Trance jako jeden z muzycznych gatunków

mariusz1989

My name is Trance
Dołączył
22 Czerwiec 2007
Posty
2 173
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Bydgoszcz - Jaworzno - Kraków
Nie było typowego tematu o muzyce Trance na forum, wiec trzeba było to zmienic ;)

Trance (ang. Trans, Uniesienie, Odrętwienie) ? styl muzyki elektronicznej rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 145 BPM bazujący na rozwiniętej melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą i rozwiniętą dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także "breakdown" - fragment w środku utworu bez beatów.

Historia [edytuj]

Pierwsze utwory opisywane jako trance'owe wywodzą się z szeroko pojmowanego ruchu Acid. Szczególny wpływ na przyszły styl wywarł hit The KLF - What Time Is Love. Spory wpływ na wyłaniający się styl miało również Techno i House.

Pierwszym generalnie uznawanym za Trance utworem był debiutancki track Age of Love. Drugim ważnym utworem był Dance 2 Trance - We Came In Peace. O ile The Age of Love podłożył fundamenty pod dźwięk Trance'u, nazwa gatunku została najprawdopodobniej nadana przez duo Dance 2 Trance. Po owej erze narodzin gatunku muzyka przechodziła gwałtowną ewolucję. Wczesny Trance wywarł duży wpływ na ruch Acid z wiodącymi twórcami takimi jak Art of Trance, Emmanuel Top, Hardfloor czy Union Jack.

Dźwięk współcześnie znanego Trance'u został ukształtowany niezależnie przez Paula van Dyka (For An Angel z debiutanckiego albumu 45 RPM) i Roberta Milesa (Children z debiutanckiego albumu Dreamland). Oba utwory są do dziś uznawane za jedne z najlepszych przedstawicieli gatunku, a Children trafił na szczyty wielu list przebojów i do dziś jest puszczany w radiach muzyki popularnej. Wiele późniejszych utworów starało się naśladować ów styl, przyczyniając się do ostatecznego jego ukształtowania.

Współcześnie Trance jest trzecim najbardziej popularnym stylem muzyki elektronicznej po House i Techno mimo że wiele utworów z tego gatunku są bardzo popularne. Ikonicznymi producentami i najlepszymi DJami są m.in. Robert Miles, Tiesto, Paul van Dyk, Armin van Buuren, Menno de Jong,Blank & Jones, Cosmic Gate, ATB, Above & Beyond, Paul Oakenfold, Ferry Corsten, 4 Strings, Dave 202, Rank 1, Guiseppe Ottaviani, Markus Schulz i Sander van Doorn, Bart Claessen, Matt Darey, Sean Tyas,. Trance tworzy również parasol dla powiązanych stylów: Progressive (dawniej Hard), Goa i Psychodelic.[1][2] Trance dzielimy na : Uplifting, Vocal, Tech, Hard, Progressive, Psychedelic trance.

Charakterystyka [edytuj]

Muzyka Trance charakteryzuje się tempem pomiędzy 130 a 145 BPM (a więc szybszym niż House). Zawiera ona zwykle niezmienny beat 4/4 powtarzany przez cały utwór, lekką linię basową i bardzo rozwiniętą, często wyniosłą (w charakterze hymnu) linię melodyczną (główny znak rozpoznawczy stylu). Większość utworów utrzymanych jest w duchu optymistycznym i zawiera "anielskie" melodie. Gatunek, jednakże, nie zalicza się do muzyki easy-listening ze względu na złożoną konstrukcję i dużą ilość odgrywanych w jednym czasie ścieżek.

Armin van Buuren (czyt. armin wan bjuren, ur. 25 grudnia 1976 w Leiden) ? z wykształcenia prawnik, holenderski DJ i producent muzyki trance. Najlepszy DJ Świata w 2007 roku według rankingu DJ Mag Top 100.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Armin_van_Buuren

DJ Tiësto, właściwie Tijs Verwest (ur. 17 stycznia 1969 w Bredzie), Holender, jeden z najbardziej popularnych Dj-ów na świecie. Swoją karierę rozpoczął od organizowania i prowadzenia imprez szkolnych. W latach 1985-1993 współpracował z kilkunastoma klubami w Holandii, gdzie zdobywał niezbędne w dalszej karierze doświadczenie w sztuce miksowania. W połowie lat 90. zaczął komponować własne utwory z gatunku trance. Dzięki swojemu talentowi nawiązał współpracę z agencją artystyczną organizującą największe i najbardziej prestiżowe imprezy elektronicznej muzyki tanecznej - ID&T Agency.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tiesto

Paul van Dyk[1] (urodzony 16 grudnia 1971 w Eisenhüttenstadt) - niemiecki DJ i producent muzyczny.

Światowej sławy DJ i producent Paul van Dyk urodził się w Eisenhüttenstadt we wschodnich komunistycznych Niemczech. Paul słuchał zachodniej muzyki takich wykonawców jak The Smiths i New Order przez radio. Po zburzeniu muru berlińskiego i otwarcia się nowych wyzwań muzycznych zaczął odkrywać nową muzykę. Jakiś czas po tym wydarzeniu stworzył swój pierwszy remiks i zagrał w legendarnym klubie Tresor

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_van_Dyk

Robert Miles, właśc. Roberto Concina (ur. 3 listopada 1969 w Neuchâtel) ? producent muzyczny i muzyk, twórca muzyki elektronicznej (Trance, Ambient).

Jest synem Antonietty i Albino Concina, włoskich emigrantów zamieszkałych w Szwajcarii. W młodości uczył się gry na fortepianie, w latach 80. Był DJ-em w kilku włoskich klubach, dokąd przeniósł się wraz z rodziną. W roku 1996 wydał singel Children, który zyskał wielką popularność w Europie i USA. Tylko w Europie sprzedał się on w ponad 30 000 egzemplarzy, przez pewien czas zajmował 2. miejsce na brytyjskich oraz 1. miejsce na niemieckich listach przebojów. Obecnie przebywa na Ibizie, gdzie nagrywa nową płytę.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Miles

wymienione wyzej osoby to legedy tego gatunku nie powiem że są oni najlepsi bo nie mi to oceniać, wielu młodych nowych producentów robi równie wspaniałe kawałki co oni, dla mnie najwazniejsze jest to zeby dalej to robili i wprowadzali tłumy w ekstaze tym co robia :)

polecam film God is my DJ

Film dokumentalny o Duncanie Stutterheimie o bardzo barwnej i niezwykłej postaci. Jest on organizatorem największych imprez tanecznych w Holandii. Wielu holenderskich DJ-ów mogło zaistnieć na arenie międzynarodowej dzięki założonej przez niego firmie ID&T. Ten dokument nie opowiada historii jego firmy, lecz opowiada o współczesności. Wciąga widza w życie Stutterheima w okresie od lutego do sierpnia 2005 roku, gdy trwają przygotowania do Sensation White 2005.

Moim zdaniem Trance to jak narazie najlepiej rozwijajacy się gatunek na świecie, wiekszosci kojarzy sie z Manieczkowymi Wixami ale tak wcale nie jest, imprezy Trance ciesza sie ogramna popularnosci, jednymi z najlepszych imprez z tą muzyka sa Sensation White, Trance Energy, Global Gathering, GODSKITCHEN, Mayday, Sunrise Festival, to własnie na nich mozna usłyszec najlepsze ikony tej muzyki, najbardziej co podoba mi sie w tej muzyce jest doza w któa wprowadza uczucie lekkosci i oczyszczenia umysłu.

wszystkie odmiany Trance mozecie znalezc na wielokrotnie przedstawianej stronie na forum a mianowicie http://techno.org/electronic-music-guide/

Co wam najbardziej sie podoba w tym gatunku? Dlaczego własnie on? Popularność czy może odejscie od stareotypu? ...

sensationwhite-2007-1.jpg


trance.jpg


entrance.jpg


Robe_GlobalGathering5.jpg


3616.jpg


global_gathering_2007_2.jpg
 

Traumatic

el comandante
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
1 274
Punkty reakcji
0
Miasto
Underground
Trance... trance... trance

Od trance'u sie zaczelo a mianowicie rok cos kolo 1996, pierwsze sety pvd, jego pierwsze walki to bylo cos... "words" nadal najlepszy. Tiesto, marco v, buren... te ich poczatki - byly najlepsze, potem sensation, trance'owe sety z essential mix... wszystko to robilo na mnie duuuze wrazenie i wydawalo mi sie, ze bez tego gatunku nie da sie zyc\densic (z naciskiem na to drugie). Ale coz w miare czasu wszystko sie zmienia... poznalem wiecej gatunkow i wdrozylem sie w cala elektroniczna subkluture, teraz tylko milo wspominam a ogromna wiekszosc dzisiejszych komercyjnych produkcji omijam wielkim lukiem.
Aktualny stan ? hmmm... pvd nagrywa z kim sie da, tiesto byle wiecej byle szybciej, reszta nie jest lepsza, generalnie ogromny spadek "formy' w imie zasad panujacej komercji w imie podporzadkowania sie mas mediom - nie dali rady ;) Jakos nawet nie mam ochoty obserwacji obecnej sceny... jedyne co zrobie - puszcze sobie nadal wielki set pvd z 199x at columbiahalle ;)
 

mariusz1989

My name is Trance
Dołączył
22 Czerwiec 2007
Posty
2 173
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Bydgoszcz - Jaworzno - Kraków
dlatego podkresiłem ze Ci djeje/producenci nie sa wcale najlepsi masz racje co do podporzadkowania sie masom, tiesto remixuje juz nawet kawałki justina timberlake, u buurena takiego czegos nie zauwazam, ale sa DJe któz nadal reprezentuja wysoka klase Vincent de Moor, Sean Tyas, Sander van Doorn, Mark Shulz i nie tylko, dla mnie najlepszy sety to PVD z Amnesia Ibiza 2001/2 oraz Mayday 2001 Blak and Jones oraz PVD, do teraz uwielbiam kawałki Nu NRG, jak i samego Giuseppe :)
 

j@ress

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2008
Posty
265
Punkty reakcji
0
trance słucham dopiero od około połowy roku. Wcześniej nie potrafiłem znaleźć niczego tak hipnotyzującego i wciągającego jak powyższy gatunek. Jestem jeszcze niedoświadczonym słuchaczem i wielu rzeczy nie rozumiem. Trance to muzyka ogarniająca całą dusze BB) . Zawsze kiedy słucham np: asota to humor poprawia mi się na lepsze. Myślę, że trance to gatunek mający przyszłość i będący na czasie :) .
 

adinho16

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2006
Posty
541
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Miasto
z tamtąd
Troche słuchałem trance'u, ale ostatnio od niego odchodzę. Najbardziej przypadli mi do gustu: Ferry Corsten, Ron van Den Beuken i 4 strings i Menno de Jong. Może sie nie znam ale wymieniłem tych którzy wydają mi się nieźli :p
Popieram inicjatywe stworzenia tego topicu :)
 

gillaz

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2006
Posty
83
Punkty reakcji
0
Miasto
miasto industrialne
Rzeczywiście Paul van Dyk jest (pomijając In Between) mistrzem w tym fachu. Uwielbiam jego starsze, tęskne produkcje np. For an Angel, Another Way czy Tell Me Why. Wspaniały i miły dla ucha (up-lifting) trance prezentuje Above & Beyond. Jak słucham kawałka Good For Me czy Can't Sleep to aż robi mi się błogo.
 

IloveSpeed

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2008
Posty
19
Punkty reakcji
0
Ja przygode zaczynalem w wieku około 5 lat (euro dance). Gdzies około roku 1997-1998 zacząłem odkrywać nowe horyzonty, że tak je nazwe. Tak jakos zaczęła się moja przygoda z muzyką trance. Do dzisiaj ta muzyka króluje w mojej płytotece choć razem ze mną rosły potrzeby, tak dotarłem do czasów w ktorych slucham różnych odłamów muzyki elektronicznej, ale Trance na zawsze pozostanie dla mnie Królem wszystkich :)

1.Markus Schulz
2.Armin Van Buuren
3.Above & Beyound
4.DjTiesto
 

mariusz1989

My name is Trance
Dołączył
22 Czerwiec 2007
Posty
2 173
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Bydgoszcz - Jaworzno - Kraków
no tak Markus Shulz dobry tech trance lubie go ale nie uwielbiam, Buuren hmm bardzo dobry ale tylko ze sztytu kariery rok 1999-2004/5, Above & Beyond no tu jesli o vocal trance chyba nie ma co mówic swietna grupa, DJ Tiesto hehe teraz nie przepadam ale albumy takie jak Love Comes Again czy Just be zawsze pozostana w pamieci, równiez szyt kariery rok '98-2004/5 Parade of the Athletes miodzio :)
 

j@ress

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2008
Posty
265
Punkty reakcji
0
Słuchał ktoś jubileuszowej 350 audycji A state of trance? Ja nie miałem okazji słuchać podczas nadawania, ale teraz to nadrabiam. 8h przyjemności ze słuchania. Choć jeszcze nie dosłuchałem do końca z przyjemnością stwierdzam, iż jubileusz był udany.
 

~zychu

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2007
Posty
78
Punkty reakcji
0
Miasto
ibiza
Trance kiedyś był dobry, teraz już tak nie jest. Poza tym to jest najniższa (dla mnie) partia tej muzyki elektronicznej. Jeśli ktoś dojdzie do minimalu, scharzn'u etc. to wtedy znaczy że dorósł muzycznie.

To jest tak jak z inną sztuką malowidłami itp. Jeśli artysta narysuje piękną kobietę każdy oceni ten obraz wysoko, bo widzi czarno na białym co jest namalowane, ale jeśli narysuje coś abstrakcyjnego większość ludzi powie że to kupa gówna, a prawda jest taka że jest wiekszym arcydzielem. Tak samo jest z muzyką, trance wydaje melodie czarno na białym, a w minimalu czy też nawet deep house dark prog trzeba ją wyczuć, trzeba w tym siedzieć dłużej i chcieć się rozwijać muzycznie.

Dwa ładne cytaty:

"Nie mogę znieść tego tandetnego, trance'owego gówna - wszystko jest do bólu do przewidzenia, wszystkie breaki, perkusje i te głupie słowa o ekstazie i miłości. To wszystko jest robione, żeby ogłupić dużą liczbę niewinnych ludzi, którzy się za dobrze nie znają, i oczywiście dla pieniędzy" Chris Liebing


"Trance idzie do przodu. Zmienia się. Ewoluuje. Ale dźwięki, które kiedyś kręciły wszystkich już umarły" Andrea Ribeca (Nu NRG)
 

gipcu

Nowicjusz
Dołączył
19 Styczeń 2007
Posty
817
Punkty reakcji
1
Miasto
wyry
mmm...Trance..te brzmienia...Mistrz? Dla mnie jes ich wielu ale najbardziej wyróżniającymi się jest trzech...Oczywiście Paul van Dyk...Oczywiście Tiesto...i do tego jeszcze Junk Science...jego remix "Tranquility Base - Razorfish (Junk Science Remix)" jest taaaaki piękny :zakochany:
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Trance kiedyś był dobry, teraz już tak nie jest. Poza tym to jest najniższa (dla mnie) partia tej muzyki elektronicznej. Jeśli ktoś dojdzie do minimalu, scharzn'u etc. to wtedy znaczy że dorósł muzycznie.

To jest tak jak z inną sztuką malowidłami itp. Jeśli artysta narysuje piękną kobietę każdy oceni ten obraz wysoko, bo widzi czarno na białym co jest namalowane, ale jeśli narysuje coś abstrakcyjnego większość ludzi powie że to kupa gówna, a prawda jest taka że jest wiekszym arcydzielem. Tak samo jest z muzyką, trance wydaje melodie czarno na białym, a w minimalu czy też nawet deep house dark prog trzeba ją wyczuć, trzeba w tym siedzieć dłużej i chcieć się rozwijać muzycznie.
No coś w tym jest, chociaż co do schranzu to wg. mnie nie jest to abstrakcja a poprostu muzyka tworzona dla jej agresywności i bardziej do "tańca". Co do deep housu też nie za bardzo mi tio pod abstrakcje czy awangarde podchodzi.

Ale powiedz (napisz) sam- czy to nie jest w pewnym sensie urok minimalu, progessów i innych im podobnych, że mało osób ich słucha?

Jeśli ktoś dojdzie do minimalu, scharzn'u etc. to wtedy znaczy że dorósł muzycznie.
No to zdanie trochę śmieszy
 

~zychu

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2007
Posty
78
Punkty reakcji
0
Miasto
ibiza
tak, mówisz tak o sch. no a hardstyle (co jest odmianą tranceU bo dla kogoś tech-trance było za słabe) to niby do czego jest ? to jest chyba agresywność do tańca.

Kwestia gustu, ja wiem swoje. Jesli zajmujesz się choć troche produkcją, to orientujesz się co jest wieszką "sztuką" :)
 

talanar

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2008
Posty
51
Punkty reakcji
0
Wiek
40
ja pewnie teraz wyjde na zwyczajnego komerchowca, ale trudno :p nie znam sie na gatunku zanadto, wiem ze mi sie Blank&Jones podoba i parę Tiestów, przynajmniej teraz wiem jak okreslic "wzniosla linie melodyczna" dzieki tej formulce :D
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Proszę o dokładnie przeczytanie mojego postu, bo chyba złe intencje zostały z niego wyciągnięte
tak, mówisz tak o sch. no a hardstyle (co jest odmianą tranceU bo dla kogoś tech-trance było za słabe) to niby do czego jest ? to jest chyba agresywność do tańca.
a co ma HS do mojej wypowiedzi? To że HS jest stworzony do tańca nie znaczy że schranz nie jest.

Kwestia gustu, ja wiem swoje. Jesli zajmujesz się choć troche produkcją, to orientujesz się co jest wieszką "sztuką" :)
A co ma produkcja do wiedzy?

Kwestia gustu, ja wiem swoje.
"Sąd sądem a sprawiedliwośc musi byc po naszej stronie" nie?
 

xbartxxx

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2008
Posty
202
Punkty reakcji
0
odkad pamietam to slucham trancu,to jest moj ulubiony gatunek muzyczny,a dj to Armin van Buuren
 

Woluś

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2007
Posty
339
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Zduny
Co do gustów to o nich się nie dyskutuje ;) Każdy lubi swój styl...
Oczywiscie, na samym początku było co innego niż teraz...
Ale z każdą muzyką tak będzie... Wychodzą miliony utworów, a do nich tysiące rmx-ów...
Poprostu im więcej jest producentów gatunek traci na wartosci (aczkolwiek nie zawsze) ale poprostu gatunek staje się bardziej hmm.. jak by to nazwać :)
Mniej orginalny... Może to złe słowo, ale może co po niektórzy zrozumieją o co mi chodzi :)
W każdym bądź razie jest coraz mniej wyróżniających się kawałków, a granie większości Dj-ów jest graniem pod publike...
 

DizzyDevil

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2008
Posty
376
Punkty reakcji
0
Miasto
gdzie słońce rzuca cień
Dal wszystkich fanów muzuki Trance, House i klubowej polecam dwa genialne filmy, w których grają między innymi : Tiesto, Paul Van Dyk, Pete Tong, Carl Cox, Paul Kaye, Ferry Corsten, Bob Sinclar i wielu innych. Tytuły to "Its All Gone Pete Tong" i "Hey DJ" - filmy te pokazują życie DJ'ejów. No i obsada mówi sama za siebie ;)
A tak w ogóle to polecam kawałek "Sweet Things" - Tiesto...

Jak macie jakieś tytuły ciekawych kawałków to piszcie na moje gg, bo ostatnio sama nie mogę nic ciekawego znaleźć.
GG: 977774
Z góry THX :)
 

Krejzolek

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kraków
Ta muzyka jest częścią mego życia, jestem ogromną fanką trance'u dopiero od jakiegoś roku, ale zaliczyłam wiele fajnych eventów między innymi tegoroczny Sunrise Festival coś pięknego. Strasznie uwielbiam vocale. Strasznie uwielbiam się wczuwać w tą muzykę podczas słuchania, ponieważ są fajne emocje i super przeżycia.
 
Do góry