Jaką rolę pełni pamiętnik Starego Subiekta? "Lalka"

Status
Zamknięty.

PaoDeAcucar

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
241
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
czarodziejka z księżyca...:D
No to jak w temacie czy wie ktoś coś na ten temat bo ja chyba nic...Tylko tyle,że nawiązują do epoki romantyzmu bla bla bla...Strasznie mi potrzebne są jakies pomysły na ten temat... :eek: :niepewny: :mruga:
 

sali mali

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2007
Posty
129
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Bielsko - Biała
Kleska ideologii romantycznej ukazana zostala w powiesci glownie na kartach pamietnika starego subiekta oraz w osobie rzeckiego. Bohater wiaze nadzieje polityczne z osoba napoleona 3 i jego syna. Wierzy w pomoc mocarstw zachodnich, zwlaszcza francji, w dziele odzyskania prz polske niepodleglosci. Z idea napoleonska do ktorej szacunek i sympatje pan ignacy odziedziczyl po ojcu, zwiazane sa takze marzenia wolnoscowe oraz nadzieje na wprowadzenie zasad demokracyjnej rownosci. piekne to marzenia i idealy bohaterstwa narodoew walczacych o wolnosc ale rzecki ze swymi pogladami jest w powiesci postacia calkowicie osamotniona, zostal przedstawiony jako nieszkodliwy, symaptyczny ale nieco smieszny dziwak. mino kleski jego przekonan politycznych, prus przyznaje mu jednak racje moralne w ocenie wpolczesnosci. w dusznej atmosferze powiesci, w atmosferze "spolecznego rozkladu" jednym epizodem, w ktorym zycie ludzcie nabiera sensu, godnosci i piekna jesy wegierska kampania rzeckego. dla wokulskiego mino niecheci, z jaka mowi o swym udziale w powstaniu, przeszlosc powstancza i syberyjskie zeslanie sa najwazniejszymi miarnikami jego wartosci. rzecki nie jest w stanie pojac panujacego i zdobywajacwego sobie rzesze zwolennikow materializmu, chorobliwej checi zysku, jaka ograniete jest wspolczesne mu pokoloenie polakow. z pelna smutku zaduma obserwuje odrzucanie idealow wolnosci, rownosci, brayterstwa narodow, patryjotyzmu i solidarnosci w wlace o wolna ojczyzne. zarowno rzecki jak i wokulski sa idealistami. w swiecie powiesciowym skazani sa na przegrana. byc moze sprawiedliwosc oddadza im przyszle pokolenia ktore docenia prawdziwa wartosc ekonomicznych zyskow wokulskiego, genialnych wynalazkow ochockiego i geista oraz piekno i czystosc cywilizacji i tak zdaje sie myslal rowniez prus, ktroy kazal ochockiemu stanowczo stwierdzic "cywilizacji nie stworzyli ani filistrowie, ani geszefciarze, lecz wlasnie tacy wariaci... Gdyby rozum polagla na mysleniu o dochodach, ludzie do dzisiejszego dnia byliby malpami"

Uff ;) Mam nadzieje ze sie cos z tego przyda. Pozdrawiam i przepraszam za błędy ale nie miałam już siły pisać tego z polskimi znakami ;)
 
G

germanistka89

Guest
Dawno czytalam te ksiazke, ale coz ... pamietnik starego subiektna pelni fuknkcje taka ze dzieki niemu mozemy cofac sie w przeszlosc ... retrospekcja ... wspomnienia siegaja poczatkow wieku 19, do powstania styczniowego 1984 ... itd.
I tylko taka ma funkcje pamietnik strego subiekta
:)
 

lenulka

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2006
Posty
1 424
Punkty reakcji
0
germanistka89a co to za data koło powstania styczniowego"1984" :mruga: 1863 moze.

Rzecki wspomina o swoim dziecinstwie lata 30 i o okresie napoleońskim (losy jego ojca) oraz o swoim udziale w walkach na Węgrzech
 
G

germanistka89

Guest
germanistka89a co to za data koło powstania styczniowego"1984" :mruga: 1863 moze.

Rzecki wspomina o swoim dziecinstwie lata 30 i o okresie napoleońskim (losy jego ojca) oraz o swoim udziale w walkach na Węgrzech


uuu wow :] Pomylało mi się :D:D:D:D 1864 :p tak ciagle myslalam :D ale spoko, 1863 :D Fakt :)
 

niunia5525

Nowicjusz
Dołączył
3 Październik 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
Hej :):) mam taki temat " Pamiętnikarz jako autor , narrator i bohater swojego dzieła . I na wybranych przykładach mam przedstawić rożne sposoby ich realizacji "
Mam takie ksiazki :
-Jan Chryzostom pasek pamiętniki
-lalka Bolesława Prusa

pomóżcie mi jakoś to zacząć pisać :):) Z góry dziękuje :):):):) te role :):)
 
Status
Zamknięty.
Do góry