Jak stworzyć dobrego bloga?

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Tak mnie natchnął Łapek do założenia tego tematu. Mianowicie... każdemu podoba się coś innego. To logiczne - inna grupa wiekowa, inna subkultura etc. Jednak co zrobić aby nasz blog był dojrzały? Żeby przyciągał wielu czytelników? Zróbmy wspólnie poradnik. Nie będzie to coś w stylu "jak zdobyć najwięcej komcióf" lecz "jak być szanowanym w sieci". Bo to chyba jasne, ze pokemon, który wkleja słodkie, świecące gify jest przedmiotem kpin. Im szybciej dojrzejecie młodzi blogowicze tym lepiej!

1. Serwis blogowy.
Polecam serdecznie jakiś z możliwością edycji kodu html. Jest ich wiele, jedne lepsze, inne gorsze. Jedne droższe inne tańsze jeszcze inne darmowe. Najpopularniejsze i moim zdaniem najlepsze:
blog.pl - założenie bloga kosztuje 10,98zł z VAT
ownlog.com - założenie bloga kosztuje 3,66zł z VAT
mylog.pl - założenie bloga darmowe, jednak dostęp do dodatkowych "bajerów" płatny.
wordpress.com - darmowy, zagraniczny
blogownia.pl - darmowe, blogi
Rainingman o wordpress napisał:
wspiera takie standardy jak HTML/PHP/CSS, TrackBack/PingBack czy też Gravatar. Dostępne są także rozbudowane statystyki, kanały RSS i mnóstwo wtyczek ułatwiających zrządzaniem blogiem.
Przydatna jest wtedy znajomość HTML (kurs dla zielonych).
Absolutnie ODRADZAM
blog.onet.pl
wp.pl
tenbit.pl
Dlaczego? Brak możliwości edycji szablonu tak jak byśmy chcieli. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś na onecie (tak bardzo przez wielu z was uwielbianym, bardzo nie słusznie) notki znikały, nie dodawały się, a zmiana czegokolwiek w wyglądzie była koszmarem.

2. Szablon.
Pamiętaj... nie może dawać po oczach i musi być czytelny. Czyli odpadają:
- kolorowe, jaskrawe, obrazkowe tła;
- minimalizm w formie miminalnie minimalistycznej tak bardzo, że literek nie widać.
Poza tym... postarajmy się dobrać coś co będzie nas wyrażało i pasowało do treści bloga. Czyli:
- jeżeli jesteś szaloną optymistką zrezygnuj z mroczności.
Co jeszcze?... Ogólne poczucie estetyki! Rzecz bardzo ważna. Czyli:
- nie wklejaj świecących, mrugających, skaczących obrazków;
- dopasuj kolory, niech nie miesza się czerwony z zielonym ani fioletowy z pomarańczowym. Kontrasty mogą być ok, ale trzeba mieć wyczucie i umieć dobrać odcienie... więc lepiej trzymać się od tego z daleka i postawić na jeden kolor w wielu odcieniach, ewentualnie dwa dominujace kolory pasujące do siebie;
- pamiętaj, że łatwiej się czyta ciemną czcionkę na jasnym tle, a nie jasną czcionkę na ciemnym tle.

3. Notki.
Powinny być... Czytelne, zrozumiałe, ciekawe. Czyli:
- pisz normalnie. Bez pokemonów, bez trawy, bez fali, bez setek wykrzykników/pytajników/kropek, bez pisania każdego wyrazu wielką literą, bez pisania każdego wyrazu małą literą itd. Ma być normalnie, zgodnie z zasadami przyjętymi w polskiej gramatyce. Po kropce litera wielka, w środku zdania litera mała. Nie inaczej!;
- słownik ortograficzny to twój przyjaciel! Jezeli lenisz się/nie znasz alfabetu, lub z innych powodów szukanie w słowniku odpada, to wklej tekst przed publikacją do Worda. Tam wszystkie błędy i literówki będą podreślone na czerwono. Ewentualnie skorzystaj z googli jeżeli wahasz się przy jednym słowie;
- nie pisz o tym co zjadłeś na obiad. Są co prawda ludzie, którzy potrafią opisać trawienie schabowego z taką finezją, że największy krytyk bedzie pełen podziwu, jednak są to niestety bardzo rzadkie wyjątki;
- możesz opisać to co się dziś działo bo to w końcu twój pamiętnik, jednak badź oryginalny! Opisz to ciekawie, tak żeby obcą osobę, która wejdzie przypadkiem na twojego bloga to przyciągnęło. Niech to nie będzie sucha treść. Niech to będą twoje myśli, komentarze dot. otajczajacego świata i życia... Ale nie zapominaj o tym że to jak to przedstawisz ma duże znaczenie;
- konkursy na najlepszego bloga - nie, nie, NIE! Nikomu to nie potrzebne do szczęścia. Wyjaśniać mi się nie chce. Po prostu uwierz mi na słowo i nie zasyfiaj tym swojego bloga.

4. Dodatki.
Często lubimy mieć dużo bajerów na blogu. Jeszcze częściej są one zbyteczne. Jednak jeżeli się na coś uprzecie pamiętajcie, ze tego bloga będzie przeglądać wielu ludzi, którzy mają różne gusta. Czyli:
- muzyka - jedni lubią, inni nie. Mi osobiście przeszkadza, bo zawsze mam włączoną swoją jak i zapewne wielu innych czytelników blogów, więc zadbaj o to by była ona umiesczona w widocznym miejscu tak, aby można ją było zatrzymać;
- linki - polecane strony, coś co lubisz, blogi znajomych... Ok. Ale zastanów się... czy potrzebne są linki do porali takich jak onet czy interia? Nie są! Więc ich nie wklejaj. Tak samo nie każda śmieszna gierka/animacja musi się tam znaleźć;
- adopcje - jeżeli nie wiesz o co chodzi to masz szczęście... nie będę cie uświadamiać, żyj w niewiedzy i ciesz się tą niewiedzą. Jeżeli jednak wpadniesz w chwili obłędu aby coś takiego wsadzić na swój blog to szybko idź i wylej na siebie szklankę zimnej wody. Może to sprawi, ze się opamiętasz. Adopcjom mówimy stanowcze NIE!

5. Uwagi ogólne.
- Blog to miejsce w sieci jak każde inne, więc pamiętaj! Netykiety należy przestrzegać!
- Niech twoim celem nie będzie zebranie jak najwiecej komenatrzy o treści "supcio blog", ale tych bardziej konstruktywnych, odnoszących się do notki. I tu od razu jeszcze jedno:
ksiega gości to miejsce gdzie wyrażamy swoje opinie o blogu;
komentarze to miejsce gdzie (jak nazwa wskazuje) komentujemy daną NOTKĘ, a nie blog/autora.
- Nie bądź taka/taki tró, mrok i w ogóle. Bądź sobą.




I bardzo proszę wszystkich o dopisanie, co jeszcze waszym zdaniem powinno się w tym poradniku znaleźć, bo wiem, że napewno jeszcze wiele punktów można dodać.
I przepraszam za wszelkie literówki i braki ogonków przy ę i ą. Wytknijcie palcem to poprawię.
 

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Z systemów blogowych poleciłbym jeszcze Wordpress.com - IMHO najlepszy system blogowy. Wspiera takie standardy jak HTML/PHP/CSS, TrackBack/PingBack czy też Gravatar. Dostępne są także rozbudowane statystyki, kanały RSS i mnóstwo wtyczek ułatwiających zrządzaniem blogiem.
 

Barton

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2007
Posty
1 428
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Brakuje mi Blogspot.com. Trzeba mieć konto na Gmail.
 

Barton

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2007
Posty
1 428
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Nie. Jest za to możliwość dodania kodu html/java, ale nie ma możliwości napisania tego całkowicie od podstaw.

Można robić galerie, zamieszczać filmy i ogólnie wszystko jest eazy. P.s. mój blog jak chcesz szybko oblukać. www.madramuzyka.blogspot.com a tu blog kumpla http://strefaww.blogspot.com/ Przy okazji możecie powiedzieć co myślicie, pod warunkiem, że to nie będzie obraźliwe.
A i jest jeszcze coś około 20 szablonów, w tym średnio około 2-3 formatów kolorystycznych na szablon. Łatwa obsługa itp. :]

Poza tym trzymanie się blisko googla i śledzenie jego poczynań może wam wyjść tylko na plus, jako że to jedna z najinnowacyjniejszych firm IT w tej chwili

http://bloggerpl.com/2007/08/14/gdzie-pisac-bloga/
 

Htsz

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
blog.pl jest już od pewnego czasu darmowy ;)
ownlog.com polecam, szczególnie fotoblogerom, dostępna jest dla nich druga domena fotolog.pl ;)

poważna treść z przesłaniem świadczy o dojrzałości naszego bloga ;) zainteresowanie czytelnika tym co mamy do przekazania to klucz do większej ilości komentarzy i odwiedzin ;) bloga prywatnego trzeba na prawdę umieć pisać, lub ewentualnie obrać sobie tematykę seksu bo to zwykle się dobrze sprzedaje niezależnie od panującej mody ;) bloga technicznego, jeżeli ktoś zna się na tym co pisze docenią odbiorcy od razu, szczególnie jak tematyka jest niszowa.

warto sobie pomóc, różnego rodzaju czytnikami rss jak blogfrog, mybloglog itd.
 

lukeNmr

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
a teraz takie pytanie. Mam bloga od teraz i co zrobić żeby ludzie na niego wchodzili ??
 

Meggy

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2009
Posty
45
Punkty reakcji
0
Co zrobic zeby ludzie wchodzili na blog?? Wystarczy pisac na prawde ciekawie no i informowac ludzi o tym ze masz bloga ;). To tak moim skromnym zdankiem :p.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zapraszam na moj blog http://z-facetem.blog.onet.pl/ - co prawda dopiero dzisiaj zaczelam, ale badzcie spokojni - planuje rozwinac skrzydla ;D.
 

Azgheros

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2009
Posty
81
Punkty reakcji
0
Wiek
51
Miasto
Warszawa
Barton - mylisz się. Mozliwości w grzebania w kodzie na bloggerze Googla są jak najbardziej (CSS, HTML -choć nie w 100%, ale i tak można zrobić cuda z bloga. Mozna zmodyfikować i to w powazny sposób bloga - choicazby przykładem mój blog: Mój odnośnik. Zamiast standardowej kolumny z wpisami + bocznej kolumny u mnie jest główna kolumna z fragmentami wpisów, i trzy boczne, przy czym dwie z nich na górze są połaczone :). Blogger jest świetny - ale nie dla początkujących.
 

orp

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2010
Posty
6
Punkty reakcji
1
Dobra to jeszcze blox.pl Agory. Jest to dość popularny system, działa tam m.in. sławny Kominek ;D Całkiem ładny wybór szablonów. Na Bloxie blogi prowadzi wiele poważnych osób dlatego nie narażamy się na etykietkę słitaśnego blogusia :*** z onetu. Nie ma problemu wstawić na nim reklamy za pośrednictwem AdTaily

Blogger wiadomo - chyba najlepszy darmowy system. Nie będę sie powtarzać po poprzednikach ;)

Jeżeli chcesz pisać o polityce, ekonomii bądź jakaś inna tematyka społeczna to ciekawy jest http://www.salon24.pl/

Widze,ze bawicie sie w blogowanie,lecz bez dobrego hostingu dobrego nie zrobicie!
Warto zacząć blogowanie od darmowego usługodawcy zanim osiągnie się jakiś pułap czytelników. Potem faktycznie warto przenieść się na jakiś hosting, ale broń Boże darmowy! Najlepszy jest OVH. Płacimy trochę ponad stówkę i mamy łądny hosting z domenką na rok. Instalujemy Wordpressa który sam nawet zimportuje notki z Bloggera ;)
 

Ayla

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2010
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Jeśli na onecie siedzisz długo to żadna zmiana szablonu nie jest koszmarem. Trochę wprawy i doświadczenia wystarczy. Poza tym wielu blogerów znalazło już sposoby na utworzenie szablonu a la HTML w tym systemie blogowym.
Wiele blogerów onetowskich potrafi już stworzyć bloga, który wyglądałby niemal tak perfekcyjnie jak strona www.
 

rwtryb

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2010
Posty
650
Punkty reakcji
10
a ja uważam, że jeżeli coś robić to robić to dobrze, więc za 30 zł rocznie z domena za darmo na rok, naprawdę wiele tego jest, a w razie czegokolwiek oni pomagają bardzo często, bo im za to płacimy.
pozdrawiam
 
E

eryk12

Guest
a teraz takie pytanie. Mam bloga od teraz i co zrobić żeby ludzie na niego wchodzili ??

Pisz jak najwięcej i ciekawie:) Im więcej będziesz pisać tym szybciej będzie widoczny w wyszukiwarkach. Fora dyskusyjne, serwisy społecznościowe, komentarze na innych blogach, wpisywanie się do księgi gości, stopka w e-mailach, opis na gg. to tylko niektóre ze sposobów informowania innych o swoim blogu:)
 

MarcinBalzer

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2010
Posty
13
Punkty reakcji
0
Miasto
Ruda Śląska
Jak już ktoś myśli poważnie o blogu to najlepiej na wordpressie, zagraniczny ale solidny wiele wtyczek. Moja znajoma miała bloga postawiona na onecie jednak traktowała swojego bloga na poważnie i postawiła na wordpressie. Dużo blogów widzę na wordpressie. Jest wiele szablonów tych darmowych jak i płatnych. Ale każdy wybiera jak mu wygodniej.
 

HrabiaVulpes

Nowicjusz
Dołączył
3 Kwiecień 2011
Posty
27
Punkty reakcji
2
Wiek
31
Miasto
Kraków
Osobiście polecam platformę blogspot, którą można znaleźć pod adresem: blogger.com (trzeba mieć jakiekolwiek konto na Google).
Jest to platforma darmowa (ale można zarabiać na blogu dodając reklamy). Daje duże możliwości - ingerencja w sam kod HTML (albo bardzo prosty w użyciu projektant szablonów) oraz elementy strony umożliwiające dodawanie kodu HTML/JS. Same notatki można pisać w trybie edytora tekstu lub HTML. Daje do spore możliwości.
 

Rozum

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2011
Posty
26
Punkty reakcji
1
też polecam wordpressa i to płatnego na swojej domenie. Jeżeli ktoś planuje stworzyć coś naprawdę dobrego to warto zainwestować tę niewielką sumę pieniędzy. Poza tym na darmowych nigdy nie będziesz mógł zarabiać i zawsze mogą Ci go usunąć ot tak. Płatny jest Twój piszesz co chcesz, zmieniasz co chcesz, robisz to na co tylko masz ochotę. ;]
 

synoptyk

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2011
Posty
27
Punkty reakcji
1
Wordpress daje najwięcej możliwości. A jak stworzyć dobrego bloga? Kochać to o czym się pisze, pisać z sensem i regularnie :)
 

thelifestillgoeson

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2012
Posty
3
Punkty reakcji
0
Nie zapominajmy jeszcze o gramatyce i interpunkcji. Bez tego Twój blog nie ma prawa żyć!

A co do zwiększania odwiedzin, nie wiem jak to działa. U mnie np. nie ma nic ciekawego a co rusz ktoś wchodzi windując słupek popularności, więc raczej nie chodzi o jakość i tematykę ;)
 

Rozum

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2011
Posty
26
Punkty reakcji
1
Może nawet nie wiesz, jak bardzi interesująca jest tematyka Twojego bloga. A może po prostu wiesz jak go wypozycjonować? Właśnie, bo jeżeli ktoś chce zwiększyć liczbę odwiedzin to powinien zainwestować w pozycjonowanie. No, ale to już w przypadku profesjonalnych blogów.
 
Do góry