Abaktal

Whateva

Wyjadacz
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 915
Punkty reakcji
347
Wiek
34
Informacje o leku:

Substancje czynne:

pefloksacyna (Pefloxacin)

Wskazania do stosowania: Zakażenia układu oddechowego, moczowo-płciowego (także rzeżączka), przewodu pokarmowego, jamy brzusznej, kości, stawów, skóry i tkanek miękkich.

Działanie: Chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Działa głównie na bakterie Gram-ujemne, zwłaszcza Neisseria spp., Haemophilus influenzae, Vibrio cholerae, Enterobacteriaceae (m.in. Klebsiella, Enterobacter, Serratia), Moraxella (Branhamella) catarrhalis. Spośród bakterii Gram-dodatnich najsilniej działa na gronkowce. Nie działa na rodzaje Listeria, Nocardia i bakterie beztlenowe. Szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. T[sub]0,5[/sub] we krwi wynosi średnio 12 h (8-15 h). Wiązanie z białkami osocza wynosi 20-30%. Bardzo dobrze przenika do tkanek, osiągając duże stężenia m.in. w kościach, wydzielinie oskrzeli, migdałkach podniebiennych, błonie śluzowej nosa i gardła, gruczole krokowym, a także w mózgu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Wydala się w około 70% z moczem (w postaci metabolitów) oraz częściowo z kałem.

Działania niepożądane: Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, rzadko rzekomobłoniaste zapalenie jelit), zaburzenia o.u.n. (ból i zawroty głowy, bezsenność, nadmierne pobudzenie, drgawki, zaburzenia wzroku i słuchu), bóle stawów, mięśni, nadwrażliwość na światło, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella; po dużych dawkach - trombocytopenia i krystaluria, niekiedy zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chinolony, ciąża, okres karmienia piersią, dzieci przed zakończeniem procesu wzrastania (do 15-18 r.ż.), pacjenci z niedoborem G-6-PD. Ostrożnie stosować u pacjentów z ostrą niewydolnością wątroby lub padaczką. Niewskazane jest intensywne nasłonecznienie w czasie leczenia i w ciągu 4 dni po jego zakończeniu; w czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Interakcje: Nasila działanie i toksyczność doustnych leków przeciwkrzepliwych pochodnych warfaryny (krwotoki), teofiliny (wskazane monitorowanie jej stężenia w krwi, gdyż może się rozwinąć częstoskurcz i drgawki); z niektórymi NLPZ (np. fenbufenem) może wywołać pobudzenie o.u.n. i drgawki. Leki zobojętniające HCl (związki Mg, Al) zmniejszają o około 50% wchłanianie pefloksacyny (należy zachować 2-godzinną przerwę między podaniem obu tych leków); cymetydyna wydłuża działanie pefloksacyny (konieczne zmniejszenie jej dawki). Z antybiotykami aminoglikozydowymi, ceftazydymem, cefsulodyną, cefoperazonem i acyloureidopenicylinami działa synergicznie wobec Pseudomonas aeruginosa. Może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie Dorośli i dzieci powyżej 15 r.ż. doustnie 0,4 g co 12 h podczas posiłku; pierwsza dawka może wynosić 0,8 g. W rzeżączce jednorazowo 0,8 g.
W niewydolności wątroby podaje się 8 mg/kg m.c. zazwyczaj co 12 h (w żółtaczce - co 24 h; w przypadku puchliny brzusznej - co 36 h; w żółtaczce ze współistniejącą puchliną brzuszną - co 48 h). Pacjentom w podeszłym wieku lub z padaczką należy zmniejszyć dawki.

Ciąża i karmienie piersią Doświadczenia związane ze stosowaniem leku w ciąży są ograniczone; potrzebne jest zasięgnięcie opinii lekarza. Nie wolno stosować leku podczas okresu karmienia,

Uwagi Lek nie powinien być używany u dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania.
 

BeatBoxPL

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2009
Posty
30
Punkty reakcji
4
Wiek
28
Miasto
Malbork
niby wszystko okej ale powiedz mi gdzie tu jest twoja opinia ?? to mają byc nasz opinie a nie przepisanie czy skopiowanie ulotki z jakiejs strony... bez sensu
 
Do góry