używanych w pradziejach do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Cały proces badawczy nakierowany jest na to aby zrozumieć jaką rolę sztuka megalityczna odgrywała na przestrzeni czasu w strukturze i organizacji społecznej, działaniach gospodarczych, procesach mobilności jak i sferze symboliczno-wierzeniowej. Badacze sztuki naskalnej współpracują ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, takich jak: chemia, geologia, geofizyka, fizyka, filozofia, wizualizacja, antropologia, etnologia czy historia. Archeologia korzysta także ze wsparcia licznymi nowymi technologiami.

Bezpiecznie można stwierdzić, że irlandzka sztuka megalityczna grobowców korytarzowych została stworzona przez ludzi zdolnych do złożonego myślenia, będąc wystarczająco ważna, aby wdrożyć sporo czasu i energii w jej tworzenie.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 30 – Nobel z archeologii

Szanowni Państwo!

Pierwsza polska Nagroda Nobla z dziedziny archeologia stała się faktem. Ciężka, żmudna i wytrwała praca, dzięki której odszyfrowałem pradziejowe znaki wyryte na kamieniach i skałach pozostawione przez ludzi parę tysięcy lat temu doprowadziły do chwały i sławy. Pracując wytrwale dla dobra nauki a przede wszystkim dla dobra ludzkości przyczyniłem się przy okazji do rozsławienia Polski na świecie. Gratulacji ze wszystkich kontynentów nie ma końca! Listy dziękczynne otrzymałem między innymi od Koła Gospodyń Wiejskich Aborygenów, premiera Madagaskaru, Grupy Bilderberga, Kominternu oraz loży masońskiej z Nowego Yorku.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek

Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.

Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.



Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 32 - Barbakan. Średniowieczne miasto


Średniowieczne miasto wyposażone było w liczne obiekty, które zapewniały bezpieczeństwo swoim mieszkańcom przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Jednym z dzieł obronnych był barbakan. Konstrukcja wywodząca się z architektury arabskiej powstrzymywała pierwszy impet natarcia. Wysunięta przed linię murów miejskich ułatwiała obronę miasta.

Barbakan, inaczej przedbramie, rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Najstarsze polskie przedbramie znajduje się w Toruniu, wybudowane w 1429 roku.

Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy odcinki związane ze średniowiecznym miastem, w których między innymi dowiemy się jak powstawało miasto, co je wyróżniało, jakimi prawami się rządziło. Bliżej przyjrzymy się bramą miejskim, murom obronnym, klasztorom, kościołom, działkom mieszczańskim oraz innymi miejscami związanym ze średniowiecznym miastem, np. rynek, port, uniwersytet.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Petroformy z Drumirril - Archeologia Nie z Tej Ziemi 33

Stanowisko w Drumirril, Co. Monaghan to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Irlandii. Występują tu petroformy, powstałe w okresie, kiedy budowano najstarsze megality. Monument ten zaliczany jest do rejestru Dziedzictwa Narodowego.
Na niektórych kamiennych głazach, występuje sztuka naskalna (ang. Rock-Art), która czerpie swoje inspiracje ze sztuki megalitycznej znanej z wielkich kurhanów zawierających grobowce korytarzowe. Sztuka megalityczna (ang. megalithic art) jest również zaliczana do prehistorycznej sztuki naskalnej.
Podobne przykłady zawierające sztukę naskalną w Irlandii występują w Co. Kerry, Co. Donegal oraz w południowo-wschodniej części wyspy.

 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 34 - Sláine

Na szczycie wzgórza Sláine znajduje się potężny kurhan. Pierwotnie wzniesiony jako konstrukcja megalityczna, następnie źródła pisane z VII wieku przekazują informacje, iż kopiec był grobowcem słynnego celtyckiego króla-poety Slane, od którego wzięła się nazwa tego miejsca. W XII wieku Normanowie wznieśli na szczycie kamienny zamek, którego pozostałości częściowo zachowały się do dziś. W jednej z bitew o zamek zginęło ponad 500 ludzi.

Badania bezinwazyjne, scany laserowe i pomiary georadarowe wykazały, iż w jądrze kurhanu znajduje się niezidentyfikowana kamienna konstrukcja o dużych rozmiarach. Czy jest to grób legendarnego króla czy pozostałość po zamkowej zabudowie?



 

archeonztz

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2019
Posty
34
Punkty reakcji
22
Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie średniowieczne miasto



Żyjemy w świecie zurbanizowanym, a fascynacja miastem wynika z przekonania o wielkiej roli tego fenomenu w budowie cywilizacji. Uważa się wręcz, że koncentracja zorganizowanej grupy ludzi zajętych nieagrarną gospodarką jest warunkiem intensywnego rozwoju cywilizacyjnego. Wraz z postępem tego rozwoju miasto zmieniało swój obraz, dostosowując się do nowych potrzeb i uwarunkowań. Panuje zgodna opinia, że budowa i egzystencja miasta możliwa jest tylko w rozwiniętej już przestrzeni gospodarczej i kulturowej. Miasto nigdy nie jest samodzielne, bez odpowiedniego zaś zaplecza podlega stagnacji lub upada. Miasto może powstać więc tylko wtedy, gdy podłoże społeczne i gospodarcze jest do tego odpowiednio przygotowane. W formacji kulturowej właściwej łacińskiemu Zachodowi sankcjonowana prawnie przynależność do społeczności miejskiej była zwykle wyróżnieniem zapewniającym względne bezpieczeństwo socjalne. Gminy mieszczańskie i właściwy miastu styl życia kształtowały mentalność europejskiej klasy średniej od średniowiecza do czasów industrialnych.





 
Do góry