Bóg

gurtos91

Pospolity Troll
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 282
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
kuj-pom
Pytanie które zrodziło się w temacie religia. "Bóg" należy pisać z małej czy z dużej litery? Oraz dlaczego?
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
Bóg piszemy z wielkiej litery, gdy chodzi nam o Boga w ujęciu chrześcijaństwa (tzn. naszego Boga <<jezeli jestesmy chrzescijanami>>). Tu słowo to funkcjonuje jako nazwa własna. Natomiast jeżeli mówimy o bogu w szerszym kontekście, w znaczeniu siły wyższej lub boga innej religii, to piszemy z małej litery, np. Posejdon był greckim bogiem,... W religiach pogańskich wierzy się w wielu bogów, itp......


P.S. Polecam korzystanie ze słowników....
 

gurtos91

Pospolity Troll
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 282
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
kuj-pom
Bóg piszemy z wielkiej litery, gdy chodzi nam o Boga w ujęciu chrześcijaństwa (tzn. naszego Boga <<jezeli jestesmy chrzescijanami>>). Tu słowo to funkcjonuje jako nazwa własna. Natomiast jeżeli mówimy o bogu w szerszym kontekście, w znaczeniu siły wyższej lub boga innej religii, to piszemy z małej litery, np. Posejdon był greckim bogiem,... W religiach pogańskich wierzy się w wielu bogów, itp......


P.S. Polecam korzystanie ze słowników....
Dlaczego "Bóg" chrześcijański jest nazwą własną, a bóg Zeus już nie?
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
bo Bóg chrześcijański jest jeden i mówiąc Bóg masz na myśli Tego Boga - ojca Jezusa. A mówiąc bóg Zeus masz na myśli jednego z wielu bogów odmiennej kultury. Polecam definicję słowa bóg (albo bóstwo).





Bo "imię" boga chrześcijańskiego to "Bóg", a "imię" boga Zeusa to Zeus.

dobrze powiedziane... napisane
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
Muzułmanie nazywają go Allah, ale ty go nazywasz Bóg, a nie inaczej....
Poza tym w poprzednim poście już ci wytlumaczylem dlaczego sie tak pisze, a nie inaczej. Krótko mówiąc, w religii monoteistycznej jest Bóg.
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
Imię boga chrześcijańskiego to JHWH, "Jestem który jestem", ŚJ nazywają go Jehowa. Nie bóg.

No to inaczej - Bóg to jedno z jego "imion". Cudzysłów zastosowany nie bez powodu :p
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Ja mam za to lepszy problem. Bo z "Bogiem" i "bogiem" sprawa jest prosta, ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego "szatan", jako ten jeden (nie jako jakieś złe zjawisko "ki szatan?" itepe) piszemy z małej litery? Nie chcę tutaj przejawiać jakiegoś buntu, bo satanizm/okultyzm mnie raczej nie interesuje, ale naprawdę uważam to za dziwne zjawisko w języku polskim...*

*Sorry, jeśli uznane to zostanie za offtop, ale nie chce mi się tworzyć nowego tematu dla tak pokrewnego zagadnienia...
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
nie masz racji, ponieważ szatan z małej litery to po prostu personifikacja zła... Prawidłowo Szatan, w kontekście judaizmu, chrześcijaństwa, itp piszemy wielką literą!
Bo funkcjonuje jako nazwa własna; "imię" spersonifikowanego zła.
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
nie masz racji, ponieważ szatan z małej litery to po prostu personifikacja zła... Prawidłowo Szatan, w kontekście judaizmu, chrześcijaństwa, itp piszemy wielką literą!
Bo funkcjonuje jako nazwa własna; "imię" spersonifikowanego zła.
no właśnie też myslałam, że jako postać "S/szatan" piszemy z dużej, to polonistka mi to wytknęła jako błąd :/
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Zgadzam się z MethTical. Z Szatanem jest tak samo. Ja przynajmniej piszę wielką. Czasem tylko pasuje małą.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Albo powiedzieć, że z kogoś istny szatan. To chyba tak jakby powiedzieć, że czuje się jak młody bóg.
 

astana

absolwent
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
1 305
Punkty reakcji
2
Jeśli chodzi o religię chrześcijańską, zawsze z dużej. W przypadku innych religii, samo słowo "bóg" nie jest imieniem, dlatego z małej.
 

lichtgestalt

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2009
Posty
1 216
Punkty reakcji
0
Miasto
z pokoju :)
Nie mówi się "z dużej, z małej, z wielkiej", tylko jak już to "dużą, małą, wielką" literą, tak mnie uczono :)
A jeśli idzie o Boga, to wydaje mi się, że tak jak już wspomniano, piszę się wielką literą :)
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
dobrze cie uczono ;)

a jeśli idzie o Boga, to tak, jak już wspomniano, zależy od znaczenia, kontekstu...
 

koleśś

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Daros23 wcale nie masz racji. JHWH to imie Boga chrześcijańskiego, i wcale nie 1/3 Boga chrześcijańskiego, bo jednej osoby przecież nie podzielisz :p
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
JHWH czyli ten bog, ktory wystepuje w ST jest calkiem inny od tego prezentowanego w NT, chociazby tym, ze popiera wojne i zabijanie :p ale nie o to chodzi w temacie, wiec nie robmy OT :)
 
Do góry