Biblia a religie - zwiedzenie czy droga do zbawienia.

Teofil

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2013
Posty
69
Punkty reakcji
10
Wbrew pozorom otwieram bardzo ambitny temat. Od dłuższego czasu zastanawiam się na poważnie nad sensem religii. Prawie każdy z nas miał zaszczepione od dzieciństwa że religia = Bóg. Pamiętam jak pytano mnei w szkole czy jestem wierzący, co oznaczało w języku rówieśników czy po prostu jestem katolikiem. Dzisiaj już wiem że pytanie te wyzwala ogrom dodatkowych pytań. Bowiem naprawdę musimy uczestniczyć w jakiejś religii?
Nie ma innej drogi do Boga?
Czy Biblia naprawdę jest taka skomplikowana żę potrzebujemy przewodników?

Z wiekiem widzę coraz wyraźniej w chore ambicję wizjonerów co do religii. Prawie każdy chcę nadać status nieomylnośći, a przynajmniej najbliższej drogi prowadzącej do Boga. Zauważam w tym jednak bardziej ludzkie spostrzeganie Boga i Jego zasad. Ci ludzie zamiast oddać chwałe Bogu tworzą zasady na podstawie Biblii i swoja doktrynę. Mówią że kierował nimi Duch Święty. To dlaczego każdy z nich ma inną doktrynę wiary? Czyżby Bóg specjalnie zwodził swoich poddanych? O co w tym chodzi? Moze to Szatan wymyslił religie?

Czy naprawdę Biblia jest tak skomplikowana ze potrzebujemy przewodników? Może jednak jest prosta i trzeba oczyścić swoje serce i AMBICJE, oraz uczucia jakie zostały nam zaszczepione do serce w kwestii religii. Czy nei uważacie ze BIblie należało by uprościć najbardziej jak się da? Nie utrudniać sobie życie i nei wymyślać wierzeń typu trójca, kult Marii , świętych czy nawet spsoób obchodzenia różnych świąt, pod swoją ideologie religijną. Wyrzucić niejako wsyztsko i wziać to na prosty rozum. Jeżelei Bóg czegoś nei napisał, albo jest to ciężkie w interpretacji to czy naprawdę tak to skomplikował? A może my to komplikuje przez zatwardziałość naszych serc. Na siłe próbujemy zrozumieć Biblie, WYPLASTELINOWAĆ to co jest w naszych sercach pod BIblię. Ja wiem, nikt się do tego nei przyzna, ale prawda jest taka że musimy się mylić skoro każda religia chrześcijańska inaczej wierzy.

Mam mały zamiar zebrać grupkę badaczy Biblii i sformułować wnioski które nei będa oparte na jakiś fundamentach ludzkich, ale tylko i wyłacznie Biblijnych. Bez zbędnych dociekań. Bez komplikacji Biblii, jeżlei coś w sumei ejst niewiadome lub ciezkie do zinterpretowania to znaczy że cos chyba człowiek źle robi i trzeba uprościć temat.

Jakie wy macie spostrzeżenia co do tematu?
 

Teofil

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2013
Posty
69
Punkty reakcji
10
13 [Vt-6,22] Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata.
14 Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: «Oto król wasz!»
15 A oni krzyczeli: «Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!» Piłat rzekł do nich: «Czyż króla waszego mam ukrzyżować?» Odpowiedzieli arcykapłani: «Poza Cezarem nie mamy króla».
16 [Vt-6,22] Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano.

Droga krzyżowa i ukrzyżowanie
[Vt-6,28] Zabrali zatem Jezusa.
17 [Vt-6,28] A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota.
18 [Vt-6,29] Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa.
19 [Vt-6,22, Vt-6,38] Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski».
20 Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim.
21 Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: «Nie pisz: Król Żydowski, ale że On powiedział: Jestem Królem Żydowskim».
22 Odparł Piłat: «Com napisał, napisałem».
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
I to jest właśnie dziwne. Ktoś sie właśnie kłócił że według św Jana miał być ukrzyżowany "w ogrodach" w domyśle pewnie Piłata stąd moje pytanie.
 

Bianka

Bywalec
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
440
Punkty reakcji
132
Miasto
Łódź
Teofil napisał:
Czy Biblia naprawdę jest taka skomplikowana żę potrzebujemy przewodników?
No to zapytajmy samą zainteresowaną czyli Biblię. ^_^

"19 Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach. 20 To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. 21 Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili <od> Boga święci ludzie." (2P, 1)

14 Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, 15 a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, 16 jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (2P 3)


Teofil napisał:
Mówią że kierował nimi Duch Święty. To dlaczego każdy z nich ma inną doktrynę wiary? Czyżby Bóg specjalnie zwodził swoich poddanych?
Nie wszystkie doktryny wiary są różne. Np. biblijna nauka o Wcieleniu Boga w osobie Chrystusa jest nauką scalającą prawie wszystkie wyznania chrześcijańskie. Podzielają ją zarówno wszystkie nurty katolickie, prawosławne jak i wszystkie najważniejsze protestanckie, czyli ewangelicy, luteranie, kalwiniści, anglikanie, prezbiterianie, baptyści. Jak widać, istnieją prawdy biblijne, które są uniwersalne dla praktycznie całego chrześcijaństwa a różnią się często drobnymi szczegółami.

Dla mnie osobiście to jedna z tych nauk, które trzymają mnie przy chrześcijaństwie. Inaczej już bym dawno przerzuciła się na systemy filozoficzno-religijne dalekiej Azji. Bliski jest mi konfucjanizm. Takie nauki etyczne jak chociażby zasada wzajemności, którą można spotkać w wielu religiach i filozofiach na przestrzeni tysięcy lat. Mówił o niej Konfucjusz, Arystoteles, Budda, zawarta jest nawet w Ewangeliach i sławach Jezusa np. Mt 7, 12, czy "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych". (Mk 12, 31) gdzie jest podparta autorytetem czegoś Wyższego, Absolutu, Boga co daje jej mocniejszy wydźwięk.


Teofil napisał:
każda religia chrześcijańska
Nie ma czegoś takiego jak "każda religia chrześcijańska". To niezrozumienie pojęć. Natomiast istnieje coś takiego jak: "każde wyznanie chrześcijańskie". Ale cóż w tym złego? Czy różnorodność jest czymś negatywnym? Absolutnie nie. Taka jest natura człowieka.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Czy biblia wymaga przewodników?
popatrzmy na ten dział" religia, większość "kłopotliwych" wypowiedzi w nim, wynika z braku zrozumienia kontekstu, uwarunkowań historyczno-kulturowych
prosty przykład: kilkunastokrotnie pojawia się nazwanie Jezusa Rabinem (rabbi, ranbuni), czytając to wprost w naszych uwankowaniach i przy naszej wiedzy, rozumieć to możemy, iż chodzi o nazwanie Jezusa: kaznodzieją, nauczycielem religijnym, itp
niestety w I wieku, słowo to nie miało znaczeń znanych dzisiaj, co więcej nie istniała nawet instytucja (znana dzisiaj) Rabina
w księdze królewskiej też się pojawia to słowo, użyte niemal tysiąc lat wcześniej niż stał się rabin, kapłanem, nauczycielem, czy powinniśmy stosować je kontekstualnie, czy wg dzisiejszego rozumienia słów? fachowcy oraz zboczeńcy jak ja będą uważać, że tylko i wyłącznie w związku z historyczno-kulturowo-językowymi uwarunkowaniami, ale aby złapać kontekst uwarunkowań, trzeba mieć wiedzę, której laik, ex definitione nie posiada
podsumowując starotestamentowy rabbi, będzie kimś wywyższonym ponad ogół, nowotestamentowy (3 ewangelie i żadne inne pismo), oznaczać będzie kogoś ponad szary tłum (wzbudzającego szacunek), pierwsze wspominki w Misznie podobnie, późniejsze już będą oznaczać nauczyciela. chociaż trzeba tu dodać, że kontekstowo w kilku wspominkach ewangelicznych związek z bycia nauczycielem pasuje
mam nadzieję, że teraz coś stało się bardziej jasne, a temat słowa rabbi to naprawdę "pierdoła" jest, w porównaniu z dużo bardziej problematycznymi...
 

Kramer

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2017
Posty
40
Punkty reakcji
2
Od razu zaznaczę, że badaczem Biblii nie jestem, ale z zainteresowaniem czytam religijne wątki na tym forum. Dlatego jeżeli napiszę coś głupiego, to uprzejmie proszę mnie sprostować. Zatem czy nie jest tak, że Biblia już sama w sobie jest dokumentem wynikowym kompilacji wielu starszych źródeł, wyselekcjonowanych, okrojonych, ocenzurowanych i zrecenzowanych dla pełnienia określonej funkcji? O zniekształceniach wynikających z tłumaczeń nie wspominając. Jaki jest więc sens dalszej syntezy i budowania na jej bazie kolejnych uproszczeń?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
jaki cel? po to, żeby zrozumieć, po to aby być lepszym człowiekiem, etc..
a Biblia oczywiście jest efektem selekcji
 

Kramer

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2017
Posty
40
Punkty reakcji
2
W porządku, każdy sposób jest dobry żeby być lepszym człowiekiem :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zabić człowieka , aby sprawdzić, że można stać sie lepszym (nie zabijaj/nie morduj)
 

Kramer

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2017
Posty
40
Punkty reakcji
2
Zły przykład. Napisałem: każdy sposób jest dobry, aby stać się lepszym człowiekiem. To zakłada, że już wiadomo, co oznacza stawanie się lepszym. Nie zakłada przeprowadzania eksperymentów w celu sprawdzenia. To już nie ten etap.
Byłoby lepiej gdybyś napisał, że czyjaś filozofia przewiduje samodoskonalenie się poprzez zabijanie innych, np. w celu przejęcia ich aury, cokolwiek to oznacza.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
o, rozumiem nie pasuje ci, lecz zawiera wspominany przez ciebie element
nie znam filozofii przewidującej samodoskonalenia przez zabijanie innych (chociaż od biedy można być znaleźć coś podobnego) - przykład Japoński, testy wierności, etc
 
Do góry