FAQ Sprzęt - przyspiesznie - optymalizacja -problemy

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Częste resety, zwiechy, ekrany BSOD

Uwagi Ogólne

Zwróć uwagę kiedy,jak często występuje dany problem i co go powoduje - np. włączenie jakiegoś programu (gry), użycie jakiegoś urządzenia, połączenie z internetem ...

W przypadku "Blue screen'ów" (niebieskie ekrany, BSOD) wchodzimy na stronkę http://search.microsoft.com/ i wpisujemy tam numer błędu (0x0000000A) lub nazwę błędu (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL)

Sprzęt

Nie kręcony:

1. Procesor może się przegrzewać - należy przeczyścić lub wymienić chłodzenie, sprawdzić ilość pasty pod chłodzeniem.
2. Zasilacz może być za slaby do konfiguracji - większość standardowych zasilaczy nie nadaje się do mocnego sprzętu, ponieważ "nie wyrabiają".
3. Dysk może być uszkodzony - bad sectory (naprawić może "HDD Regenerator", źle ustawione zworki, źle podpięte taśmy ...
4. Taśmy i kable - czasami pomaga odłączenie i podłączenie niektórych kabli i wtyczek.
5.Niektóre urządzenia lubią zabierać zasoby innych. Należy sprawdzić w Windowsie, czy nie ma konfliktów. Jeśli występują to można przełożyć jedno lub kilka urządzeń do innych slotów PCI.

Kręcony:

Do kręcenia potrzebujemy zasilacza, który to wytrzyma, dobrego chłodzenia, wiedzy (FAQ Tuning) i przed wszystkim zdrowego rozsądku ;-)

1. Procesor - jeśli po kręceniu komputer się restartuje (pracuje niestabilnie), można poprawić to przez podniesienie napięcia - NIE W NIESKOŃCZONOŚĆ!
2. Karta graficzna - tak jak wyżej (jeśli chodzi o rdzeń), na pamięciach pojawiające się artefakty dają znać, że jest to maks naszych możliwości, przy obecnym chłodzeniu ...
3. Pamięci - gdy włącza się scandisk przy bootowaniu, występują błędy przy kopiowaniu i resety oznacza to, ze pamięci maja dość. Można wtedy dać większe opóźnienia (zwiększyć timingi), podnieść napięcie ...

Sterowniki

1. Sterowniki w wersji BETA mogą być głowna przyczyną niestabilności systemu.
2. Najlepiej jest zainstalować sterowniki ze strony producenta do konkretnego sprzętu.
3. Jeśli sterownik powoduje problem to należy zainstalować jego nowszą lub starsza wersje.


Wirusy, robaki i inne szkodniki

Niektóre złośliwe wirusy są zaprojektowane właśnie tak aby wywoływać zawieszanie się peceta ...Zalecanie wtedy jest:

1. Zainstalowanie oprogramowanie zwalczającego robactwo/reklamy -np. Ad-Aware, Spybot
2. Firewall+dobry program antywirusowy.
3. Wszystkie dostępne łatki/upady do systemu - np. Autopatcher.

Zacinanie się programów

1. Jeśli to możliwe, należy program odinstalować i zainstalować od nowa.
2. Przed instalacją dobrze by było posprzątać w rejestrze (np. za pomocą RegCleaner), aby pozbyć sie starych ustawień programu, które mogą powodować błędy.
3. Możliwe, że niektóre programy - Outlook Express (msimn.exe), Internet Explorer (iexplore.exe) czy Explorer (explorer.exe) zawieszają się tylko na naszym koncie ... wtedy tworzymy nowe konto i jeśli na nim nie występują błędy to przenosimy stare ustawienia,a poprzednie konto wywalamy ...

Jak pomóc przy pisaniu FAQ?

- proszę zwracać szczególną uwagę na błędy ortograficzne
- jeśli napisałeś już posta i chcesz dalej coś dopisać użyć funkcji EDYTUJ
- masz pytanie ? wyślij je do mnie na pw. aby nie robić OT
- proszę nie używać emotikon przy pisaniu postów
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
3. Dysk może być uszkodzony - bad sectory (naprawić może "HDD Regenerator", źle ustawione zworki, źle podpięte taśmy ...

programowo nie naprawisz uszkodzenia fizycznego którym jest bad sector.

Oczywiście :) Słuszna uwaga :) - Rainingman
 

przemcio1

Nowicjusz
Dołączył
16 Październik 2006
Posty
460
Punkty reakcji
1
Miasto
z US i A :D
Przyspieszanie Windows i sprzętu.

  • Czy wiesz, że Twój system jest wolniejszy niż mógłby być?
  • Posiadasz nową kartę graficzną, szybki procesor, a mimo tego wydajność twojego systemu jest mała?
  • Dzięki moim poradą dowiecie się jak przedłużyć okres dobrego funkcjonowania naszego systemu.

Zacznijmy od sprzętu i ewentualnych nieznacznych jego zmian

cooler: BOX'owy nie jest aż taki głośny (zwłaszcza po obniżeniu napięcia), jednak dla osób ceniących ciszę i/lub wydajność mogę polecić coolery z serii Pentagram, Artcic Freezer, Gigabyte Ultra Silent
karta graficzna: aby polepszyć możliwości podkręcania może się okazać niezbędna zmiana chłodzenia, w sklepach można dostać zestaw Revolteca (cooler, 8 radiatorków na pamięci, pasta) za niecałe 50zł
pamięć: jeśli płyta obsługuje tzw. Dual-Channel to koniecznie upewnijmy się, że mamy 2 moduły pamięci, ważne jest to zwłaszcza w procesorach Intela, które są wrażliwe na pasmo przepustowości pamięci
zasilacz: jeśli odkryjemy w komputerze wynalazki w stylu Codegena/Rubikona/L&C/Q-Tec'a to warto pomyśleć o wymianie, chociażby na Fortrona 300w, dostępnego na Allegro w cenie 35-50zł
obudowa: pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę na wentylację samej obudowy, nic nie pomoże najlepszy cooler na procesor, gdy powietrze nie ma gdzie wlecieć i wylecieć z obudowy. W większości wypadków wystarczy jeden wiatrak z przodu (wdmuchujący) i jeden z tyłu (wydmuchujący). Jeśli nasza obudowa ma miejsce na wentylator na samej górze (w "suficie") to tam także warto zamontować wiatrak


Podkręcanie karty graficznej (na przykładzie Palit GF6200a pamięć 64bit )

Przypomnę, że rdzeń testowej karty jest taktowany zegarem 350MHz, natomiast zegar pamięci to 250MHz (500ddr). Zwracam uwagę, że pamięć jest 64-bitowa, więc karta nie należy do szybkich. Jednak jest to pamięć DDR2, która mimo większych opóźnień w stosunku do pamięci DDR może pracować z dużo wyższymi zegarami. Dodam jeszcze, że większość kart GF6200a (opartych na rdzeniu NV44a) ma niemiłą przypadłość - jakiekolwiek podkręcenie rdzenia wiąże się z zawieszeniem komputera. Lekarstem na to są odpowiednie sterowniki, np. ForceWare 81.26. Kartę, podobnie jak procesor, warto przetaktowywać niewielkimi krokami (polecam program RivaTuner lub PowerStrip) i za każdym razem sprawdzać w jakimś benchmarku (seria 3dmark, AquaMark) jak wygląda obraz. Jeśli widoczne są kropki, kreski lub brakuje tekstur oznacza to zbyt duże taktowanie i należy je obniżyć. Po znalezieniu stabilnych wartości warto przeprowadzić dłuższy, nawet kilkugodzinny test - oczywiście nie zapomnijmy o sprawdzaniu jakości obrazu. Ostatecznie karta podkręciła się do 440MHz dla rdzenia i 425MHz (850ddr) dla pamięci.

Defragmentacja


Jeśli wykonujemy wiele operacji na dysku twardym możemy być pewni że po pewnym czasie niektóre fragmenty plików znajdą się w nieodpowiednich alokacjach Woluminu, co powoduje nieład całej struktury katalogów na dysku tym samym miejsce na dysku będzie rozrzucone w różnych jego miejscach. Defragmentacja dysku twardego pozwoli by wszystkie fragmenty plików były posegregowane w odpowiednich lokacjach zwiększy to prędkość odczytu danych z dysku twardego a przy okazji zwolni trochę miejsca.

Sposób wykonania defragmentacji:
Start >>> Akcesoria >>>Narzędzia Systemowe >>>Defragmentator Dysków

Jest wiele narzędzi działających szybciej niż defragmentator systemowy, np. O&O Defr ag, Diskeeper, SpeedDisk z pakietu Nortona.

Power Off - Przyspieszamy zamykanie systemu

Często zdarza się, iż komputer z upływem czasu coraz wolniej się wyłącza a nawet pyta nas o potwierdzenie zamknięcia systemu. Jest to spowodowane rosnącą ilością działających w tle aplikacji, które podczas wydania przez nas polecenia zamknięcia systemu muszą zostać zamknięte.

Zajmuje to trochę czasu, który możemy skrócić z poziomu rejestru systemowego.

Uruchamiamy rejestr (Menu Start > Uruchom > wpisujemy regedit i zatwierdzamy eterem), w nim odnajdujemy klucz HKEY_LOCAL_ MACHINE/System/ControlSet001/ Control a w nim wartość WaitToKillServiceTimeOut którą będziemy modyfikować. Wartość ta jest domyślnie ustawiona na 20000 – jest to wartość podana w milisekundach (czyli 20 sekund). Zalecamy obniżyć tą wartość wedle potrzeb, co spowoduje skrócenie czasu czekania systemu na zamknięcie aplikacji działających w tle.

Pamięć Wirtualna

Zwiększenie pamięci wirtualnej-pomocniczej przyspieszy to prace naszego komputera aby zwiększyć pamięć wirtualną wykonujemy następujące kroki.

Klikamy na Mój komputer >>> Właściwości >>> Zaawansowane >>> Wydajność (Ustawienia) > Zaawansowane > Pamięć wirtualna > Rozmiar niestandardowy i w pola MIN i MAX wpisujemy 4096 i klikamy na ustaw. Później postępujemy zgodnie z wyskakującymi poleceniami.


Wyłączamy niepotrzebne usługi


W kwestii wydajności ważne jest oprogramowanie - zwłaszcza usługi systemu i programy uruchamiające się przy starcie. Start >>>Uruchom, wpisz: services.msc - uruchomi się podgląd usług. W testowym komputerze znaczną część z nich można było wyłączyć: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28cc941cafc2d3b6.html


Warto przyjrzeć się też aplikacjom startującym wraz z systemem:


Start->Uruchom, wpisz: msconfig i w zakładce uruchamianie wyłącz zbędne programy.


Prefetching - Czyszczenie pamięci podręcznej


Przejdźmy do usuwania zawartości pamięci podręcznej a mianowicie raz dwa bądź trzy razy w miesiącu powinniśmy wyczyścić zawartość folderu Prefetch, do którego domyślnie prowadzi ścieżka C:\Windows\Prefetch. W jego wnętrzu znajdują się pliki konfiguracyjne wstępnego ładowania programów (mechanizm prefetchingu – monitoringu ładowania aplikacji i często używanych plików).Najlepiej i najprościej jest po prostu skasować zawartość tego folderu.

Odchudzamy interfejs systemu


Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na Mój komputer->Właściwości->Zaawansowane, przycisk Ustawienia w polu Wydajność - warto wyłączyć niepotrzebne elementy graficzne, co poprawi komfort pracy w systemie


(opracowane: przemcio1 i Rainingman)
 

michaloz

[...]
Dołączył
16 Październik 2006
Posty
1 399
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
ptb.
Dodam, że do powiększenia pamięci wirtualnej potrzbne jest wolne miejsce na dysku C: (dlaczego na c? a na d,e,f nie może ?) No tam gdzie się powiększa pamięć wirtualną

Warto też czyści rejestr programem RegCleaner. (Jest wiele więcej programów do czyszczenia rejestru, ale nie pamiętam nazw).
TuneUp Utilities 2004- fajny program, polecam, można nim wszystko wyłączyć, np. ekran wybierania uzytkowników, jak komus sie włącza a jest nie potrzebny, trayikony itd. można nim także wyczyści rejestr
 

sound_wave

Nowicjusz
Dołączył
26 Styczeń 2009
Posty
418
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
NS
a jesli chodzi o te niepotrzebne usługi to mamy wszystko wylaczyc ?
 

nadnarwianka

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2009
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam,
Ja mam taki problem z kierownicą, że kiedy wszystko już zrobię przy niej (wykalibruję ją itp.) włączam grę Rally Championship i tam też wszystko poustawiane, włączam wyścig i jest odliczanie (jak to w rajdach samochodowych) 5..4..3..2..1 i dopiero po uplywie 10-15 sekund kiedy wyścig już trwa, pedały dopiero zaczynają jakby działać, dopiero mogę ruszyć, a tak to w ogóle przez te 10-15 sekund zero reakcji. W dalszej fazie wyścigu już jest wszystko w porządku.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
 

Yvantis69

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
Witam
Mam pewien problem na moim komputerze, otóż gdy gram to co jakiś czas komputer pokazuje blue screen a problemem jest nv4disp.dll , zainstalowałem najnowsze sterowniki i ten problem jest nieco rzadszy ale nadal występuje, próbowałem także ze sterami dołączonymi do karty, nadal to samo, komp ma 3 tygodnie, a temperatura jest w normie, Mój sprzęt:

4 gb ram
procek - 2,6 GHZ dwurdzeniowy
karta graficzna- Geforce 9500 GT
Service Pack 3
Windows XP
Zasilacz 420W

PS. Gdy blue screen wyskakuje to są 2 problemy, jeden z nich to STOP: 0x00000050 a drugi 0x0000008 a pod spodem nv4disp.dll , czytałem na necie ale nic nie zrozumiałem

Jeśli ktoś wie jak rozwiązać problem bardzo proszę o odpowiedź
 

matik199

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam,
Mam problem z moim aparatem marki Premier. Otóż robiłem zdjęcia ale jak się później okazało nie miałem w nim karty SD.
Jak mogę odzyskać tę zdjęcia?
 
Do góry