Wytłumaczcie mi o co chodzi z tą lit. podmiotu i przedmiotu

ema87

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2005
Posty
722
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Białystok
Słuchajcie, weźcie mi wytłumaczcie tak na chlopski rozum czym sie różni literatura podmiotu od literatury przedmiotu. Bardzo was prosze.. bo ja juz sie pogubiłam..
 

mona

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2005
Posty
263
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
z bajki
hehe, nam tez to jakos pokrętnie tłumaczyli :D

lit. podmiotu to lista bezposrednich zródeł, których uzyjesz w prezentacji- np filmy, obrazy, utwory literackie- sprawy, które beda poddane twojej analizie i interpretacji.

lit przedmiotu to opracowania, literatura krytyczna, którą wykorzystujesz w prezentacji, ( przytaczasz okreslone argumenty zawarte w tej literaturze, ale nie musisz ich interpretowac, czy sie z nimi zgadzac)
 

Regis

Nowicjusz
Dołączył
8 Listopad 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Miasto
z nikąd
Mniej więcej...
Pamiętaj jednak, że literaturę przedmiotu (to jest opracowania, kiążki traktujące o twoim temacie) również musisz znać. Jeżeli podajesz coś w bibliografii to egzaminatorzy mogą sie Ciebie o tę konkretną pozycję zapytać. Jeśli się nie mylę to zawsze jest jedno pytanie o coś z literatury przedmiotu, więc lepiej nie wpisywać tam czegoś czego się nie przerobiło...(taka rada z własnego doświadczenia) Powodzenia na maturze..
 

fire23

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
50
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Wielkopolska
Niop... trza powoli sie brac za prezentacje.... :/ Z literatura podmiotu to za duzo problemu nie bedzie, ale z przedmiotu... Nauczycielka mowila ze jak zobaczy w bibliografi wyd. GREG to... Coz... pozyjemy zobaczymy. pozdro :)
 

aurinko_O

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
tak tak, literatura podmiotu -> wypisujesz poszczególne lekturki, dzieła o których mówisz:)

literatura przedmiotu ->to książki które opisują twój temat
np. masz temat o miłosci
literatura podmiotu np. ROmeo i Julia
literatura przedmiotu: np. "Miłość w starożytnosci i wspolczesnosci"

poza tym oprocz tytułu lekturki, autora, nalezy dac wydawnictwo i rok-> autentyczne (tak tak, greg podobno nie jest mile widziany:D)
jesli wczesniej nie spisales tych danych mozesz skorzystac np ze strony:

www.bibliograf.s6.pl

no...i slyszalam ze w niektorych szkolach nawet numer isbn jest wymagany:D:D:D
 

Ditrich

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2008
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gryfice/Warszawa
Ludzie za dużo myślicie. Pozwólcie ,że zapodam wam kawałek informatora maturalnego:


,,Pamiętaj! Bibliografia ma się składać się z dwóch części - podmiotowej i przedmiotowej.

• Bibliografia podmiotowa to spis tekstów literackich, dzieł filmowych, obrazów, rzeźb, utworów muzycznych, które poddałeś analizie i interpretacji, aby na tej podstawie opracować temat. W wypadku tematów językoznawczych bibliografia podmiotowa to - analogicznie - fragmenty utworów literackich, wycinki z prasy, spisane wypowiedzi wykorzystane w pracy badawczej.

• Bibliografia przedmiotowa to na przykład słowniki, encyklopedie, monografie, czyli twoje źródła informacji o utworach, autorach, pojęciach.

W każdej z tych dwóch części najlepiej uporządkować spis alfabetycznie. Postaraj się przepisać bibliografię na komputerze. Spis bibliograficzny powinien być sygnowany w lewym górnym rogu imieniem i nazwiskiem, a na dole odręcznie podpisany i opatrzony datą.

Na potrzeby prezentacji maturalnej wystarczy skrócony opis bibliograficzny książki, który składa się z następujących elementów:

(autor (inicjał imienia i nazwisko, tylko w bibliografii ułożonej według alfabetu kolejność może być odwrotna);

• tytuł i podtytuł (najlepiej kursywą, czyli pismem pochylonym, skoro piszesz na komputerze; jeśli autorów jest co najmniej czterech, najpierw podajemy tytuł, a potem inicjały ich imion oraz ich nazwiska - w takiej kolejności, w jakiej zostali wymienieni na karcie tytułowej);

• miejsce i rok wydania.

Uwaga! W pracach zbiorowych (napisanych przez zespół pod przewodnictwem redaktora) podajemy najpierw tytuł, a potem nazwisko redaktora.

Jeśli wykorzystujesz tylko rozdział z książki lub wybrane hasło z encyklopedii bądź słownika, podaj:

• autora rozdziału lub hasła (inicjał imienia i nazwisko);

• tytuł rozdziału lub tytuł hasła;

• po łączniku - zapisanym na jeden z następujących sposobów: w: lub (w:) albo [w:] - inicjał imienia i nazwisko redaktora (redaktorów) tomu zbiorowego oraz pozostałe elementy opisu bibliograficznego zgodnie ze znanymi ci już zasadami.

Opis artykułu prasowego składa się z następujących elementów:

• autor (inicjał imienia i nazwisko);

• tytuł i podtytuł artykułu;

• tytuł czasopisma

• rok wydania i numer czasopisma.

W bibliografii podajesz także adresy stron internetowych."

Trochę tego jest ale to wystarcz.
 

Maniac1910

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2007
Posty
18
Punkty reakcji
0
witam, a co będzie lit. podmiotu i przedmiotu w temacie, który nie opiera się na literaturze szkolnej jak np. "Rola i wpływ środków masowego przekazu na świadomość współczesnego człowieka" ??
 

Ditrich

Nowicjusz
Dołączył
27 Styczeń 2008
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gryfice/Warszawa
Drogi kolego taki termi jak ,,literatura szkolna" nie istnieje. Literaturę możesz co najwyżej przypisać do wieku.
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Literatura podmiotu

Literatura podmiotu to dzieła, z których korzystamy i które omawiamy podczas wystąpienia maturalnego. W zależności od tematu literatura podmiotu może składać się z dzieł literackich, dzieł sztuki, filmów, utworów muzycznych, plakatów. Wszystko, co jest poddane analizie podczas wystąpienia. (To w tym miejscu wpisujemy wszystkie lektury szkolne z których korzystamy). Literatura podmiotu powinna być segregowana według epok, nie jest wskazane umieszczanie kilku pozycji jednego autora czy z jednej epoki (chyba, że taki wybierzemy temat).


Literatura przedmiotu

W literaturze przedmiotu powinny znaleźć się opracowania dzieł, które znajdują się w literaturze podmiotu. Należy jednak pamiętać, że jest to bibliografia załącznikowa, zatem mogą to być książki, czasopisma, artykuły prasowe oraz strony www, które odnoszą się do omawianych utworów. Literatura przedmiotu to wszystkie publikacje poruszające temat przez nas opracowany. Przy czym pomija się popularne ściągi, które znajdują się w internecie (np. ściąga, bryk, polski na 5), a także opracowania dołączone do lektur. W zbiorach bibliotecznych bardzo szybko można odnaleźć opracowania danych tematów, wystarczy w katalogu rzeczowym wpisać np. nazwisko autora. Wyświetlone pozycje będą zawierały ISBN, są zatem odpowiednim materiałem na literaturę przedmiotu. Ułatwiając sobie poszukiwania można skorzystać z internetu, wpisując np. opracowanie Dżuma ISBN, wtedy z pewnością odnajdziemy publikacje książkowe. Jeśli nie chcemy umieszczać ogromnych opracowań, gdyż korzystaliśmy tylko ze wstępu, zdecydowanie umieszczamy w literaturze przedmiotu sam wstęp danego opracowania, pozbywając się tym samym obawy o pytania z całej publikacji. Zatem literatura przedmiotu to wszystkie pozycje krytycznoliterackie, a także słowniki literackie, które pomogły nam opracować temat.
 

kasiaraven

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2011
Posty
2
Punkty reakcji
0
czyli mówiąc wprost, jeśli mam temat np. Przemiany kobiet w literaturze , to w literaturze podmiotu wypisuję lektury, w ktorych bohaterki ulegają przeianie, a w literaturze przedmiotu wypisuję różne inne źródła z których korzystałam jak np. jakiś artykuł z POLITYKI o kobietach itp?
2. Czy prezentacja może się składać z:
- bibliografii, samej pracy
czy cos jeszcze trzeba?
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Możesz używać materiałów pomocniczych, należy tylko podać je w bibliografii, abyś mogła wnieść je na salę i korzystać z nich.

Co do pytanie pierwszego... Przeczytaj jeszcze raz mój post (2 wiadomości wyżej), przecież nie będę kopiować tego samego żeby ci odpowiedzieć.
 
Do góry