uprawa storczyków

ewunia198612

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2008
Posty
485
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Głowno / Pabianice
Witam,
wiecie może jak najlepiej zadbać o storczyki ?
dokładnie chodzi mi o storczyki z grupy phalaenopsis.
Dziękuje za informacje
pozdrawiam
 

Łukasz_L

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
Moja żona zaczęła od przeczytania kilku książek na ten temat.
Ale najważniejsze to nie podewać nadmiernie. Storczyki w naturalnym środowisku mają ograniczony dostęp do wody.
 

lovemartunia

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
1 324
Punkty reakcji
0
Co do podlewania, to lejemy wodę do spodka, odczekujemy żeby wchłonęła trochę i wylewamy resztę, Ja podlewam raz góra dwa razy w tyg.I rosną pięknie :)
 

tvgolf

Nowicjusz
Dołączył
11 Maj 2009
Posty
21
Punkty reakcji
0
no i trzeba zapewnić wilgotne powietrze - najlepiej czują sie na kuchennym oknie - tylko nie w pełnym słońcu! I w przezroczystej doniczce ponieważ korzenie też chłoną światło.
 

sdtl

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam, pół roku temu dostałam storczyka, Phalaenopsis. Po przekwitnięciu ucięłam pęd nad trzecim oczkiem, mimo że nie był uschnięty. Zimą starałam się go podlewać mniej. Stoi na parapecie przy zachodnim oknie. A mój problem polega na tym, że od tamtego czasu wyrosły (nadal rosną) nowe liście,ale z pędem się nic nie dzieje-nie usechł, ani nie wypuścił nowego pędu. Podczas, gdy nowe listki wypuszczają, ten najstarczy jakby sechł, a od kilku dni także kolejny robi się wiotki i pomarszczony..nowe listki wyglądają zdrowo i ładnie. Podlewam go co tydzień, co drugi raz dodając nawozu do storczyków..widzę też, że kilka korzonków jest uschniętych, a na ściankach doniczki jest jakby mech...gdy go podleję to zaraz odlewam wodę z podstawki,żeby w niej nie stał.. :(

Proszę o radę- co zrobić, żeby zakwitł, żeby z liśćmi nie działo się nic złego i ogólnie żeby był zdrowy, piękny i silny...
 

Ula192

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2007
Posty
465
Punkty reakcji
0
Miasto
zdolny śląsk
Ja również mam storczyka
spryskuję go całego nawet kwiaty co tydzień
Czekam aż przekwitnie i również chce obciać za 3 oczkiem aby wyrósl nowy ped, także wyrastają mi nowe liście
U mnie stoi na parapecie os trony zachodniej
 

Tusia188

ex uzytkownik
Dołączył
9 Czerwiec 2009
Posty
616
Punkty reakcji
1
storczykow nie nalezy podlewac ani bezposrednio do doniczki ani w podstawek w podstawku nie moze stac woda.Doniczka musi byc przezroczysta, jesli storczyk ma nadmiar wody to pojawia sie mech i storczyk gnije.
Latwo poznac czy nalezy go juz podlac czy nie:
patrzac na przezroczysta doniczke i widza skroplony osad wodny : takie kropeczki wody malutenkie, mozna stwierdzic ze jeszcze nie ma potrzeby podlewania go.
Jak sie go podlewa:
trzeba wziasc doniczke nad zlew podlac i poczekac az woda przestanie kapac z otworkow w doniczce, jak juz przestanie kapac to stawiamy na podstawku.
storczyk powienien stac w miejscu umiarkowanie slonecznym, czyli nie na ostrym sloncu, ale tez nie w kompletnym cieniu.
nawozi sie go co 2-3 tygodnie nawozem do storczykow i tylko takim,
pozdrawiam.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Ja tam nie nawoże, a rosną mi 2 piękne storczyki...
Podlewać należy kiedy korzenie będą lekko brązowe i nie szczędzić wody.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Kobieta, która zajmuje się storczykarnią, mówiła mi, że kiedyś przyszedł do niej facet, który dawał storczykom łyżeczkę wody... :lol2:
Więc nie trzeba przesadzać w tę stronę. Ja daje im zazwyczaj ponad pół szkl. wody :)
 

Tusia188

ex uzytkownik
Dołączył
9 Czerwiec 2009
Posty
616
Punkty reakcji
1
Kobieta, która zajmuje się storczykarnią, mówiła mi, że kiedyś przyszedł do niej facet, który dawał storczykom łyżeczkę wody... :lol2:
Więc nie trzeba przesadzać w tę stronę. Ja daje im zazwyczaj ponad pół szkl. wody :)

ja juz sobie wyobrazilam ogrom wody :p
ja pracowalam w kwiaciarni.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
A jestem ciekawa czy storczyki mają jakiś wpływ na muszki, bo moja mama zauważyła ostatnio, że dużo leży zdechłych na parapecie obok tego cuda :p
Ile storczyki mogą mieć kwiatów na 1 łodydze? Bo moje cudo ma już 8 i ciągle rozwijają się nowe ;)
 

Cytrynka22

Nowicjusz
Dołączył
18 Lipiec 2009
Posty
4
Punkty reakcji
0
Posiadanie storczyka marzy mi sie od dawna, jak bede miala ku temu warunki to z pewnoscia sobie kupie:)
Zazdroszcze hodowcom... Chyba nie ma piekniejszych kwiatow..
 

Tusia188

ex uzytkownik
Dołączył
9 Czerwiec 2009
Posty
616
Punkty reakcji
1
ewa Twoj storczyk poprostu przekwitl odstaw go w cieple ale nie bardzo sloneczne miejsce i podlewaj jak do tej pory jesli bedzie mial sprzyjajace warunki to jest szansa ze zakwitnie. ;)

wetamoo mysle ze niema wplywu na muszki ja osobiscie mam to samo z innymi kwiatkami, czy twoj storczyk stoi na parapecie?Bo ja mam pelno muszek na parapecie nawet tam gdzie nie ma kwiatkow, one chyba tak padaja poprostu, nawet za szklem mam muszki musze je wygarniac przy kazdym sprzataniu.pozdrawiam.
 

Tusia188

ex uzytkownik
Dołączył
9 Czerwiec 2009
Posty
616
Punkty reakcji
1
Na to czy kwiatki nie sa wiotkie i czy liscie nie maja przebarwien, wazne jest tez to ile ma paczków nie rozwinietych im wiecej tym lepiej bo oznacza to, ze sie rozwina i storczyk jeszcze bardziej wypieknieje, no i na to czy w doniczce nie ma mchu lub zielonego osadu, bo to swiadczy o tym ze jest zbyt intensywnie podlewany i moze nam zgnic.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Dzięki wielkie :)
A ja się spotkałam z nieco odmiennym pielęgnowaniem storczyków u mojej cioci. Ma ona piękne storczyki z białymi, wielkimi kwiatami (nie wiem jak one się dokładnie nazywają). I ona je najpierw "zasusza" tzn. nie podlewa, a potem na jakiś czas wstawia do wody.
 

Ula192

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2007
Posty
465
Punkty reakcji
0
Miasto
zdolny śląsk
Moja mama już dawno obcieła łodygę no i podlewam go raz w tygodniu, i nic nie rośnie, cały czas pusta łodyga jest. Ile trzeba czekać mniej więcej aż coś się pojawi?
 
A

Arowana14

Guest
Grunt to porządna doniczka. Ja długo naszukałam się odpowiedniej doniczki dla mojego storczyka. Nie chciałam go trzymać w "kawałku plastiku". Natomiast szklane doniczki (jak już gdzieś takie znalazłam!) kosztowały fortunę. Na szczęście ostatnio znalazłam w internetowym sklepie fajną szklaną doniczkę za naprawdę małe pieniądze. Polecam Wam tutaj zajrzeć: http://www.sklep.hydroponika.pl/Doniczki/do_storczykow/
 
Do góry