Pianino - renowacja mebli antycznych...

pejsze

Nowicjusz
Dołączył
2 Sierpień 2008
Posty
205
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Lublin
Witam!

Od kilku lat ucze sie grac na pianine. Posiadam tylko keyboard Casio CTK-541, marze o prawdziwym pianinie ktore z pewnoscia daje duzo wieksze mozliwosci rozwoju. Jednak problemem sa wysokie koszta takiego sprzetu. Na poczatek chcialbym zakupic stare, podniszczone pianino w granicach 500-700zl, wynajac stroiciela i dokonac samodzielnie renowacji zewnetrznej. Z pewnoscia nie bedzie to sprzet profesjonalny, ale mam nadzieje nadajacy sie do gry dla przyjemnosci (nie koncertowo oczywiscie) i zarazem ladnie prezentujacy sie gdy wloze w niego nieco serca i swojej uwagi.

Moja wiedza w zakresie renowacji drewna zamyka sie w tym, ze nalezy je oczyscic np. papierem sciernym ze starej farby, po czym pomalowac najlepiej dwiema warstwami nowej, a nastepnie nie zaszkodzi drewna pokryc 2-3 warstwami lakieru bezbarwnego, ew. bejcy (cos pod desen lakieru tylko mocniejsze).

Jest to wiedza ogolna i powierzchowna. Czy ktos z Was ma doswiadczenie w renowacji starych, drewnianych mebli, ew. nawet pianina i moglby sie ta wiedza ze mna tutaj podzielic? Bylbym bardzo wdzieczny! Interesuja mnie wszelkie zagadnienia dotyczace renowacji pianina, rowniez jak nalezy oczyszczac klawisze (z kosci sloniowej) itd. Kazdy szczegol, wszelka informacja i instrukcja co, jak i czym powinienem zrobic bedzie dla mnie na wage zlota. Bardzo mi zalezy, aby instrument ktory na razie mam na oku jesli spelni choc w miare mozliwosc grania poddac gruntownej renowacji zewnetrznej i uczynic z niego piekny mebel.

Zapraszam do podzielenia sie swoja wiedza i z gory wyrazam wielka wdziecznosc za ew. pomoc w realizacji jednego z moich wielkich marzen.
 
S

Survive

Guest
Witam!

Postaram Ci się pomóc na co dzień zajmuje się profesjonalną renowacją mebli antycznych w Poznaniu. Zdarz mi się przeprowadzać renowację Pianin i fortepianów chociaż to nie są meble to generalnie ich obudowa to jak mebel i tak go traktuję. Nie mam pojęcia o części muzycznej więc nie pomogę od strony strojenia. Pianino na pewno jest Antykiem. Więc na 90%jest pokryte politurą szelakową, chyba że już ktoś je odnawiał lub przeprowadził konserwację lakierem. Żeby sprawdzić czy to politura wystarczy że weźmiesz denaturat i watę stalową, pocierając powinieneś zmywać warstwę politury powinna się lepić i pokrywać warstwą lepiącej się "papki" jeśli to lakier to nie puści od spirytusu może się co najwyżej rozpuścić warstwa kurzu, brufu i tłuszczu brudząc watę na czarny kolor. Po zmyciu przechodzimy do następnego etapu renowacji drewno powinno być już teraz surowe bez warstwy ochronnej politury która rozpuści się od spirytusu. Następnie etap naszego odnawiania to szlifowanie, pamiętaj aby robić to wzdłuż słoi drewna tak jak idą aby nie narobić rys poprzecznych, zacznij od papieru o granulacji 80 100 120 150 a na koniec 180. Jeśli nie chcesz zmywać, lub nie masz do tego warunków odnowić cały mebel poprzez wyszlifowanie. Jak szlifować? Aby renowacja go nie zniszczyła. Pianino na 90% jest fornirowane czyli jest pokryte okleiną naturalną, jeśli będziesz za mocno szlifował szczególnie obłe elementy np. klapę od pianina to zrobisz tzw."przeszlif" czyli zeszlifujesz cała warstwę okleiny i dojdziesz do drewna które jest pod spodem i ma inny kolor i inne słoje będzie to wyglądało jak plama na twoim meblu dlatego lepiej szlifować ostrożnie ręcznie niż ostro szlifierką i jeśli już szlifierką to ostrożnie szlifierką oscylacyjną, na pewno nie taśmową. I zostaje ostatni etap renowacji aby twój antyk był odnowiony musisz nałożyć na niego warstwę lakieru lub ja osobiście polecam nałożyć nową warstwę politury szelakowej będzie wyglądał jak w latach świetności i mam nadzieję że będzie tak samo ładnie grał. Jakieś pytania odnośnie renowacji mebli, oraz odnawiania antyków. Pisz postaram się pomóc. Tak odnowiony antyk na pewno będzie się pięknie prezentował w każdym wnętrzu, nie gorzej niż współczesne pianina. Aha i jeszcze jedno Bejca to nie jest mocny lakier:) bejcę kładzie się przed lakierowaniem i służy jako barwnik do drewna, bejca to taki barwnik który nadaje meblom kolor.
 

trafiona8136

Nowicjusz
Dołączył
28 Wrzesień 2014
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam.Poszukuje osoby,która poinstruowałaby mnie przy próbie renowacji pianina...Strojenie itp pozostawie specjaliscie....chodzi mi o sam mebel...Dziękuje za jakąkolwiek odpowiedz :)IMGP1468.JPG
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
To dobry pomysł skorzystania z usług doświadczonych stolarzy nie mających masowych zamówień, bo nie lubią majstrować przy różnego rodzaju płytach.

Mamy na przykład dowolny mebel czy meble, nie pasujące do kompletu. Wywiadujemy się u stolarzy czy mogliby pokryć okleiną, ujednolicającą nasze meble.

Wyjdzie taniej niż odprzedawanie jednego i kupowanie innego. A przy sposobności stolarz poprawi zawiasy, wymieni zamki magnetyczne, usprawni szuflady i mamy odnowiony "salon antyczny"
 
Do góry