Smart dom co sądzicie?

Kamilosh

Nowicjusz
Dołączył
13 Lipiec 2015
Posty
17
Punkty reakcji
1
Co sądzicie o systemach smart dom? Nie mam na myśli żadnego konkretnego, chodzi mi raczej o ideę sterowania domowymi sprzętami, oświetleniem, oknami za pomocą elektroniki czy to smartfonem czy głosem. Mieliście jakiekolwiek doświadczenia z czymś takim? Jak wygląda kwestia kosztów, zabezpieczenia? czy w ogóle działa to tak, jak powinno?
 

pawlo90

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2017
Posty
10
Punkty reakcji
1
doświadczenia nie mam zadnego, ale sam troche bym się bał że jakiś troll zhakuje mi system i nie bedę nawet mógł wejść do domu
 

MIL0SZ

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2015
Posty
16
Punkty reakcji
0
Fajne, ale póki co jeszcze bardzo drogie. Ciekawe jest instalowanie pojedynczych żarówek na wi-fi na przykład, ustawianie i programowanie automatycznego włączania i wyłączania (na przykład jak nie ma Cię w domu), dobra jest też możliwość podłączenia monitoringu sprzed domu do centrum sterującego i podgląd np. na smartfonie. Reszta rozwiązań wydaje mi się raczej przerostem formy nad treścią.
 

diva ziomek

Niepoprawny Humanista
Dołączył
17 Listopad 2006
Posty
1 607
Punkty reakcji
10
Miasto
Oświęcim/Kraków
Rzeczywiście, podgląd na monitoringu okolicy, bądź domu (jak np. zatrudniamy kogoś) jest bardzo przydatne. Znajoma korzysta z takiego systemu, że w pracy od czasu do czasu podgląda co się dzieje u niej w domu. Co do reszty.. to już zależy czy komuś coś takiego jest bardzo potrzebne. Ja mam w formie mobilnej zarządzanie światłem, ale tylko ze względu że było to w bardzo korzystnej ofercie, a wszelkie nastawianie pralek, czy piekarników na smartphone'a.. no cóż.. mi to nie jest do niczego potrzebne :)
 

m_i_o_d_e_k

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2015
Posty
41
Punkty reakcji
0
Mnie się mega podobają głosowe komendy, ale takie coś już musi kosztować majątek :/ Poza tym zastosowań chyba nie ma znowu aż tak wiele.
 

mrrowing

Nowicjusz
Dołączył
28 Wrzesień 2015
Posty
25
Punkty reakcji
0
Niekoniecznie - tzn zależy co uznajesz za majątek. Można kupić głośnik np. Google Home albo Amazon Echo za ~150 dolarów. Jak umiesz podstawowy angielski to się dogadasz. Można go używać osobno jako głośnik bluetooth / timer / stacja pogodowa (ale wtedy 150 dolarów to troche dużo :p) albo połączyć z telewizorem, komputerem, konsolą, oswietleniem, itp itd etc.
 

langolo

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2015
Posty
10
Punkty reakcji
0
Słyszałem, że można go też sparować z oknami i drzwiami :O Otwieranie okien wiadomo, właściwie tylko dla leniwych, ale drzwi + kamerka w wizjerze? Rewelacja! Ja bym tak straszył znajomych :p
 

wo_jtas1k

Nowicjusz
Dołączył
24 Lipiec 2015
Posty
17
Punkty reakcji
1
No można, ostatnio oknoplast wrzucał takie filmiki na swojego youtubea - ale zdecydowanie wolę sterowanie głosem niż apką. Zastanawiam się tylko jak wygląda bezpieczeństwo tego typu bajerów. Rozpoznawanie głosów? Jakieś hasło? Żeby się nie okazało, że jak ktoś z zewnątrz krzyknie "open the door" to się otworzą :D
 

ama_deo

Nowicjusz
Dołączył
4 Wrzesień 2015
Posty
34
Punkty reakcji
1
Tego bym się nie bał akurat, to ma ograniczony zasięg, nikt z zewnątrz nie uruchomi ;)
 

KAIRA

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2015
Posty
6
Punkty reakcji
0
Ale chyba jest tam też jakieś rozpoznawanie głosów, prawda? Samo ograniczenie zasięgu to chyba trochę za mało jak na zabezpieczenie domu. No i skoro z zewnątrz nie działa to co, tylko w środku, do drzwi wewnętrznych?
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
a do tego wszystkiego wystarczy jedynie zrootowany android z ROMem ze stajni ot by AOKP czy też Cyanogenmod + skromne 500MB internetu by... dać się skopiować.
Wtedy kopiujący otrzyma hasła, apki, klucze, id sprzętu, mac i masę innych bo skopiuje sobie kopie zapasową systemowych plików i wgra w identyczne urządzenie hackując ID, MAC i inne.
Na szczęście tego typu bajery w PL są mało popularne więc mało jeszcze ludzi dało się ogołocić do zera.
Trzy lata temu operator zablokował mi kartę SIM i smartfona po IMEI. Powód? Do sieci zalogowały się dwa identyczne urządzenia - mój HTC na Androidzie AOKP oraz inny w tym samym mieście z identycznym Hardware ID, MAC, IMEI oraz IMSI! Wiecie co to IMSI? Numer seryjny przypisany do SIM.
 

tomrok

Zbanowany
Dołączył
19 Październik 2016
Posty
179
Punkty reakcji
2
Opcja ciekawa. Nowe technologie daja możliwość zastosowania w domu wielu wygodnych rozwiązań. Które stają się coraz bardziej przystepne cenowo. Jesli o mnie chodzi to jednym z ciekawszych pomysłów jest system oświetlenia Hue oferowany przez firmę Philips:
https://www2.meethue.com/pl-pl
Jest to osobisty bezprzewodowy system oświetleniowy. Można ustalać barwę i moc światła. Kontrolować to wszystko nawet jeśli nie jest się obecnym w domu.Wygodną opcją jest również stopniowe zwiększanie natężenia światła.Szczególnie w sypialni ( jak się wstaje z rana w zimie)
 
Do góry