Język gracza komputerowego

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
41
Nie da się nie zauważyć, że gdy przeczytamy jakąś recenzję gry komputerowej, przejrzymy blogi poświęcone tej tematyce, napotkamy całe mnóstwo obco brzmiących słów. Są to przede wszystkim angielskie wyrazy, przeniesione bezpośrednio do polskiego tekstu lub też po wcześniejszym dostosowaniu pisowni. Powstaje w ten sposób swoista 'nowomowa'. Wielu pewnie woli określenie żargonu czy socjolektu, często niezrozumiałego dla użytkownika innej odmiany języka.
Chciałbym, abyście przy tym temacie umieszczali wszystkie zapożyczenia, jakie można usłyszeć (przeczytać) od gracza.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
najlepszy jezyk maja tibiarze. jak niekiedy slysze kumpli to tragedia, np. wyrazy typu 'firesford' albo przerabianie angielskich wyrazow na polskie: 'ropnij mnie'
 

zioomal

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2006
Posty
2 192
Punkty reakcji
10
Wiek
25
Moi koledzy z klasy jak się biją, albo przpychają na przerwach to też używają słów, które pochodzą z gier a ja ich nie rozumiem.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Tutaj należy wyróżnić dwa rodzaje słownictwa: pierwszy służy do opisywania i recenzjowania gier. FPP, oznaczające perspektywę z pierwszej osoby, czy cRPG-komputerowa gra role-playing. A język jakiego używają gracze to inna sprawa. Głównie objawia się to w grach sieciowych, czy tzw. masówkach jak MMORPG. Taki żargon powstał, aby pisało się łatwiej i szybciej. Dopóki ,,rotfle", ,,lole" i inne są normalnym zjawiskiem, to niektórzy gracze kaleczą język robiąc takie byki, że rzeczywiście: chce się powiedzieć - lol.
Sam temat ciekawy. W czasach, gdy granie jako rozrywka staje się porządkiem dziennym opanowanie tego języka będzie coraz ważniejsze. Mi to przyszło naturalnie, nie musiałem się uczyć-od dawna lubię grać przez sieć. Zaczynałem w Red Faction będąc w gimnazjum. Wtedy jeszcze to słownictwo nie było tak rozwinięte. Później wszelkie pojęcia przyswoiłem za sprawą Lineage 2. Jeśli czegoś nie wiem to zerkam do neta, są strony ze słownikami dla graczy.
 

modry

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2008
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Trzeba też dodać, że w słownictwie graczy dominują też słowa, takie jak: [cenzura], [cenzura], [cenzura], [cenzura], ... :p Tylko że bez cenzury.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Oj tak, szczególnie nasi rodacy lubią na siebie zwracać uwagę. Nie trzeba długo stać na rynku w dowolnej grze, aby pomiędzy falą WTB, WTS wychwycić k***, ty ch***. Gorsi są tylko Rosjanie.
 

Stuq

Mr. Complicated
Dołączył
10 Lipiec 2007
Posty
1 491
Punkty reakcji
3
"Menusy". Od menu głównego danego programu/gry. Czyli po prostu to co widzimy po odpaleniu gry. Karta z zakładkami umożliwiającymi ustawienie gry, włączenie nowej gry, czy wyjście z niej... Dawniej czytałem Cd-Action i to słowo pojawiało się dość często - najczęściej w takiej postaci "gdy przebrniemy przez wszystkie menusy możemy rozkoszować się grą..."

A w słowniku gracza on-line także polskiego wystepują 2 najczęściej chyba stosowane słowa "camper" i "noob". To pierwsze pisane w różnych formach - "campi", "campować", "nie campuj", "camp". To drugie ostatnio widziałem napisane tak - "noobek" ;) A oznaczają - pierwsze: bieroność gracza, chowanie się za jakąś przeszkodą i eliminowanie pozostałych graczy, a to drugie to zwyczajny amator ;)
 

Alain93

Nowicjusz
Dołączył
21 Marzec 2008
Posty
153
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Mój sekret, twój jeśli chcesz
camper - bieroność gracza, chowanie się za jakąś przeszkodą i eliminowanie pozostałych graczy, w chwili respawnu (respawn - odrodzenie, pojawienie się na planszy po śmierci
noob to zwyczajny amator, który uważa się za gościa, który "wie wszystko"

Trochę uściśliłem Stuq.
 

O1!3j

Nowicjusz
Dołączył
13 Październik 2008
Posty
81
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska/Wielkopolska/Ostrzeszów
bind - ustawienie danej opcji na danym klawiszu
afk - away from keyboard - z dala od klawiatury
esl - electronic sport league - Liga gier komputerowych esl.eu/pl
gb - game back - Gra Wraca ( albo coś w tym stylu) liga gier komputerowych gameback.net
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
najlepszy jezyk maja tibiarze. jak niekiedy slysze kumpli to tragedia, np. wyrazy typu 'firesford'

Najlepsze jest to, że mnóstwo osób nie kuma, że "sword" wymawia się [so:d]. Kiedyś nawet kłóciłem się ze swoją niezbyt kompetentną nauczycielką angielskiego, która upierała się przy [suerd]. To tak na marginesie.

Sam używałem słowa "kamper" czy "kampować", to było dla mnie zabawne. Co tam jeszcze... Przypomina mi się nieśmiertelne "sejwowanie" stanu gry. Jak coś jeszcze sobie przypomnę to napiszę.
 

Sensei Tamtai

Need For Speed LoVer, MięsoLoVer
Dołączył
28 Styczeń 2008
Posty
715
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
Kujawsko-Pomorskie.
N00b, chyba najpopularniejsze słowo dla gracza tibii.
noob to zwyczajny amator, który uważa się za gościa, który "wie wszystko"
Na dodatek kradnie, dokucza, łazi za tobą itp.
Byłem graczem tibii, ale już nie jestem ze względu na n00bów i z faktu że mi się znudziła ;)
 
G

Go To Klop

Guest
lur - gracz który zapędza potwory do innego gracza za korzyść majątkową bądź za itemy
kusowanie - zbieranie leżącego na ziemi złota lub itemów z zabijanych przez innych graczy mobków
 

Sensei Tamtai

Need For Speed LoVer, MięsoLoVer
Dołączył
28 Styczeń 2008
Posty
715
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
Kujawsko-Pomorskie.
lur - gracz który zapędza potwory do innego gracza za korzyść majątkową bądź za itemy
Nie. Lurowanie - Przyciąganie potworów do słabych graczy, którzy umierają, a ci którzy ich przyciągnęli zabijają potwory i zabieraja przedmioty z ciał ich ofiar.
Nie ma czegos takiego jak "lur", być może "lurer" jak już, ale się z czymś takim nie spotkałem.
 
Do góry