Skocz do zawartości

Witaj!

Zarejestruj się, aby dołączyć do jednej z największych polskich społeczności!

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Czy psu można legalnie bez konsekwencji upitolić ogon?

pies szczeka na swój ogon debil

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

Janusz

Janusz
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 postów
  • PłećMężczyzna

#1 milatam

milatam

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1456 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 10:33

Zapytanie mocno powiązane z tym tematem: http://www.forumowis...szukać-dla-psa/

 

Czy w Polsce legalnie i bez konsekwencji można obciąć psu ogon?

Chodzi o owczarka niemieckiego który znalazł sobie wroga nad własnym zadkiem!

Już z sił opadam widząc jak gryzie sam siebie!

 


  • 0

#2 serwor

serwor

    Forumator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5425 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 14:45

Nie można.

 

Kwestia przycinania psom uszu i ogona uregulowana jest przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856 z późn. zm.).

W świetle przepisu art. 6 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zabieg przycinania psom uszu i ogona, wykonany w celu zmiany wyglądu zwierzęcia, nie zaś w celu ratowania jego życia lub zdrowia, jest przestępstwem.

Nowelizacja tej ustawy, przyjęta przez Zarząd Główny na posiedzeniu w dn. 29.10.2011 mówi dodatkowo, że:

Wszystkie psy urodzone w Polsce po 01.01.2012 r. muszą mieć pozostawione naturalne uszy i ogony. Kierownicy sekcji ras zostają zobowiązani do zaznaczania w protokółach kontroli miotów każdego przypadku ciętego ogona i/lub uszu oraz zgłaszania tego faktu zarządowi oddziału. W rasach, w których występują ogony szczątkowe i/lub skrócone, ogony wszystkich szczeniąt muszą zostać opisane w protokółach kontroli miotów, a następnie w metrykach i rodowodach.

Od 01.01.2012 r. zostaje wprowadzony zakaz wystawiania psów z kopiowanymi ogonami i/lub uszami. Zakaz ten dotyczy wyłącznie psów urodzonych w Polsce po 01.01.2012. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się przyjęcie na wystawę psa urodzonego w Polsce po 01.01.2012 i poddanego zabiegowi kopiowania, o ile zabieg został przeprowadzony z poszanowaniem art.27 Ustawy o Ochronie Zwierząt (DZ.U.1997, nr 111, poz.724).


Ale być może to jest martwe prawo, trzeba spytać się weterynarza.


Użytkownik serwor edytował ten post 13 marzec 2018 - 14:45

  • 0

#3 milatam

milatam

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1456 postów

Napisano 13 marzec 2018 - 15:16

No to mi sie wydaje że raczej będę ratował mu życie, prawda? W razie "W" każdy Sąd przyzna że Owczarek bez ogona to nie było dla wyglądu :-)


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pies, szczeka, na, swój, ogon, debil

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0