usprawnij swojego WINDOWSA

Misiek Michał:p

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
83
Punkty reakcji
1
Miasto
Z dalekiej PÓLNOCY
Tylko ostroznie nie wszystko mozna na raz i ....a zresztą...Wybierajcie co wam jest potrzebne a nie jak leci.


Poniżej triki związane z graficznym interfejsem, poprawiające komfort pracy choć niekoniecznie wpływające na wydajność systemu jako taką.

Wyłączenie BallonTips (baloników z podpowiedziami)

Te denerwujące baloniki z podpowiedziami można w łatwy sposób wyłączyć poprzez edycję rejestru:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

Wartość EnableBalloonTips ustawiasz na 0. Jeżeli taka wartość NIE istnieje to ją tworzysz.

Plik który to zrobi za ciebie: balloondisable.reg
Szybsze wyświetlanie ikon w menu Start i Programs


Masz ustawione mniejsze opóźnienie wywoływania menu start lecz ikony ładują się potwornie długo???

Odśwież więc cache ikon poprzez skasowanie ukrytego pliku IconCache.db zlokalizowanego w twoim profilu:
C:Documents and SettingsTwój profilLocal SettingsApplication Data
Po kasacji plik sam się zregeneruje.


Szybsze wyświetlanie ikon w Mój komputer

Za każdym razem gdy otwierasz Mój komputer jest uruchamiane automatyczne szukanie plików i drukarek sieciowych. To opóźnia czas wyświetlania się ikon. Łatwo możemy to zmienić. Otwórz Mój komputer i przejdź do:

Tools (Narzędzia) >>> Folder Options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

W opcjach odznacz Automatically search for network folders and printers (Automatycznie wyszukuj foldery sieciowe i drukarki).

Opcja ta jest domyślnie zdeaktywowana jeśli twój komputer przyłączy się do domeny.
Szybsze wyświetlanie obiektów w widoku Detale


Podglądając pliki w Windows Explorer za pomocą widoku Details pokażą się różne atrybuty powiązane z danym typem plików np. format, rozmiar obrazka, czas trwania utworu itd. Niektóre z atrybutów muszą być uzyskane z indywidualnych plików gdy klikniesz na dany folder. Podglądając folder z dużą ilością dużych plików np. medialnych mp3 czy avi Windows Explorer odczytując info z każdego z nich może się zacinać. Problem ten można wyeliminować poprzez deaktywację wyświetlania niechcianych atrybutów:

1. Otwórz Windows Explorer
2. Przejdź do folderu, który chcesz zoptymalizować
3. W widoku "Details" kliknij prawym na pasek grupujący nazwy atrybutów
4. Z menu kontekstowego odhaczykuj te które uznasz za zbędne


Wydajność i wygląd nie idą w parze a ich pogodzenie ze sobą jest dużą sztuką wymagającą kompromisów. W tym kontekście znaczy to: im ładniej tym wolniej.


Wyłączenie Luny:


Luna to domyślny styl gwarantujący "nowoczesny" wygląd XP. Kompozycje pulpitu i skóry głównie prócz tego że wyglądają pożerają zasoby systemowe. Wyłączamy więc Lunę poprzez:

prawy klik na pulpit >>> Properties (Właściwości) >>> Appearance (Wygląd)

W menu Windows and buttons (Okna i przyciski) zmieniamy opcję Windows XP Style (Styl systemu windows xp) na Windows Classic Style (Styl klasyczny windows).

Jednak prosta zamiana na Windows Classic to za mało. To tylko powoduje że skóry wyglądają jak te z Windowsa 2000 ale obciążenie systemu jest takie samo bo odpowiedzialna za nie usługa startuje automatycznie i nadal pracuje w tle! Trzeba ją więc wyłączyć:

Start >>> Run (Uruchom) >>> services.msc

Znajdź tam procedurę o nazwie Themes (Kompozycje). Kliknij w nią podwójnie i w Startup type (Typ uruchamiania) wybierasz Disabled (Wyłączona). Klikasz przycisk STOP a potem OK.
Wyłączenie dodatkowych efektów wizualnych:
XP posiada dość sporo graficznych bajerów (cieniowanie, przeźroczyste okienka...itd) uruchamiających się domyślnie. To spowalnia i zabiera tylko czas prockowi. Wyłączasz te dodatki poprzez:

prawy klik na My Computer (Mój Komputer) >>> Properties (Właściwości) >>> Advanced (Zaawansowane)

W sekcji Performance (Wydajność) klikasz w guzik Settings (Ustawienia) i Visual Effects dobierasz stosownie do swoich potrzeb opcje:


Adjust for best performance (Dopasuj do największej wydajności) - zostaną wyłączone wszystkie efekty i cały Windows zrobi się "Classic"

Let Windows choose the best... (Niech system Windows...) - Windows niby sam dobierze optymalne rozwiązanie

Custom (Własne) - sam wybierasz, które opcje włączyć, a które nie.

Ostrzegam tych co lubią wodotryski: Im mniej zaznaczonych będzie opcji tym system będzie działał szybciej lecz gorzej wyglądał. Szukajcie kompromisu. Jeśli ktoś naprawdę nie chce stylu Classic i pragnie zachować nowy look to powinien zostawić te oto opcje:

Smooth edges of screen fonts (Wygładzanie krawędzi czcionek ekranowych) - likwiduje "ząbkowanie" i "zygzakowatość" liter

Use drop shadows for icon labels on the desktop (Użyj cieni dla etykiet ikon pulpitu) - tworzy przeźroczyste tło dla napisów ikon na pulpicie.

Use Visual Styles for windows and buttons - ładuje owe style srebrny/oliwkowy.... z miękkimi krawędziami

Use common tasks in folders - dodatkowe akcje umieszczone po lewej stronie podglądanych folderów. Niekonieczne.

Jesli sie to komus przydało to moge wiecej pisac ,mam dobre znajomosci :]
picasso
 

XADK

Nowicjusz
Dołączył
4 Maj 2005
Posty
1 042
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Child of the moon
Bardzo fajnie napisane, tylko mam jedno pytanie:

Jakiej wersji Windows'a ten temat dotyczy???

Moze jest to gdzies napisane, ale nie zuwazylem. Jezeli tak to z gory przepraszam, ale wole sie upewnic :D
 

Misiek Michał:p

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
83
Punkty reakcji
1
Miasto
Z dalekiej PÓLNOCY
XADK napisał:
Jakiej wersji Windows'a ten temat dotyczy???

a faktycznie ojojo to z pospiechu :rotfl: hmmm lepiej przejrze te komenfy które tu walnąłem.Oczywiscie że pisałem i sprawdzałem to na swoim XP Home edition i prof.
Pozdrawiam i sorry za niedociagniecia.no tak istotne w sumie

Ah te twoje WILCZE oczy. :rotfl:

[ Dodano: 9 Maj 05, 20:33 ]
No to uczymy sie razem DALEJ!!! :)

Oczyszczanie pulpitu

Jedną z przyczyn wolnego ładowania się pulpitu jest jego "graficzna" zawartość: tapeta i ikony urozmaicone wspomnianymi już wcześniej efektami wizualnymi. Wpływ ma również ilość ikonek gdyż każda z nich jest ładowana do RAMu. Idealnym rozwiązaniem byłoby mieć tą przestrzeń całkowicie pustą. Z drugiej strony istnienie skrótów na pulpicie jest przydatne i wiem jak trudno pozbyć się ulubionej tapetki (mnie się to nie udało hahaha!). A więc kompromis: ograniczenie ilości tych elementów do niezbędnych.

Desktop Cleanup to narzędzie XP zajmujące się porządkami na pulpicie na bazie przenoszenia nieużywanych skrótów do innego folderu (nie korzystam ... hehehe!). Dostajemy się do niego:

prawy klik na pulpit >>> Properties (Właściwości) >>> Desktop (Pulpit)

Klikamy przycisk Customize Desktop (Dostosuj Pulpit) i klikamy Clean Desktop Now (Oczyść pulpit teraz). Zostaniesz poproszony o wskazanie folderu do którego nastąpi przerzucenie tych skrótów.
Wyłączenie dźwięków

Windows o pewnych zdarzeniach (np. błąd, zamykanie systemu) informuje charakterystycznymi dźwiękami. Dźwięki konsumują troszkę zasobów systemowych. Nie są to operacje bardzo zasobożerne niemniej na słabym komputerze wyłączenie ich może okazać się pomocne. Dodatkowym bonusem będzie możliwość skasowania zawartości folderu C:WINDOWSMedia grupującego pliki dźwiękowe.

Control panel (Panel sterowania) >>> Sounds and Audio Devices (Dźwięki i urządzenia audio) >>> Sounds (Dźwięki)

Jako Sound scheme (Schemat dźwięków) wybierz No sounds (Bez dźwięków).

uuuuu teraz bedzie ciekawie :)


Zmiana ekranów startowych
Pozbycie się logo Windowsa na czarnym tle z tymi migającymi kwadracikami może przyśpieszyć proces startu. Dokonujemy tego edytując plik boot.ini:


Control panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (zaawansowane) >>> Startup and Recovery (Uruchamianie i odzyskiwanie)

Klikasz Settings (Ustawienia) i guzik Edit. Otworzy się okno pliku boot.ini, w którym po /fastdetect dopisujesz /noguiboot. Wklejam jako ściągę mój boot.ini:

QUOTE
[boot loader]timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noguiboot


Skutkiem będzie zamiast tego logo kompletnie czarny ekran przez dłuższą chwilę. Nie przestrasz się! Brak tej powłoki może spowodować, że nie zobaczysz żadnych komunikatów startowych (chkdsk, convert ... ), ale jeśli system ci pracuje prawidłowo nie powinieneś się tym martwić. Jeśli ta operacja cię nie usatysfakcjonuje ponownie zedytuj boot.ini usuwając dodany wcześniej wpis. I wszystko będzie po staremu.

Usunięcie ekranu Zapraszamy

Control panel (Panel Sterowania) >>> User Accounts (Konta użytkowników)

Kliknij w Change the way user log on or log off (Zmień sposób logowania lub wylogowywania użytkowników) i odznacz tam opcję Use the Welcome Screen.... (Używaj ekranu powitalnego.....).

To spowoduje pojawienie się, znanego z windy 98, stylu klasycznego logowania z okienkiem, w którym się wpisuje swoje imię i hasło. By ominąć pojawianie się tego okna i uciążliwe wklepywanie swoich danych za każdym startem systemu potrzebujesz dokonfigurować automatyczny sposób logowania cię. O tym w następnym poście. Po restarcie kompa napis "Zapraszamy" już się nie pojawi. Natomiast przed pojawieniem się tapetki pulpitu mignie przez milisekundę takie małe okienko.

UWAGA: Wpisując nieprawidłowe hasło pozbawisz się możliwości uruchomienia systemu! Jeśli jednak pomyłka miała miejsce przytrzymaj klawisz Esc w trakcie rozruchu.
a teraz coś powaznijeszego


Ratunku! Nie pamiętam mojego hasła!

Odzyskanie hasła na XP teoretycznie jest niemożliwe gdyż XP jest bardziej zabezpieczony niż Windows 98. Zaszyfrowane hasło jest zlokalizowane w ukrytym pliku SAM (C:WINDOWSsystem32config). Ten plik jest częścią rejestru zapisaną w formacie binarnym. Więc jeśli marzysz o czymś takim jak prawy klik na plik i Otwórz za pomocą i podglądnięciu hasła jak to było w Windows 98 z plikiem haseł PWL to zapomnij o tym raz na zawsze! Co więc można zrobić?

1. Ściągnięcie specjalnego bootdiska NT Password & Registry Editor. Jest to bootdisk linuxa mający zdolność widzenia haseł i rejestru Windows. On zresetuje hasło którego ty nie pamiętasz.

2. Podobna akcja to start z bootdiska win 98 (jeśli masz XP na FAT32) lub z bootdiska NTFSDOS (jeśli masz XP na NTFS) i zmiana nazwy pliku SAM np. na SAMOLD. Jeśli masz możliwość przepięcia dysku na inną maszynkę to ten plik jest osiągany jeszcze łatwiej. Po tej akcji restart kompa co utworzy nowe konto administratora z pustym hasłem.

3. Shackowanie pliku SAM czyli ekstrakcja zaszyfrowanej zawartości na format tekstowy. Trudne i nie dla amatorów.

4. Niestety ............reinstall systemu................
 

Misiek Michał:p

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
83
Punkty reakcji
1
Miasto
Z dalekiej PÓLNOCY
XADK napisał:
dzieki za informacje Hyhy

Nie ma sprawy.Jak bede miał czas i checi to popisze wiecej.
Pozdrawiam :)

[ Dodano: 10 Maj 05, 23:35 ]
cd.

Ograniczenie ilości ładujących się czcionek

Wiele plików ładujących się ze startem systemu to właśnie czcionki. Prawdopodobnie używasz tylko część z nich. Te nieużywane przez ciebie przenieś do osobnego folderu. Pamiętaj jednak, że nie będziesz mógł już z nich więcej korzystać w takich edytorach tekstu jak Word czy Notepad.

1) Utwórz sobie w dowolnej, wygodnej dla ciebie lokalizacji, nowy folder na czcionki
2) Przejdź do: Control panel >>> Fonts i przenieś stamtąd wybraną grupę czcionek do nowego folderu
3) Zrestartuj kompa i sprawdź czy dało to jakikolwiek efekt. Jeśli nie to przywróć czcionki z powrotem na swoje miejsce.

Darmowy program do usuwania nadmiaru czcionek: Font Frenzy.
Deaktywacja nieużywanych portów i urządzeń

Sprytnym trikiem na przyśpieszenie startu systemu jest deaktywacja nieużywanych urządzeń. Np. jeśli nie masz nic podłączone na portach USB lub COM ich obezwładnienie da szybszy start. Będzie o tym jeszcze mała wzmianka przy dyskach.

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> Hardware (Sprzęt) >>> Device Manager (Menadżer urządzeń)

I z prawokliku na dane urządzenie deaktywujesz je.


Prefetching

Prefetching, ściśle powiązane z Layout Optimalization, odpowiada za monitowanie plików użytych podczas startu systemu i aplikacji i tworzenie dla nich specjalnego cache powodujące ich szybsze uruchamianie.
Funkcja ta wykorzystuje dodatkowe miejsce - folder C:WindowsPrefetch - gromadzące skróty do ostatnio używanych programów w postaci specjalnych tymczasowych plików o rozszerzeniu *.pf np. SLSK.EXE-249BEE7E.pf lub SVCHOST.EXE-3530F672.pf. Pliki te to listy plików wymaganych do uruchomienia systemu czy danej aplikacji.


Optymalizacja Prefetching:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSessionManagerMemory ManagementPrefetchParameters

EnablePrefetcher jest ustawione domyślnie na 3. Wartość ta może przyjąć następujące liczby:

0 - wyłączone
1 - włączone dla startu aplikacji
2 - włączone dla startu systemu
3 - włączone dla startu systemu i aplikacji
Zalecane jest mieć tą funkcję włączoną. Z kolei prawdą jest, że Prefetching zajmuje miejsce na dysku, wymusza stałą obecność monitoringu puszczonych w ruch aplikacji i jest pamięciożerne. Wyłączenie tej funkcji lub uaktywnienie jej tylko dla plików boota pozwoli na uwolnienie zasobów systemowych i oszczędzenie miejsca na dysku. Można spróbować to całkowicie wyłączyć mając mało RAMu (poniżej 128). Należy to przetestować wnikliwie gdyż na różnych komputerach i różnych konfiguracjach skutki tej akcji mogą być diametralnie różne! Z pewnością wyłączamy jednak przeprowadzając jakieś testy/benchmarki, gdyż jej działanie zafałszowuje wyniki.

By nowe ustawienia zostały uwzględnione resetujemy kompa.


Okresowe czyszczenie folderu Prefetching:

Często zawartość tego katalogu się starzeje i zawiera nieadekwatne skróty. Należy więc co pewien czas oczyszczać ten folder, jednak nie częściej niż raz na 1-3 miesięcy w przeciwnym przypadku ta funkcja nie ma sensu!!! Np. jeśli ktoś będzie czyścił ten folder przy każdym starcie Windows to odniesie to skutek przeciwny do zamierzeń czyli ostre spowolnienie!


Start >>> Run (Uruchom) >>> Prefetch
Przyciskamy Ctrl-A i kasujemy.

Windows XP Prefetch Clean And Control (freeware) - Programik, który czyści loga funkcji prefetching i kontroluje jej parametry:


Parametr /prefetch:1

Jest również możliwość o wiele szybszego (nawet do 50x) uruchamiania wybranych aplikacji poprzez wykorzystanie specjalnego przełącznika /prefetch:1. Domyślnie jest on ustawiony dla tylko jednej aplikacji czyli Windows Media Playera.

1. Klikamy prawym na skrót wybranego programu i klikamy na Właściwości.
2. W okienku w linii ścieżki dostępu do exe programu dopisujemy na samym końcu /prefetch:1.

UWAGA: Przełącznik ten działa dla większości ale NIE dla wszystkich aplikacji! Próba uruchomienia programów, które tego nie akceptują zwróci błąd typu "program jest nieprawidłowy". Wtedy wystarczy po prostu usunąć dodany przełącznik.

No tyle DOBRANOC ZAINTERESOWANYM !!!
 
F

faithless

Guest
Wielkie dziekj :* JESTEŚ WSPANIAŁY !!!!!!! Proszę o więcej bo to takie ciekawe :)
Pozdrawiam :)
 
Do góry