"Głodowe" pensje lekarzy rezydentów

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Według portalu bankier.pl, lekarz rezydent zarabia średnio ok 2260 PLN brutto/miesiąc.
Polska wydaje ok 6,5% PKB na służbę zdrowia, podczas gdy Niemcy ok 11,3% a Amerykanie ok 17% - najwięcej na świecie.
Jesteśmyna 34 miejscu świata jeślichodzi o relację PKB do wydatków na służbę zdrowia. Jej jakość pozostawia również wiele do życzenia.
Jakie są Wasze opinie na temat reformy służby zdrowia w Polsce? Od czego należy zacząć?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
od zaraz Minister Morawiecki może przekazać te swoje miliardy z uszczelniania podatków, przecież chwalił się że ma tak dużo że się nie spodziewał

kasa od zaraz i po kłopocie
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Kolega w tytule pisze o lekarzach rezydentach by pytać o reformę służby zdrowia. Mało to logiczne ale niech tam...jeśli chodzi wspomniane pensje to moim zdaniem nie są takie głodowe natomiast rzeczywiście nie powinny być na poziomie kasjera w markecie.
Myślę że tak naprawdę to rezydentom nie o pieniądze tutaj chodzi ale wadliwy system o brak możliwości awansu o zbytnią uznaniowość
ale wiedząc że tego nie zmienią domagają się kasy jakby "na otarcie łez". Jeśli chodzi o reformę służby zdrowia... no w Polsce po 1989
wiele reform było niektóre polegały na tym że coś co dotąd nazywano A teraz "po reformie" nazywa się B i działa nadal "kulawo"
bo prócz nazwy w zasadzie nic więcej się tam nie zmieniło. Ja bym się chyba skłaniał do przemyślanej prywatyzacji służby zdrowia. To jest ryzyko ale leżałem lat temu kilka w prywatnym szpitalu i ku mojemu zdziwieniu leżała tam także z wyglądu 80-letnia kobieta.(JezdemzPiS w innym temacie twierdził że takich to tylko na cmentarzu można spotkać) ale to co naprawdę dziwne to jest to że oboje po operacjach kardiologicznych byliśmy. Teraz do Was pytanie: Gdzie w państwowej służbie zdrowia operuje się 80-letnie staruszki i to jeszcze z takim skutkiem że one te operacje przeżywają? Piszę o tym przypadku bo tak w zasadzie nie wiem czy tak do końca służba zdrowia jest uzależniona tylko od nakładów na nią.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
pensje to jest istotny problem i muszą być wyższe, z prostej przyczyny że naszych lekarzy możemy stracić jak wyjadą na zachód
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
pensje to jest istotny problem i muszą być wyższe, z prostej przyczyny że naszych lekarzy możemy stracić jak wyjadą na zachód
Co to znaczy że muszą być wyższe? Wyższe od czego? Od brytyjskich czy niemieckich? Ile chciałby Herbatniczek i komu dorzucić?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tyle żeby nie opłacało się uciekać na zachód Europy, czyli niewiele mniej niż w tamtych krajach

w tej chwil mamy jeden z najniższych procentowych wskaźników: ilość pacjentów na jednego lekarza

nie da się inaczej zatamować wyjazdów
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
A ja myślę, że wyższe pensje powinny być dla tych, którzy rzeczywiście coś sobą reprezentują. Lekarz lekarzowi nie równy. Jedni to drukarze recept z głębokimi kieszeniami, inni to ludzie z pasją, którzy są lekarzami by pomagać. Co do rezydentów, to jest podobnie tak jak w każdym innym zawodzie- zarobki powinny być adekwatne do ich umiejętności.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
tyle żeby nie opłacało się uciekać na zachód Europy, czyli niewiele mniej niż w tamtych krajach
Płacić im niemal tyle co na Zachodzie? A niech sobie jadą. Ormianie są mniej wymagający i będą pracować. Ale ze zdaniem tych lekarzy co do problemów szpitali czy przychodni już bym się liczył i je uwzględniał. To tutaj kładłbym nacisk na poprawę ich funkcjonowania a
ewentualna poprawa miałaby wpływ na ilość lekarzy opuszczających kraj. Zatem nie same pensje.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
więc kolejna grupa lekarzy wyjedzie a my będzie się spierać czy dać podwyżki
 

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Podwyżki tak czy inaczej są potrzebne. Koszty nauki, utrzymania, wyrzeczenia, a rosnące ceny na półkach w sklepach i jeden poziom wypłat.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
dokładnie, ale jest też lobby bogatej arystokracji lekarskiej, jest trochę takiej elity która zeruje na państwowych szpitalach ściągając ludzi potem do prywatnych gabinetów
a wszystko się potem trzyma na tych właśnie młodych rezydentach, im się płaci grosze a wysyła na każdy kierunek jak jakieś popychadła
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
więc kolejna grupa lekarzy wyjedzie a my będzie się spierać czy dać podwyżki
Herbatniczek ile by im dał aby zostali w kraju? A skąd wtedy pewność że nadal nie wyjadą? Będą tu zarabiać lepiej jak na Zachodzie?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
przecież napisałem że nieco mniej niż na zachodzie, żeby się wtedy nie opłacało, dla małych różnic by nie wyjeżdżali
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Zlikwidować NFZ .
Jest klasycznym molochem który daje urzędnikom
wysokie zarobki a odbywa się to kosztem szpitali i pacjentów.
By zyskać wysokie wynagrodzenie dla urzędników wymuszają
niskie ceny usług dla szpitali.
Większości przypadków płacą bardzo mało
za leczenie poważnych chorób a dodatkowo na wiele leków ratujących życie
trzeba mieć zgodę NFZ i specjalnie blokują do niego dostęp
a później każdy płaci po wyroku odszkodowanie rodzinie .
Wymuszają by szpitale przyjęły ich warunki i nie mają wyjścia
i muszą je przyjąć
Prowadzić że państwo płaci szpitalom .
Oznacza to powrót do kas chorych .
Każdy region ma własną kasę chorych i konkuruje o lekarzy i pacjentów .
Szpitale i lekarze dostają więcej pieniędzy.
Przeciwnym razie inny szpital dostanie pieniądze.
Lekarz i Szpitale mogą wybrać sobie kasę chorych.
Obecnie dobrze kierowane szpitale nie dostają
więcej pieniędzy.
Kasy oznaczają wzrost zarobków bo walczą o szpitale
i lekarzy bo mogą sobie wybrać konkurencję.
Wtedy też te kasy płacą normalnie za usługi a
dzisiaj muszą walczyć przed sądem o pieniądze.
Kasy kierują się realnymi kosztami usług i
dlatego ceny za usługi są różne w każdym
regionie a NFZ ignoruje realne koszty i płaci
każdemu szpitalowi tyle samo.
Normalnie ceny za usługi powinny różnić się
między sobą .
Każdy szpital po likwidacji NFZ przekazuje
informację jakie ma koszty i ile potrzebuje pieniędzy.
Państwo przekazuje wtedy pieniądze potrzebne
do funkcjonowania a o resztę muszą
rywalizować poziomem usług bo dzisiaj nie ma sensu by szpital inwestował jakość usług bo
nie dostanie więcej pieniędzy .
Po likwidacji NFZ nastąpi wzrost wynagrodzeń lekarzy i realna konkurencja .
Wtedy też nie ma kasty urzędników która doprowadzając szpitale
do nędzy a pacjentów do śmierci bo zyskują wtedy wspaniałe wynagrodzenie
i nowe siedziby.
Po tej reformie następna najważniejsza.
Studenci muszą opracować studia .
To uzupełni brakujących lekarzy.
Uczą się na osobach za których państwo płaci
i te osoby nie mają wyboru.
Wybór czy zgadzają by leczył ich student i brał udział operacji
mają osoby które płacą podatki.
By zyskali większa wynagrodzenia prowadzenie emerytury obywatelskiej.
Każdy dostaje pieniądze pozwalające żyć godnie i każdy ma pieniądze na minimalny poziom życia .
Radykalne oszczędności pozwoliły by każdemu na wypłacenie wieku emerytalnym
5 tys a miej radykalnej wersji 2 tys lub 3 tys .



.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
przecież napisałem że nieco mniej niż na zachodzie, żeby się wtedy nie opłacało, dla małych różnic by nie wyjeżdżali
To znaczy ile??? Potrafisz sensowną kwotę zapisać? No dobrze ale były już kiedyś te kasy chorych i co to dało?
Chyba żeby patrzeć na to tak że każdy rząd swoje reformy a potem to się okazuję....."reformami". Ale tak to przez wieki sie niczego nie usprawni.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
2260 brutto na miesiąc? :O

W biedronce na kasie oferują 2450 brutto + karty multisport i prywatną opiekę zdrowotną, także to chyba najlepszy komentarz do tej sytuacji.

Po tylu latach studiów, praktyki w szpitalu, itd. lekarze nie powinni schodzić poniżej 6 tyś. brutto.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Czyli o ludziach, którzy wydali kupe szmalu na bardzo trudne studia, ukończyli je i równie dobrze mogą jechać np. do Szwecji za kilka koła euro miesięcznie.


uważasz, że powinni zarabiać 1800 zł na rękę?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
glowonog napisał:
Czyli o ludziach, którzy wydali kupe szmalu na bardzo trudne studia
To niech się cieszą że te kupę mieli. Może zdolniejsi od nich takiej kasy nie mieli. Od 500 do 1000 zł podwyżki bym im dał i zajął się
bardziej umożliwieniem im rozwoju i awansu bo to pewnie tu a nie w pieniądzach tkwi ich problem.
 
Do góry