Wzrost wpływów z Vat ?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Ktoś mnie ostatnio zapytał jaką mam pewność że wzrost wpływów z Vat wynika z uszczelnienia przepisów
a nie z poprawy koniunktury. "Kopara mi opadła" bo uświadomiłem sobie że gość bądz co bądz ma troche
racji. Zatem jak mają się relacje z tym wzrostem wpływów z Vat i czy można jedno od drugiego jakoś zrozumiale oddzielić?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Ministerstwo Finansów podało w danych za I kwartał 2018r że wzrost wpływów VAT jest niższy niż wzrost PKB, czyżby maszynka się zacięła ?
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
A czy to jakaś wielka różnica? Wzrost to wzrost. Tym bardziej, że jak jakiś biznes "straci" na zablokowaniu wyłudzania VAT, to przecież podniosą ceny, żeby sobie wyrównać stratę (na czym Państwo zyskuje, ale tracą obywatele). No i oczywiście nie mam na myśli, że ściganie wyłudzaczy jest złe - trzeba to robić, zasady muszą obowiązywać każdego.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
"czy to jakaś różnica ?"

Wybacz ale zasadnicza. Nie jestem wielkim znawcą podatków ale o ile wiem to VAT jest silnie uzależniony od konsumpcji. Konsumpcja wzrasta to i wpływy wzrastają. W pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB doszedł do 5 %. Podano że główny wpływ na to ma konsumpcja wewnętrzna w kraju. Czyli sprzedaje się więcej towarów, które kupują obywatele. A jak sprzedaje się więcej towarów to wpływy z VAT powinny adekwatnie rosnąć. A tymczasem wzrost wpływów z VAT jest mniejszy niż wzrost PKB. Gdyby wzrosły w sposób znaczny inwestycje to byłoby jakieś wytłumaczenie, a te przecież aż tak nie wzrosły.

i postaw sobie wtedy pytanie o co chodzi ? sprzedaż towarów rośnie a wpływy z podatków z tego tytułu spadają ? cuda panie cuda

gdybyś jednak pomyślał i sięgnął do tematu to może byś się dowiedział że aparat skarbowy po prostu się załamał. W zeszłym roku przeżyli ogromną reformę po której były czystki, odeszło mnóstwo doświadczonych pracowników, niedobory są miejscami rzędu 50% stanu. I kto ma teraz uszczelniać ?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Wydaje mi się że Herbatnik ze swoim wywodem może mieć racje. Wzrost PKB powinien skutkować wzrostem wpływów z Vatu.
Może gdyby panowała deflacja brak wzrostu wpływów z Vat mozna tym było tłumaczyć. Jak to jednak zrobić teraz?
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Herbatniczek napisał:
Wybacz ale zasadnicza.
Wybacz ale ja nie do Ciebie...



Kibic Polski napisał:
wzrost wpływów z Vat wynika z uszczelnienia przepisów a nie z poprawy koniunktury

Kaagular napisał:
A czy to jakaś wielka różnica? Wzrost to wzrost.

Pytanie twórcy tematu nie dotyczyło wprost PKB. Jeśli wpływy VAT wzrosły to czy to wynika z większej ściągalności czy z poprawy koniunktury to znaczenie ma chyba tylko akademickie. Czy się mylę? Bo w sumie mogę.

Nawiązując do tego co Ty napisałeś to problem oczywiście jest aczkolwiek nie jestem tu kompetentny. Ewentualnie może to być wzrost sprzedaży towarów niżej oprocentowanych.
Podobnie jest w Urzędzie Celnym. Nie ma komu ceł ściągać od chyba roku czy dwóch, nie pamiętam. Mieli jakąś restrukturyzacje (wchłonął ich US??) i wiedza o cłach zaginęła.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Oczywiście że wzrost to wzrost. Nie jest ważne czemu, jest ważne żeby był. Chodzi mi o to czym on ma "trwale podstawy". Chodzi o to
jak odróżnić wzrost powodowany uszczelnieniem systemu od wzrostu na skutek koniunktury. Po prostu moja "czysta ciekawość".
No ale z drugiej strony myślę sobie że ktoś mądrzejszy niż ja coś mi tu przetłumaczy na skutek czego w "swojej piaskownicy" będę mógł filozofa udawać.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Pińcet+ gospodarę napędza. 3 lata temu ktoś kto miał 8 sztuk dzieciaka dostawał 8 x 50zł rodzinnego. Dzisiaj dostają 7 x pińcet. Rząd mówi wzrost z vatu jest no i jest bo pińcetplusowicze wykupują wszystko. Bum się skończy w chwili w której pińcetki kupią już wszystko co im trza do żywota. Wtedy będą się pasać przed 50" plazmami grając w plejkę a po godzinach oglądać full pakiecik z nc+ a Ty kibicu, bdziesz na to zapiertalał :) Wspomnicie te słowa za 2 latka. Na razie wzrost z vatu hula bo pińcetki kupują. Idą meble, agd, rtv, pc, elektronika ogólna, łachy, remonty chat. Nie zapominajcie jednak że remontu co rok robić nie będą. Stawiam że bum zacznie kończyć się od 2019 :)
Wtedy taki lewus będzie kwiczał przed tv a Wy im w podatkach 3500 rozdacie. Do tego rodzinne i jest 4000.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
dokładnie tak będzie, a jeśli gospodarka światowa dostanie czkawki np. wskutek wojny handlowej to będziemy mieli upadek +
 
S

serwor

Guest
Herbatniczek napisał:
Wybacz ale zasadnicza. Nie jestem wielkim znawcą podatków ale o ile wiem to VAT jest silnie uzależniony od konsumpcji. Konsumpcja wzrasta to i wpływy wzrastają. W pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB doszedł do 5 %. Podano że główny wpływ na to ma konsumpcja wewnętrzna w kraju. Czyli sprzedaje się więcej towarów, które kupują obywatele. A jak sprzedaje się więcej towarów to wpływy z VAT powinny adekwatnie rosnąć. A tymczasem wzrost wpływów z VAT jest mniejszy niż wzrost PKB. Gdyby wzrosły w sposób znaczny inwestycje to byłoby jakieś wytłumaczenie, a te przecież aż tak nie wzrosły.
A pomyslales o eksporcie? To byc może powód że PKB wzrosło wyżej niż vat. Oprócz tego turysci ze wschodu. Kupują towary ale bez vatu
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ale eksport tez stanął w miejscu, pomyślałem o tym przyjacielu
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Eksport stanął bo nie da rady wywieźć paliwka i węgla :D i przywieźć powietrza by se ukroić vatu :D
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tak uszczelnili że nawet normalny VAT nie chce płynąć
 
Do góry