Architektura

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
Domy, kamienice , pomniki - chyba fotografowanie tego najgorzej mi wychodzi.

Na co zwrócić uwagę by zdjęcia były ciekawe?

Gdyby ktoś mógł napisać kilka wskazówek na temat fotografowania architektury. Myślę, że nie tylko mi się to przyda ;)
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Fotografowanie architektury (z zewnątrz)


Po pierwsze trzeba starać się unikać szerokiego kąta, chociaż z pozoru to wydaje się prostszym rozwiązaniem. Przysłonę należy trochę przymknąć, żeby uwydatnić wszystkie detale architektoniczne na zdjęciu. Wiadomo, że używanie lampy błyskowej, to głupota. Zdjęcie najlepiej robić z dużej odległości, a korzystając z długiej ogniskowej. Dzięki temu budynek, który fotografujemy będzie jak najmniej zniekształcony.


Aparat należy zawsze trzymać prost, bez pochylania.






Efekt zwany potocznie "waleniem się ścian". Powstaje, gdy fotografujemy przy małej odległości od obiektu (korzystanie z małej ogniskowej). Linie równoległe znajdujące się z boku kadru, zaczynają się u góry zbliżać do siebie. W rezultacie daje to mało ciekawe efekty.







Należy wyszukiwać pewnych powtarzających się elementów, co daje ciekawe efekty.







Czasami lepiej jest sfotografować część, niż całość.




Korzystaj z naturalnych "ramek".







Często ciekawie wychodzą grupy budynków. Najładniej widać to w panoramach.






Oprócz fotografowania całych budynków, można także fotografować detale.






Na koniec, jeszcze przypomnę, że odpowiednia perspektywa pozwala czynić cuda. Może poprawić zdjęcie lub pogorszyć. Nadać mu dynamizmu lub statyczności.






Źródło zdjęć: http://www.sxc.hu Niektóre zdjęcie nie są do końca poprawne technicznie, ale chodziło mi tylko o przybliżenie tematu na przykładach, które uważam są bardzo pomocne. Mam nadzieję, że temat przybliżyłem w miarę przystępnie. omickal
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
To takie moje dotychczasowe poczynania:

1556273.jpg


1004188qh2.jpg


1004264yh4.jpg


1004268hg1.jpg


1004282fg5.jpg
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Moim zdaniem jedynka najlepsza. Bardzo ciekawe ujęcie, niebanalnie wykonane.
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Z każdym kolejnym zdjęciem pokazujesz coraz większą klasę. Brawo!
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Tak z ciekawości - ten pomnik Mickiewicza nie jest przypadkiem położony w.. Krynicy Górskiej? Czy jak to się tam ta mieścina nazywa - chodzi mi o góry Beskidzkie bo bardziej znam pasma niż miejscowości :p
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
tak w Krynicy Górskiej :p

tak z ciekawości to byś mógł zdjęcia ocenić, no chyba aż tak zajęty nie jesteś :p

a tu Ostatnie zdjęcie przerobione troszeczkę ;)

pow1fy8.jpg


pow2jh1.jpg
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Bardzo fajnie. Szkoda tylko, że ten bokeh, to zasługa edycji a PS, a nie naturalny efekt uzyskany prosto z aparatu.
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
moim aparatem nie da się uzyskać takich efektów

ja nie wiem co za cholera wymyśliła aparaty z automatycznie ustawianą ostrością :mlotkiemgo:
 

chrisshiv

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2007
Posty
93
Punkty reakcji
0
Miasto
Za górami za lasami w małej chatce z browarkami
ŚWIETNIE!!
Oryginalnego zdjęcia nie komentowałem bo nie było ciekawe, ale teraz nabrało wyrazu. (Tylko te kwiaty nie do końca się chyba udały :) ). Naturalniej by wyglądało gdybyś podstawę pomnika (te czerwone cegły na których stoi pomni) też zostawiła ostre, a boke zrobiła tylko na tle.
 

.:cooba:.

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2005
Posty
88
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Bydgoszcz
a na tym zdjęciu pasowałby trochę większy kontrast, zdjęcie ciut ciemniejsze mogłoby być. może trochę więcej szumu - byłby klimat takiego starego, zapuszczonego miejsca :)
 
Do góry