Jak założyć firmę?

A

at4

Guest
Krok pierwszy: Rejestracja firmy w Urzędzie Miasta

Potrzebne formularze: zgłoszenie do ewidencji

Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia zgłoszenia o wpis do ewidencji

działalności gospodarczej. Zawierać ono musi:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy
- nazwę firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy
- adres zamieszkania przedsiębiorcy
- adres siedziby firmy
- rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
- miejsce/a wykonywania działalności
- datę rozpoczęcia działalności

Przy zgłoszeniu działalności gospodarczej należy przedstawić dokument tożsamości. Opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 100 zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna - każdy też wnosi osobno opłatę. W tym przypadku, "Przedsiębiorcą" jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna - a nie spółka jako taka.

Organ ewidencyjny wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku, ale sprawy nie wymagające prowadzenia postępowania wyjaśniającego są załatwiane w dniu dokonania zgłoszenia.


Krok drugi: Numer REGON w Urzędzie Statystycznym

Potrzebne formularze: RG-1

W ciągu 14 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy wystąpić do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - nadanie numeru statystycznego REGON.

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej wypełnia się na formularzu Wniosku RG-1, w którym należy wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności. Działalność ta musi być zgodna z deklaracją dokonaną przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - zaświadczeniem o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Do złożenia wniosku, poza wypełnionym formularzem, potrzebujesz:
- kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu)
- dowodu osobistego

Wydanie REGONu zazwyczaj następuje tego samego lub następnego dnia, ale termin ustawowy to 14 dni - więc w najgorszym wypadku na tyle się należy przygotować. Samo wydanie wniosku jest bezpłatne.

W przypadku spółki cywilnej REGON nadawany jest samej spółce, a nie każdemu ze wspólników z osobna.


Krok trzeci: Firmowe konto bankowe i pieczątka

Potrzebne formularze: brak

Przy zakładaniu działalności gospodarczej na własny rachunek, należy pamiętać o obowiązku posiadania

firmowego rachunku bankowego. Obowiązkowe jest nie tylko założenie konta firmowego, ale także powiadomienie odpowiednich organów o wszelkich zmianach dotyczących rachunku bankowego Twojego przedsiębiorstwa w terminie najdalej 14 dni od daty ich powstania.

Wybrać bank możesz dowolnie, zapoznaj się więc wcześniej dokładnie z poszczególnymi ofertami i załóż konto najodpowiedniejsze dla Ciebie.

Pieczątka firmowa jest natomiast niezbędna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego lub wystawianiu dokumentów sprzedaży. Wyrabiając pieczątkę firmową, samodzielnie określa się dane, które się na niej znajdą. Powinna ona jednak zawierać:
- oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwę firmy)
- dane teleadresowe siedziby firmy
- numer NIP
- numer REGON

Kosztować Cię to będzie 30-50zł.


Krok czwarty: Urząd Skarbowy - NIP i wybór formy opodatkowania

Potrzebne formularze: NIP-1

Po pierwsze, musisz dokonać rejestracji NIP. W przypadku 1-osobowej działalności gospodarczej Twój NIP stanie się jednocześnie NIPem Twojej firmy - wypełnić odpowiedni formularz jednak musisz i tak, tyle że numer znasz od razu.

Wybrać też musisz formę opodatkowania:
- zasady ogólne
- ryczałt przychodów ewidencjonowanych
- kartę podatkową
- 19% podatek dochodowy
- podatek od towarów i usług (VAT)

O wadach i zaletach każdego z nich być może opowiem później, łatwo jednak znajdziesz potrzebne informacje w Internecie.


Krok piąty: Składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS

Potrzebne formularze: ZUS ZFA, ZUS ZPA, ZUS ZUA, ZUS ZZA

Rozpoczynający działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:
- emerytalnemu
- rentowemu
- wypadkowemu
- zdrowotnemu
- dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy
- dobrowolne ubezpieczenie - ubezpieczenie chorobowe

Jeśli zatrudniasz pracowników, dodatkowo opłacasz:
- składki ZUS dla pracowników
- składki na Fundusz Pracy
- składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do ZUS musisz się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (daty rozpoczęcia działalności).

Formularze potrzebne do zgłoszenia firmy w ZUS:
- ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej) - zgłoszenie firmy
- ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek - spółki cywilnej)
- ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) - dotyczy sytuacji, w której poza prowadzeniem firmy podatnik nie będzie uzyskiwał dochodów w inny sposób; dotyczy również wszystkich pracowników bez względu na to, czy uzyskują dochody w inny sposób, czy nie
- ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) - dotyczy sytuacji, gdy poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca uzyskuje dochody w inny sposób, np. wykonuje pracę, za którą otrzymuje płacę w wysokości minimalnego wynagrodzenia lub wyższą; można je uzyskać w oddziale ZUS.

Kwoty składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez przedsiębiorcę - stanowią procent od dochodów, ale zadeklarowany jako podstawa do obliczenia składki dochód nie może być mniejszy, niż 60% średniego wynagrodzenia krajowego (wg GUS).

Od dnia 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo skorzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne (ok. 250zł).

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą płacić tylko te osoby, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc od 25 sierpnia 2005r i przez ostatnie 5 lat nie prowadziły własnej działalności. Zniżka trwa tylko 2 lata, pozwala jednak na spokojne rozpoczęcie działalności bez zbytnich obciążeń.

UWAGA! Ze zniżki nie skorzystają jednak osoby, które prowadząc firmę wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Krok szósty: zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy

Jeśli przedsiębiorca - pracodawca zatrudni pracownika lub pracowników, w ciągu 30 dni od daty zatrudnienia musi powiadomić na piśmie właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie pracowników.

Powinien także złożyć pisemną informację o środkach i procedurach przyjętych dla spełnienia wymagań wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących danej dziedziny działalności.

Jeśli nie zatrudniasz pracowników - ten punkt już Cię nie dotyczy.

Źródło: http://zakazani.pl/abc-firma/3118-ile-zakl...e.html#post3845
 

Absol

Nowicjusz
Dołączył
17 Styczeń 2009
Posty
56
Punkty reakcji
0
Miasto
53°24'N / 2°59'W
Tak dla porównania ;)

Jak otworzyć firmę w Wielkej Brytanii



Chcesz otworzyć firmę w Anglii – nic prostszego. Wystarczy zostać „self-employed” - samozatrudnienie i będzie to Twoja pierwsza firma w UK. Aby się zarejestrować trzeba wypełnić i wysłać formularz do HM Revenue and Custom lub też zadzwonić i zarejestrować firmę przez telefon w kilka minut. Oczywiście do 3 miesięcy nie musisz się rejestrować, a możesz prowadzić swoją działalność, czyli masz okres próbny. Coś takiego nie jest do pomyślenia w Polsce, gdzie zanim dokonasz wszystkich formalności rejestrujących, to już musisz płacić ZUS, nie mówiąc o tym, że pomysł może się okazać mylny i mamy mały kłopot. Jeśli nawet chcesz mieć sklep internetowy to też musisz się zarejestrować (firma pl).
W Wielkiej Brytanii masz na to 3 miesiące, czyli np. robimy sklep internetowy i te 3 miesiące będą liczone od momentu, kiedy zaczynamy sprzedawać, czyli kiedy mamy pierwszego klienta. Jeśli do tych 3 miesięcy zdecydowaliśmy się założyć działalność to musimy przy rejestracji podać datę założenia firmy jako dzień kiedy przynośilismy "regularne" dochody - dla śwetego spokoju można podać datę kiedy wystawiliśmy pierwszy rachunek.
Mając business (self-employed) nie musisz nawet posiadać biznesowego konta bankowego, możesz prowadzić działalność na własne osobiste konto, za które nie musisz płacić, jeśli np. masz je w Lloyds TSB.
Jeśli jednak chcesz mieć osobne konto, żeby oddzielić prywatne sprawy od biznesowych to możesz na podstawie biznes planu i rejestracji w Revenue założyć takie konto np., w Lloyds TSB (18 miesięcy jest darmowe), Barclays (12 miesięcy darmowe).

Księgowość możesz prowadzić sobie sam: self-employed (jeśli masz Limited Company– musisz mieć pełną księgowość). Wtedy rozliczasz się raz w roku (jeśli nie jesteś VAT-owcem), czyli po 5 kwietnia każdego roku.
Księgowość lepiej prowadzić komputerowo, czyli jeśli chcemy darmowe oprogramowanie możemy skorzystać z „Microsoft Office Accounting” – darmowy dla małych firm lub Cashbook – dostaniemy go za darmo jeśli mamy business konto w Lloyds TSB. W Anglii panuje moda na Sage (dzięki dobremu marketingowi tej firmy), ale niestety musisz za niego sporo zapłacić i w miarę rozwijania firmy dopłacać za dodatkowe moduły.
Jeśli przekroczyłeś obrót powyżej Ł63.000 to musisz się zarejestrować do płacenia VAT. Możesz to również zrobić jeśli uważasz, że będzie ci przydatne w handlu z krajami EC -European Community. Mając VAT musisz się rozliczać co kwartał.
Księgowość w Anglii jest o wiele łatwiejsza, niż w Polsce – tutaj jest to na logikę, jeśli umiesz udowodnić, że wydatki zostały wydane na firmę, to możesz je zaksięgować. Dla tych co nie chcą zawracać sobie głowy sprawami księgowości to polecam skorzystać z usług fachowców. Pierwsza wizyta zazwyczaj jest za darmo, więc można porozmawiać o zakresie usług i cenie. Dla tych co zdecydowali się na samodzielną księgowość radzę trochę poczytać i po próbować, zawsze też można zadzwonić do Revenue i się zapytać czy tak można zrobić. Dodatkowo można pójść na darmowy kurs do HM Revenue and Custom i tam się wiele dowiedzieć.

Musisz również płacić składki obowiązkowe - ubezpiecznie społeczne Class 2 NI, co na dzień dzisiejszy wychodzi średnio 2,30 funta na tydzień (2008-2009) oraz ubezpieczenie społeczne Class 4 NI (od Twojego dochodu naliczany po pierwszym roku prowadzenia działalności). Nie koliduje to z normalną pracą, więc możesz pracować u kogoś i jednocześnie mieć własną firmę, przynajmniej do czasu aż zauważysz, że firma przynosi ci wystarczające dochody i chcesz jej poświęcić więcej czasu na jej rozwój.

Dużym plusem bycia self-employed jest możliwość wliczania kosztów na firmę. Jeżeli jesteś zarejestrowany to możesz odliczać wydatki poniesione na firmę, np. odpowiedni procent opat za telefon, Internet, czy elektryczność, również całą kwotę za stronę internetową, pozycjonowanie, hosting, biuro i wszystko co jest związane z firmą.

Jako Limited Company podatek jest cały czas 20%. Utrzymanie takiej firmy wiąże się ze stałymi kosztami, ale jeśli biznes dobrze prosperuje to opłaca się przekształcić firmę w Limited Company.

Oczywiście pamiętaj, że wszystkie wydatki poniesione i udokumentowane obniżają zarobek, czyli np. zarobiłeś 15.000 na rok, ale wydatku miałeś 10.000, to nie trzeba będzie płacić podatku, a nadpłacony podatek zostanie ci wrócony.

Nie opłaca się również pracować na czarno, gdyż wiąże się to z kara grzywny z Revenue jeśli zostanie wykryte, a co gorsza z życiem w stresie i niepewności.

Jeśli ktoś ma problem z językiem angielskim to może w Revenue poprosić o tłumacza i założyć firmę, bez konieczności mówienia po angielsku.

Posiadając firmę w Anglii, Szkocji, Walii, czy Północnej Irlandii możesz od razu starć się o rezydenta UK (nie mówimy tutaj o rezydencie podatkowym). Mając rezydenta będzie ci łatwiej starać się o kredyt, np. na mieszkanie. Rezydentem możesz również zostać jeśli przepracowałeś w Wielkiej Brytanii ponad 12 miesięcy. Jeśli jesteś samozatrudniony to możesz starać się o rezydenta od razu.

Będąc self-employed możesz również zatrudniać pracowników, nie ma z tym żadnych problemów, ale musisz mieć wtedy księgowość z pay-roll’em i zapewniać swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy i wynagrodzenia oczywiście.

Jest również wiele organizacji, które pomogą ci otworzyć działalność za darmo.
Jeśli nie masz jeszcze 30-tki zawsze możesz skorzystać z pomocy Prince’s Trust. Jest to organizacja, która pomoże Ci napisać business plan, zrobić badania rynku, otrzymać niskooprocentowany kredyt na firmę, również dostać pieniądze za darmo, nawet więcej niż Ł1000 (grant – jeśli mieszkasz w strefie objective 2) oraz mentora, który będzie się tobą opiekował przez czas spłaty kredytu. Warunkiem przystąpienia do nich jest sytuacja, kiedy jesteś bez pracy, czyli nie masz umowy na stałe. Jeśli masz tymczasową pracę lub nie masz to jak najbardziej możesz skorzystać z ich usług.

Mając biznes masz możliwość skorzystania również z wielu darmowych kursów organizowanych przez różne organizacje. Możesz również wybrać odpowiedni kurs w College i koszty podpiąć pod firmę, jeśli kurs jest spokrewniony z twoją działalnością.
 

olibenek

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2009
Posty
34
Punkty reakcji
0
Założenie firmy w Polsce to jakieś 3 tygodnie. A teraz nawet będzie można od marca wszystko załatwić w jednym okienku. To będzię przyspieszenie.
 

kicajaj

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2009
Posty
212
Punkty reakcji
0
Założenie firmy w Polsce to jakieś 3 tygodnie. A teraz nawet będzie można od marca wszystko załatwić w jednym okienku. To będzię przyspieszenie.

tego jeszcze nie słyszałem, że wchodzą jakieś uproszczenia

ale to na pewno pozytyw ;]
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
tego jeszcze nie słyszałem, że wchodzą jakieś uproszczenia
ja o tej bajce słyszałem jakiś czas temu, ale potem ucichło o tym... Wiec nie wiem w koncu czy maja to wprowadzic, czy nie...
 

anthonyW

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
zalozylem wlasna dzialalnosc w lutym - droga przez meke.
udalo mi sie dopiac wszystko w 1,5 tygodnia, jednak osoba, ktora nie pracuje i ma wolne cale dnie, jest w stanie zalatwic wszystko w 3-4dni (pod warunkiem, ze urzad statystyczny ma w miejscu zamieszkania).

w trakcie calego procesu najbardziej zaciekawila mnie oplata 100zl za wpis do ewidencji - tyle placi sie za swistek papieru... nie wspominam o 170zl za zgloszenie checi bycia platnikiem VAT - placi sie za fakt, ze chce sie placic haracz panstwu... brawo.
 

Presti

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
Dla tych co sie załamują samym zakładaniem..potem sie dopiero zacznie...Ile Wam zajęło rozkręcenie biznesu???? Ja już ponad rok działam i widzę,ze jeszcze klienci sie dowiadują wciąż.
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Pewnie zależy jaka branża :)

Mój narzeczony zakładał firmę również w luty, ale ma kontakty, więc o klientów myślę, nie będzie problem.
 

tarek

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2010
Posty
64
Punkty reakcji
0
Niestety, ale wpis autora wątku na temat otwierania własnej firmy można uznać za nieaktualny z powodu zmian, ale cieszymy się, bo są to uproszczenia oraz mniej opłat za rejestrację firmy.

Obecnie wszystko załatwiamy w jednym okienku w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.
 
T

Tszak

Guest
Pytacie jak założyć firmę, a macie w ogóle na nią pomysł? Bo wielu chce już pędzić do urzędów, a nie wiedzą jeszcze z czym. Wejdźcie sobie na stronę Kuby Bączka, on pomaga młodym i z jego radami możecie założyć świetną firmę.
 
B

bajderman

Guest
Radzę zabierać działalność poza Polskę, przynajmniej formalnie. Zakładasz spółkę w UK, do tego w Polsce przedstawicielstwo. Dzięki temu Twoja kwota wolna to 50 tysięcy, nie płacisz podatku od dywidendy, od 180k, a jeszcze przy okazji ZUS to kwota dwa razy niższa. Wszystko na metodzie Pawła Kurnika. Nie sądzicie, że pod tym względem to całkowicie inny świat?
 
Do góry