1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
Jutro przypada dzień pamięci tych najwierniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej.
Po dziś dzień nie brakuje głosów usiłujących zdeptać bohaterów,a nawet pamięć o nich.
Agresywna komunistyczna propaganda trwa do dziś,a przodują w niej kolejne pokolenia umacniaczy władzy ludowej służącej niegdyś dla ościennego mocarstwa i pewna żydowska gazeta dla Polaków pod redakcją A. Michnika

Wyklęci także w Jałcie przez swoich niedawnych sojuszników niezłomni bohaterowie mieli często wybór zginąć w katowniach nkwd lub w walce


Muzyczny hołd bohaterom
https://www.youtube.com/watch?v=Xxa9y7sAwNA

https://www.youtube.com/watch?v=Vhnbh9_wnFY
https://www.youtube.com/watch?v=F83mnalsYrQ
https://www.youtube.com/watch?v=YulKy4PH5bs

https://www.youtube.com/watch?v=3hDO8LqWJdI
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czyli wypada podziękować temu kto ogłosił ten dzień
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
A ja sobie kiedyś zadałem pytanie dlaczego oni nie złozyli broni lecz walczyli dalej? I wyszło mi że gdyby złożyli broń to by skończyli jak Fieldorf czy Pilecki. Wiec nie złożyli działając w "obronie własnej czy stanie wyższej konieczności" a nie żeby walczyli o Wolna Polske.
Wniosek z tego : gdyby komuniści na nich "nie polowali" nikt by o Wykletych nigdy nie słyszał bo dawno by sie ujawnili i złozyli broń.
Walczyli wiec bo musieli a nie bo chcieli pewnie nie mieści sie to w głowie takie bohaterstwo.
 

Bianka

Bywalec
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
440
Punkty reakcji
132
Miasto
Łódź
Herbatniczek napisał:
czyli wypada podziękować temu kto ogłosił ten dzień
Racja Herbatniczku, należy podziękować wszystkim tym, którzy nie zapomnieli, wszystkim stowarzyszeniom, organizacjom, wszystkim oddolnym ruchom, które naciskały na tych z góry aby cokolwiek w tym kierunku zdziałali. Wszystkie te starania padły na podatny grunt, co zaowocowało tym, iż Lech Kaczyński w lutym 2010 roku realnie podniósł ten temat zgłaszając projekt ustawy a Komorowski po lekkich turbulencjach, chcąc nie chcąc, sfinalizował ową inicjatywę.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tylko dlaczego wczoraj Prezydent Duda zapomniał wspomnieć o Prezydencie Komorowskim, tylko jedną osobę pominął a powiedział o wszystkich innych o których wspominasz
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
Malefitz napisał:
Mam ambiwalentne odczucia.
a te pejoratywne to jakie?


kszyrztofff napisał:
A ja sobie kiedyś zadałem pytanie dlaczego oni nie złozyli broni lecz walczyli dalej? I wyszło mi że gdyby złożyli broń to by skończyli jak Fieldorf czy Pilecki. Wiec nie złożyli działając w "obronie własnej czy stanie wyższej konieczności" a nie żeby walczyli o Wolna Polske.
Kto się bał o własną skórę mógł czmychnąć na zachód,wystarczyło przedostać się za Odrę.
W Berlinie jeszcze przez długi czas można było w miarę swobodnie przedostać się do zachodniej strefy okupacyjnej.
Wielu wierzyło w nadchodzący konflikt aliantów z sojuźnikami.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
marek70 napisał:
a te pejoratywne to jakie?
Nie było przypadkiem ostatnio nagonki na Ukrainę za gloryfikację ich podziemia? Ukraińcy widzą w UPA dokładnie to samo, co Polacy widzą w Żołnierzach Wyklętych - jedyna różnica tkwi w liczbach, schemat jest ten sam: skupienie się na tym, co dobre, przy jednoczesnym zaprzeczaniu lub ignorowaniu tego, co złe. Już nawet chyba nie ma sensu wspominanie, że współcześni ludzie wiedzą więcej od samych Żołnierzy Wyklętych, który atak na Hrubieszów przeprowadzili we współpracy z ukraińską partyzantką, więc jakoś potrafili się dogadać.

Uznanie tego dnia miałoby sens, gdyby było jasne i klarowne oddzielenie postaci pokroju Witolda Pileckiego od postaci pokroju Romualda Rajsa. Póki co i jedni i drudzy są tytułowani tym samym mianem.

Inicjatywa sama w sobie jak najbardziej dobra, ale wymaga dopracowania. Jedni będą wypominać bohaterów dla wsparcia swojej tezy, a inni jako kontrargumentu będą przypominać Burego i jego wesołą kompanię. Wszystko dlatego, że nazwa ta sama i ktoś nie pomyślał, by najpierw poszczególne jednostki, czy oddziały pozbawić zaszczytów - a dopiero potem zabierać się za gloryfikację.
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
Malefitz o UPA to nawet nie chce mi się gadać ,nie ten temat.Oni i ich pomocnicy zwani siekiernikami dokonywali mordów masowych,zaplanowanych i cyklicznych.reaalizując plan OUN.
Zwycięzcy,czyli władza ludowa pisali historię .A raczej zakłamywali.

Zanim ktoś zacznie opluwać Burego ,któremu nic nie udowodniono w śledztwie IPN,proszę się zapoznać z innymi materiałami niż te z gazet czy Wikipedii,często mało faktograficznych.Trzeba zrozumieć podłoże i tło zanim wyda się osąd.

http://podziemiezbrojne.blox.pl/html
https://www.youtube.com/watch?v=QCNZpn4vNJY

Z dziada pradziada pochodzę z Białegostoku i trochę wiem o tamtych wydarzeniach i to od starszych ludzi.
Porozmawiam jeszcze raz z ojcem , rocznik 1928 ,wciąż żyje i ma się dobrze,.
Niebawem postaram się napisać, więcej przemyślanych refleksji,
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
marek70 napisał:
Malefitz o UPA to nawet nie chce mi się gadać...
I myślę, że na tym najlepiej zakończyć naszą rozmowę. Nie mam zamiaru podawać tylko tych argumentów, które możesz wygodnie odeprzeć. Zadałeś mi pytanie, na które odpowiedziałem - ty zaś zdecydowałeś się olać to, co w odpowiedzi jest najistotniejsze, skupiając się na detalach. Jeśli nie jesteś w stanie skonfrontować swoich przekonań z innymi, to po co odniosłeś się do mojego posta?
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 268
Punkty reakcji
155
Wiek
53
Miasto
Białystok
Malefitz napisał:
I myślę, że na tym najlepiej zakończyć naszą rozmowę. Nie mam zamiaru podawać tylko tych argumentów, które możesz wygodnie odeprzeć. Zadałeś mi pytanie, na które odpowiedziałem - ty zaś zdecydowałeś się olać to, co w odpowiedzi jest najistotniejsze, skupiając się na detalach. Jeśli nie jesteś w stanie skonfrontować swoich przekonań z innymi, to po co odniosłeś się do mojego posta?
Ja tu nie będę rozmawiał o UPA,bo to jest temat o Polskich bohaterach,sobie załóż temat o nich.
Po drugie ja nic nie robię szybko i chyba napisałem ,że jak porozmawiam z ojcem i jeszcze jednym świadkiem tamtych lat to postaram się coś przemyślanego napisać.Jak mi się zechce i znajdę czas.
Po trzecie jesteś niecierpliwy i za nerwowy,ja staram się dyskutować przemyślanie ,a nie na wyścigi.
Więc się uspokój i tu się z Tobą zgodzę kończę wszelkie dialogi z jakimikolwiek zbyt nabuzowanymi userami.
Możemy rozmawiać,a nie się kopać po kostkach
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
marek70 napisał:
Ja tu nie będę rozmawiał o UPA,bo to jest temat o Polskich bohaterach,sobie załóż temat o nich.
Czyli twoim zdaniem ot tak, dla jaj, o nich wspomniałem bez żadnego odniesienia do Żołnierzy Wyklętych?
Analogicznie można powiedzieć, że...



marek70 napisał:
Zwycięzcy,czyli władza ludowa pisali historię

... temat jest o polskich bohaterach, a nie o władzy ludowej. Załóż o nich inny temat.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
inna sprawa że w Polsce wszystko idzie w kierunku wahadła,

Najpierw nie mówiło się wcale, temat nie istniał. Teraz z kolei w publicznej telewizji jest nadmiar informacji. Przecież za chwilę ludzie będą mieli dosyć tego tematu, bez względu jak jest ważny.

Po prostu pojawi się przesyt
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
marek70 napisał:
kończę wszelkie dialogi z jakimikolwiek zbyt nabuzowanymi userami.
Można to tez odebrać "Nie bedziesz miał Bogów innych przede mną" albo " przyznaj że mam racje albo fora ze dwora" Jedno czy drugie "dobrze" o autorze świadczy.


marek70 napisał:
Ja tu nie będę rozmawiał o UPA,bo to jest temat o Polskich bohaterach
Ale gdyby tak zestawić żołnierza który przebył szlak bojowy od Lenino koncząc na zdobywaniu Berlina z dowolnie wybranym Żolnierzem
Wykletym smiem wątpić czy wiekszość bohaterem nazwie Wykletego.


marek70 napisał:
Kto się bał o własną skórę mógł czmychnąć na zachód,wystarczyło przedostać się za Odrę. W Berlinie jeszcze przez długi czas można było w miarę swobodnie przedostać się do zachodniej strefy okupacyjnej. Wielu wierzyło w nadchodzący konflikt aliantów z sojuźnikami.
Powszechnie wiadomo że "czmychniecie" z Polski do Berlina pózniej zwanego Zachodnim było wtedy tak proste jak dzis przejazd Pendolino z Krakowa do Warszawy. Jeszcze człowiek dobrze nie przysnął a już go witał szyld Willkommen in Berlin . Aż dziw bierze że wszyscy Niemcy wschodni nie uciekli na Zachód skoro to było takie proste.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
kszyrztofff napisał:
A ja sobie kiedyś zadałem pytanie dlaczego oni nie złozyli broni lecz walczyli dalej? I wyszło mi że gdyby złożyli broń to by skończyli jak Fieldorf czy Pilecki. Wiec nie złożyli działając w "obronie własnej czy stanie wyższej konieczności" a nie żeby walczyli o Wolna Polske.
Wniosek z tego : gdyby komuniści na nich "nie polowali" nikt by o Wykletych nigdy nie słyszał bo dawno by sie ujawnili i złozyli broń.
Walczyli wiec bo musieli a nie bo chcieli pewnie nie mieści sie to w głowie takie bohaterstwo.
Dla nich było oczywiste że wrogiem są Niemcy i Sowieci.
Przeciwieństwie do głównego dowództwa wiedzieli że Sowietami nie można współpracować.
Pomimo Katynia nastąpiła akcja burza która była samobójstwem dla żołnierzy.
Sowieci powołali własny rząd kolaboracyjny.
Oznacza przyłączenie do Sowietów lub stworzenie wasala .
Przeciwieństwie do głównego przywództwa AK nie zgadzali się na współpracę Sowietami.
Wierzyli nową wojnę .
Powstanie kawałka wolnej Polski było możliwe .
Republika Pińczowska gdyby Amerykaninie postanowili z Czechosłowacji wkroczyć na
teren Polski to ta republika stała by się częścią wolnej Polski i był to jedyny obszar zdobyty przez rząd Londyński.
Amerykanie kierując się polityką a nie celami wojskowymi
nie wkroczyli na teren Polski.
Dzięki swojej walczę zatrzymali prowadzenie czystej postaci Bolszewizmu.
Naszym kraju jedynym nie przeprowadzono kolektywizacji , fanatycznej ateizacji i nie prowadzono
całkowicie sterowanej gospodarki.

Herbatniczek napisał:
tylko dlaczego wczoraj Prezydent Duda zapomniał wspomnieć o Prezydencie Komorowskim, tylko jedną osobę pominął a powiedział o wszystkich innych o których wspominasz
Na polecenie Komorowskiego zablokowano pracę ekshumacyjne i po jego rządach można było je wznowić.
Honorami żegnał Jaruzelskiego .
Próbował się pod nich podczepić kreując podczas wyborów prezydenckich że jego ojciec był
wyklętym.
Był to jego wymysł.

marek70 napisał:
Mam ambiwalentne odczucia.
a te pejoratywne to jakie?


kszyrztofff napisał:
A ja sobie kiedyś zadałem pytanie dlaczego oni nie złozyli broni lecz walczyli dalej? I wyszło mi że gdyby złożyli broń to by skończyli jak Fieldorf czy Pilecki. Wiec nie złożyli działając w "obronie własnej czy stanie wyższej konieczności" a nie żeby walczyli o Wolna Polske.
Kto się bał o własną skórę mógł czmychnąć na zachód,wystarczyło przedostać się za Odrę.
W Berlinie jeszcze przez długi czas można było w miarę swobodnie przedostać się do zachodniej strefy okupacyjnej.
Wielu wierzyło w nadchodzący konflikt aliantów z sojuźnikami.
Mogły to zrobić osoby które mieszkały blisko graniczy z Niemcami.
Prawo do swobodnej podróży mieli Żydzi i ta grupa dostawała paszporty.
Stalin wierzył że ta grupa Izraelu prowadzi komunizm
Żydzi innych krajach mogą go prowadzić a u siebie nie zrobią tego.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Stalin się przestraszył polskiego podziemia i nie wprowadził pełnego komunizmu ?

hahah normalnie się zesrał ze strachu, nie ta skala Panie K. Jemu było na rękę znaleźć zdrajców Polaków żeby zarządzali Polską, to jest kreacja fikcji
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Szkoda że autor tematu tak sobie po prostu "zniknął". Chociaż fanem Żołnierzy Wyklętych(co za durna nazwa bo kto ich wyklął?) nie jestem i pewnie nikt mnie do nich nie przekona to jednak można mieć za złe autorowi że założył temat... i sobie poszedł. Na forach wiele różnych głupot sie pisze wiec gdyby zechciał wymienić tych co bardziej wartych zapamiętania ich zasługi ich chwalebne czyny czy nieznane przeciętnemu człowiekowi ciekawostki z nimi związane chyba o to nikt do niego żalu mieć nie powinien. Zwłaszcza gdyby to zrobił ciekawie.
A tak wrzucił sobie do worka niewielka ilość ludzi przez swe chwalebne czyny wartych zapamietania do tego dodał podobna jeśli nie wiekszą kryminalistów na worku napisał BOHATEROWIE i poszedł na piwo. Ale czy zasłuzone piwo ?
 
Do góry