Motyw Teatru jako ludzkiego życia.

thekrolik89

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
go wytrzasnęli?
Witam. Na prezentację maturalną wybrałem temat "topos tearu jako ludzkiego życia, przedstaw na wybranych przykładach" coś takiego ;p no i jakie lektury do tego dobrać??
Zastanawiam sie nad:
"Człowiek - boże igrzysko" i "O żywocie ludzkim"- Kochanowskiego
"Makbet" - Szekspira
"Życie na poczekaniu" - Szymborskiej

oraz "Ferdydurke" ale to chyba nie jest zbyt dobra lektura..

Macie jeszcze jakies pomysły? Piszcie! ;)
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
Miałam kiedyś podobny temat na wypracowanie i właśnie z tego co pamiętam w oparciu o Ferdydurke, także ta lektura jak najbardziej.
Ja już słabo pamiętam większość lektur, ale teraz gdzieś wyczytalam, że Lalka Prusa też pasuje, i Sklepy cynamonowe Schulza. hmm.. nie wiem..
 

thekrolik89

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
go wytrzasnęli?
O bardzo dobre :) Sklepy cynamonowe będą zapewne przydatne bo to jako tako dobrze rozkminia :D ale Lalki tak nie bardzo. nie wiem gdzie tam może być topos teatru.. ale poczytam o tym. :) dzięki.
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
Rzecki zauważa, że ludzie podobnie jak te mechaniczne lalki mają ograniczoną swobodę kształtowania własnego losu. Są uzależnieni od wielu okoliczności i ograniczeń które powodują iż tak naprawdę nie wiele mogą w swoim życiu zrobić. Rzecki śmieje się obserwując ten swoisty teatr lalek. Stawia pytanie dlaczego ludzie narażają się i zabiegają o sławę i dobra materialne kiedy to wszystko jest tylko głupstwem tego świata. Rzecki mówiąc głupstwo handel, głupstwo polityka, głupstwo całe życie dochodzi do tego samego sformułowania co Jan Kochanowski.
cytat ze ściągi.
 

thekrolik89

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
go wytrzasnęli?
Właśnie na sciądze nie znalazłem nic konkretnego.. ale widze ze Twoje rezultaty wertowania sciągi są bardzo owocne ! :D przda mi się to z pewnościa :)
 

sanaj

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2008
Posty
119
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Kraków
"Ferdydurke" wlanise wuazam, za najbardziej trafny wybor...

Ja bym dodala "Ojciec Goriot" i "Moralnosc Pani Dulskiej"
 

thekrolik89

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2008
Posty
49
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
go wytrzasnęli?
Hmmm "Ojciec Goriot"? to było o tym typku co miał córki jakieś i one tam coś mu zrobiły?? hhehe musze przeczytać znowu bo nie pamiętam o czym to było :D
 

saviola_13

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
637
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Krk
Edward Stachura : "Życie to nie teatr"
Mozesz z tego co wiem np. wykorzystać ta piosenkę w jego wykonaniu^^
 

CrOolic

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2008
Posty
17
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kraków
Motyw teatru mundi pojawia się chyba jeszcze w "Lalce" Prusa, chyba mówiło tym Rzecki, ale nie jestem pewna...
 

Darkness89

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
wybrałam ten sam temat :D. JA mam jeszcze szymborską "życie na poczekaniu" i stachurę "życie to nie teatr".
 

kasia_1010

Nowicjusz
Dołączył
24 Wrzesień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
25. Zanalizuj i porównaj , na wybranych przykładach, sposób funkcjonowania motywu życia- teatru w literaturze wybranych epok.
Praca maturalna na ten temat - dostępna na emailu: kasia_1010@wp.pl - cena do uzgodnienia;
oceniona na bdb - "ambitna, dobrze dobrana literatura"
NIE CZEKAJ!
 
Do góry