Czy zlecenie stop loss jest konieczne?

Moogle

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2009
Posty
273
Punkty reakcji
15
Wiek
36
Miasto
KRK
Stoję przed wyborem brokera, porównuję różne opcje i chcę wybrać tą najkorzystniejszą dla mnie. Stąd właśnie pojawiło się pytanie czy opcja stop loss jest faktycznie konieczna? Korzystaliście z niej?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Wcześniej naucz się pisać zrozumiale! Masz na myśli stop-loss w handlu akcjami spółek? Bo może istnieją inne o jakich nie wiem.
 

Moogle

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2009
Posty
273
Punkty reakcji
15
Wiek
36
Miasto
KRK
A co tu jest niezrozumiałego? Znasz jeszcze jakąś inną definicję wyrażenia "zlecenie stop loss"?
Ale ok. Dla niewtajemniczonych podaję definicję zaczerpniętą z wikipedi:

"Cięcie strat (en. stop loss) - stałe zlecenie giełdowe automatycznej sprzedaży wskazanego papieru wartościowego, waluty lub towaru w momencie gdy cena osiągnie określoną, niską wartość.
Zlecenie typu stop loss jest jednym z narzędzi strategii ochrony kapitału w wypadku nieoczekiwanego ruchu cenowego w dół, która ma zabezpieczyć inwestora przed nadmiernymi stratami. "
Źródło Wikipedia.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Jak dla mnie to trochę lipa jest z tym stop loss, sprzedawać ze stratą to tak średnio, a jest jeszcze jedna opcja - cena może poszybować w dół, Ty zakładasz, że odpije się przy cenie X, a ona odbije się przy cenie Y, już po sprzedaży Twoich akcji, no i co wtedy? Nie dość, że sprzedasz ze stratą, to jeszcze nie zarobisz ;)

A wiadomo... mieć 1000 zł i nie mieć 1000 zł to razem 2000 zł!
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Ty nie udawaj mądrzejszego niż Jesteś. Właśnie po to Masz zrozumiale pisać aby nikt nie grzebał w Wikipedii zastanawiając się czy są inne znaczenia. Poniżej link do rankingu który może być przydatny.
http://www.najlepszekonto.pl/ranking-rachunkow-maklerskich
Wspomniana przez Ciebie opcja jest dla początkujących bądź dla kupujących "niepewne akcje". Pozwala ona pozbyć się ich gdy spadną np o 10%. Ja z niej nigdy nie korzystałem wiec ekspertem tu nie jestem ale moim zdaniem nie należy do niej przywiązywać wagi bo jeśli akcje rosną o 20% to znaczy że wcześniej spadły np o 30%. A co do wyboru rachunku to raczej należy się interesować czy w ofercie
maklera dostaje się program do podglądu notowań giełdowych na żywo taki jak NOL3 w Bossa.pl. O ile wiem to np w mBanku chyba za to jest dodatkowa opłata gdy na Bossa.pl jest za darmo. Bossa.pl to jest ten trzeci rachunek oferowany przez BOŚ.
 

ilkas

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2010
Posty
307
Punkty reakcji
6
Miasto
Kraków
Konieczne może nie, ale przydatne. Wszystko zależy też od tego czy jesteś początkujący czy nie. Ale skoro zakładasz taki wątek to stawiałabym na to że jednak jesteś początkujący i że to będzie Twój pierwszy broker :wink: Moim zdaniem, dla początkujących opcja stop loss jest pomocna. Dobra jest też, jak się gra krótkoterminowo, przy niewielkich kilkudniowych ruchach. Ale potem, jak już analizujesz makro, siedzisz bardziej w temacie i grasz długoterminowo, to już mniej potrzebujesz stop lossów.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
ilkas napisał:
Konieczne może nie, ale przydatne. Wszystko zależy też od tego czy jesteś początkujący czy nie
Oczywistym jest że skoro o to pyta to jest początkującym. Trochę mniej zrozumiałe jest czemu pyta o to tutaj? Przecież to nie jest forum o inwestowaniu a takie wątki mają tu charakter "od przypadku do przypadku". Przecież nikt tutaj nie musiał znać stop-loss. Jakieś minimum wiedzy minimum zaradności trzeba mieć aby na giełdzie odnieść sukces
.
ilkas napisał:
Moim zdaniem, dla początkujących opcja stop loss jest pomocna
Moim zdaniem lepiej jest wiedzieć co i dlaczego się kupuje. A ze się na początku straci to niestety każdego początkującego mniej czy bardziej to spotyka. Ale "jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz"
 

Moogle

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2009
Posty
273
Punkty reakcji
15
Wiek
36
Miasto
KRK
Dzięki za wszystkie odp. Co do samego brokera (bo pojawił się tu proponowany ranking), to ja już mam swoich faworytów, tylko prześwietlam ich właśnie pod kątem różnych opcji i funkcji które proponują. Póki co najbardziej odpowiada mi easyMarkets. Dlatego drążyłem ten temat opcji stop loss, bo min oni właśnie to proponują.
A czemu pytam tu? Pytałem o to w różnych miejscach w sieci, właśnie po to żeby poznać zdanie różnych ludzi, a nie tylko fanatyków siedzących na forexowych forach. I jak widać znalazły się tu osoby, które mają o tym pojęcie. Niestety na tych specjalistycznych forach, język którym piszą jest mi jeszcze obcy hehe. Poza tym mam wrażenie, że tam tych "nowych" traktują mocno z góry, i więcej jest wymądrzania się niż faktycznej pomocy.
A wracając do tematu, liczę się z tym, że i tak na początku stracę. Ale jeśli są funkcje, które zabezpieczają przed dużą stratą, no to czemu z tego nie korzystać?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Moogle napisał:
Dlatego drążyłem ten temat opcji stop loss, bo min oni właśnie to proponują.
Wydaje mi się że każde Biuro Maklerskie ma taka opcję więc nie wierzę aby miała ona istotne znaczenie na wybór BM.
Moim zdaniem dalece bardziej istotne jest to kiedy i jakie akcje na giełdzie chce się kupić czy chce się być spekulantem czy grać pod dywidendę. No właśnie Wiesz już co to dywidenda?


Moogle napisał:
Niestety na tych specjalistycznych forach, język którym piszą jest mi jeszcze obcy hehe
Ale to nie jest coś czego nie można opanować. Jest to np łatwiejsze od nauki języka obcego.
 

Moogle

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2009
Posty
273
Punkty reakcji
15
Wiek
36
Miasto
KRK
No właśnie z tego co się już naczytałem, to nie każdy broker ma u siebie gwarantowany stop loss, bez poślizgu cen i luk cenowych. A to wydaje mi się, że jest ważne.
Już teraz wiem co to dywidenda :tongue:

A z tym specjalistycznym językiem forumowym to oczywiście, że można się tego nauczyć. Taki mam zamiar. Ale wszystko po kolei i w swoim czasie.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Zatem teraz trzeba rozpracować "dzień dywidendy" albo od razu całą drogę z dywidendami związaną. Od stop loose ważniejsze jest jakie akcje i w jakim celu się kupuje.
 
Do góry