na wiosnę ruszamy z robotą

1979Tom

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2017
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam

Jaki projekt domu wybrać z garażem z poddaszem czy bez z piwnicą,chodzi mi o to co jest praktyczniejsze w korzystaniu może ma ktoś którąś z tych opcji albo jakiś inny pomysł to coś podpowiedzcie, plan jest dopiero na wiosnę ale już zaczynam myśleć ??No i jaka umowa ma zostać podpisana na co zwrócić uwagę,co ma w niej być?


pozdrawiam
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Nie zawsze jest tak że sobie sam wybierzesz. Rodzaj podpiwniczenia zależy od gruntu a w szczególności od wód gruntowych. Bez badania gruntu nic nie wymyślisz. Może być tak że będziesz chciał zrobić podpiwniczenie pełne czyli cała piwnica w "ziemi" a teren okolicy Ci na to nie pozwoli (np. pola rolne + górki i pagórki + spływ wód gruntowych na wiosnę przy roztopach = woda gruntowa już 1,5 metra pod ziemią). Nic wtedy nie zrobisz i jedyne rozwiązanie to utwardzony nasyp i fundamenty na nim czyli nad poziomem gruntu. W prawdzie w takim terenie da się wybudować pełne podpiwniczenie na upartego lecz koszt ogromny (izolacja, dreny) a i tak nie ma gwarancji że Ci piwnicy nie zaleje.
Zacznij od geodety i od info dot. gruntu. A co jest bardziej opłacalne? W Polsce króluje tzw. półpełne podpiwniczenie czyli masz pół piwnicy pod poziomem gruntu a pół nad. Wtedy masz okna :) w piwnicy.
Czy jest to praktyczne? Tak, dlatego 90% ludzi takowe wybiera. Czym to się różni od budynku z piwnicą na gruncie?

a) mniejsza wysokość budynku
b) lepsza jakość ogrzewania w stos. do budynków na gruncie! bo jeśli masz piwnicę 1,5m pod ziemią to łatwiej ogrzać całość gdy zamontujesz kaloryfery w piwnicy.
Zimą jest tak że jeśli przy gruncie masz -5C to 1,5m pod ziemią będzie to już -1 a nawet 0 (im głębiej tym cieplej).

Umowa?
Umowę powinien przeczytać ktoś kto się zna. Umowa na budowę ma zawierać wszystko. Wiem że to dziwne i nikt takowych stara się nie stosować no ale...
W umowie przede wszystkim ma być termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz info na temat kar umownych za każdy dzień w przypadku niezakończenia budowy w terminie. To jest podstawa.
Muszą też być zapiski gwarancyjne dot. jakości wykonania budowy. Jeśli budujący nie będzie chciał dać Ci gwarancji na ot by szkielet dachu na okres minimum 5 lat to go olej.
Mam tu na myśli chwilę w której zwykły huraganik zdmuchnie Ci dach w całości...

Na koniec przed wyborem firmy (wykonawcy) sprawdź ( do wglądu) dokumenty firmy:
a) czy gościa regon jest aktywny w ceidg
b) czy gość ma wykształcenie budowlane
c) czy gość ma uprawnienia (prąd, woda, gaz)
d) jakie ma certyfikaty (ocieplenia, docieplenia, dachy, poszycia, okna itp. itd)
e) zrób sobie zestaw ciężkich pytań z terminami budowlanymi z każdego zakresu (stropy, ściany, zbrojenie, elewacje, inst. elektr., gazowa, wodociągowa, dachy) i przy wizytacji specjalisty pytaj, po jakości jego odpowiedzi będziesz widział z kim masz do czynienia bo jeśli zapytasz co to kalenica czy jętka a gość powie NIE WIEM lub będzie się kręcił to wierz mi na słowo honoru że chałupa długo nie postoi...
 
Do góry