Książki historyczne

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Czyli jakie książki z wplecioną w nie historią polecacie? Niekoniecznie dzieła typowo historyczne - data, fakt, data, fakt, a najlepiej coś z elementami opowiadania.
Dla przykładu książka Grzesiuka "5 lat kacetu" opowiadająca o obozach koncentracyjnych, ciekawie opisana przez autora, nawet z humorem.

Wasze propozycje?
 

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Raczej chodzi mi o rzetelną historię, ale nie na drętwo, a wplecioną w ciekawą opowieść ;p
 

dorka89

Nowicjusz
Dołączył
23 Lipiec 2008
Posty
241
Punkty reakcji
4
Wiek
35
Inny Świat-G.H.Grudziński, zapis doświadczeń narratora-bohatera z pobytu w sowieckim łagrze. Przez większość znana dlatego, że jest lekturą szkolną.
 

hsz

Essylt długowłosa.
Dołączył
2 Lipiec 2007
Posty
1 253
Punkty reakcji
3
Wiek
33
Miasto
Poznań
to zależy jaki okres historii interesuje cię najbardziej.
Maurice Druon "Królowie przeklęci" to bardzo ciekawa pozycja.
"Siedmiotomowy cykl Królowie przeklęci obejmuje okres od 1314 roku-finału procesu templariuszy-po rok 1342-pierwsze lata wojny stuletniej. Autor sięgnął nie tylko do monografii i przyczynków dotyczących epoki i poszczególnych bohaterów, lecz także do źródeł: do starych kronik francuskich i angielskich, do średniowiecznych rękopisów i dokumentów wydanych drukiem.
Ówcześni kronikarze pozostawili często tylko skąpe wzmianki i suche fakty. Druon artystyczną wyobraźnią wypełnił luki w materiale historycznym i stworzył powieść o absurdalnej fabule i wyjątkowej formie."
tylko kurcze, nie pamiętam skąd ta recenzja :p

Ja czytam aktualnie "Lotny szwadron swawolnych pań" (Guy Breton). Autor koncentruje się głównie na roli, jaką w królestwie Francji odgrywały mniejsze lub większe miłostki, romanse, przygodne stosunki królów z wiejskimi dziewuchami... :p Ogólnie rzecz biorąc, kobiety zawsze potrafiły nieźle namieszać :D

Coś mi się zdaje, że nie ten okres interesuje cię najbardziej i nie ta tematyka, ale może ktoś inny się pokusi :p
 

mtllc

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2006
Posty
2 164
Punkty reakcji
13
Wiek
44
Miasto
z lasu
Sven Hassel. W fabularyzowanych wspomnieniach opisał swoje przeżycia z kompanii karnej Wehrmachtu z okresu II wojny światowej.
Z drugiej strony "Wojna Iwana". Autorki nie pamiętam. Książka naukowa, ale czyta się świetnie.
Różnego rodzaju wspomnień wyższych dowódców nie polecam, bo niestety mają tendencje do zbytniego wybielania i nadawania ważności swojej osobie.
"Okręt" autor Buchem (nie pamiętam jak się pisze nazwisko). Na podstawie powieści powstał słynny film.
"Cienka czerwona linia" Jamesa Jonesa. Chociaż znam parę osób które po obejrzeniu filmu nie chcą czytać tej książki. A naprawdę dużo tracą.
"Byłem aniołem piekła" autora nie pamiętam. Może nie najlepsza literacko, ale obala mit romantycznych "swobodnych jeźdźców". Na szczęście nie wszystkich.
 

Parabola

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
1 142
Punkty reakcji
8
Miasto
Wyzima
Coś mi się zdaje, że nie ten okres interesuje cię najbardziej i nie ta tematyka, ale może ktoś inny się pokusi :p

Ja się z pewnością pokuszę, historia średniowwiecza to jest to. Z tego okresu (schyłek zakonu Templariuszy) polecam serię o dzieciach Graala Petera Berlinga: Dzieci Graala, Krew Królów, Korona Świata, Czrny Kielich. Główni bohaterowie, na czele z Williamem z Roebruku, zepsutym do szpiku kości mnichem, podróżują przez Europę do Ziemi Świętej, Egiptu, Syrii, aż w końcu do Mongolii. Dowiedziałam się bardzo dużo o tamtych czasach, dodatkowo książki tryskają charakterystycznym poczuciem humoru autora.

Obecnie zaczytuję się w serii Roma Sub Rosa Stevena Saylora. To cykl kilku powieści rozgrywających się w starożytnym Rzymie, poczynając od czasów dyktatora Sulli aż po końcowe lata rządów Juliusza Cezara. Głównym bohaterem jest prywatny detektyw Gordianus Poszukiwacz, a w powieściach przewijają się takie historyczne postacie jak Sulla, Cycero, Marek Krassus, Katylina, Pompejusz, Marek Antoniusz czy Juliusz Cezar. Klimat tych powieści przenosi mnie w świat antyku, Rzym jest ukazany bardzo realistycznie, a bohaterowie to ludzie z krwi i kości. Uwaga, te ksiazki BARDZO wciągają :)
 

hsz

Essylt długowłosa.
Dołączył
2 Lipiec 2007
Posty
1 253
Punkty reakcji
3
Wiek
33
Miasto
Poznań
a "Medicusa" (Noah Gordon) czytałaś? to pierwsza część trylogii o lekarskim rodzie Cole'ów. Pierwszy tom umiejscowiony jest w wieku XI, w sumie niewiele tam samych faktów historycznych, ale klimat epoki moim zdaniem oddany świetnie. Drugi tom - "Szaman" już toczy się w wieku XVIII, wojna secesyjna i te sprawy. Trzeciego tomu nie udało mi się zdobyć jak na razie :D
 

Traper

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2007
Posty
4
Punkty reakcji
0
A ja polecam powieści historycznych Kazimierza Korkozowicza:

1) "Przyłbice i kaptury" - "Nagie ostrza" - "Powrót Czarnego" - "Synowie Czarnego" - czyli historia konfliktu pomiędzy Polską a Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny domu niemieckiego w Jerozolimie, czyli Zakonem Krzyżackim;
2) "Ostatni zwycięzca" - walki z Turcją;
3) "Jeźdźcy Apokalipsy" - przedstawiająca walki ze Szwecją (w Inflantach) oraz Państwem Moskiewskim.

Niestety, należy ich szukać raczej w antykwariatach.

Polecam również powieść "Bohun" Jacka Komudy. Jest to opowieść o tym co MOGŁO doprowadzić do klęski armii koronnej pod Batohem, wydarzenia nazywanego nawet "Katyniem", a raczej omijanego przez historyków.
 

newsweek

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2006
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
39
1. J. I. Kraszewski - Bruhl (czasy Augusta II i Augusta III)
2. Octave Aubry - Prywatne życie Napoleona
3. Książki Aleksandra Krawczuka (strożytność, szczególnie polecam "Polska za Nerona"
4. J. Dobraczyński - Klucz mądrości (schyłek Królestwa Jerozolimy)
5. Antoni Gołubiew - Bolesław Chrobry

Od czasu do czassu wracam również do serii Strrraszna Historia, która przeznaczona jest dla dzieci, ale tym bardziej jest lekka, łatwa i przyjemna :) http://pl.wikipedia.org/wiki/Strrraszna_Historia

Jak wrócę do domu, to zobaczę co ciekawego jeszcze na mojej półce stoi :)
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
Preston
Gore Vidal - "Stworzenie świata"

A przymierzam się do czegoś napoleońskiego Łysiaka. Na razie jestem po jego publicystyce :)
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Na pewno " Zdobywca Anglii (Wilhelm I Zdobywca) ", autor George Bidwell. Biografia napisana jak powieść przygodowa. Mimo to zawiera sporo faktów. Nawet mój syn, dziecko nano ery przeczytał ją jednym tchem, a do książek trzeba go gonić.
 

leenka_88

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2008
Posty
37
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Znacie jakieś ciekawe książki zawierające smaczki historyczne, chyba powraca moja miłość, czyli historia, po skutecznym obrzydzeniu histori, którego dokonał mój profesor ( byłam w klasie rozszerzonej). Wiele rzeczy zapomniałam, ale nie chodzi mi o podręczniki do historii, chodzi o interesujące książki, które warto przeczytać, obalające różne dziwne mity. Wiem, że jest taki temat tu na forum, jednak chodzi mi o konkretne tytuły, nadmienię, że interesuję się praktycznie wszystkim oprócz Napoleona. Może znacie tytuły książek które opisują jakieś zdarzenia godne uwagi i świadomości, ale powszechnie pomijane lub zapomniane np. Ludobójstwo Ormian. aha również historia Rosji - wszystko: Ivan, Piotr, Aleksander, Lenin, Stalin, współczesna Rosja- generalnie wszystko, nie tylko postacie, ale też zdarzenia. Dziękuję za pomoc,

Nie tylko muszą być to książki, ale również filmy- dokumenty, reportaże itp

Z góry przepraszam za to że ewentualnie powtarzam temat(nie wiem czy taki istnieje) ale ...nowa jestem, acz sądzę, że szybko dam się poznać:)
 
A

arkovianin

Guest
Polecam książki Ryszarda Kapuścińskiego książki te też wiążą się nie jako z historią :)
 
Do góry