Książki, które trzeba przeczytać

Leone

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2008
Posty
1 367
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Ostatnio moja dziewczyna zachciała książki '1001 książek, które musisz przeczytać'. Dostała ją, miałem okazję przejrzeć.

Jestem ciekaw, jakie Waszym zdaniem są książki, które każdy powinien znać. Prosiłbym z uzasadnieniem ;)
 

elbazyl

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
105
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Z nicości
"Ojciec chrzestny" - ksiązka o przyjaźni, rodzinie, poświęceniu i mafii:)
"ja Klaudiusz" - Dążenie do władzy za wszelką cenę
"Księga bez tytułu" - szybkie zwroty akcji, dobrze napisana, misrez horroru - King - jest poprostu świetny
"Rodzina Borgiów" - pierwsza włoska rodzina mafijna, początki mafii w ogóle
"Faust" - tytuł mówi sam za siebie, podróże po swiecie wraz z szatanem (pozycja obowiązkowa)
"Pieśń o Rolandzie" - poemat rycerski, Roland jako wzór do nasladowania
"Mistrz i Małgorzata" - zawiłość akcji, dobrze napisana, dla mnie arcydzieło
"Proces" - dobry poglad na wymiar sprawiedliwości, zawiłośc administracji, w której każdy może się zgubić
"Lśnienie" - najlepszy horror jaki w życiu czytałem, King staje na wyzynach swoich umiejętności literackich...po przeczytaniu nie gaś światła
"Folwark zwierzęcy" - Orwell opisuje rządy komunistyczne w bardzo zgrabny sposób ostrzegając nas przed tym już na początku wieku...gorąco polecam

Te książki szczególnie polecam do przeczytania...mi się bardzo podobały
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Władca Pierścieni - aby znać podwaliny fantastyki.
Saga o Wiedźminie - można momentalnie zarazić się twórczością Sapka jak i dark fantasy w ogóle.
Rok 1984 Orwell'a - totalitaryzm w formie antyutopii, która któregoś dnia może stać się realna.
Ojciec Chrzestny - jak napisał Bazyl.
Wywiad z wampirem (Anne Rice) - filozoficzne i psychologiczne potyczki wampirów. Wyższa szkoła prozy.
Pomniejsi bogowie (Terry Pratchett) - jak funkcjonuje religia z przymrużeniem oka.
Limes Inferior (Janusz Zajdel) - zagrożenia rozwoju technologicznego, kosztem człowieczeństwa.
 

opasa2006

Nowicjusz
Dołączył
7 Kwiecień 2009
Posty
189
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Bydgoszcz
"Mistrz i Małgorzata" podobno dla niektórych trudna do przebrnięcia, ale mnie się podobała bardzo.
"Miłość w czasach zarazy" - G.G.Marquez
"Myśli nieuczesane" - S. J. Lec - nietypowa, bo nie ma tam akcji ani narracji tylko same cytaty, wycinki, ale bardzo polecam :)
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
S. Lem - Solaris
A. Huxley - Nowy, Wspaniały Świat
G. Orwell - Rok 1984
T. McKenna - Pokarm Bogów
W. Gombrowicz - Ferdydurke
 

Tiana

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2009
Posty
462
Punkty reakcji
0
Ostatnio moja dziewczyna zachciała książki '1001 książek, które musisz przeczytać'. Dostała ją, miałem okazję przejrzeć.
O, przyznam, że nie wiedziałam o istnieniu takiej książki :)
Kto to napisał? Domyślam się, że nie jest to polska pozycja?
 

andzia1994

Nowicjusz
Dołączył
12 Kwiecień 2009
Posty
678
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Wrocław
Pamiętnik Narkomanki - uświadamia że narkomani to normalni ludzie a za razem uczy na błędach bohaterki ;)
 

Iskra

Nowicjusz
Dołączył
7 Kwiecień 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Dorzuciłabym:
"My, dzieci z dworca Zoo" Christiane F. - o problemach młodej dziewczyny; książka pokazuje brutalną prawdę o tym, co dział się w tamtych czasach z młodzieżą - narkotyki, prostytucja, kradzieże...
"Romeo i Julia" W. Shakespear'a - aż głupio nie znać ;); klasyczna opowieść o tragicznej miłości
"Alchemik" P.Coelho - prawda o życiu (i nie tylko) w ciekawym opakowaniu
i Biblię - dla wierzących (wiadomo), a dla tych innych jako spojrzenie na tamte czasy.
 

szymekPL

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
90
Punkty reakcji
0
Wiek
15
Miasto
WueLKaPe
naprawde warto przeczytać Zakon krańca świata Maji Lidii Kossakowskiej i z fantasy jeszcze Siewce wiatru

a jak kto lubi kryminały to oczywiscie SAS Gerarda de Villiersa Polecam naprawdę
 

shessej

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2008
Posty
59
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Zielona
"Przeminęło z wiatrem" Mitchell
"Quo Vadis?" Sienkiewicza
"Nad Niemnem" Orzeszkowej
"Lalka" Prusa
"Wierna rzeka" Żeromskiego
"Kochanek" Duras
"Nie bogowie" Sujkowskiego
"Ivanhoe" Scotta
"Romeo i Julia" Szekspira
"Wojna i pokój" Tołstoja
"Synowie i kochankowie" Lawrence'a
"Władca pierścieni" Tolkiena
"Lśnienie" Kinga
i inne polecone już wyżej.

Uzasadnienie? Klasyka i klasa:)
 

Sensibilia

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
30
"Zielona Mila" S.Kinga- świetna książka, zachęciła mnie do obejrzenia filmu. Wycisnęła niejedną łzę, a niby taka twarda jestem :p

"Mały Książę" A.de Saint-Exupery- wciąż do niej wracam.

"My, dzieci z dworca ZOO"- bardzo, bardzo dobra książka. Złapałam się na tym, że kilka razy chciałam miec tak jak Christiane :mruga:

"Tam, gdzie spadają Anioły" D.Terakowskiej- czytałam ładne kilka lat temu, niezbyt pamiętam fabułę, lecz porusza kilka ważnych kwestii.

"Świat Zofii" J.Gaardera- to ona mnie zaciekawiła filozofią.

"Faraon" B.Prusa- przeczytałam z nudy, książka ciekawa, pod koniec mocno się wzruszyłam.

"W pustyni i w puszczy" H.Sienkiewicza- uwielbiam! :sexy:

"Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" C.Chlebowskiego- genialna książka o walkach partyzantów w moim regionie. BB)

Jak sobie o czymś przypomnę, to edytuję i dopiszę.

Nawiasem mówiąc, dlaczego wszystkie książkowe horrory mają przynajmniej jedną, bardzo szczegółowo opisaną scenę seksu? :lol:
 

jolina177

Nowicjusz
Dołączył
26 Czerwiec 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Polecam darmowe e booki:

<a href="http://chomikuj.pl/?page=82993">meg</a>

<a href="http://chomikuj.pl/?page=82996">smerfetka_57</a>

duży wybór, trzeba się tylko zalogować
 

norbert16

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2008
Posty
32
Punkty reakcji
0
Enrique Moriel "Miasto poza czasem"
Dan Brown "Kod Leonarda da Vinci:
 

socjopata

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2009
Posty
110
Punkty reakcji
0
Z tych mało znanych to polecam "Generation Kill" (nie wiem czy jest polska edycja, bo czytałem ją jakieś 2 lata temu po angielsku), chociaż nie każdego może interesować taka tematyka - II wojna w Iraku. Genialnie napisana i wciągająca, opisane są wszystkie szczegóły życia Marines na wojnie - tego się nie zobaczy w telewizji.
 

czekoladka91

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2008
Posty
618
Punkty reakcji
6
Wiek
32
Miasto
z krainy Ozz
Z moich dotychczas przeczytanych książek, które jakoś mi utkwiły w pamięci, to: Potem - Guilliame Musso, Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown, Paulo Coelho, Harlan Coben ( dużo by wymieniać), Masterton, Agata Christie, Prześpij się ze mną - Jessica Cutler ( jeśli ktoś lubi cos 'ostrzejszego' :] ), Demony dobrego Dextera, P.S Kocham Cię ( czytałam po angielsku, a wydania polskiego nie znam ). Hmm... to chyba wszystko, co mi na tę chwilę przychodzi do głowy.
 

Ziel4rz

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2009
Posty
162
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Skierniewice
Władca Much - studium człowieczeństwa, pisane prostym językiem, bohaterami jest zgraja smarkaczy, ale jakże prawdziwie ukazane jest tam przejście z poziomu cywilizowanego człowieka do krwiożerczego zwierzęcia.

Konopielka - warto przeczytać choćby dla zasmakowania języka jakim jest napisana.
 
Do góry