Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
- - - - -

Wzrost wpływów z Vat ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#1 Kibic Polski

Kibic Polski

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów

Napisano 17 maj 2018 - 06:16

Ktoś mnie ostatnio zapytał jaką mam pewność że wzrost wpływów z Vat wynika z uszczelnienia przepisów

a nie z poprawy koniunktury. "Kopara mi opadła"  bo uświadomiłem sobie że gość bądz co bądz  ma troche

racji.  Zatem jak mają się relacje z tym wzrostem wpływów z Vat i czy można  jedno od drugiego jakoś zrozumiale oddzielić?  

• 0

#2 Herbatniczek

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10417 postów

Napisano 21 maj 2018 - 07:09

Ministerstwo Finansów podało w danych za I kwartał 2018r że wzrost wpływów VAT jest niższy niż wzrost PKB, czyżby maszynka się zacięła ?

• 0

#3 Kaagular

Kaagular

Wyjadacz

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1711 postów

Napisano 21 maj 2018 - 14:31

A czy to jakaś wielka różnica? Wzrost to wzrost. Tym bardziej, że jak jakiś biznes "straci" na zablokowaniu wyłudzania VAT, to przecież podniosą ceny, żeby sobie wyrównać stratę (na czym Państwo zyskuje, ale tracą obywatele). No i oczywiście nie mam na myśli, że ściganie wyłudzaczy jest złe - trzeba to robić, zasady muszą obowiązywać każdego.

• 0

#4 Herbatniczek

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10417 postów

Napisano wczoraj, 07:48

"czy to jakaś różnica ?"

Wybacz ale zasadnicza. Nie jestem wielkim znawcą podatków ale o ile wiem to VAT jest silnie uzależniony od konsumpcji. Konsumpcja wzrasta to i wpływy wzrastają. W pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB doszedł do 5 %. Podano że główny wpływ na to ma konsumpcja wewnętrzna w kraju. Czyli sprzedaje się więcej towarów, które kupują obywatele. A jak sprzedaje się więcej towarów to wpływy z VAT powinny adekwatnie rosnąć. A tymczasem wzrost wpływów z VAT jest mniejszy niż wzrost PKB. Gdyby wzrosły w sposób znaczny inwestycje to byłoby jakieś wytłumaczenie, a te przecież aż tak nie wzrosły.

i postaw sobie wtedy pytanie o co chodzi ? sprzedaż towarów rośnie a wpływy z podatków z tego tytułu spadają ? cuda panie cuda

gdybyś jednak pomyślał i sięgnął do tematu to może byś się dowiedział że aparat skarbowy po prostu się załamał. W zeszłym roku przeżyli ogromną reformę po której były czystki, odeszło mnóstwo doświadczonych pracowników, niedobory są miejscami rzędu 50% stanu. I kto ma teraz uszczelniać ?

• 0

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#5 Kibic Polski

Kibic Polski

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów

Napisano wczoraj, 12:05

Wydaje mi się że Herbatnik ze swoim wywodem może mieć racje. Wzrost PKB powinien skutkować wzrostem wpływów z Vatu.

Może gdyby panowała deflacja brak wzrostu wpływów z Vat mozna tym  było tłumaczyć. Jak to jednak zrobić teraz?

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0