Hip-hop i ideologia

marcin z komina

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Wrocław
Czy waszym zdaniem hip hop ma swoją własną ideologię, lub czy w ogóle ma jakąś ideologie. Temat typowo światopoglądowy, nie mający na celu nikogo urazić.
 
M

Mia

Guest
Czy waszym zdaniem hip hop ma swoją własną ideologię, lub czy w ogóle ma jakąś ideologie. Temat typowo światopoglądowy, nie mający na celu nikogo urazić.

ideologie głoszone przez teksty hh sa raczej pesymistyczne.
siawt jest do dpupy ale przyszło nam w nim życ wiec trzeba jakos sobie z tym radzic w bardziej lub mniejh konwencjonalny sposób.
 

wiadoma

ciotka dobra rada
Dołączył
17 Lipiec 2007
Posty
662
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
WROCŁAW
wiecie co? wydaje mi się, że to jest raczej określony sposób, styl bycia. Ideologii nie widzę w tym żadnej. Ale mogę się mylić. Nie słucham hip-hopu (bo mnie drażni i zupełnie do mnie nie trafia); nie obracam się też w gronie hip-hopowców.
 

marcin z komina

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Wrocław
No właśnie ja też z hip-hopem mam poza znajomymi mało wspólnego. Dlatego jestem ciekawy czy mają oni jakieś wspólne wartości, cele, konkretną wizje świata, życia, miłości itp, do czego dążą? Czy jest to może tylko typowy negatywizm do całego świata i nic więcej poza kilkoma elementami kulturowymi jak wygląd, muzyka, styl zachowania?
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Dlatego jestem ciekawy czy mają oni jakieś wspólne wartości, cele, konkretną wizje świata, życia, miłości itp, do czego dążą?
Haha. Ciekawa wypowiedź, bo jak dla mnie, to nie subkultura ani muzyka wyznacza mi cele w życiu, ani nie dyktuje wizji świata czy hierarchii wartości tylko ja sam. Bo co mi o celach w życiu może powiedzieć piosenka? Jakie grupa ludzi może stwierdać co dla mnie jest ważne a co nie nie mając mieć pojęcia o moim życiu? O tym decyduje każdy sam, chyba że nie potrafi- wtedy robią to za niego inni.
Śmieszy mnie stwierdzenie o muzyce która "niesie przesłanie" czy posiada życiowe prawdy. Bo co mi może przekazać człowiek który mnie nie zna przez 5 minut podczas których powtarza się refren i część tekstu dopasowywana jest do rymu?
 

telekk

Killa'
Dołączył
26 Kwiecień 2007
Posty
907
Punkty reakcji
1
Pamietać trzeba że hip-hop to nie tylko muzyka.Subkultura ta wyraża saie również w tańcu,grafitti,ubiorze,mowie.I głupotą jest to,ze nie ma tu wspólnych celów,wartosci,odniesienia do miłości i innych.A juz w ogóle błędem jest orzeczenie,ze z ŻYCIEM nie ma to nic wspólnego_Owszem,ma.Tu wszystko jest nastawione na ultrarealizm i szczertze wątpie czy gdzxiekolwiek i kiedykoliwek ktos miał zapommnieć o ważnej sporawie jaka jest zycie i realizm go otaczajacy.

Konkretna wizja swiata?W HH piekne jest to,ze kazdy moze mieć własna.Ale wszystkie maja sie ku jednemu-wolnosci ducha.
 

Thot

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
107
Punkty reakcji
0
to jak coś tak abstrakcyjnego jak wolność ducha, jak duch w ogóle korespondować ma z podkreślanym przez Ciebie, tlx, realizmem?
 

telekk

Killa'
Dołączył
26 Kwiecień 2007
Posty
907
Punkty reakcji
1
Roziweje wszelkie Twoje wątpliwosci - uwalniasz ducha sztuką,a mozesz nawijać o realizmie.Synteza naprawdę dozwolona,namacalna i niewykluczona!
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Pamietać trzeba że hip-hop to nie tylko muzyka.Subkultura ta wyraża saie również w tańcu,grafitti,ubiorze,mowie.I głupotą jest to,ze nie ma tu wspólnych celów,wartosci,odniesienia do miłości i innych.
No to jakie są wspólne cele hip hopowców? Tylko podaj konkretnie , a nie jakieś ogólnikowe wzniosłe słówka. to samo pytanie mam odnośnie wartości i odniesienia do miłości

Konkretna wizja swiata?W HH piekne jest to,ze kazdy moze mieć własna.Ale wszystkie maja sie ku jednemu-wolnosci ducha.
O tym też właśnie pisałem
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Ja jakoś za hh nie przepadam, a czy to ma własną ideologię nie mam zielonego pojęcia. Jedno tylko mnie śmieszy. Że w polskim hiphopie jakiś gangsta pozer poeta wożący się po mieście w dresiku od adidasa z dwoma laskami u boku i z zaparkowanym kilka metrów dalej dresowozem śpiewa (mówi) o tym, że reprezentuje biede i ze zawsze dla niego tylko ulica, bieda i chlopaki z osiedla, a w Ameryce najgorsza łajza i największy biedak śpiewa o dziwkach, rolce roysach, kompielach w szampanie i złotych sygnetach. Jak lustrzane odbicie...
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Uważasz, że topowe polskie zespoły dążą do zmiany rzeczywistości na lepsze? Dlatego, że śpiewają o paleniu zioła bo to jest trendi? Dlatego, że śpiewają o nienawiści do policji bo tak im wmówili starsi koledzy? To jest smutne. Dzieciaki słuchają tego i ich światopogląd polega na nienawiści do policjii i drugich dzieciaków z innego osiedla.
 

fightern

Bóg Rodzina Naród
Dołączył
4 Maj 2007
Posty
965
Punkty reakcji
1
Miasto
SERCE POLSKIEGO ORŁA
Uwierz mi nie wszystkie zespoly takie piosenki śpiewają. Posluchaj se piosenke np. 52 Dębiec - to my, lub Peja - mój rap, moja rzeczywistość. Duzo by tego wymieniać
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Dla mnie to zwykła komercja. Jak słyszę zwrot "prawdziwy hiphop" to przychodzi mi na myśl jeden zespół, który według mnie śpiewa o życiu. Zespół do którego wciąż czuję sentyment mimo iż z tą muzyką nie mam już nic wspólnego poza wspomnieniami. Paktofonika jeszcze z Magikiem. To był hip- hop o życiu. Peja może od czasu do czasu zaśpiewa coś konkretnego, ale większość jego kawałków zupełnie do mnie nie przemawia.
 

fightern

Bóg Rodzina Naród
Dołączył
4 Maj 2007
Posty
965
Punkty reakcji
1
Miasto
SERCE POLSKIEGO ORŁA
No mogę przyznać że takie zespoly jak mezo, grupa operacyjna, doniu, liber itp to komercja. Ale są tez zespoly niekomercyjne, ktore spiewaja o otaczjącej nas rzeczywistości.
 

telekk

Killa'
Dołączył
26 Kwiecień 2007
Posty
907
Punkty reakcji
1
No to jakie są wspólne cele hip hopowców? Tylko podaj konkretnie , a nie jakieś ogólnikowe wzniosłe słówka. to samo pytanie mam odnośnie wartości i odniesienia do miłości

Widzisz,i tu sprawa sie komplikuje,bo każdy korzysta ze swobody jaka daje kulutura HH w pełni,tj.:

Cele : liberalizacja prawa,dojście do słowa,ograniczenie juryzdykcji prawnej policji i urzędów,obustronny szacunek i zrozumienie wśród społeczeństwa,i takie ogólne uwolnienie sie od wszego,że zacytuje:"zdejmij kajdany,połam bat"
Wartosci : wolnosć fizyczna,słowa,ducha,równosć,poszanowanie,wspólnota ( w sensie działań )
Odniesienia do miłośći : z tym,jak wiemy,najgorzej do wytłumaczenia,bo to niby najmniej widoczne,ale - miłość do bliźniego rozumiejacego,miłość do pasji,miłość do życia,miłość do kobiety,miłość do rodziny,miłość do kultury HH...
 

Thot

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
107
Punkty reakcji
0
tlx przyjmuję Twoje wytłumaczenie (w kwestii ducha i realizmu), nie będę na siłę się wykłócał, że tak być nie może. Może.

co do "zmiany świata" to nie jest to raczej ideologia. należałoby wcześniej określić jak ten świat po zmianach ma wyglądać. ewentualnie jeszcze jak owe zmiany przeprowadzić.
 

fightern

Bóg Rodzina Naród
Dołączył
4 Maj 2007
Posty
965
Punkty reakcji
1
Miasto
SERCE POLSKIEGO ORŁA
"należałoby wcześniej określić jak ten świat po zmianach ma wyglądać" - no napewno lepiej niż wyglada teraz, hh dąży do zmiany na lepsze jutro (np. żeby ludzie lepiej zarabiali i ogólnie mieli lepsze życie).
 

telekk

Killa'
Dołączył
26 Kwiecień 2007
Posty
907
Punkty reakcji
1
"należałoby wcześniej określić jak ten świat po zmianach ma wyglądać" - no napewno lepiej niż wyglada teraz, hh dąży do zmiany na lepsze jutro (np. żeby ludzie lepiej zarabiali i ogólnie mieli lepsze życie).

Dokładnie tak.Raperzy mają cheć do zmian własdnego podwórka,jak juz wpomniuałem wcześniej,zmiany nastąpia ale tylko po liberalizacji prawa i usprawnieniu stosunków wewnatrzspołecznych.Wtedy mozna mówic o zmianach.A że ich się nie wygłasza,to inna sprawa.HH zwykle to tu i teraz,czasem może zahaczaja o przeszłość.Dlatego,opisujac realizm,artysta nie móze gdybać lub chcieć...Musi powiedzieć co jest złe albo do naprawy teraz,a nie jak chce zeby wyglądał świat bez wcześniejszej deklaracji na czym zmiany były poparte...
 
Do góry