"Repolonizacja"....czy powinni kupić Deutsche Bank?

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
30 mld zł portfela kredytowego, aktywa w Polsce 39-40 mld zł, obsługuje ok 350 000 klientów
około 250 000 ROR-ów nieco ponad 100 placówek podobno ponadprzeciętny udział zamoznych
klientów. Globalnie zarządza 1,6 bln euro (połowa PKB Niemiec) i od jesieni 2016 roku
mówi sie że chce sie pozbyć swojej "polskiej odnogi". Wtedy takim plotkom zaprzeczano
ponoć jednak dziś słyszy sie jedynie: "no comments" Czy i kto w Polsce powinien powinien
tę część banku kupić?
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
DB ponoć ma sytuację podobną do UniCredit, które zdecydowało się sprzedać polską odnogę (chociaż tutaj ponoć spore znaczenie miał wpływ - albo jego brak - ich prezesa, który ponoć był tylko trochę bardziej kumaty od szczotki do butów - tak się mówiło w oddziałach banku).

Mój opiekun w DB niekonkretnie ale też wspominał o nie najlepszej kondycji DB w Niemczech i o tym, że mogą sprzedać polską odnogę. I niech to zrobią, dywidenda zostanie, może nie będzie lewych faktur kosztowych.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Kaagular napisał:
ich prezesa, który ponoć był tylko trochę bardziej kumaty od szczotki do butów
Ale Masz na myśli Unicredito czy prezesa Pekao?
Ale pozostaje pytanie kto ma ich kupić ?
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
kszyrztofff napisał:
Ale Masz na myśli Unicredito czy prezesa Pekao?
Takie opinie mieli o Luigim. A na strukturach PEKAO się nie znam. Wiem tyle, że pracownicy nie są zbyt lojalni skoro takie rzeczy wygadywali :]


A kupić mógłby Morawiecki. Ma wprawę.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
A to nie wiem jak się nazywał prezes Unicredito bo Pekao to właśnie ....LUIGI.....Lovaggio słynny z tego że 14 baniek złotych rocznie
w Pekao zarabiał wiec jak sadze PZU niebawem sie go pozbędzie.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czy się go kupi czy stworzy to efekt dziwnym trafem będzie taki sam - koledzy i koleżanki czekają na stołki

właśnie jest tworzona lista kandydatów do rady nadzorczej "odzyskanego" PEKAO
- dyrektor szpitala powiatowego, dziwnym trafem z tej samej miejscowości co Pani Premier
- prowadząca biuro rachunkowe z Lublina, koleżanka wicemarszałka senatu

i wiele innych ciekawych postaci
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
danielr9 napisał:
Po co kupować bank jeśli można założyć bank narodowy.
Rozumiem, że krytykujesz tym samym kupowanie prywatnych banków przez inne prywatne banki - skoro mogą założyć własne. Przejęcia to najnormalniejsza sprawa i z reguły opłacalna. DB to klienci, pracownicy, struktury, lokale itp. itd. Po co to budować od zera nie mając żadnego klienta na starcie?



Herbatniczek napisał:
czy się go kupi czy stworzy to efekt dziwnym trafem będzie taki sam - koledzy i koleżanki czekają na stołki
Wiesz co ma największą (chociaż nie jedyną oczywiście) wartość w biznesie? Zaufanie i wierność. Od kwalifikacji można mieć zastępców (np. sekretarzy stanu w ministerstwie).
Jakbym był właścicielem takiego banku to do rady nadzorczej nie wziąłbym nikogo nieznajomego. Proste jak drut. W spółkach akcyjnych od roboty jest Zarząd, a Rada Nadzorcza właściwie jest niepotrzebna.

Ponadto wynagrodzenie w takiej radzie pewnie będzie bez szału. Teraz było jakieś 13 000 netto dla przewodniczącego (pewnie będzie to ktoś z PZU) ale pewnie na garnuszku państwowym będzie mniej. Członkowie (czyli znajomi i krewni) pewnie mniej niż 8 000 netto dostaną. Jeszcze może być tak, że wynagrodzenia ustali walne zgromadzenie akcjonariuszy i będzie bida. Ogólnie fajny medialny szum i nic więcej.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
faktycznie po co wiedza, wystarczy mieć 8 klas podstawówki i umieć się ustawić "Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera"

a wierność to chyba podstawa mafii a nie przedsiębiorstwa
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
To chyba nigdy nie prowadziłeś przedsiębiorstwa. Wiedza jest druga (pierwsza na rozmowie kwalifikacyjnej oczywiście, ale potem jak nie powstaje wierność to wypowiedzenie). Znajomych zatrudnia się szybciej, taniej, bezpieczniej.

Jaka wiedza potrzebna jest w radzie nadzorczej? Albo w komisjach rewizyjnych czy czymś takim?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Lepiej budować własną markę banku i o ile w sprawach gospodarczych jestem liberałem to jestem za tym żeby Państwo posiadało własny bank powszechny.
Świat banków jest mocno spolaryzowany i dlatego bezpieczniej jest budować własną narodowa bankowość. Niezależna.
Tyle że jest to trudne bo tam latają walizki kasy żeby tego nie robić.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Tak na marginesie Herbatniczek gdzies Pisałeś o Pekao. Podobno druga frakcja w PiS czyli Szydło-Ziobro(nie wiem kto jest pierwszą)
postanowiła usunąć dotychczasowego prezesa Luigiego Lovaggio (facet znany z tego że ok 14 mln zł rocznie zarabiał) Zastanawia wiec
kto może go na tym stanowisku zastąpić. Aż kilka dni temu Wojciech Sobieraj ogłosił że nie będzie kandydował. Może wiec bedzie sie starał o posadkę w Pekao a to nie jest pomysł najgorszy. Ale gdyby w ...PZU?

Aż kilka dni temu Wojciech Sobieraj ogłosił że nie będzie kandydował na kolejną kadencję prezesa Alior Bank (miało brzmieć)

Na dwa tygodnie przed "dniem dywidendy" Pekao przejęty przez PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju. Wracając do pytania kto powinien czy tez może sobie pozwolić na ewentualny zakup Deutsche Bank? PZU ma już Pekao i Aliora po co im więcej?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a swoją droga niezły biznes, Włosi kupili za 1 mld a sprzedali za 10 mld. Co tam parę miliardów ważne żeby kumple mieli gdzie pracować
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Za więcej niż 12 mld zł....plotka głosi że kupiono znacznie lepszy bank niż ten którego sprzedano
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
to się akurat okaże, przecież to był włoski bank a to przecież mało pracowita i gospodarna nacja

to akurat żart ale co by nie było to chętnych na stołek prezesa będzie sporo
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Raczej trzeba by zapytać czemu sprzedano PEKAO włochom za 1mld. Pewnie było tam więcej chętnych łapek niż teraz na posady.



kszyrztofff napisał:
ZU ma już Pekao i Aliora po co im więcej?
W sumie to się nie znam ale... czemu nie mieć więcej?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
i kto wtedy sprzedawał ? niejaki AWS, ciekawe że w rządzie AWS i PIS jest ta sama osoba, minister Szyszko
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Co do Pekao ...
W nowej radzie brak jest nazwisk osób, które można by określić jako fachowców w branży finansowej.
Sabina Bigos-Jaworowska to dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. Według "Rzeczpospolitej", Bigos-Jaworowska to bliska znajoma premier Szydło. W radzie nadzorczej banku ma zasiadać także Justyna Głębikowska-Michalak, która prowadzi biuro rachunkowe w Lublinie.
Są też osoby nieznane z działalności w branży finansowej: Michał Kaszyński, Joanna Błaszczyk i Marian Majcher.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pekao-rada-nadzorcza-pzu-pfr,43,0,2331179.html
Mozna mieć więcej pod warunkiem że to PZU o kadrach będzie decydować . W końcu z ubezpieczeń do bankowości nie jest tak daleko
Maciej Samcik z blogu "Subiektywnie o finansach" uważa że nadchodzi zmierzch banków takich jakie je teraz znamy.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Misiewicz wróć, w bankowości jeszcze nie robiłeś
 
Do góry