Evanescence

D

Deleted member 75512

Guest
Mój ulubiony zespół. :)






Evanescence ? amerykański zespół, grający rock alternatywny uformowany w 1995 roku[1]. Nazwa zespołu w języku angielskim oznacza efemeryczność ? przelotność, zanikanie.

Założycielami zespołu są wokalistka Amy Lee oraz gitarzysta i autor piosenek Ben Moody. Poznali się na obozie wakacyjnym w Little Rock w Arkansas. To właśnie tam Ben usłyszał jak Amy gra na pianinie znany przebój "I'd Do Anything for Love" Meat Loafa. Zespół zaczął się formować w Little Rock w połowie lat 90. W tym okresie powstało wiele piosenek takich jak "Solitude", "Give Unto Me" napisanych przez Amy oraz "My Immortal" i "Understanding" napisanych przez Moodyego. Piosenki te były rozprowadzane w wersjach demo. Dwie z nich zostały puszczone w lokalnym radiu.

Pierwsze utwory zespołu znalazły się na demówkach kategorii EP: Evanescence EP (1998) wydana w 100 egzemplarzach. Kolejna Sound Asleep EP (inna nazwa to Whisper EP) wydana w 1999 roku w 50 egzemplarzach. Następna płyta demo Origin wydana już w pełnej wersji w 2000 roku w nakładzie 2500 egzemplarzy.

Dopiero na początku 2003 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Wind-up Records i całkowicie skompletował skład. Członkami zostali przyjaciele Lee i Moodyego, John LeCompt, Rocky Gray i Will Boyd. Pod okiem Dave'a Fortmana ukazał się pierwszy studyjny album Fallen. Niektóre piosenki z płyty zostały wydane już wcześniej (np. "My Immortal" z płyty Origin). Już pierwszy singel okazał się przełomem w ich karierze ? piosenka "Bring Me to Life" w duecie z Paulem McCoyem z 12 Stones trafiła na szczyty list przebojów i na ścieżkę dźwiękową filmu Daredevil, z kolei "My immortal" znalazło się na ścieżce dżwiękowej w dziewiętnastym odcinku serialu s.f. Tajemnice Smallville. Album pozostał w najlepszej 10 list przebojów przez 43 tygodnie, został uhonorowany 6 razy statusem platynowej płyty. Sprzedał się w nakładzie ponad 14 milionów egzemplarzy.

24 października 2003 roku z zespołu odszedł założyciel i gitarzysta Ben Moody, który zajął się tworzeniem indywidualnego projektu. Jego miejsce zajął Terry Balsamo, będący wcześniej gitarzystą formacji Cold. Z kolei w lipcu 2006 roku Evanescence opuścił Will Boyd. Powodem odejścia miała być chęć większego spędzania czasu z rodziną, czemu z pewnością przeszkodziłaby kolejna trasa koncertowa. Na jego miejsce przyjęto Tima McCorda z Revolution Smile. W maju 2007 roku z zespołu został wyrzucony John LeCompt, a razem z nim szeregi Evanescence opuścił Rocky Gray. Zastąpili ich Troy McLawhorn i Will Hunt z Dark New Day.

Zespół ma na swoim koncie dwie nagrody Grammy.

Ostatni znany skład zespołu

* Amy Lee ? śpiew, fortepian (1995 - 2007)
* Terry Balsamo ? gitara (2003 - 2007)
* Tim McCord ? gitara basowa (2006 - 2007)

Byli członkowie zespołu

* Ben Moody ? gitara (1995 ? październik 2003)
* Will Boyd ? gitara basowa (styczen 2003 ? lipiec 2006)
* David Hodges ? keyboard, chórki (1999-2002)
* John LeCompt ? gitara (2002 ? 4 maja 2007)
* Rocky Gray perkusja (2002 - 2007)
* Will Hunt ? perkusja (17 maja ? 9 września 2007)
* Troy McLawhorn ? gitara elektryczna (17 maja ? 9 września 2007)

DYSKOGRAFIA:
Tytuł Data wydania (Stany Zjednoczone) Wytwórnia płytowa
Evanescence EP 1998 Private release
Sound Asleep EP sierpień 1999 Private release
Origin 2000 Bigwig Enterprises
Mystary EP styczeń 2003 Wind-up Records
Fallen 4 marca 2003 Wind-up Records
Anywhere but Home 4 listopada 2004 2004 Wind-up Records
The Open Door 3 października 2006 Wind-up Records



Single
Bring Me To Life
Bring me to Life Maxi
Going Under
My Immortal
Everybody's Fool
Imaginary [tylko w Hiszpanii]

Missing [Promo]

Call Me When You're Sober
Lithium
Sweet Sacrifice
Good Enough
Weight of The World (tylko w Kolumbii)

Udział gościnny
Fall Into You (David Hodges feat. Amy Lee)
Breathe (David Hodges feat. Amy Lee)
Broken (Seether feat. Amy Lee - Disclaimer II) (2004)
Missing You (Big Dismal feat. Amy Lee)
Freak On A Leash (Korn feat. Amy Lee - MTV Unplugged)


Więcej o ev:

Oficjalna strona
Największy funclub
Wikipedia Polska
Wikipedia Niemiecka
Wikipedia Ogólna (angielska) - najwięcej informacji
Polska strona o Ev, aczkolwiek stara (zawiera stare i nieaktualne informacje)
Największy polski funclub Ev. Również stary i nieaktualny.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Ale tą żywcem skopiowaną Wikipedię można było chociaż edytować i pousuwać wstawki w stylu [edytuj].
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Zespół nudny, jeden, max dwa kawałki czymś się wyróżniają. Przy reszcie przysypiam. Nie dla mnie.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
vard źle się wyraził. To nie jest pop, lecz pop rock...

BS czy PH ? muzykę tych pań określiłbym jako słaby pop.
to tak jakby pytać- skoro Vader (death metalowy zespół) gra metal to co gra manowar (heavy metal)? Manowar gra lżej ale też jest metalem.
 

Rzabcia

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2008
Posty
147
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Japan :)
Ach, ten zespół to takie stare dzieje (przynajmniej jak dla mnie, lol). Słuchałam ich jakieś cztery lata temu i, chociaż za nimi nie szalałam, to jakoś mam do nich sentyment. Już ich nie słucham, ale wspominam całkiem miło :)
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Słuchałam ich jak miałam jakieś 12 czy 13 lat :D Generalnie to teraz uważam, że są beznadziejni, ale jedna piosenka wciąż mi się nawet podoba ("Sweet Sacrifice").
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Lubie czasem posluchac choc wydaja sie tacy strasznie popowi
A pro po to podtytul tematu zly, Evanescence nigdy nie bylo gotyckim rockiem wg mnie :]
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
tzn jest zespoloem rockowym tak czy inaczej kwalifikuje sie do tego dzialu ale do gotyku to im daleko :]
 

juss92

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2008
Posty
93
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
eN Di dŻi
ja ten zespół lubię, w szczególności takie piosenki jak "Bring me to life", "Lithium" i "Missing" :D
 
D

Deleted member 75512

Guest
niedlugo bedzie 3 plyta Evanescence! juz sie nie moge doczekac
 

Ginewra_

Muchacha negri.
Dołączył
12 Lipiec 2007
Posty
764
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Gdzie nikt mnie nie znajdzie.
Muszę przyznać, że nie przepadam za głosem wokalistki, taki "wyjący" za bardzo ^_^ . Aczkolwiek piosenki wpadające w ucho, lubię posłuchać niektórych, choć nie za dużo, żeby się nie zdołować całkowicie :D .
 

Kanatekashi

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2008
Posty
110
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Gdynia
Czesto ich slucham, a moja ulubiona piosenka tego zespolu jest Bring Me to Life, czy jakos tak :))
 

Lillian

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2008
Posty
458
Punkty reakcji
0
Wiek
33
"My immortal" - uwielbiam piosenkę. I zespół od razu mi się kojarzy właśnie z tym utworem. 
 
Do góry