morfologia RDW-CV

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
Właśnie odebrałam swoją morfologię i wszystkie wyniki mam w normie za wyjątkiem RDW-CV norma to 11,5-14,5 a ja mam -11,1 czy to wogóle może być na minusie??

Błagam o jak najszybsza odpowiedz. ;(
 

Chinidinum

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2007
Posty
117
Punkty reakcji
0
A czy Ty dobrze odczytałaś wartość RDW ? Bo wartość: -11,1 jest znikomo prawdopodobna. Jestem pewien, że podana przez Ciebie wartość jest dodatnia, a nie ujemna - tym bardziej, że pozostałe wyniki są prawidłowe, zapewne po prostu źle to odczytałaś - nie powinnaś się tym przejmować. Jeśli już wartość RDW jest nieprawidłowa to zwykle jest podwyższona, a nie zaniżona. Ale oczywiście wyniki powinien obejrzeć lekarz.
 

Chinidinum

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2007
Posty
117
Punkty reakcji
0
A ja mam zsaniżone. I to sporo. Nie pamiętam ile, bo zgubiłam kartkę, ale co to może oznaczać?

Zaniżone RDW może mieć dwie przyczyny i świadczy o tym, że obecne w organiźmie erytrocyty nieznacznie różnią się między sobą wielkością. Jedną z przyczyn może być makrocytoza, inaczej anemia makrocytyczna (macrocytic anemia), w której czerwone krwinki nie są produkowane w wystarczającej ilości, a te obecne charakteryzują się dużą, nieprawidłową wielkością (mają dużą objętość), w tym przypadku RDW też zwykle w normie. Drugą przyczyną może być mikrocytoza, inaczej anemia mikrocytyczna (microcytic anemia), gdzie krwinki czerwone są produkowane również w niewystarczającej liczbie i charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż być powinny (tutaj mają małą objętość), w tym przypadku RDW również bywa zwykle w normie. Ogólnie zaniżone RDW rzadko świadczy o jakimś poważnym stanie chorobowym, tym bardziej przy pozostałych, prawidłowych wartościach morfologii.
 

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
A czy Ty dobrze odczytałaś wartość RDW ? Bo wartość: -11,1 jest znikomo prawdopodobna. Jestem pewien, że podana przez Ciebie wartość jest dodatnia, a nie ujemna - tym bardziej, że pozostałe wyniki są prawidłowe, zapewne po prostu źle to odczytałaś - nie powinnaś się tym przejmować. Jeśli już wartość RDW jest nieprawidłowa to zwykle jest podwyższona, a nie zaniżona. Ale oczywiście wyniki powinien obejrzeć lekarz.

Przy innych wynikach(liczbach) nie mam minusa przed, ale przy RDW-CW mam
chyba, ze to jakis myślnik oznacza, a ja jestem głupia i dla mnie to minus...nie wiem... :(

Dziękuję za odpowiedzi :)
 

Chinidinum

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2007
Posty
117
Punkty reakcji
0
Eee ja osobiście uważam, że nie ma się czym przejmować, ale do lekarza profilaktycznie należy pójść z tymi wynikami dla Twojego świętego spokoju. :)
 
Do góry