WIZNA

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Videoclip genialny, ja mam lzy w oczach gdy go ogladam, dreszcz idzie po plecach. Taka forma przedstawiania historii bardziej trafia do ludzi, bo coraz mniej czytaja a co dopiero ksiazki historyczne.


PS: solka milo, ze jako dziewczyna interesujesz sie historia:)
 

06081a

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2008
Posty
627
Punkty reakcji
0
Miasto
Wyspa Bezludna
Mnie też się bardzo podoba ten videoclip, zwłaszcza, że jest zrobiony po niemiecku. Słyszałam że w Niemczech jest dość popularny. Podobno członek zespołu ( Niemiec) kocha Polskę i wstyd mu za swoją ojczyznę. Cieszę się, że ktoś docenił wyczyn naszych żołnierzy.

PS. A czy to coś dziwnego, że dziewczyna interesuje się historią?

Pozdrawiam..
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Co prawda fakty historyczne są w owym dość mocno naginane (42tys Niemców przeciwko 700 Polakom, przez trzy dni- sic!), ale ogólnie miło, że ktoś pamięta o naszych żołnierzach :)
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
Mnie też się bardzo podoba ten videoclip, zwłaszcza, że jest zrobiony po niemiecku. Słyszałam że w Niemczech jest dość popularny. Podobno członek zespołu ( Niemiec) kocha Polskę i wstyd mu za swoją ojczyznę. Cieszę się, że ktoś docenił wyczyn naszych żołnierzy.

PS. A czy to coś dziwnego, że dziewczyna interesuje się historią?

Pozdrawiam..
hm a nie Szwed i śpiewający po szwedzku?

Co prawda fakty historyczne są w owym dość mocno naginane (42tys Niemców przeciwko 700 Polakom, przez trzy dni- sic!), ale ogólnie miło, że ktoś pamięta o naszych żołnierzach :)
a jak twoim zdaniem było?
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
?
a jak twoim zdaniem było?

Nie "moim zdaniem", lecz "jak było na prawdę" jak już :). Teledysk przejaskrawia to na naszą korzyść. Polaków pod Wizną najpierw związałab grupa Lotzen (żołnierze dalszych kategorii). Guderian wszedł do akcji 9 września, przebił się przez obronę i zgodnie z rozkazami pędził dalej zostawiając wykończenie obrońców ponownie grupie "Lotzen".
Mitem jest rzekoma przewaga, gdyż miała one miejsce tylko jednego dnia. W owym dni Polska obrona przestała istnieć i była wykańczana przez żołnierzy niemieckich. Nie umniejsza to chwały żołnierzom, którzy zrobili co mogli.
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
Nie "moim zdaniem", lecz "jak było na prawdę" jak już :). Teledysk przejaskrawia to na naszą korzyść. Polaków pod Wizną najpierw związałab grupa Lotzen (żołnierze dalszych kategorii). Guderian wszedł do akcji 9 września, przebił się przez obronę i zgodnie z rozkazami pędził dalej zostawiając wykończenie obrońców ponownie grupie "Lotzen".
Mitem jest rzekoma przewaga, gdyż miała one miejsce tylko jednego dnia. W owym dni Polska obrona przestała istnieć i była wykańczana przez żołnierzy niemieckich. Nie umniejsza to chwały żołnierzom, którzy zrobili co mogli.
o Jezu przecież to nie średniowiecze, przecież wiadomo że 42000 żołnierzy nie szturmowało bunkrów "na hurra". bitwa toczyła się na kilkudziesięciu kilometrach kwadratowych, więc czego się spodziewać. a przewaga miała miejsce dluzej chociażby, 8 września wkroczyły dywizje pancerne.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
o Jezu przecież to nie średniowiecze, przecież wiadomo że 42000 żołnierzy nie szturmowało bunkrów "na hurra". bitwa toczyła się na kilkudziesięciu kilometrach kwadratowych, więc czego się spodziewać. a przewaga miała miejsce dluzej chociażby, 8 września wkroczyły dywizje pancerne.

Chodzi mi o fałszywość samych danych, na których wielu opiera swoje poglądy- w ten sposób buduje się mity. Oczywistym jest fakt, że Niemcy nie atakowali w iście napoleońskim stylu.
Zaznaczmy to, że przewaga utrzymywała się przez cały czas, lecz jej skala jest wyimaginowana.
PS. 8 września dotarła 10DPanc, co jednak nie oznacza, że przystąpiła do ataku. Działania zaczepne prowadził jedynie batalion rozpoznawczy owej dywizji (o ile mi wiadomo już od 7 września). Druga pełniła jedynie rolę odwodów.

Cała "obrona Wizny" to de facto 9 września, kiedy to Niemcy przypuścili atak niszcząc Polską obronę.
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
przy tak małej ilości żołnierzy z jednej ze stron, działania zaczepne są już dla nich bitwą ;)
PS. 8 września dotarła 10DPanc, co jednak nie oznacza, że przystąpiła do ataku. Działania zaczepne prowadził jedynie batalion rozpoznawczy owej dywizji (o ile mi wiadomo już od 7 września). Druga pełniła jedynie rolę odwodów.
z tego co wiem wysadzono mosty powtrzymując natarcie

wywiad z Sabatonem
http://pl.youtube.com/watch?v=7Zf4NBaFnJk&NR=1
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
przy tak małej ilości żołnierzy z jednej ze stron, działania zaczepne są już dla nich bitwą ;)

Co nie zmienia faktu, że nie była to bitwa, lecz rozpoznanie walką w wykonaniu batalionów rozpoznawczych owej dywizji. Działania ofensywne prowadziła natomiast grupa Lotzen- tak jak już wspominałem, składała się z żołnierzy dalszych rzutów.

z tego co wiem wysadzono mosty powtrzymując natarcie

Owszem, mosty wysadzono, lecz 7 września, kiedy to nacierała lekko wzmocniona brygada Lotzen. Ja natomiast mówię o 9 września, kiedy to nastąpił główny atak i przełamanie linii obrony.

z polskiego to Ty chyba za dobry nie byłeś :D

buhahahah :lol: . Fakt- masakra xD. Poprawiam. Sorry, może to przez godzinę :p

PS. Dobra, bo to późna godzina, nie dogadamy się:p. By nie było niejasności- papa
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.

06081a

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2008
Posty
627
Punkty reakcji
0
Miasto
Wyspa Bezludna
Też w Polsce i myślę, że jest wyraźnie napisane "naszych sąsiadów", a w naszym kraju jeszcze sie z faszyzmem nie spotkałam, ale może za krótko żyję na tym świecie.
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
Co nie zmienia faktu, że nie była to bitwa, lecz rozpoznanie walką w wykonaniu batalionów rozpoznawczych owej dywizji. Działania ofensywne prowadziła natomiast grupa Lotzen- tak jak już wspominałem, składała się z żołnierzy dalszych rzutów.



Owszem, mosty wysadzono, lecz 7 września, kiedy to nacierała lekko wzmocniona brygada Lotzen. Ja natomiast mówię o 9 września, kiedy to nastąpił główny atak i przełamanie linii obrony.
zadaniem Polaków, było jak najdłuższe przetrzymanie wroga, od chwili kiedy Szwaby przybyli na miejsce i ich nie przepuszczali rozpoczęła się bitwa(zadanie Polaków), to ze Szwaby niemrawo atakowali to zasługa Polaków(no i błędy szwabów).
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
obrona Wizny trwała od 7 do 10 września i tyle, jakie znaczenie ma fakt, że walki nie były cały czas tak samo intensywne? Pod Verdun też były momenty względnego "przestoju", czy to ma oznaczać, że bitwa nie trwała 10 ale 5 czy 7 miesięcy? Chyba nie. Pod Wizną skromne siły Wojska Polskiego wiązały nieproporcjonalnie duże siły wroga przez kilka dni. Takie są fakty.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
No i chyba trzeba uwaględnic stosunek strat po obu stronach. To dopiero świadczy jak kłopotliwa była obrona Wizny dla Niemców.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
zadaniem Polaków, było jak najdłuższe przetrzymanie wroga, od chwili kiedy Szwaby przybyli na miejsce i ich nie przepuszczali rozpoczęła się bitwa(zadanie Polaków), to ze Szwaby niemrawo atakowali to zasługa Polaków(no i błędy szwabów).

7 września, kiedy to "szwabi" przybyli na miejsce (a dokładniej tylko grupa Lotzen wsparta batalionem rozpoznawczym 10DPanc) rozpoczął się... nazwałbym to, "bój spotkaniowy". "Lotzen" miała nikłe szanse na pokonanie obrony pod Wizną, gdyż były to oddziały III (chyba) znaczenia.
Niemrawe, jak to nazwałeś, ataki Niemców, nie były spowodowane wspaniałą obroną Polaków czy też błędami Niemców. Korpus Guderiana przybył dopiero 8 września (co jednak nie oznacza, że wszedł do walki). Zaatakował raz- 9 września- przebił się i poszedł dalej zostawiając eliminację pojedynczych punktów oporu żołnierzom grupy Lotzen. A więc panowie... obrona Wizny trwała praktycznie tylko kilka godzin 9 września. 10 września polska obrona już nie istniała, eliminowano jedynie jej pozostałości.

obrona Wizny trwała od 7 do 10 września i tyle, jakie znaczenie ma fakt, że walki nie były cały czas tak samo intensywne? Pod Verdun też były momenty względnego "przestoju", czy to ma oznaczać, że bitwa nie trwała 10 ale 5 czy 7 miesięcy? Chyba nie. Pod Wizną skromne siły Wojska Polskiego wiązały nieproporcjonalnie duże siły wroga przez kilka dni. Takie są fakty.

Bardzo duże, gdyż bardzo często podaje si, jakoby Polacy przez 3 dni bronili jest przed 42tys korpusem Guderiana co jest wierutną bzdurą.
Faktem, o których mówisz, nie jest to, że Polacy związali liczniejsze siły wroga przez kilka dni!. To jest ów mit, budowany na niewłaściwych danych. Siły Niemieckie rozstawiły się (8), zaatakowały (9) i poszły dalej. 7 i 10 września Polaków wiązała grupa Lotzen, której zadaniem było właśnie związać Polaków przez przybyciem sił głównych, i dobić istniejące pozostałości obrony.

No i chyba trzeba uwaględnic stosunek strat po obu stronach. To dopiero świadczy jak kłopotliwa była obrona Wizny dla Niemców.

Nie znamy start Niemców trudno więc wysnuć ja ich podstawach jakieś wnioski.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Pewnie masz racje Odys. Z tą Wizna to budowa kolejnego mitu, tak jak Alamo dla Amerykanów, albo Jasna Góra dla nas wcześniej. W takich wypadkach trudno uniknąć narastania nieprawdziwych szczegółów. Jednak żołnierze wykazali się dużym bohaterstwem, a takie mity maja tylko korzystny wpływ na narody.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Pewnie masz racje Odys. Z tą Wizna to budowa kolejnego mitu, tak jak Alamo dla Amerykanów, albo Jasna Góra dla nas wcześniej. W takich wypadkach trudno uniknąć narastania nieprawdziwych szczegółów. Jednak żołnierze wykazali się dużym bohaterstwem, a takie mity maja tylko korzystny wpływ na narody.

Tak, to mit, lecz tak jak zauważyłeś dość korzystnie wpływający na naród. Dla mnie Wizna jest przykładem niekompetencji wyższego dowództwa, oraz bohaterstwa oficerów niższego szczebla i żołnierzy. Wyciągnąć z tego należy wnioski, gdyż tak jak powiedział Napoleon "Stado owiec dowodzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana" (czy coś w ten deseń :p )
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Z tą Wizna to budowa kolejnego mitu, tak jak Alamo dla Amerykanów, albo Jasna Góra dla nas wcześniej.

Nie wiem, jak wg Was, ale dla mnie takie mity sa bardzo potrzebne dla utrzymania patriotyzmu i swiadomosci narodowej. Takie symbole walki-poswiecenia sa niezbedne! Bo z kogo ma brac przyklad mlody Polak, z politykow? Lepszy mityczny, heoriczny bohater niz nikt.
 
Do góry