Ogród i jego koszty - pomocy!

Hael

Nowicjusz
Dołączył
7 Listopad 2007
Posty
2
Punkty reakcji
0
No właśnie: Czy ktoś z was zakładał ostatnio przydomowy ogród? Jest to dopiero przede mną, a chciałbym się dowiedzieć, jakie mogą mnie czekać koszty? Może wiecie, ile kosztuje profesjonalny projekt? Ile wykonanie, ile za jakieś konkretne roślinki, krzewy, drzewa, byliny? A np. instalacje wodne? Bardzo was proszę o pomoc, chciałbym się wszystkiego dowiedzieć, nim się tym zajmę na wiosnę! Ach, i do zagospodarowania mam jakieś 200-300 m2.
 

ogrodniksebastian

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Proszę bardzo, oto szczegółowy cennik usług ogrodniczych. Jak się uprzesz to na takiej powierzchni założysz ogród za 1000 zł i za 20 tys. więc wpierw zastanów się czego od swojego ogrodu oczekujesz.
 

olaole

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2011
Posty
12
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Szczecin
Ciężko powiedzieć ile - zależy co planujesz robić w swoim ogrodzie, jakie będzie miał pełnić funkcje itp. Mozna zrobić "po kosztach", wyrównać teren założyć trawnik i posadzić kilka tujek, albo zrobić prawdziwą kwietną oazę, ogród skalny, ogród wodny, korty tenisowe - cuda wianki:). inaczej planuje się ogród z przeznaczeniem dla dzieci, inaczej dla emerytów... Po pierwsze usiądź w spokoju i przemyśl czego chcesz, a potem jaki masz na to budżet - a potem optymalizuj koszty:)
 

ala11

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2012
Posty
21
Punkty reakcji
0
No właśnie: Czy ktoś z was zakładał ostatnio przydomowy ogród? Jest to dopiero przede mną, a chciałbym się dowiedzieć, jakie mogą mnie czekać koszty? Może wiecie, ile kosztuje profesjonalny projekt? Ile wykonanie, ile za jakieś konkretne roślinki, krzewy, drzewa, byliny? A np. instalacje wodne? Bardzo was proszę o pomoc, chciałbym się wszystkiego dowiedzieć, nim się tym zajmę na wiosnę! Ach, i do zagospodarowania mam jakieś 200-300 m2.


Myślę, że zanim zaczniesz uprawiać ogród powinieneś zastanowić się też nas jego zabezpieczeniem. Przykładem tu mogą być ogrodowe, ale też po prostu zwykłe panele ogrodzeniowe, które skutecznie zniechęcą nieproszonych gości. Piszę o tym, bo kiedyś kilku podchmielonych panów wtargnęło na moją posesję i "zaorali" kwiatki i grządki.
 

Lębork

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2012
Posty
37
Punkty reakcji
1
Proponuje pod trawę zastosować siatki przeciw Kretą. W moim ogrodzie nie zastosowaliśmy i teras musze walczyć z kretem.
 

Goś_nova

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
Miasto
bahamas
To zależy. Projekt możesz mieć od złotówki za 1 m2. Często ludzie zostawiają budowę ogrodu na koniec, a to też czasem komplikuje sprawy. Najlepiej zacząć planowanie ogrodu na etapie planowania domu, a co ważniejsze zarezerwować budżet na budowę ogrodu. Zawsze można podzielić inwestycję na etapy. Wersja pro może kosztować nawet 60% tego ile zapłaciłeś za dom. Określ ile możesz wydać na ogród, przyrównaj tą kowotę do tego ile wydałeś na dom i wtedy zapewne, będziesz musiał podwoić sumę.
A warto zatrudnić profesjonalistę, bo przeciez budowę domu też nie planujesz sam tylko z udziałem fachowców. 1200 zł za projekt to nie są wygórowane pieniądze. Zaoszczędzisz czas i nerwy i efekty będą napewno bardziej przewidywalne:)
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Najpierw weź duży papier i zrób na nim plan - ścieżki, miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu, 3 kompostowniki (kupuje się gotowe, składane z desek - niedrogie), piec ogrodowy (do spalania obciętych części roślin), drzewka i krzewy owocowe - z uwzględnieniem wielkości po dorośnięciu. kwietniki na pniach, w donicach (np starej misie aptecznej) albo na skalniakach. w zakątkach skalniaki, kwiaty wysokie (np kępa malw o róznych przebarwieniach.

I potem co roku coś kup - parę sadzonek drzewek do posadzenia, trochę sadzonek krzewów, zrób rusztowanie dla jeżyn bezkolcowych i posadź sadzonki, obsadź ogrodzenie wiciokrzewami (sadzonki tnie się z jednego dorosłego. Trawnik lepiej strzyc kosiarką niż kosą, ale dokaszanie trudnodostępnych miejsc może być czymkolwiek.

Kupuj rośliny tylko od specjalistów, a nie na targu (szkółki drzew i krzewów owocowych)

Polecam jedną wiśnię Nord Star, śliwki Węgierka Dąbrowicka i Węgierka Łowicka (duże owoce, zdrowe, polskie)
 

samba_mamba

Nowicjusz
Dołączył
22 Marzec 2011
Posty
1 023
Punkty reakcji
19
Miasto
Oświęcim
ala11 napisał:
Piszę o tym, bo kiedyś kilku podchmielonych panów wtargnęło na moją posesję i "zaorali" kwiatki i grządki.
Zamordowałabym! Wtargnąć na posesję to mi nikt raczej nie wtargnie, bo jak w zeszłym roku stawialiśmy taras, to od razu i ogrodzenie (gdyby ktoś szukał - są linki w moim zapytaniu o deski tarasowe i kupiłam w końcu, w Andrewexie, o którym tam dyskutowaliśmy). A tak zupełnie przy okazji wypatrzyłam wtedy fajną ochronę dla kwiatów, żeby nie kusiły dziecka. Taki - o proszę - płotek:
wwpfibso0412pw---092.jpg
 
Do góry