Jak określic okres dni nie płodnych przed jajeczkowaniem?

Status
Zamknięty.

milusia32

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2005
Posty
1 924
Punkty reakcji
4
"Po obserwacji i mierzeniu temperatury przez 6 kolejnych cykli, ustalamy
najkrótszy z nich i najkrótszą fazę najniższej temperatury. Od najkrótszego
cyklu odejmujemy 19 dni, a od najkrótszej fazy niskiej temperatury 6 dni.
Jeżeli np. sześć kolejnych cykli miesiączkowych trwało 28, 25, 30, 26, 28, 26 dni,
to najkrótszy cykl wynosi 25 dni. Tak więc obliczamy: 25 - 19 = 6
Długość najniższej temperatury w tych samych cyklach wynosi 14, 16, 13, 14,
15, 14 dni. Najkrótsza faza najni¿szej temperatury trwa 13 dni.
Obliczamy: 13 - 6 = 7
Okres niepłodnooeci przed jajeczkowaniem trwa 7 dni od pierwszego dnia
krwawienia miesiączkowego."
 
F

faithless

Guest
milusia32, Przepraszam za pytanie. Czy to twója antykoncepcja ?
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Ja nie polecam naturalnych metod,bo to nie jest pewne,istna bomba zegarowa.
 

Darek

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2005
Posty
50
Punkty reakcji
0
Z całym szacunkiem Ribana, ale trudno abyś była za naturalnymi metodami, skoro nie znasz żadnej nowoczesnej metody obserwacji objawów płodności. Nie wierzysz spróbuj rozwiązać krótki quiz: www.npr.prolife.pl/quiz.htm .

Wszystkich zainteresowanych prawdziwymi informacjami o NPR, zapraszam na dobre strony prowadzone przez instruktorów naturalnego planowania rodziny:
www.npr.prolife.pl
www.lmm.pl
www.iner.pl
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Darek, a kto powiedziłą ze nie znam?Co ty możesz wiedzieć.Nieiwsz w jakiej jestem sytuacji.Raczej nigdy nie będę mogła polegac na nturalnych metodach,bo u mnie to by było niebezpiezcne.
 

Darek

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2005
Posty
50
Punkty reakcji
0
Stosowanie obserwacji objawów płodności (NPR), byłoby niebezpieczne?!
PS Jak wynik quizu?
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Rozwiązałam test.Wyszło mi że dobrze rozwiązałam 20 pytań na 23.Widzisz,znam się natym i wiem co to jest.I wiem ,że nie moge polegac na tej metodzie.Nie bedę ci pisała jakie mam problemy,bop to moja sprawa.Ale wim jedno,chociaż raz bym spróbowała i wiem że byłabym w ciąży.Nie przez to że źle to zrobiłam,ale przez to że mam z hormonami i tak inne.
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
Ribana, ty piszesz ze jak bys raz sie przespala bez zabezpieczenia to bys wpadke zaliczyla, a ja wlasnie niemoge zajsc :(
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Mi NIKA nie za bardzo o to chodziło,że od razu wpadkę zaliczę.Widzisz,jak ma się huśtawkę hormonalną,to nie mozna ufac naturalnym metodom,bo to pewene w 100% że zajde w ciążę prędzej czy póóźniej.Przecież nawet dokładnie nie wiadmom w takich przypadkach czy jajeczkowanie jest w określonych dnaich.
Ostatnio się wyrówuje wszystko,ale ja nie ufam takim metodom.bo mam to trochę inaczej.Odstępy i w ogóle.
Ja moge polegac tylko na pigułkach,albo innych srodkach.
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
No tak mi przykro,te tabltki to istna chemia.
Ja kiedys też miałam takie problemy,ale od kilku lat mam równo,tylko że długie odstepy,bylam juz u lekarzy,takie bzdury gadali,pozniej poszłam do takiego kogoś,to zrobilo sie normalnie,ale zawsze jak sie lecze a pozniej przestane,to wraca wszystko z powrotem.Widocznuie ja juz musze tak miec.Niektore kobiety maja dłuższe odstepy.
 

Darek

Nowicjusz
Dołączył
20 Czerwiec 2005
Posty
50
Punkty reakcji
0
Obserwacje objawów płodności mogą (nie muszą, tylko mogą) stosować wszystkie kobiety, bez względu na stan zdrowia czy choroby, regularność lub nieregularność cykli, stres lub brak stresu, pracujące na zmiany lub pracujące na jedną zmianę itd itp. Trzeba chcieć.

Wszystkie osoby mające problemy z poczęciem dziecka proszę o kontakt na prywatnego maila.
 

Turban

Nowicjusz
Dołączył
15 Listopad 2005
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Kraków
Obliczanie dni niepłodnych przed jajeczkowaniem to jedna wielka pomyłka i jak ktoś sie w to bawi to chyba nie za bardzo wie co robi, ewentualnie chce mieć dzidzi ... stosowanie tylko ścisłego NPR ma sens ...

://kobieta.gazeta.pl/kobieta/0,55280,2089979.html tu jest link do liczenia dni plodnych
Tak ... nie ma jak kalendarzyk :p
 

annie

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2005
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Holandia
nika, wybacz, ale metoda, o ktorej mowisz, nalezy juz do metod historycznych :p Powstala jakies 100lat temu i zwie sie kalendarzykiem malzenskim. Nie polecam, bo wiekszosc kobiet ma cykle nieregularne, i kto powiedzial, ze normalny cykl zawsze trwa 28 dni? Bywaja kobiety o cyklach nietypowych( co nie znaczy, ze nienormalnych), ktore moga trwac i 60 dni !


Informacyjnie, dla kazdej dziewczyny, ktora to przeczyta

Miesiaczka nigdy sie nie spoznia, wystepuje zawsze do 14 dni po owulacji.U niektorych kobiet moze wystapic wczesniej, i to powinno was zaniepokoic, bo moze swiadczyc o nieplodnosci.Jesli wystepuje przed 9 dniem po owulacji, znaczy to, ze progesteron dziala za krotko i ewentualny zarodek nie bedzie mial wtedy szans na zagniezdzenie w jamie macicy.
Nie miesiaczka, a owulacja jest najwazniejszym wydarzeniem w cyklu .Cykle bezowulacyjne tez wystepuja, wlasnie u bezplodnych kobiet(czasem ta bezplodnosc jest zamierzona, np na skutek stosowania pigulek) .Dlatego tak wazna jest obserwacja cyklu nie pod wzgledem wystepowania miesiaczki, ale owulacji.

Jak obserwowac cykl (metoda obserwacji sluzu)

W trakcie cyklu owulacyjnego wystepuja dwie fazy, estrogenowa i progesteronowa.Jak sama nazwa wskazuje, dzialaja tu dwa rozne hormony. Estrogeny wspomagaja formowanie sie komorki jajowej i jej uwonienie z pecherzyka Graffa.W czasie cyklu komorka jajowa dojrzewa tylko raz(uwaga, moze byc tych komorek wiecej, np dwie, trzy, wtedy jest mozliwosc ciazy blizniaczej,tzw. blizniaki dwujajowe). Nigdy w zyciu owulacja nie wystepuje dwa razy w jednym cyklu! Estrogeny powoduja tez wydzielanie sie sluzu z szyjki macicy.Poczatkowo ten sluz jest gesty, bialy, grudkowaty, zbity, nierozciagliwy, albo wogole go nie ma.Masz odczucie suchosci.Taka sytuacja trwa zwykle kilka dni po ustapieniu krwawienia miesiaczkowego. Kiedy pojawia sie sluz rozciagliwy, przezroczysty, podobny z wygladu do surowego bialka jajka, to sygnal, ze jestes plodna. Taki sluz jest najbardziej odzywczy dla plemnikow i tylko w jego obecnosci moga one przezyc do 5 dni. Najczesciej zyja jednak do 3 dni. Dzien, w ktorym sluz zanikl, jest tez bardzo istotny do okreslenia w obserwacji cyklu.Otoz ostatni dzien wystepowania sluzu plodnego to dzien owulacji. Nazywamy ten dzien szczytem objawu sluzu. Na nim konczy sie faza plodna i zaczyna dwutygodniowa faza dzialania progesteronu, kiedy jestes nieplodna. Komorka jajowa zyje tylko 12-24 godziny, i jesli w tym czasie nie zostanie zaplodniona, po 14 dniach zostanie wydalona wraz ze zluszczajaca sie sluzowka macicy.To zjawisko nazywamy miesiaczka. Konczy ona caly cykl,jesli nie doszlo do zaplodnienia i zagniezdzenia zarodka.
Sluz obserwujemy przez caly dzien, najlatwiej wtedy, gdy idziesz do toalety.Na karcie obserwacji wpisz wtedy najbardziej plodna ceche sluzu z calego dnia.Wpisujemy wieczorem danego dnia. Dlaczego? W ciagu dnia wyglad sluzu moze sie zmienic, rano moze byc jeszcze o cechach nieplodnych(zbity, grudkowaty), a wieczorem juz sliski, rozciagliwy, mokry, przezroczysty, czyli plodny.
Obserwacja sluzu jest bardzo miarodajna metoda wyznaczenia zarowno dnia owulacji, jak i dni plodnych i nieplodnych. Zaklada sie, ze faza nieplodna rozpoczyna sie w trzy dni po objawie szczytu sluzu i trwa az do dnia wystapienia miesiaczki. Uwaga: nie zawsze dni krwawienia miesiaczkowego sa nieplodne Jak rowniez dni przed owulacja. Jesli nie planujesz ciazy, to najbezpieczniej wspolzyc w dniach nieplodnosci poowulacyjnej, a jak juz nabierzesz wprawy w obserwacji cyklu, bedziesz wiedziala, kiedy jestes nieplodna przed owulacja.

Obserwacja temperatury

Ta metoda wymaga nieco samodyscypliny, ale nie zabiera duzo czasu w ciagu dnia. Mierzymy temperature zaraz po przebudzeniu, zawsze o tej samej porze( wahania moga byc do godziny), po co najmniej 3-godzinnym snie, zawsze tym samym termometrem i w tym samym miejscu. Mozna mierzyc w odbycie, w pochwie lub pod jezykiem. Pod jezykiem trwa to jednak dluzej i wynik nie jest tak dokladny. Obserwujemy nieznaczne wahania temperatury, czesto nawet o 0,05 stopnia! Dlatego wazne, by miec dobry termometr.Zwykly lekarski rteciowy wystarczy.
W fazie estrogenowej temperatura utrzymuje sie mniej wiecej na tym samym, niskim poziomie. Wazny jest dla nas nagly skok temperatury, wlasnie o te "dwie kreski". Czasem przed skokiem temperatura nieznacznie sie obniza, a po skoku utrzymuje sie jeszcze dlugo na tym samym, podwyzszonym poziomie. Skok temperatury informuje o odbytej owulacji, a utrzymujaca sie wyzsza temperatura, o dzialaniu progesteronu (faza nieplodna). Jesli do 21 dnia po owulacji temperatura nie spada i nie pojawia sie sluz, znaczy, ze jestes w ciazy.
Obie metody najlepiej laczyc.W razie rozbieznosci we wskaznikach teperatury i sluzu, bardziej miarodajne sa te obserwacje, ktore dotycza sluzu.

Mozna jeszcze obserwowac wewnetrznie zmiany, jakie zachodza w szyjce macicy.W fazie plodnej staje sie ona miekka, unosi sie i otwiera, natomiast w fazie nieplodnej jest twarda, zamknieta i opada.
 
Status
Zamknięty.
Do góry